Záznam akustického piana

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Odpovědět
Anarki

Záznam akustického piana

Příspěvek od Anarki » 07 kvě 2010 16:23

Zajímalo by mě jakým způsobem je nejlepší nahrávat akustické piano. jaké k tomu použít mikrofony, jak je rozmístit a jak upravit místnost...

kexik

Re: Záznam akustického piana

Příspěvek od kexik » 07 kvě 2010 16:58

tak to je vyssi divci... osobne aj ked mam iste skusenosti s nahravanim kadecoho kadecim, s nahravanim piana by som siel do studia. potrebujes pomerne velku, akusticky upravenu ale nie uplne pohltivu miestnost, hodne kvalitne mikrofony, a to vacsinou doma nemame... ak mas podpriemernu miestnost, vybavenie a hlavne skusenosti, vysledok bude horsi nez keby si pouzil sampler, vravim s plnou vaznostou.

tu mas poctenicko na uvod

http://www.soundonsound.com/sos/jan08/a ... g_0108.htm

a presuvam zo smetiska do zvuku

bluerecording

Re: Záznam akustického piana

Příspěvek od bluerecording » 19 čer 2010 21:29

Kridlo - Dva velkokapacitne kondenzatorove mikrofony umiestnene v zostave Blumleinovho stereoparu asi pol metra od otvorenej ozvucnej dosky. Najidealnejsi a najvierohodnejsi zaznam piana. Potrebujes naladeny dobre znejuci klavir v dobrom akustickom priestore - nemusi to byt studio - ak je dobra koncertna. Blumlein ma ale jeden problem a to je zadna strana stereoparu - umiestnenie mikrofono si teda vyzaduje iste experimentovanie a pomerne velke skusenosti. Je lepsie shianut po VSTckach pokial nejde o vaznu hudbu. Ja osobne som nahraval takto uz niekolko krat a vysledok je cim dalej tym lepsi - Blumlein je skvela stereo technika. Samozrejme este zalezi od interpreta :wink: co je casto omnoho vacsi problem ako miestnost ci kvalita nastroja. Niekedy sa vyuziva aj technika AB umiestnena nad strunami klavira - neznie to ale tak ako posluchac v skutocnosti vnima klavir, takze neodporucam tuto techniku pouzivat. Ak by sa ti nedarilo s Blumleinom, pouzi XY, zbavis sa zadnej strany mikrofonov a tym aj niektorych problemov s nasnimanim odrazu zvuku. Pianino som nenahraval, to uz naozaj radsej to VST.

Odpovědět