Zase ten Beat

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
MonkeyFighter

Zase ten Beat

Příspěvek od MonkeyFighter » 04 čer 2004 12:03

porad se mi nedari proniknout do taje zlomenyho beatu muze to bejt za
A)nedostatkem samplu(drums asi 2cd vsehovsudy a este nits mots)-to snad brzo napravim
B)absenci EQ reverbu i komp. a vubec cehokoliv protoze netrpelive cekam na snad uz brzkej nakup 01vcka a zatim to proste nemam prez co hnat.
uz sem laboroval se vsim moznym. dynamika mi neco rika v tom to snad neni...Ale stejne bych rek ze i bez EQ,verbu a compu to musi aspon nejak znit a nejvetsi problem mi dela u takovyho toho klasickyho beatu a vsech jeho nalamanejch klonu viz. obr.:
HH | | | | | | |x| |x| | | | | | | |
SD | | | | |x| | | | | | | |x| | | |
SD2| | | | | | | |x| |x| | | | | | |
BD |x| |x| | | | | | | |x| | | | | |
takovej ten shluk po snaru na druhy dobe slozenej z hajtky a druhyho snaru(nebo toho prvniho s mensi velocity)ci vseljakejch jinejch kombinaci,aby to znelo jako jednolite vetsinou mi to zni kazdej pes jina ves.nejaky figle?nebo de jenom vo to vybrat dobry samply a pak tomu udelat dobrej zvuk?

dovam ze je moje otazka pochopitelna na nic lepsiho sem se nezmoh...
Naposledy upravil(a) MonkeyFighter dne 15 lis 2006 01:04, celkem upraveno 1 x.

kexik

Příspěvek od kexik » 04 čer 2004 12:29

bez verbu a kompu to bude zniet vzdy debilne. jedina ina moznost je postrihat cudzi loop, ktory uz je skomresorovany, ale tam zas bude poznat ze si strihal. neviem co to je 01vcko, a v com to zliepas (HW sampler?), ale free sw reverbov a kompresorov je plna prdel.

jojo

Re: Zase ten Beat

Příspěvek od jojo » 04 čer 2004 12:37

2 monkey:
tva uvaha je naprosto spravna (je to presne po druhe dobe - tedy aspon ten beat, ktery je jeden z nejproflaknutejsich - ted nemyslim the winstons) a takto to i funguje. Bud trpelivy a prinese ti to ovoce - osobne bych s bicima zacal rokem napr. 95 - Goldieho (nebo spise Playfordovo) Timeless - zkus si ty bici oposlouchat a pak sam naprogramovat a bude ti vsechno jasny. Jeste objevis kouzla v kopacich (neco jakojsi psal se snares), ale to uz necham na tobe.
2 kexik - myslim ze se jedna o digit. yamaha mix

MonkeyFighter

Příspěvek od MonkeyFighter » 05 čer 2004 15:21

no rytmicky to chapu uz nakejch par bitu udelal a hlavne hraju na bubeny(a na ty to zni uplne presne tak jak bych si predstavoval-nejradsi bych se nekdy na ty krabice vy..al a nabubnoval si to sam)a skopakokouzlama sem si taky hral-jenom se jako uvadel ten neprovarenejsi priklad.Asi sem chtel slyslet hlavne todle:
bez verbu a kompu to bude zniet vzdy debilne
hlavne mi na tom nesedel spis ten zvuk a chtel sem se ujistit ze tam nejsou este nejaky jiny obstrukce(krome toho ze by to taky chtelo mit naky normalni samply abych po pul hodine hledani nemel nejakej jakz takz pouzitelnej).jinak cizi beat budu strihat az budu vedet ze sam bych udelal stejne dobrej...(a to jenom takovy ty vymecnosti)
jinak to 01v je ten digimix tim bych mel vyresit ten comp. a verb...

dik...

ECSON WALDES
Profesionál

Příspěvek od ECSON WALDES » 05 čer 2004 18:37

No teda...Nemohu nezareagovat

Kekxiiiiku, toje ale fakt peknej B-L-A-B-O-L ,ze bez Reverbu a Compresoru ten beat neudelas. To rek nekdo kdo to asi nikdy alespon nezkusil. Tyhle veci prichazi az uplne nakonec. Dokud to nefunguje samostatne (hudebne/rytmicky) tak je ti compresor a reverb k nicemu, no ne?

Ja tyhle bici delal uz v prastarym 8bitovym sample trackeru kterej krome prehravani malejch samplu neumel vubec nic. A tam jediny co bylo navic byla stena permanentniho sumu.. ale presto i tam tyhle bici sly bez problemu udelat.

