Zvuk 60. a 70. let

Ozvučení, nahrávání, mixáž a mastering
Synchro

Zvuk 60. a 70. let

Příspěvek od Synchro » 20 lis 2012 10:55

Hoj, taky resim podobne tema jako "peterslaby", nechtel jsem vsak diskusi rusit dotazama.Zajima me jak nejlepe a nejverneji dosahnout zvuku stare skoly.
Davam do kupy ruzne samply, tim padem me bude zajimat obrusovani jiz nahranejch zvuku.
Muj pripad... mam smycku bycich, ktera ma kvalitni hezky cisty zvuk, ale do vysledneho zvuku zbytku samplů proste nezapada.Moje metoda doposud spocivala v tom, ze jsem dany sampl zbavil trochu vejsek pomoci filtru nebo eq.Pak to znelo trochu zahuhlanejc a sedelo to o neco vice ke zbytku.
Rad bych poznal rafinovanejsi metoty jak dosahnout UCELENEHO,oldschuloveho,vintage soundu.Zajima me vse... HW/SW, teorie/praxe, uprava jednotlivych nastroju/vysledneho mixu.Zhruba jakym zakladnim vybavenim bych mel byt vybaven?Jaky je dobry reverb, eq?
Nebranil by se ani porizeni nejakeho toho kotoucaku nebo stareho radia jak o tom psal c900.

tomy45

Re: Zvuk 60. a 70. let

Příspěvek od tomy45 » 20 lis 2012 11:27

Na vintage/oldskool sound-u je naj riesinim vintage/oldskool source, zdroj... Len tak nejakym sposobom prznit/mrvit sample, o tom to moc nie je, resp. tie vysledky nebudu uspokojuce.
Nebudem asi sam kto to riesil tak, ze som samploval z vinylu. Spusta platni a pocuvas a pocuvas, kde chytit co najlepsie samostatny snare, kopak, prip. nejaku biciu slucku, kde nie je nic ine len bicie. Dalsia vec je to nahrat...
Som nazoru, ze kotucak alebo stare radio nespravi ten efekt vintage, pretoze zas budes mat maturitu AKO TO NAHRAT ( C9000 s tym problem nema, dokaze 1 mesiac nahravat 2 sek. drumbeat ;) ak si taky onanista s gearom ako ma on, moze to fungovat :) )... aby si to zachytil najlepsie, bez prilis vela sumu, atd. Budes to predsa davat do mixu, cize ti moze sum, brum robit bordel v celom mixe, bude to necitatelne.
Ak chces naozaj bicie 60tky, 70tky skus Abbey Road 60tky, 70tky a spustu inych. Potom ale maturita cislo xy :) spravny aranz, priestor, rozhodenie nastrojov, atd.
Myslim, ze to vsade plati akykolvek styl, bici loop je vzdy tazsie "usadit" do mixu ako ked mas samotny kit. Pretoze bud tomu loopu budes prisposobovat priestor, eq ostatnych nastrojov alebo... budes to davat dokopy ako celok, cize drum kit. Pri prvom sposobe si furt niecim obmedzovany. Ale zalezi aj na tom ci ti to tak vyhovuje a budes spokojny, je to len na tebe.

longsleeper

Příspěvek od longsleeper » 20 lis 2012 11:39

Trochu off topic,ale vyzkoušej třeba tohle.Demo zadara,jinak 50euro

delay

Příspěvek od delay » 20 lis 2012 13:24

Pokud chceš něco levnýho, tak zkus třeba sehnat starej mix nebo EQ typu Vermona, Tesla, Dynacord, ale v dobrém stavu. Hodně dobrý řešení na tohle může bejt kvalitní kazeťák nebo dokonce multitrack TASCAM, FOSTEX, YAMAHA...

Nyní zkouším v mixu metodu posílání jednotlivých stop právě do EQ Vermona a k tomu dávám simulaci pásu Kramer Tape od Waves. Ztrávil jsem u toho víkend a dílčí výsledky jsou sice super, krásně si ty věci dělaj prostor a jsou větší (hlavně snare, kytary). Dost průser je nakumulovaný šum (největší) a saturace, zní to pak už jako z kazety nahraný na hranici zkreslení vstupního signálu, kdo pamatuje, tak ví... Chce to používat hodně rozumně, nefunguje to na všechno a je s tím nekonečná práce, ne vždy za to výsledek stojí.

