Téma diplomové práce VST plugin

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
TTT31

Téma diplomové práce VST plugin

Příspěvek od TTT31 » 13 led 2012 00:33

Takže do konce února bychom měli mít zvolené téma diplomky. Studuju informatiku a jako bakalářku jsem dělal program ovládaný pomocí hlasových povelů tzn. jsem si čuchnul k DSP a tak bych chtěl téma diplomky alespoň trochu příbuzné s zpracováním zvukových signálů. Psal jsem na Steingberg a ti mi poskytli jejich SDK ( software development kit) tzn nějaké ty metody, algoritmy, funkce, objekty, které se dají při tvorbě VST pluginu použít. Takže co chybí, je TÉMA pluginu, proto se obracím na vás, jestli vás něco napadá nebo jste si někdy říkali, že by bylo usefull atd... Může to být effekt nebo VSTi cokoli (každopádně nejsem kodér genius a budu na tom makat sám, tak trošku adekvátně k tomu :wink: )

případně jestli má někdo s programováním VST zkušenosti, tak se určitě ozvěte nemám na univerzitě nikoho kdo by se o tohle zajímal, takže každá nápomocná ruka bude neocenitelná !!! :!: :!: :!:

jo a jestli ste potkali nějaké dobré materiály, weby, fora, diskuse týkající se vývoje VST taky sem prosím :)
Naposledy upravil(a) TTT31 dne 13 led 2012 01:21, celkem upraveno 1 x.

matucha

Re: Téma diplomové práce VST plugin

Příspěvek od matucha » 13 led 2012 00:56

No nejhezci by byla nejaka fyzikalni simulace neceho zajimavyho ;). Vzdycky me zajimalo neco, co by simulovalo zapis zvuku do nejakyho virtualniho media/hmoty. Ta hmota by mela nejaky vlastnosti vzhledem k "zapisovadlu" a diky tomu by se signal prirozene zkresloval a omezoval. Jeden z parametru by mohl byt i zrnitost/nestejnomernost media atd. Verim, ze kdyby nekdo napsal takovou vec dobre, tak by to melo dobry uplatneni na zmenu charakteru zvuku. Jasneze tim narazim na zapis na magnetofonovej pas nebo ryti vinylu, akorat zobecneny na nejakej virtualni system. Na to aby to bylo dobry, tak by to opravdu muselo byt dostatecne komplexni.

Druha vec, co jsem nikde nevidel, parametrickej ekvalizer, kterej by mohl mit kazdej parametr modulovatelnej libovolnejma LFO, treba sumovejma a diky tomu by mohl byt ruzne nestabilni. Ale musel by to byt poradnej ekvalizer, coz nevim jestli vubec mas sanci dat dohromady za pul roku, kdyz jsi dosud zadnej eq neudelal. Ale treba se to da dostat dohlavy rychle.

Efektni veci se daji udelat, kdyz zacnes blbnout s delayema. Kreativne zachazet s bufferama a modulaci jejich prehravani, useku jejich prehravani... kdyz to de sladit s BPM sekvenceru, tak takovy veci umej pekny glitch efekty a toho v ruzny podobe (a v logicky podobe) nikdy neni dost.

hodne stesti

TTT31

Příspěvek od TTT31 » 13 led 2012 01:19

tak to prvni co zminujes to je tape efekt ne co ma treba Izotope ozone v sobe solidne udelane ne ?

eq - no to si vubec nedokazu predstavit jak udelat, mam na to rok a pul kazdopadne .. neco o tom poctu a uvidim

delaye - tak to bych mohl no nejaky efekt udelat i treba s distorzi fazerem, ale to uz je docela klasika

kazdopadne dik za napady proctu nejake veci o tom .. nekdo dalsi? :)

Hammond

Příspěvek od Hammond » 13 led 2012 01:21

Nechces naprogramovat "Midi remote control" ku Saffire MixControl? :) Ked to vo Focusrite nedokazali, tak to musi byt zrejme mimoriadne narocna aplikacia :) Sorry za OT

