Výběr Subwooferu

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
mkII

Výběr Subwooferu

Příspěvek od mkII » 05 pro 2009 22:01

Právě pokukuju po subu k monitorům. Trochu mi vrtá hlavou jedna věc- Ty monitory (A7) potřebujou bejt nějak postavený vůči bodu poslechu. Kdyby to byly velký bedny, hrály by dolní frekvence z těhle pozic na stojanech. No a teď, když koupim sub a dam ho na zem, jak moc tim ztratim na kvalitě poslechu těch dolních frekvencí (kromě toho, že je budu slyšet mono, ale to mi tak moc nevadí, kopáky a basa bejvaj stejně mono a uprostřed ne?)?

Dík

Pytkin
Moderátor

Re: Výběr Subwooferu

Příspěvek od Pytkin » 05 pro 2009 22:13

mozes si dat suby aj dva :)

mkII

Příspěvek od mkII » 06 pro 2009 08:23

o tom sem tu čet, takže mě to napadlo, ale mam jenom na jeden. Teď mi jde hlavně o tu otázku odkud ten zvuk vychází.. Zatoužil sem po něm, když sem skládal něco na svym J*M*X 999 a ve sluchátkách sem slyšel dole věci který v bednách ne :( (a ty věci tam sou, nejsou vymyšlený těma sluchátkama) Taky je to způsobený akustikou místnosti, kterou budu řešit..Ale když se na ten nějakej konkrétní zvuk podívam, hraje nejvíc třeba na 60 Hz, což jaksi Adamy neumí moc že..

david

Příspěvek od david » 06 pro 2009 09:21

Jestli chapu dobre tvuj problem, ptas se, jak moc rozhodi pouziti jednoho subwooferu stereofonni obraz. Strucna odpoved je, prilis ne. Nizke frekvence (na ktere potrebujes sub) se prakticky nepodileji na lokalizaci zvuku. Druhy aspekt je fyzicka vzdalenost a tedy rozdil zpozdeni mezi subem/hlavnimi bednami a posluchacem, nicmene v podminkach domaciho studia se taky nebavime o necem zasadnim.

Nekteri lide preferuji dva subwoofery (nebo vetsi trojpasmo, co basy zahraje samo ;), ale podle toho, co rikas o sve mistnosti, vetsim problemem pro tebe bude spis akustika, takze bych spis usili nasmeroval tam. Pokud mas nezatlumenou (a zejmena mensi) mistnost, tak i kdyz do ni narves spousty basu, budes mit mista, kde jich bude moc, a mista, kde je jich malo (klidne +-20 dB) kousek od sebe.

mkII

Příspěvek od mkII » 06 pro 2009 10:33

noo..právě že to stereo mě až tak netrápí, jde mi o poslechovej rozdíl nízkých f mezi basákem na stojanu ve vejšce hlavy a basákem na zemi.

A v tomhle případě právě mi ladění místnosti nijak radikálně nepomůže si myslim, protože třeba ten umělej kopák má /teď nevim jestli tečku nebo chvost/ kolem 60 Hz, kde ty bedýnky nehrajou..Ale když budu mít sub tak bude určitě potřeba akustická úprava místnosti.

kexik

Příspěvek od kexik » 06 pro 2009 19:21

sub urcite do vysky satelitov a idealne do stredu medzi bedne, na zem urcite nie. dalsi orech bude vyhybka. naladit 2+1 aby to stalo za to, je TAZKE. ovela jednoduchsie je predat a7 a kupit si bedne s basami

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 06 pro 2009 22:20

kexik : ja som v mediatechu pocul hrat BM5a + ten ich najmensi uzavrety sub a dost sa mi to pacilo ..

kexik

Příspěvek od kexik » 07 pro 2009 09:40

Pytkin píše:kexik : ja som v mediatechu pocul hrat BM5a + ten ich najmensi uzavrety sub a dost sa mi to pacilo ..
a skusal si aj tym subom hybat?

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 07 pro 2009 10:02

kecik : to nie ..

kexik

Příspěvek od kexik » 07 pro 2009 10:18

ved to... zistis ze mas zrazu strasne vela premennych, zacnes spekulovat a coskoro zistis ze bez merania to nastavis tak aby sa ti to "pacilo", co potom vedie k zavadzajucemu posluchu pri miesani. vela som sa s tym natrapil, napriek tomu ze ked som vybalil a zapojil sub, tiez bol prvy dojem UAU. ale je to zaludna vec, a hlavne zaciatocnika to musi hodne zmiast, si myslim. samozrejme s meranim a nastavenim od profika, ako by to instaloval povedzme profesionalne studio, to je ine kafe, lenze o tom tu neni rec
na druhej strane, nastaveny 2+1 je parada v tom, ze ked mas moznost vypinat sub+vyhybku, mas vlastne dva monitorovacie systemy v jednom, bez subu to dava uplne inu informaciu, co je super.

a kurva, kecik, to sa ti fakt podarilo :)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 07 pro 2009 10:25

joj sorry za kecika :)

no ono to ale neni tak izi .. vacsinou ten sub ma ovladanie vzadu a vypinanie HPF sa neda robit nejako nadialku .. atd ..
seriozne 3oj pasmove bedne stoja ale vyrazne viac ako 2.1 .. iste netvrdim ze je to jednoduche nastavit , ze za tym neni kopa problemov atd .. Ale je to jedna z variant .. osobne mam ale tiez radsej zvuk bez subwoofru . i ked zrovna tento najmensi sub od dynaudio sa mi velmi pacil .. vobec nedunel .. len basoval ..

kexik

Příspěvek od kexik » 07 pro 2009 10:28

no, ak neduni, je to znamka ze je to dobry sub. ale to nestaci :)
co sa tyka vypinania, mnohe profi suby maju bypass switch na pedal alebo na jack, do ktoreho ide dat normalny pedal switch. alebo pouzijes programovatelnu vyhybku jak ja :)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 07 pro 2009 11:49

kexik : hlavne ten sub bol uzavrety . nemal vobec dieru ..

aha .. programovatelna vyhybka by bola pouzitelna .. ale tazko sa to ingruje do volume controlera .. atd .. proste je to samozrejme zlozite ..

pulDag

Příspěvek od pulDag » 19 led 2010 12:00

dobrej,
sám jsem tento problém řesil v září. V tu dobu jsem mel na stole alesise m620, ktere jdou i lehce pod 50Hz, ale zvuk samozrejme nema takovej punch. Kazdopadne u dnb a vsemozny elektroniky jsou nejnizsi kmitocty pulka muziky. A tak jsem si poridil uzavrenej sub tannoy ts10. Z pocatku ohromna radost, ale jak cas plynul zacalo mi neco schazet. Sub jsem premistoval ruzne po mistnosti az se konecne zakotvil (před pár týdny) pod stolem mezi monitory, což by samo o sobě nebyla takova vyhra, kdybych nepouzil parametrickej equalizer, kterym jsem vse poladil tak jak ma byt (podle vlastnich usich samozrejme). Kazdopadne po lete si nejspis poridim Event Opal, pac to je ta spravna cesta, kterou by se mel clovek ubirat :wink:
btw.: poslouchám jen muziku, neskládám, a poslechová místnost je normalní obývák asi 22 metrů čtverečních (t.z. bez basovejch a jinejch pastí).
...časem doplnim ještě vlastní thread o postřehy.

Odpovědět