c9000

Příspěvek od c9000 » 20 lis 2012 17:00

No 60s a 70s, to je zacarovany obdobi :D
Je tam hodne aspektu proc ty naravky hrajou tak jak hrajou, v prvni rade je potreba premejslet jako lidi tenkrat a pak spousta dalsich veci od vybaveni az po nastroje a postupy, noty apod. Zase tolik jak pise Tommy se stim neprdim :D. K tvymu dotazu... ten vermonackej eq je paradni vec sezenes to za 500kc a udela to moc. Pak ty kazetaky lampy. Asi se k tomu chces priblizit postprodukcne. Doporucim ti 2 veci od soundtoys opet decapitator a dewil loc. Z free softu pouzivam moc rad skoro vsechny veci od chlapika co si rika SirElliot, dela opravdu dobry simulaory starejch hifizarizeni a zesilovacu, dokaze to divy, jen to ovladani je trochu jiny. Pak ti vrele doporucim precist si neco od Gabriela Rotha z Daptone.
www.funkydown.com/downloads/shitty2.pdf
Cimbál, Harmonium a Vozembouch.

c9000

Příspěvek od c9000 » 20 lis 2012 17:04

Tech moznosti je spousta chce to zkouset a zase zkouset. Neda se to nijak konkretne popsat. Nejvetsim nepritelem je bohuzel "digital" a vsechno co prez nej nebo z nej leze. Coz se dneska blbe obchazi. :( A takovy to stary downtrempo a samplovany veci je proste nejelpsi delat na setupu, gramec tuny desek a nejaku hw sampler, jako Sp 1200, mpc 2000, apod, 90tkovy samplery maj paradni zvuk na tohle. Ted nedavno jsem videl akai s 2000 za tisku, to je imho super cena za paradni hw sampler se spinavym zvukem, zacal bych na tomto.

Synchro

Příspěvek od Synchro » 20 lis 2012 18:40

Diky vsem, softiky odzkousim a casem dam vedet jak se dari:) Jeste by me zajimal nejaky pekny a nejlepe free reverb... jestli vite.

To Tomy45: Jj, snazim se samplovat stary pecky, to da rozum.Ale ted se mi zrovna zalibila jedna bici smicka ktera je nahrana v soucasne dobe a zni oproti zbytku moc nove, tak me napadlo jestli by sla trochu "zaspinit".
Tim Abbey Road myslis album od Beatles??To tu zrovna mam :)
To samplovani z vinylu vidim tak ze prehraju celou desku do wavka a pak to na kompu budu sestrihavat.Sem v zacatcich takze stim zatim nejak moc laborovat nemuzu, nemam potrebne zkusenosti.
To Delay: Kazetak :) napadlo me jen tak ze srandy zkusit prehrat song pres starej sony kazetak kterej je soucasti hifiny co ma tata jeste z tuzexu.Jentak co by to stim udelalo, s kazetama to ale bude horsi asi :D
To c9000:Sem fakt toy, takze zatim vystrihavam veci z mp3 :(((, viz A kdyz to bude k svetu tak samozrejme pokoupin nejakej ten equip.Tuny desek a hw sampler je pro me zatim hudba budoucnosti.A popravde si moc nedokazu predstavit do jake miry se na sampleru da skladat hudba.Ale je to pro me hodne velky a lakavy dobrodruzstvi, kdyz to tak reknu:D Co se tyce toho hw eq, neni mi jasna banalni vec, jak tim prohnat zvuk z kompa a zaznamenat ho.Jediny co me napada je prohnat vystup zvukovky pre EQ zpet do vstupu, to je ale pekna zpetna vazba... to asi nebude fungovat.