Teraz k veci, i ked tiez len nahlas rozmyslam. Mna by strasne zaujimalo, ci by sa dala umelo vytvorit to, co dokaze ludsky mozog, a sice sustredit pozornost na nejaky vybrany objekt/dej v mnozstve dalsich. Priklad: v miestnosti je mnozstvo ludi a vsetci rozpravaju jeden cez druheho. Teba vsak zaujme rozhovor dvoch sympatickych slecien a tak zaostris pozornost na to, o com sa rozpravaju, pricom ostatne hlasy takpovediac "filtrujes". Alebo: sedis v koncertnej sale, kde hra komorny orchester a mas pocit, ze nieco neladi. Zameras pozornost a zistujes, ze je to druhy huslista z prava a dokazes celkom zretelne v zhluku ostatnych tonov identifikovat, co za bludy tam hra... Ja neviem, ako to ludsky mozog robi, ale jednoducho to vie. Mozno na zaklade nejakych spolocny znakov, na zaklade ktorych vie rozpoznat, co k comu patri a na to sa sustredi. Dokazal by toto softver? Dal by sa naprogramovat plugin, ktory by napriklad z kapely vytiahol jeden nastroj a ostatne potlacil? To by bol celkom "fasa" plugin.

peteness

Příspěvek od peteness » 13 led 2012 01:27

Nevim jak slozite je programovat plugin. Kdybych delal diplomku, asi bych daval bacha at se nezamotam do neceho tezko uchopitelneho. Docela schudna cesta by mohla byt emulace existujiciho syntaku nebo nejake krabicky, co jeste nikdo nepouzil.

loudspeaker

Příspěvek od loudspeaker » 13 led 2012 01:41

kdyby jsi chtel pomoct s grafikou, tak se ozvy do pm ;)

TTT31

Příspěvek od TTT31 » 13 led 2012 01:44

pete ness píše:Nevim jak slozite je programovat plugin. Kdybych delal diplomku, asi bych daval bacha at se nezamotam do neceho tezko uchopitelneho. Docela schudna cesta by mohla byt emulace existujiciho syntaku nebo nejake krabicky, co jeste nikdo nepouzil.
Tj virtualizace, to je pěkné téma, máš nějaký tip na nějakou takovou mašinku já se v těch synťácích moc nevyznám.

No tak jistě že se nechci zamotat do něčeho co pak nedám, ale tak na vypsání tématu je už 3 tydny jenom, což mi nedovoluje se hrabat dlouho v tom jestli to půjde nebo ne, to zjistím průběžně, každopádně zřetel na to určitě beru ..

Mě třeba napadl chorder, který by uměl dělat z midi vstupu akordy případně arpeggia... To by ani nemuselo být nějak nezvládnutelné a určitě usefull akorát nevím jak bych pak vracel výstup, nejlepší by bylo kdyby to rovnou valilo midi do stopy ale to ani nevim jestli je uskutečnitelné :shock:

Nebo program na podporu výuky hudebního sluchu a hry na klavír. Hudebního sluchu, že by program zahrál tón a uživatel by pak musel pomocí keyboardu zahrát ten tón (prvne jsem to chtel delat s akustickym klavirem ale to je zbytecna komplikace kdyz se da odchytavat midi z klaves). Pokrocile levely by pak uz byly zalozeny na soouzvucich. Pripadně hraní nějakých etud na čas a počet chyb, zkrátka něco ve stylu programu které učí člověka psát všmi deseti, jestli ste někdo zkoušel..... co vy na to, usefull nebo uplný propadák ? :-D

TTT31

Příspěvek od TTT31 » 13 led 2012 01:47

loudspeaker píše:kdyby jsi chtel pomoct s grafikou, tak se ozvy do pm ;)
díks určitě tě zneužiju, jestli v té práci dospěju až do tohohle stádia :lol: čučavost je důležitá :)

matucha

Příspěvek od matucha » 13 led 2012 02:03

TTT31 píše:Mě třeba napadl chorder, který by uměl dělat z midi vstupu akordy případně arpeggia... To by ani nemuselo být nějak nezvládnutelné a určitě usefull akorát nevím jak bych pak vracel výstup, nejlepší by bylo kdyby to rovnou valilo midi do stopy ale to ani nevim jestli je uskutečnitelné :shock:

Nema cubase MIDI pluginy, ktery neco podobnyho delaj?
TTT31 píše: Nebo program na podporu výuky hudebního sluchu a hry na klavír. Hudebního sluchu, že by program zahrál tón a uživatel by pak musel pomocí keyboardu zahrát ten tón (prvne jsem to chtel delat s akustickym klavirem ale to je zbytecna komplikace kdyz se da odchytavat midi z klaves). Pokrocile levely by pak uz byly zalozeny na soouzvucich. Pripadně hraní nějakých etud na čas a počet chyb, zkrátka něco ve stylu programu které učí člověka psát všmi deseti, jestli ste někdo zkoušel.....
:roll: na to nepotrebujes vubec VST ... a bude to vicemene nanic, protoze takovy veci se daj najit na webu napsany v nejakym java scriptu nebo buhvi cem a jsou obklopeny casto bohatym obsahem teoretickym.

peteness

Příspěvek od peteness » 13 led 2012 02:07

Zalezi jak velke povedomi o techhle vecech mas ty a jake ho maji profesori. Treba chorder je midi plugin a v Cubase uz davno je, tak at neobjevujes objevene a nehodeji ti to na hlavu.
No ten syntak asi nejaky co znas nebo mas doma, eventuelne levne koupit seknhend. Nafotit zevnitr zvenku, vysamplovat a uz mas plno materialu pro diplomku.

