Seriál: Nahrávání ..Úl! (skoroblackmetal)

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
ReaktoplazmAR

Re: Seriál: Nahrávání ..Úl! (skoroblackmetal)

Příspěvek od ReaktoplazmAR » 20 čer 2009 14:28

MA§O !!! s tými bicími nemám vôbec žiadny problém, len tie činely hlavne zo začiatku a potom prvých 10 sekund v 5 minute, basa velmi pekná aj zvuk aj zahraná, len od cca. 2:45 jak začnú tie vyššie tony tak tá basa trošku stráca, potom už po cca 3:20 je to zas ok, IMHO ako celok je to super !!

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 27 črc 2009 22:40

Jeden clovek z fora se me ptal, jak jsem delal u ulu kytary, tak tady pastuju takovy shrnuti, treba to nekoho inspiruje.

Nahravam pres preamp a prevodnik apogee mini-me a mikrofony shure sm57 a shure sm81. Oba davam primo na stred repraku, ruzne daleko (ta sm81 je kondenzator a nesnesla by uz byt uplne blizko), tak mi to podle sluchu prijde nejlepsi. Jo a dost jsem klukum steloval s korekcema na apartech, nez se mi ten zvuk zacal libit. Jsou to samozrejme celolampy. Kluci meli puvodne o dost vic gainu a o dost min stredu. Ja jsem jim ten bzukot stahnul tak, aby bylo aspon trochu rozumet tomu co hrajou:) No uz si na to snad i zvykli. Aparaty jsem dal tak nahlas, co to jen v obyvaku slo, coz znamena asi na dvojku:)

Pak v pocitaci je naprosto zasadni tem stopam ze dvou mikrofonu srovnat fazi. To znamena, ze si na obou stopach das velky zvetseni, najedes na nejakej vyraznej transient a snazis se to srovnat na sampl presne. Nesedi to vsude, ale hlavni je asi ridit se podle vrcholu ostrych spicek, hlavne ty by se mely scitat, aby byl zvuk dohromady plnej a nefiltrovalo se to navzajem v basech a stredech. Kytary mam rozhozeny do sterea, jeden mikrofon uplne na stranu a druhej cca 80%. Podle ucha nastavim pomer mikrofonu, aby to melo barvu a frekvencni strukturu jaka se mi libi a jaka kapele slusi. Eq na stopach lehce potlacim neprijemny frekvence. K tomu zkopiruju jeden mikrofon z kazdy kytary (v tomhle pripade sm81) a natvrdo ho pitchshiftnu mpex algoritmem ve formant modu o oktavu nahoru. To pak ofiltruju a necham z toho jen stredy cca 400 az 1500Hz. A primicham lehce ke zbytku. Dostane to takovej masivnejsi nadech.

Vsech tehle sest stop posilam do grupy, kde mam za sebou dva ekvalizery, kteryma jsem se to snazil nastelovat tak, aby ve stredech byla slyset melodie, v basech tlumeny zasekavani a ve vejskach to spravne rezonovalo a bzucelo. Za nima je pak exciter, kterej pridava trochu harmonicky a multiband kompressor, kterej to zhutnuje a za tim stereo imager, kterej to trochu roztahuje. Sendama to posilam do nekolika kanalu - do jednoho dost kratkyho reverbu, kterej opet trochu roztahuje stereo a pridava trochu rezonanci na vyssich stredech. Do delsiho reverbu, aby to bylo jeste trochu vzdusnejsi. Potom do tretiho stredne dlouheho reverbu, kterej pak ale neni posilanej na vystup, ale jeste pred tim do bici grupy, kde se to komprimuje s bicima, aby se to lip spojilo. A pak ty kytary posilam jeste do jedny paralelni grupy, kde je naopak octaver, kterej to pitchshiftuje o oktavu dolu a je to ofiltrovany tak, ze to trochu pridava jen spodni stredy. S tema transponovanejma vecma se musi ale opatrne, protoze jinde nez mimo velkej narez to zni slysitelne neprirozene.

A pomerne dulezita vec je, ze mam v projektu porad nejakou referencni nahravku, nebo nekolik nahravek, se kteryma to casto srovnavam.

No a predpokladam, ze u dalsi kapely to budu delat zas uplne jinak:)

komasix

Příspěvek od komasix » 27 črc 2009 22:59

ufff!!! nedaj se stáhnout ještě ty jednotlivý stopy? nebo už je to blbý vůči kapele když je to hotový...

