Rozdíly mezi EQ pluginy

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Džirka

Rozdíly mezi EQ pluginy

Příspěvek od Džirka » 09 čer 2014 09:44

Zdravím, nevím, zda se toto téma už tady někdy probíralo, ale zajímalo by mě, zda někdo z vás slyší rozdíl mezi jednotlivými EQ pluginy? Když porovnávám dva odlišné EQ a nastavím oba úplně stejně, neslyším žádný rozdíl, ale absolutně žádný a to i když vezmu obyčejný levný ekvalizer a porovnám ho s nějakou hardwarovou emulací.

Pytkin
Moderátor

Re: Rozdíly mezi EQ pluginy

Příspěvek od Pytkin » 09 čer 2014 10:11

no teoreticky by si nemal pocut rozdiel .. keby to bol cisty EQ .. ale vacsina EQ robi aj nieco ine ako cistu ekvalizaciu .. pri simulacii HW to simuluje chovanie toho HW , cim je ten signal iny .. Cize rozdiel tam vacsinou je .. Otazne je , ked ho nepocujes , ci mas dobry posluch a akustiku .. zvukovu kartu , prevodniky , atd .. to vsetko sa podpise na zvuku a jeho nuansach ..

biscuit

Příspěvek od biscuit » 09 čer 2014 10:49

zkus treba emulaci pultec eq (treba od ikm) a poslechni si ho na vejskach (pekne ho osol) a zkus to s nejakym jinym.
jinak se podle me sw eq lisi hlavne tim, co delaji s fazi.

W.Cable

Příspěvek od W.Cable » 09 čer 2014 12:24

Rozdily tam jsou, nekde vetsi az velky, jinde mensi az skoro zadny.

tohle:
biscuit píše:jinak se podle me sw eq lisi hlavne tim, co delaji s fazi.
bych trikrat podtrhl

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 09 čer 2014 13:18

Pytkin píše:no teoreticky by si nemal pocut rozdiel .. keby to bol cisty EQ ..
naopak teoreticky je nemozne naprogramovat 2 uplne identice EQ pluginy ked jedne programtor nevie ake presne konstantny pri FFT transformaciach pouzil ten druhy - presne kontrolne body, jednotlivych pasiem, presne sirky jednotlivych pasiem, atd atd :-))

Treba si uvedomit ze to nieje linerany svet, ze ti neni o tom ze presne len 1 konkretnu frekvenciu menis ... seriou rovnic rozkladas digitalny signal na rozdielne frekvencne pasma, tym menis amplitudu, a potom ich zase zlucujes dokopy - to s akou strmostou mas jednotlive pasma orezane potom ovplyvni to ako vysledny signal znie pretoze okrem tej strredovej frekvencie s ucritou mierou pridas/odoberes aj zvysok pasma... takze ked to zlucis, prave to ti potom robi tie rozdiely vo vyslednom 'zvuku' ..

v podstate ked sa chce 1 programator svojim EQ zvukovo priblizit nejakemu inemu, musi robit spustu porovnani aby vedel s urcitou presnostou odhadnut ake konstatnny pri FFT transformaciach pouzil ten druhy :)

samozrjme este stale hovorim o cistych, "nefarbiacich", EQ .. to ci potom este nejaky EQ robi 'nadpracu' typu ze pridava este povedzme nejaku saturaciu do jednotlivych pasiem, hra sa aj s nejakymi harmnickymi, atd, to je samozrjeme uz na uplne inu debatu ..

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 09 čer 2014 13:29

dendy: to ovsem mluvis jen o specifickem pripade, kdy eq pouziva FFT. To neni nutne, jednodussi je pouzit polynomialni filtry. Ale je pravda, ze i tam pak zalezi na konkretnim vyberu konstant u tech polynomu. No obecne to ale vicemene odpovida - jde v podstate o to, jak ruzne chyby ty filtry do signalu vnaseji, kdyz ho meni. Nekdy male, nekdy vetsi a clovek se to kazdopadne musi naucit slyset. Byvaji to rozdily, ktere nam bez cviku prijdou nepodstatne. A odpovidajici kvalita poslechu je samozrejme taky dulezita. Nicmene nekdy to neni nedulezite, kdyz se toho v mixu spoji vic, tak to muez byt nebe a dudy.

ReaktoplazmAR

Příspěvek od ReaktoplazmAR » 09 čer 2014 13:59

ja ako čistý eq používam hlavne nativny EQ Eight v Abletone a Q10 (aspon si myslím že sú čisté).. trvalo mi celkom dlho kým som našiel rozdiely, ktoré už teraz beriem ako samozrejmost. počujem to hlavne pri nešetrnom orezávaní alebo ked stiahnem dole velkú čast pásma, a ani náhodou neviem povedat ktorý to robí lepšie.. raz sa hodí ten a raz ten..

