Seriál: Nahrávání ..Úl! (skoroblackmetal)

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
Amorph
Moderátor

Seriál: Nahrávání ..Úl! (skoroblackmetal)

Příspěvek od Amorph » 02 dub 2009 11:22

Tak tenhle týden jsem se pustil do nahrávání CD téhle kapely. Kdo ji neznáte, jde o mix blackmetalu, ema a dalších vlivů. Kdybych tomu řikal souhrnně metal, tak bych jim asi ubral hodně z jejich výrazu. Míchal jsem toho už více, ale nahrávání celé kapely jsem zhostil zatím jen jednou. Důvody, proč jsem se do toho vůbec pustil s minimem zkušeností a vybavení jsou asi jednak, že je to výzva:) a jednak mě k tomu kapela přemluvila. V létě jsem jim míchal skladbu Věčným Vodám Vstříc, kterou nahrávali ve studiu. S mixem a s formou spolupráce byli nakonec spokojeni a rozhodli se, že než si platit velké peníze za možnost se pořádně stresovat, tak zvolí takovouhle DYI cestu a zkusíme nahrát komplet všechno u nich v obýváku.

Tak jsem se rozhodl, že tady o tom udělám takový malý seriál. Třeba to někoho inspiruje a třeba to i někomu s podobným záměrem pomůže.

Nahrávací výbava je zatím taková:
Zvukovka Presonus Firebox
Dvoukanalový preamp a AD Apogee mini-me
Mikrofony 2x Shure SM81
Sennheiser e845 (ten se asi nevyuzije i kdyz na kytary ho zkusim)
na kytary dokoupim ješte Shure SM57
a abych nezapomněl, popfiltr SE zakoupený v audiopro své kvality prokázal už při nahrávání zpěvu do skladby Věčným Vodám Vstříc:)

Včera jsme začali nahrávat bicí. To že to můžu nahrávat s tímhle setupem je umožněno především tím, že bubeník si oblíbil elektronické bicí a rozhodl se nahrávat s nima. K tomu jsme přihodili živou hihatu a ride.
Takže ve výsledku do fireboxe jdou elektronické pady (kopák, snare, 3 tomy, 2 Crashe, čína) přes midi a k tomu 2x Shure sm81, jeden asi půl metru od a nad ride a jeden půl metru od hihaty, spíše z boku. Nahráváme do Cubase. Bubeníkův modul (který jde bubeníkovi do sluchátek) má šikovně aux in, do kterého mu posílám metronom z cubase a tím je řešená synchronizace.

Včera večer jsme nahráli jen jeden song, přecijen první zapojování, nastavování mikráků, museli jsme utlumovat lepicí páskou hihatu, která pískala atd. Příště už to snad půjde rychlejš.

No a největší výhoda nahrávání v obýváku byla ta, že jsme měli před bicíma postavenou televizi a sledovali při nahrávání Česko vs Slovensko:)

Hotovy material muzete poslechnout na http://bandzone.cz/ulblackmetal

delay

Příspěvek od delay » 02 dub 2009 11:35

Budu sledovat. Hodně mě zajímají hlavně ty elektronické bicí, pač už delší dobu se odhodlávám si nějakou základní sadu padů koupit domů... Poslechntout teď nemohu.

Wohma

Příspěvek od Wohma » 02 dub 2009 11:48

Nahravam uplne stejne jako ty, mozna jsem o tom uz nekde psal, muj "diar" je k shlednuti zde:
http://www.hudebniforum.cz/viewtopic.php?t=12351
Ostatne az budu michat, tak sem budu hazet nejaky tracky na posouzeni, vysledek pujde na Mastering Ivovi, tak chci z toho dostat maximum :)

V te tve nahravce mi prijde dost divnej kopak, ale asi to neni finalni sample a kdovi, jaky kopak si panove preji a jak to sedne do mixu.

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 02 dub 2009 12:00

no ty samply jsou zatim fakt vybrany nahodou. U toho kopaku je hlavne blby, ze z nejakyho duvodu je tam velocity porad na maximum, coz jeste poladim.

Wohma: super! budu taky sledovat a urcite se necim inspiruju:)

Wohma

Příspěvek od Wohma » 02 dub 2009 12:03

No nejsem zadnej bubenickej fajnsmekr ani zkusenej "zvukovej inzenyr", ale myslim si, ze zrovna u kopaku je velocity dulezita jen u dvojslapky, normalne staci lehce humanize. Velocity na maximum by melo jit poladit citlivosti padu na modulu, v extremnim pripade potom zatlumenim samotnyho padu nebo beateru :)

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 02 dub 2009 12:22

jo poladit to urcite pujde. A v tomhle to uz poladim rucne. Ale pletes se, velocity u kopaku je uplne stejne dulezita jako u ostatnich bubnu. Pokud mas nejaky rychlejsi udery za sebou, tak je strasne dulezity, ze na nekterejch mas akcent a ne nekterejch ne. To dela feeling. A i akcenty a zmena sily se skladbou jsou dulezity. Proste ta dynamika i na kopaku byt musi;)

Jinak jsem si procet tvuj serial a jako dobry:) Drzim palce, at to dotahnete do zdarneho konce. Jen z toho co jsem slysel, bych mozna neroztahoval overheady tak siroko, ale nechal je nekde na 70% a poslal je jeste do nejakyho plate reverbu,kterej bude mit sirku na 100%. Ted mi prijdou hrozne oddeleny a ze delaj takovy divny stereo s dirou uprostred. Jen muj pocit.