MonkeyF:

1. Musis vybrat vhodny samply
- dupak je jasnej (vhodnej je kratkej)
- Hlavni "Velkej" snare a pak 1-2 "maly"
- malej snare ma lehkej attack a je podstatne kratsi.
- Hihat - pouzivej hajtky akustickyho druhu.
- 1 HHt zkus dat pravdelne kazdou druhou.
- 2 HHt napomaha onomu "vyreni" mezi malejma snerama a je jen v tom miste pred a mezi nima. Sampl je delsi a je tupejsi (zatahni tuhle HHt v LPF at tolik nezvoni a nastav delsi nabeh v ADSR)
-zkus se pohrat s tamburinou nebo shakerem v cely dylce beatu.

Pokud se nechces hrat s obalkama s ladenim atd, music vybrat samply tak aby v celku znely tak jak potrebujes - tim jsem se musel ridit v trackeru, protoze tam jsem nemel jiou moznost.
Ja osobne mam ale radej kdyz vyberu drum sampl podle barvy kterou chci, zbytek resim rezanim samplu a pak prirozene zakladni syntezou (ADSR VCF....)

2, POTOM MOC DULEZITA VEC - ty snary jsou od sebe odladeny !
vetsinou malej je napr. o 1-6 tonu (+/- pulton) pod velkym ale i naopak.
Vzdy se rid tim co slysis. Odladeni je na tobe. To samy u HHts.

3, Kompozice
- Velkej Snare je hlasitejsi malej je min toje myslim jasny.
Podle schematu je jasny ze vidis kde ty ktery samply maji zaznit. Potom jeste mysli na jednu dulezitou vec - a to abys samply nesazel slepe na 16ctkovou kvantizacni mriz ale hral si s jemnym groovem. (samozrejme prvni kopak a hlavni snare je pevnej) - docilis tim zivosti, jako bubenik to musis cejtit oto vyraznej.

A Pamatuj ze mene not je vice. Beat musi pusobt prehlehne a ciste.
Aby to neznelo jako kdys sypes smeti do popelnice:D

4, Vem si bici smycku ktera te bavi a postupne si ji zpomaluj - tim se ti odkryje spousta veci ktery si clovek v normalni rychlosti neuvedomi.

No a pak bud trpelivy Zkousej-Poslouchej, Zkousej a Poslouchej atd atd a pak se to vyloupne. Bohuzel to neni otazka mesice ale spis par let nez nabudes jistoty ale tim te nechci odradit jen pripravt na to ze to nebude za par dnu hnet jasny.

Urcite jsem tu nenapsal vse, ale snad ti to pomuze alespom nastinit kterym smerem to zkouset. Samozrejme tech drobnosti a forku je mnohem vic, nevc kazdej beat ma svy specifika.

Pokud mas me album SOPHIA tam jsem vsechny bici delal timhle postupem, to rikam abys vedel ze nekecam a ze jen suse neteoretizuju a ze to fak jde:))

Jinak ty klasicky proflaknuty beaty jsou vsechny original akustickty bici, ktery nekdo vysamploval a z toho vznikly klasicky Loopy. Poslechni si cokoliv ze 60 /70tejch let. Takze stema zivejma bicima nejsi vubec mimo misu! Dnes se tyhle beaty pripravuji umele v samplerech a efekt je stejnej.
Ovsem s kompromisnim strihanim cizych hotovych drum smycek jak to dela nejjednodussi cestou Mr. Kekxik, to nema VUBEC NIC SPOLECNYHO, to te nikam neposune...

Joa MonkeyF, Zdravim Liberec :D

Muj web: www.ecsonwaldes.com

matucha

Příspěvek od matucha » 06 čer 2004 12:16

vidis to odladeni snaru me nikdy nenapadlo... vyzkousim

jinak nevim, smycky sou podle myho vpoho... resp. ja mam rad takovej polokompilat zakladnich bicich po uderech a do toho vmichavam ty nuance z nejaky smycky (treba jenom v prostredni casti beatu)... ono se s tim da potom ruzne vyhrat a pritom te to nestoji tolik prace jako naprosto synteticka metoda ala ecson...

dost dulezity pro rytmiku je vhodny pouziti shuffle (at uz pres mrizku nebo rucne)... veci ktery nemaj tyhle zpozdeny doby znej casto hodne strojove.