TTT31

Příspěvek od TTT31 » 13 led 2012 02:18

Matucha: Jj vlastně o chorder sem tam někde v Cubasu zavadil. A ted uz kukam i na weby s tema teoriema na piano... akorat to nemaji propojene s Midi klavesama no a neni to cesky ( teda alespon jsem nic takoveho v cestine nenasel) coz je treba prave duvod proc to v cestine udelat :)

Pete: Problem je v tom, ze u nas veskole o zvuku nevi nikdo nic :-D takze se o tom nemam skym pobavit a vedouci predmetu zpraovani cislicovych signalu mi kyvl, ze mi neco vypise kdyz si nejake to tema vymyslim, takze asi tak...
No s tim syntakem se asi budu muset poradit protoze ty nejuspesnejsi syntaky uz asi budou vsechny zvirtualizovane a ostatni fakt neznam takze si netroufam vybrat nejaky ktery by melo cenu nakodit... jde zkrátka o to, že by ve skole o tom vi prdlacky. Asi by proslo cokoli co by delalo pekne zvuky a trosku se to udelalo čučavé, ale chtěl bych udělat neco co by bylo pouzitelne a vyuzitelne, ne se rok a pul srat s necim co pak pujde do sufliku....

Co rikate na Hardcore programek z FLstudia , ktery simuluje efektove krabicky na kytary ? ze bych neco takoveho skutil jako VSt?
http://flstudio.image-line.com/help/

peteness

Příspěvek od peteness » 13 led 2012 02:30

Třeba tenhle http://www.mfberlin.de/Produkte/Musikel ... _lite.html
Jasne jak facka. Takovych podobnych VST jsou mraky. Jenom tomu das image tohohle konkretniho syntu.
nebo
http://www.doepfer.de/Dark_Energy_e.htm
Naposledy upravil(a) Návštěvník dne 13 led 2012 02:32, celkem upraveno 1 x.

jakubt

Příspěvek od jakubt » 13 led 2012 02:31

Přidávám se také s nabídkou na grafický design... jedna ukázka, u které jsem se zatím nedokopal k tomu, abych ji dokončil je zde (alternativní vzhled pro Alchemy player): http://dl.dropbox.com/u/6398618/img/alchemy.jpg

TTT31

Příspěvek od TTT31 » 13 led 2012 02:39

jakubt píše:Přidávám se také s nabídkou na grafický design... jedna ukázka, u které jsem se zatím nedokopal k tomu, abych ji dokončil je zde (alternativní vzhled pro Alchemy player): http://dl.dropbox.com/u/6398618/img/alchemy.jpg

Pěkné , díks za ochotu zatím je tenhle projekt ale v plenkách :)

jackies

Příspěvek od jackies » 13 led 2012 03:01

A co udělat vst, kam bys natáhl referenční audio vzorek zvuku kterého chceš dosáhnout (dobře zmastrovanou cizí skladbu, sampl profi kytarové stopy, ránu na kopák ..........),a nechal ho jím zanalyzovat a uložit výsledek jako preset.
Pak bys svojí stopu, track... přes něj prohnal, a on by ti to porovnal s presetem a naekvalizoval, rozsvítil atd... přesně jako předlohu :wink:

Hodně dávno něco takového "uměl" plugin od Stenbergů, (teď si nezvpomenu ale na název) který jsem, co si pamatuji, dost zkoušel.
Určitě v něm byl za skinem nejspíš schovaný jen nějaký vícepásmový EQ, který se podle také skrytého analyzéru sám nastavil.

Dneska je doba jiná, a nějakou kombinací více efektů by to dneska mohlo fungovat daleko lépe než kdysi.
Ale jak že jo ? :)

Jako ksicht toho pluginu si představuji pouze jeden posuvník s intenzitou ovlivnění a druhý s gainem :wink:

Už končím s představami, každý by pak měl nahrávku jak Norah Jones :wink: a masteringová studia by se hromadně zavírala :)

Odpovědět