zdvojený hlas zní divně

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Džirka

zdvojený hlas zní divně

Příspěvek od Džirka » 21 črc 2012 17:34

Dobrý den,
už léta přemýšlím nad tím proč, když do počítače nahraji unisono dvakrát stejný hlas, zní to tak nepřirozeně, jakoby přes nějaký phaser či co. Přitom, pamatuji si, že, když jsem nahrával ještě na kazetový magnetofon, zdvojený hlasy zněly úžasně a vůbec ne takto. Poslechněte ukázku. V dlouhých tónech to je slyšet hodně. Dá se to nějak odstranit? Je to zvukovou kartou? Nebo to je efekt, který se děje v digitálu normálně?

kopyto

Re: zdvojený hlas zní divně

Příspěvek od kopyto » 21 črc 2012 17:43

Pořádně frázuj a nezpívej falešně, to je jednoduché:-)

Džirka

Příspěvek od Džirka » 21 črc 2012 17:51

Děkuji za odpověď. K dobrému frázování a čistému zpívání mám daleko, to si uvědomuji. Nicméně, myslím, že to není ten důvod, proč to tak zní, neboť, jak už jsem psal s tímto zvukem se setkávám pouze při nahrávání do digitálu a to o čem mluvím je jakýsi divný pazvuk připomínající phaser, který se na analogu neobjevoval ani v případě falešného zpěvu.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 21 črc 2012 18:00

Je dobré nedávat to přes sebe do stejného místa panoramy (vznikají nepříjemné fázové efekty atd.), ale víc vlevo a vpravo, pak to zní příjemněji a přirozeněji

Džirka

Příspěvek od Džirka » 21 črc 2012 18:16

Děkuji Ivo za odpověď. Je pravda, že to zní lépe rozhozený do stran... jen mě napadlo, zda je to tím digitálem, nebo čím, že když jsem nahrával na osmistopý magnetofon, tak to tak to prostě nedělalo, i když šel vokál z jednoho místa. Napadlo mě, zda šumy a horší kvalita magnetofonu (a v té době mikrofonu) to jen nepřekrily. Teď mám lepší nahrávací techniku a tyto detaily vylézají víc na povrch - možná. Vlastně se tou myšlenkou trápím už od dob, kdy jsem začal pracovat s počítačem. Když si poslechnu nahrávky beatles, kde mají hodně často zdvojený vokály z jednoho místa, vůbec tam tyhle pazvuky neslyším (a to intonaci a frázování zas tak úplně neřešili)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 21 črc 2012 18:21

Myslím že to není magnetofonem atd. , ale tím fázovým efektem způsobeným překrytím podobných melodických a frekvenčních linek ve stejném bodě panoramatu. Stačí rozhodit dál od sebe a už to zní fajn

tony9

Příspěvek od tony9 » 21 črc 2012 19:10

Nechci začínat nové téma, tak dám otázku sem.
Když si nazpívám k mprvnímu hlasu druhý hlas, musím je ještě zdvojovat? Nemám s tím žádnou zkušenost.

Džirka

Příspěvek od Džirka » 21 črc 2012 19:25

Zdvojování není třeba. Někdy to ale může být zajímavý pro efekt, ale někdy naopak to může uškodit.. Já jsem hodně ovlivněn vokální školou šedesátých a sedmdesátých let. Například crosby still nash and young nahrávali čtyřhlasy a každý hlas ještě zdvojili, čímž dosáhli velmi hutného zvuku. To se mě osobně hodně líbí. Nejsem moc dobrý zpěvák a mám dost tenký hlas, takže často zdvojování používám :)

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 21 črc 2012 20:29

Džirka píše:Dobrý den,
už léta přemýšlím nad tím proč, když do počítače nahraji unisono dvakrát stejný hlas, zní to tak nepřirozeně, jakoby přes nějaký phaser či co. Přitom, pamatuji si, že, když jsem nahrával ještě na kazetový magnetofon, zdvojený hlasy zněly úžasně a vůbec ne takto. Poslechněte ukázku. V dlouhých tónech to je slyšet hodně. Dá se to nějak odstranit? Je to zvukovou kartou? Nebo to je efekt, který se děje v digitálu normálně?
jestli vrstvis dva ruzny naberu stejny fraze a fazuje ti to, tak naopak intonujes tak dokonale, ze se deje to, co se normalne stava jen pri dvojeni identickyho naberu. ergo tvoje problemy bych moc chtel mit. ;]

bassline

Příspěvek od bassline » 21 črc 2012 23:35

Ano :) ...

Takze tam proste pridaj vacsie detune medzi tymi dvoma nabermi...Proste jednu stopu rozlad cca 15 - 20 centov.

biscuit

Příspěvek od biscuit » 22 črc 2012 00:22

tape ma jednu vlastnost - kolisani rychlosti

vasek

Příspěvek od vasek » 24 črc 2012 10:53

Myslím, že záleží na hlasu, některej to snese víc, některej míň. Čím větší chraplák, tím lépe pro dvojení. Jirka má jemnej hlas a tak to bude vždycky flangerovat. V muzice to ale bude znít jinak a taky jeden z těch hlasů se může zeslabit.

nuendo
Vybavení

Příspěvek od nuendo » 24 črc 2012 11:25

podla mojho nazoru, vrstvenie toho isteho hlasu neprinasa ziadne zlepsenie...
ked je raz nieco dobre zaspievane, netreba to zdvojovat a naopak ked je spev zly, mozes ho vrstvit do nekonecna...
vzdy to budu len dva (alebo viac) zlych hlasov cez seba - toto plati pre solovy spev
samozrejme niekomu sa ta zdvojena, hnusna, chorusovito-fazerovita farba moze pacit a zdvojuje solovy spev zamerne :-)
pri zboroch je vrstvenie v pohode, samozrejme v rozumnej miere

delay

Příspěvek od delay » 24 črc 2012 11:38

Já myslím, že s unisono zdvojením se musí pracovat kreativně. Stejně jako nemá efekt 2x stejná kytara uprostřed panoramy, nebude dobře znít ani velmi podobný hlas. Kazeťák byl vždycky hodně benevolentní a odpouštěl, hodně zdvojoval třeba Lennon, aby zpěv zněl plněji. Můžeš zkusit zpívat třeba malinko jinak nebo pužít nějaký efekt pouze na jeden hlas, každopádně je otázkou, zda-li má výsledek znít jako jeden hlas (těžké) nebo zda-li posluchač může slyšet více...

Odpovědět