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 20 lis 2012 21:22

Synchro píše:Hoj, taky resim podobne tema jako "peterslaby", nechtel jsem vsak diskusi rusit dotazama.Zajima me jak nejlepe a nejverneji dosahnout zvuku stare skoly.
Davam do kupy ruzne samply, tim padem me bude zajimat obrusovani jiz nahranejch zvuku.
Muj pripad... mam smycku bycich, ktera ma kvalitni hezky cisty zvuk, ale do vysledneho zvuku zbytku samplů proste nezapada.Moje metoda doposud spocivala v tom, ze jsem dany sampl zbavil trochu vejsek pomoci filtru nebo eq.Pak to znelo trochu zahuhlanejc a sedelo to o neco vice ke zbytku.
Rad bych poznal rafinovanejsi metoty jak dosahnout UCELENEHO,oldschuloveho,vintage soundu.Zajima me vse... HW/SW, teorie/praxe, uprava jednotlivych nastroju/vysledneho mixu.Zhruba jakym zakladnim vybavenim bych mel byt vybaven?Jaky je dobry reverb, eq?
Nebranil by se ani porizeni nejakeho toho kotoucaku nebo stareho radia jak o tom psal c900.
zkus mozna poukazat na nejaky audio, co povazujes za referenci, on si pod tim ne kazdej predstavi stejnou vec (uz proto, ze 60s a 70s se teda dost lisi); a trochu si myslim, ze k dosazeni zvuku, ktery mozna myslis, ti budou vpohode stacit softwarovy udelatka.
Naposledy upravil(a) Brooklyn / juanita juarez dne 20 lis 2012 21:24, celkem upraveno 2 x.

Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 20 lis 2012 21:26

Synchro píše:Jediny co me napada je prohnat vystup zvukovky pre EQ zpet do vstupu, to je ale pekna zpetna vazba... to asi nebude fungovat.
no presne takhle. :] vsechny daw pracujou s hw insertama, zavesis je jako vst plugin, v nem nastavis routing vstupu a vystupu (pripadne predtim jeste zmeris nejakym pingnutim signalu latenci, kolik casu trva signalu po odeslani, nez se vrati zpet do DAW) a o vic se nemusis starat.

Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 20 lis 2012 21:31

tohle tuze pripomina thievery corporation, to se da delat vpoho v pocitaci :-] je to takovy zarny priklad produkce 90's downtempa, takovy americky kruder a dorfmeister. konkretne thievery to delali (delaji?) vsechno v logicu a co vim, tak meli jen levnej mixak od mackie (VLZ?). zadna veda, spis je to otazka vyberu zvuku a jednoduchy produkce (asi castecne dany i tim, co bylo tehdy mozny a nemozny), postaveny na samplech. no a podle toho, jak podobne to zni, tak myslim, ze jestli tohle je nejakej vzor, tak jsi na dobry ceste.

delay

Příspěvek od delay » 21 lis 2012 12:42

Tu flétnu znám, strašn? mi p?ipomíná moje první sample CD - to je n?kde z 90-tek, n?jakej JAZZ, hodn? jsem z toho va?il úpln? na za?átku. To musím najít a zas n?co použít. Dobrá inspirace!

Synchro

Příspěvek od Synchro » 21 lis 2012 14:56

To Brooklyn: Nemam zadnej konkretni zvuk ke kterymu bych se chtel priblizit, thievery jsem neznal dokud me k nim neprirovnal i Abuse.Ty 60 a 70 jsem napsal protoze se mi nejvic libi.Jasny ze je mezi nima hafo rozdil, de rozpoznat i treba prvni pulka xx.tek od druhe :)
Ted treba zkousim samplovat reggae a udelat z toho dubreggae ve stylu Black Uhuru. (tohle bude nekdy na prelomu 70-80, nenasel jsem release).Proste sranda, nasapluju par veci a poskladam to, zatim bez nejekeho velkeho sestrihavani a preskupovani puvodnich loopu a cekam co ztoho vyleze za mishmash.
Brooklyn / juanita juarez píše: no presne takhle. :] vsechny daw pracujou s hw insertama, zavesis je jako vst plugin, v nem nastavis routing vstupu a vystupu (pripadne predtim jeste zmeris nejakym pingnutim signalu latenci, kolik casu trva signalu po odeslani, nez se vrati zpet do DAW) a o vic se nemusis starat.
Tak na tohle mam vice dotazu, to bude na new thread:) Zatim si ale musim vystacit s compem, chte nechte.
Me ty masinky proste zajimaj a lakaj, ikdyz nejsou nutny k tvorbe.

To c9000: Shitty is still pretty :) Hustej typek, rozesmaklo me jak v uvodu popisuje jak udela lepsi zvuk bicich v garazi s malym rozpoctem, a jak vysvetluje proc bohaty raperi samplovali stary pecky stale dokola... :) Ten clanek me donutil se podivat na princim spring a plate reverbu a tape echa trochu zblizka, doted jsem netusil jak to funguje :)

To Delay:

c9000

Příspěvek od c9000 » 21 lis 2012 19:48

G.Roth točil Emy Winehouse a pěknej zvuk umí. Tenhle týpek nahrává celý bicí jedním majkem a to ještě zpěvovým :) !!!!!

Odpovědět