jakmile vrstvis, tak si hodne hlidej, jestli ti ty vrstvy sedej na stejnym groove a nerozlejzaj se

kexik

Příspěvek od kexik » 07 čer 2004 09:09

"resp. ja mam rad takovej polokompilat zakladnich bicich po uderech a do toho vmichavam ty nuance z nejaky smycky (treba jenom v prostredni casti beatu)... "

tak nejak... btw, vidi sa mi, ze heslo jak vyhecovat esona, aby zacal na mna valat hovna, je "hw sampler" :twisted:

nemam na to co povedat

Mik

Příspěvek od Mik » 07 čer 2004 21:55

Ja mám takovej možná drobátko netradiční nápad...celkem dobrá věc je si ty bicí zazpívat...pokud toto umění ovšem ovládáš...když to člověk umí, tak si může vytvořit dost dobrou představu o tom, co chce udělat...ono totiž zahrát to na soupravu není přesně ono - asi sou ruce daleko od mozku či co, ale když si to člověk "zazpívá", tak najednou ví, nahází to tam a ono to zní...a já si třeba zazpívám samply a pak je někde sháním, aby to tak znělo...a druhá věc - všímat si poslechem jak se co dělá - já třeba vždycky poslouchám (páč sem přes kombinaci elektroniky a rocku), jakej je rozdíl mezi refrénem a slokou...a to sou přesně ty triangly, hajtky, široký činely, tamburines a tak...a je naprostá pravda, že ty hajtky nebo jak se tomu nadává se odlišujou laděním...

MonkeyFighter

Příspěvek od MonkeyFighter » 08 čer 2004 22:31

jojo presnne to sem potreboval spoustu veci z toho uz sem skousel jen sem potreboval vedet ze to fakt funguje protoze nekdy uz nevim po par hodinach skouseni jesi to fakt zni lip nebo se mi to zda.Nakou dobu uz to skousim ale tusim ze to chce este spousta casu,jinak me pomohlo kdyz sem si to zabubnoval normalne na klavesy nahral do cubase a tam koukam kde co je takle sem vyzkoumaval prvni beaty jak vubec vypadaj napsany v seqenceru,da se z toho zjistit i groove,velocity a tak.. (ale uz sem z toho nezjistil co tam vybrat za samply-skusim si to zazpivat,ale to uz si sousedi budou myslet ze uz sem se fakt zblaznil :lol: ...)

pharao

Příspěvek od pharao » 24 led 2010 14:46

experimentuju jak delat spinavy dirty downtempo beaty, ty co jsou udelany z akustickejch sad, znej hodne kompaktne...
zatim na to mam tyto "páky" jestli mate nekdo dalsi, sem s tim:)

- paralelni koprese: (znama vec - jednotlivy bubny poslu do sendu, navesim na nej comp a primicham k originalu
- kick, snare: specialni reverb na insert (ruzny hally, zvlaste ty kratky, co nejsou vnimany jako prostor,
delaj velky zmeny v barve a davaj tomu charakter prave tooho "drumloopovyho" soundu)
- kick, snare: druhy reverb (delsi) na insert + comp + eq + gate (tim ze se da za hall kompresor vytahne se
ta "spina" ktera je potreba, gate ohlida spravnou delku
- hihat a ostatni percuse: neco podobnyho
- spolecna koprese kick a hihat
- pridani vinyl noisu (to me napadlo ted, zatim jsem to nezkousel, ale asi by to chtelo nejak sikovne vmestnat
do mixu, aby vse znelo kompaktne)
- na cely drum mix jeste neco ala "vintage warmer"

To je zatim tak vse. Jeste bych chtel zkusit dat nektery bubny do grup a vzajemne je sidechainovat...

sigurt

Příspěvek od sigurt » 25 led 2010 13:50

mne sa celkom osvecilo miesat k snaru noise ( white,pink..) doda tomu taku jasnost ktoru som nevel ziskat vrstvenim alebo eq

pharao

Příspěvek od pharao » 25 led 2010 14:20

sigurt píše:mne sa celkom osvecilo miesat k snaru noise ( white,pink..) doda tomu taku jasnost ktoru som nevel ziskat vrstvenim alebo eq
diky, urcite vyzkousim, vcera jsem zkousel primichat ke kopaku eq upraveny vinyl noise (je dobry si pohrat s pitch +/-)

kexik

Příspěvek od kexik » 25 led 2010 16:07

snare sampel sa da aj pekne skreslovat... trebars gitaristickymi pluginmi. dalsia moznost je znizenie bitoveho rozlisenia, bitcrush v nejakom pomere k suchemu zvuku atd. so snarom sa da toho robit spustu.

inak ste sa prekonali, je to bezpochyby rekord v reinkarnacii prastarej temy

pharao

Příspěvek od pharao » 25 led 2010 19:05

kexik píše:snare sampel sa da aj pekne skreslovat... trebars gitaristickymi pluginmi. dalsia moznost je znizenie bitoveho rozlisenia, bitcrush v nejakom pomere k suchemu zvuku atd. so snarom sa da toho robit spustu.

inak ste sa prekonali, je to bezpochyby rekord v reinkarnacii prastarej temy
nebudeme prece kuli kazdymu prdu votvirat novy tema :mrgreen:

Odpovědět