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 09 čer 2014 18:07

Je zajimave, ze pak nektere plug iny se hodi na ubirani vic a jine zase na pridavani. Kdyz pridavas muze ti to do zvuku vnest nejaky haluz u ubirani hlavne pri orezavani to pak muze zpusobit to, ze to neorezava dokonale, tak jak bys cekal. Nejvic vy bylo zajimavy pustit signal do vice eq bez ekvalizace a vyjet ho a porovnat, zda uz samotne vlozeni efektu neco dela se zvukem. Dost casto tomu tak je, ze jen zapnutim aniz bys cokoli pridal ci ubral, tak se to zmeni.

ReaktoplazmAR

Příspěvek od ReaktoplazmAR » 09 čer 2014 18:38

ja to mam už dlhšiu dobu zažite tak že čistým ekvalizerom sa snažím vždy uberat a farbiacim pridávat..

Džirka

Příspěvek od Džirka » 09 čer 2014 22:04

Díky za odpovědi. Ty rozdíly jsem viděl spíš ve způsobu práce. Některý emulace hardwarových ekvalizerů mají totiž málo čudlíků (což mě vyhovuje) a dobře se na nich chytá barva. Dnes jsem si ještě udělal takový test a zjistil jsem, že rozdíl poznám pouze ve vysokých frekvencích a to když je osolím.

biscuit

Příspěvek od biscuit » 09 čer 2014 22:36

ty fazovy veci zase poznas hlavne na spodcich, ale jsem rad, zes malinko prozrel. a hrozne se mi libi, ze se ridis striktne uchem a pak hned svym usudkem ;-)

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 10 čer 2014 07:12

Ja obdivuju, kdyz delate treba s pultecem apod., kdy vlastne nevidite, co delate. Treba kdyz cutujete spodni pasmo, tak na graf. parametrickym eq jako je treba Pro-Q nebo Camridge, tak vidim krasne krivku jakou urezavam a vidim co delam i graficky jako kontrolu. U tech neparametrickych eq bych se bal, ze usima na 100% nebudu vedet, co to dela leda podle freq. analyzeru. Je to ale cely asi jen o zvyku :)

Andrey Bobrov
Profesionál

Příspěvek od Andrey Bobrov » 10 čer 2014 13:38

Džirka píše:Zdravím, nevím, zda se toto téma už tady někdy probíralo, ale zajímalo by mě, zda někdo z vás slyší rozdíl mezi jednotlivými EQ pluginy? Když porovnávám dva odlišné EQ a nastavím oba úplně stejně, neslyším žádný rozdíl, ale absolutně žádný a to i když vezmu obyčejný levný ekvalizer a porovnám ho s nějakou hardwarovou emulací.
:palec+: fakt dobrý.
Studiový zvukař, producent a umělec
http://www.soundcloud.com/kaze_records

delay

Příspěvek od delay » 10 čer 2014 14:05

TOM-Thak píše:Ja obdivuju, kdyz delate treba s pultecem apod., kdy vlastne nevidite, co delate. Treba kdyz cutujete spodni pasmo, tak na graf. parametrickym eq jako je treba Pro-Q nebo Camridge, tak vidim krasne krivku jakou urezavam a vidim co delam i graficky jako kontrolu. U tech neparametrickych eq bych se bal, ze usima na 100% nebudu vedet, co to dela leda podle freq. analyzeru. Je to ale cely asi jen o zvyku :)
Přesně tak, je to o zvyku, ale zrovna ten Pro-Q hodně super, takže na takové to rychlé a přesné ořezání a vyříznutí rezonancí je to mocnej nástroj, přičemž nezní blbě ani do plusu. Pultec apod. pak beru jako EQ pro dodání charakteru, dobarvení a dá se říct, že v 90% případů ho nasazuju za účelem přidávání a mám ho moc rád, dá se říct, že nic víc bych už ani nemusel mít, ale baví mě třeba ještě Maag svou barvou.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 10 čer 2014 16:30

2delay: Myslel jsem si to, že pultec spíš na přidávání. On ten UAD Cambridge má taky zajímavý charakter když třeba přidávám synthu vyšší frekvence. Pro-Q je k nezaplacení na ty ořezy a jak má velký GUI, že je to moderní plug in na velké displaye, tak se na něm krásně a přesně ladí.

Odpovědět