Inspiroval jsi me s tim reampingem, to urcite provedu u basy a mozna i u kytar.

delay

Příspěvek od delay » 02 dub 2009 12:28

Amorph: Nebydlíš náhodou v paneláku nebo nějakém vícebytovém domě? Zajímalo by mne, jakej udělaj samotné činely rámus. Zkrátka, jeslti bych tak mohl fungovat, aniž by mě sousedi proklínali...
Naposledy upravil(a) delay dne 02 dub 2009 12:48, celkem upraveno 1 x.

Wohma

Příspěvek od Wohma » 02 dub 2009 12:42

Amorph píše:jo poladit to urcite pujde. A v tomhle to uz poladim rucne. Ale pletes se, velocity u kopaku je uplne stejne dulezita jako u ostatnich bubnu. Pokud mas nejaky rychlejsi udery za sebou, tak je strasne dulezity, ze na nekterejch mas akcent a ne nekterejch ne. To dela feeling. A i akcenty a zmena sily se skladbou jsou dulezity. Proste ta dynamika i na kopaku byt musi;)
Vsak ja to tak myslel, ale pokud hrajes jeden kopanec za takt, tak se nepozna, jestli ma jeden velocity 120 a dalsi 105 :) Rozhodne teda ne v tvrdsi muzice.
Amorph píše:Jinak jsem si procet tvuj serial a jako dobry:) Drzim palce, at to dotahnete do zdarneho konce. Jen z toho co jsem slysel, bych mozna neroztahoval overheady tak siroko, ale nechal je nekde na 70% a poslal je jeste do nejakyho plate reverbu,kterej bude mit sirku na 100%. Ted mi prijdou hrozne oddeleny a ze delaj takovy divny stereo s dirou uprostred. Jen muj pocit.
Jsou to zatim v podstate neupravovany veci, s tou panoramou to zkusim, dik za tip. Kazdopadne zvuk bicich - a to vcetne finalniho vyberu samplu - budu delat az budou nahrany vsechny nastroje.
Amorph píše:Inspiroval jsi me s tim reampingem, to urcite provedu u basy a mozna i u kytar.
U kytar se bojim ztraty informaci, nevim, jak moc to bude znatelny. Ale bylo by pohodlne to vsecko nahrat doma v klidu a pak jen dojit a poustet a nahravat :)

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 02 dub 2009 12:53

wohma: u kytar to myslim tak, ze bych je bral i mikrakem i linkou. Rozhodne musi jit primarne sm57 z repraku, to by jinak nebylo ono:) Premyslel jsem o nejakym rozbocovaci uz pred aparatem.

Delay: ja bydlim v panelaku, ale tam to nahravat rozhodne nemuzu:) Ty cinely delaj peknej brajgl. A pocitam, ze apraty budem muset vytavit taky trochu vic, nez by bylo v panelaku unosny. Je to nahravany u kytaristy v baraku v odlehly ulici v rozumny vzdalenosti od okolnich domu.

delay

Příspěvek od delay » 02 dub 2009 13:01

Amorph: Díky... To sem si myslel.

Wohma

Příspěvek od Wohma » 02 dub 2009 13:05

Amorph: No ale nevim o zadnym dostupnym rozbocovaci, kterej by nemenil zvuk ;) Ty jo?

Na nahravani mensich boxu a kombicek je skvelej isolation box.

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 02 dub 2009 13:10

Wohma, no nevim, mozna se pletu, ale mam pocit, ze pri tomhle stylu se to vazne ztrati. Kazdopadne vyzkousim, uslysim.

vasek

Příspěvek od vasek » 02 dub 2009 13:25

Amorph: jestlis ještě nekoupil mikrák na kytaru, tak doporučuju čeknout Sennheisera e906. Kamarád si ho po dlouhým používání Sm57 koupil do studia a moc si ho chválí. Má prý dost hutnější zvuk.
Co se týče ukázky bicích, tak samozřejmě zatím se to hodnotit nedá, jsem zvědav, jak se vypořádáš se "sypačkama", ty tam určitě nějaký budou a ty jsou nejhorší.
No a co se týče snímání kytary, tak pokud už budeš tavit aparát nahlas, tak bych se přimlouval za klasiku 2x mikrofon - střed + okraj, to se mi zdá plodnější než nějaký harakiri s linkou.

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 02 dub 2009 13:34

vasek: dik za tip. No je to dvakrat drazsi, nez sm57, tak nevim. Uz jsem ted investoval do druhy sm81, tak asi zvolim tu levnejsi variantu. Budu to brat pak i jednou tou sm81, ktera dava rovnej a plnej signal, takze by se to s sm57 melo dobre doplnit.

Jojo, sypacky budou:)

Wohma

Příspěvek od Wohma » 02 dub 2009 13:58

S tim snimanim dvema mikrofonama - za zkousku stoji i tato metoda:
Obrázek
Obrázek

Odpovědět