Wohma

Příspěvek od Wohma » 28 črc 2009 00:29

No tak to je mazec postup, to jsem netusil, ze to takhle efektujes :) kazdopadne vysledek slusnej. To s tim pitchshiftnutim kytar musim vyzkouset :)

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 19 srp 2009 15:53

Michacka pokracuje, skoro se da rict, ze se pomalu chyli ke konci:) Ukazka dalsi veci. Zvuk se lehce posunul, protoze kytary a basa byly nahravany jindy nez predchozi dve veci a polohy mikrofonu i nastaveni aparatu bylo malinko jiny. uvidim, jestli se mi to podari uplne srovnat, nebo to necham trochu ruznorody.

show - mix 144

Krtko

Příspěvek od Krtko » 19 srp 2009 19:29

kopak a snare su strasne sypke, uplne mam pocit akoby v tych bicich vo vnutry bol nasypany piesok

delay

Příspěvek od delay » 19 srp 2009 19:57

zdá se mi to hodně tenoučký, takový neobjemný odspod. Ale ono tohle umíchat je asi peklo :)

Cyril

Příspěvek od Cyril » 20 srp 2009 11:18

Me se to nezda tenky a basu mi prijde dost, kytary znej dobre (co to je za aparat?), ale problem vidim v bicich, jsou dost utopeny, rozhodne bych minimalne kopak zesilil, a asi mu pridal tecku at je vic "clicky". Jinak je tam dobra pasaz s tema sborama v pozadi...
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 20 srp 2009 12:44

dik za reakce. Jeden kytarovej aparat je Rožďál a druhej je ESH. Opravdu tomu neco asi chybi v basech a vubec basa je v tomhle asi hlavni problem, hraje dost vysoko a nejak se mi nedari z ni dostat nejaky konkretni maso, porad je takova dost rozmazana.

Ze by byl v kopaku a snare nasypanej pisek? :)) No nevim, me to tak neprijde. Je fakt, ze v nekterych nahravakach v podobnem zanru jsou bici vic vepredu a s tvrdsim uderem, ale nekde taky ne.

skeld

Příspěvek od skeld » 20 srp 2009 13:59

Hraje to suprově, myslim že se tady bavíme fakt o drobnejch nuancích. Někdo rád holky jiný zase vdolky.

vasek

Příspěvek od vasek » 21 srp 2009 08:43

Taky si myslím. Ale poslouchat se to stejně nedá :-)

skeld

Příspěvek od skeld » 21 srp 2009 09:38

Mě se to líbí, bubákoviny celkem dávam. 8) :twisted:

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 21 srp 2009 11:08

Jako chapu, ze tohle se opravdu nemusi libit kazdymu:))

No s tou piskovosti bicich uz tomu rozumim. S odstupem a kdyz jsem se na to zameril, tak jsem to fakt zacal slyset. Z casti to dela mp3, ktera zere a rozmazava transienty, ale hlavne to bylo pouzitou kompresi a energie u virblu opravdu chybela ve spodnich stredech a prebyvala na vejskach a kopak byl taky takovej moc utazenej. Zkusil jsem to jinak a snad k lepsimu. Navic na bici grupe jsem pouzil jeste la-2a, ktery tomu myslim trochu dodalo spravnou tecku a plnost. Basu jsem taky trochu prekopal a nechal ji trochu dychat aby to nebyl takovej hucak a myslim, ze uz neni tak rozmazana a tlaci lip. Celkove si myslim, ze se to trochu zvedlo z mlhy:) Dik za postrehy, docela mi to pomohlo. Dalsima ukazkama uz vas radsi nebudu zatezovat;)

show - mix 157

ReaktoplazmAR

Příspěvek od ReaktoplazmAR » 21 srp 2009 11:46

pekne sa to valí :D , mne sa to velmi páči, čo sa týka BM tak je len velmi málo kapiel o ktorých by sa dalo /podla môjho sluchu/ povedat že majú výrazne lepšiu produkciu, ale je ich strašne vela o ktorých by sa dalo povedat že ich zvuk je o dost horší, proste v rámci žánru je to skvelé... a v rámci regionu a žánru by som si trúfol povedat že je to top, fakt som ešte nepočul česko-slovenský BM z lepším zvukom /DM možno/, väčšinou to všetko znie jak "prkno", ale tu počujem pekne všetko a ani sa ten zvuk moc netlačí..
aj ked rytmičák by som okrem sypacích pasáží ešte vytiahol trošku hlasnejšie, prípadne by som skúsil pridat mu viac stredo-výšok nech je trošku agresívnejší - ale to sú len také moje laické obkecávky, v každom prípade klobúk dole a palce hore.

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 16 zář 2009 11:56

Tak album je konecne smichane a uz resim konecny master a doladuju posledni detaily. Nakonec celkem deset skladeb vcetne intra a outra. Celkovy cas straveny na vzniku alba se bude pohybovat nekdo kolem 250ti hodin :-)

Odpovědět