16bit vs 24bit kvalita

Interní a externí zvuková rozhraní
Odpovědět
dendy
Vybavení

Re: 16bit vs 24bit kvalita

Příspěvek od dendy » 16 led 2014 23:44

pavlii píše:Dejte pokoj - já už víc popcornu sníst fakt nemůžu, už teď jsem přecpanej jako prase :-D :-D

P.
strasny hardcore ze ?? toto je najbrutalnejsi thread na ezone. no.1... vsetkych cias

jazzy (a dalsi) - prosimta precitaj si toto http://en.wikipedia.org/wiki/Audio_bit_depth cele, aspon 50x ... az to vatrebes a aspon 20% z toho co tam je pochopis tak tento thread radaej sam zmazes :mrgreen:

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 16 led 2014 23:47

dendy : dako ti zlyhava pamat .. mali sme tu aj vacsich borcov ..

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 16 led 2014 23:48

jazzym píše:...
máme 8bitove slovo , ktore variaciou 0a1 predstavuju informaciu o číslach 0-255. 16bitové slovo môže zaznamenať čísla 0-65535 avšak dve 8bitove slová len 2x256 =512 čísel...
zrejme jsi ze skoly vyletel z nejakeho duvodu...

jazzym

Příspěvek od jazzym » 17 led 2014 00:00

šak sa snad rozumieme.. zda sa mi že to komplikujete,.. :roll:

nahravanie prebieha v určitej škále hlasitosti ,jej maximum tvori najvačšia amplituda , v programe ju približim k 0dB aby som nemal signal moc tichý . zakladny mastering .. som na 0 db , keby som ten signal v zosilnovači nezoslabil , hral by mi zosilnovač v plnom jeho výkone teda povedzme 90W .. teda do zosilnovača puštam signal o maximalnej hlasitosti 0dB ale zosilnovač tento výkon zosilni na 49dB ..
To znamená že 20Hz nebude naším sluchem vnímána stejně hlasitě jako 2000 Hz i když obě frekvence budou mít tu samou amplitudu
Stan .. a neni to nahodou preto že basove zvuky za sekundu počuješ len 20krát , kdežto výškové 2000 krát? :wink:

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 17 led 2014 00:06

ty mas v uchu sampler?

jazzym

Příspěvek od jazzym » 17 led 2014 00:25

8) Amorph , najbližši tvoj prispevok by mohol byť trošku jasnejší čo sa ti nepáči .. za nas blbych dakujem 8)

je jedno či som nazval maximalnu velkost amplitudy hlasitostou , chcel som objasnit približnym výpočtom kolko sa dá dosiahnuť škály dynamiky 24bitmi pri škálovani ktore bolo použite pri 16bitoch. Ale už sa mi nechce hladat vzorec na vypočet logaritmickej krivky, ..

je jedna vec ku ktorej som sa chcel dostať , chcel som vlastne zistit ake informacie sa zskavaju pri samplingu ,. a ako som sa dopatral tak len suradnice ktore udava bod na grafe kde je x čas a y hlasitosť .
Niektori hovoria o menej kvalitnych prevodnikoch , ale mne to teraz pripada že moc velky problem zistit v jednej dobe aky je hlasny signal nezmeni nič na kvalite signalu .. rozumieme sa? .. niektori hovoria že prevodnik ma tvrdy zvuk a pod ..

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 17 led 2014 00:28

No, vlastne muj posledni prispevek byl trochu mimo. Pardon, mam uz nejake pivko a jdu radsi spat.

jazzym

Příspěvek od jazzym » 17 led 2014 00:48

jazzym píše:
To znamená že 20Hz nebude naším sluchem vnímána stejně hlasitě jako 2000 Hz i když obě frekvence budou mít tu samou amplitudu
Stan .. a neni to nahodou preto že basove zvuky za sekundu počuješ len 20krát , kdežto výškové 2000 krát? :wink:
ked pivko , tak rozumiem .. :D .. no neni to tak že basovy zvuk za sekundu dosiahne 20 krat maximalnu amplitudu a pomedzi neho vyšši 2000hz zvuk 2000krát dosiahne svoju hlasitosť ?, preto pocitovo je hlasnejší . Ale to ja len tak triafam na slepo.
dendy píše:jazzy (a dalsi) - prosimta precitaj si toto http://en.wikipedia.org/wiki/Audio_bit_depth cele, aspon 50x ... az to vatrebes a aspon 20% z toho co tam je pochopis tak tento thread radaej sam zmazes :mrgreen:
Dendy dik ja som tam už čosi čital , ale mam tu nevyhodu , že anglicky moc neviem .. tak sa spolieham na domyšlavosť alebo konverzaciu :wink:

Stan

Příspěvek od Stan » 17 led 2014 00:58

Tady máš alespoň něco na studování. Má sice indický přízvuk ale je mu dobře rozumět.
a je toho několik dílů.

PS: Jazzym upřímě, když tomu až tak zcela nerozumíš tak alespoň popřemýšlej o tom co jsi se zde dozvěděl, myslím že by jsi měl nejdříve pochopit základy o trochu lépe. Pokud však checš začít odzadu a opravdu tě zajímají pouze konvertory po technické stránce tak tady jsou základy, buhužel jen v anglině. Je toho jen 216 stránek ale ber to tak že to jsou jen základy.

http://www.analog.com/library/analogdia ... verter.pdf

MDudas

Příspěvek od MDudas » 17 led 2014 01:54

jazzym píše:ň... a neni to nahodou preto že basove zvuky za sekundu počuješ len 20krát , kdežto výškové 2000 krát? :wink:
Sedliackym rozumom to takto vychadza, ale neni to tak. Je za tym nielen fyzika, ale aj evolucia.... Nase usi su prisposobene, aby co najlepsie poculi ineho pracloveka... :lol: Najlepsie pocujeme pasmo ludskeho hlasu.
http://en.wikipedia.org/wiki/Equal-loudness_contour

Kedze sa Ti moc nelubi anglictina (inak to je dneska strasny handicap !!!), tak mikro-vycuc :
tie krivky namerali prvy-krat uz v 1933 a znazornuju hladiny rovnakej vnimanej hlasitosti = vidis, ze so stupajucou frekvenciou treba mensi akusticky tlak a uchu to znie rovnako hlasno. Ale vidis aj, ze to ma pri 1300Hz akysi zlom a potom pri 4000Hz sa to lame uplne a ide zase hore = tlak musi pri rovnakej vnimanej hlasitosti zase stupat. Takze o nejakej jednoduchej zavislosti neni ani reci. Vysledky na krivkach su priemerom merani na vzorke populacie - neni to fyzikalne meranie, ale nejake "psycho/statisticke" (a horizontalna os nie je linearna !)

MDudas

Příspěvek od MDudas » 17 led 2014 02:35

jazzym píše: je jedno či som nazval maximalnu velkost amplitudy hlasitostou...
neeeeni ! :D paradajka neni velka ceresna !!!
jazzym píše: chcel som objasnit približnym výpočtom kolko sa dá dosiahnuť škály dynamiky s 24 bitmi pri škálovani ktore bolo použite pri 16bitoch. Ale už sa mi nechce hladat vzorec na vypočet logaritmickej krivky, ..
no ved toto. :lol:
PREKVAPENIE - pri "zachovani skalovania", ktore bolo pouzite pri 16 bitoch, dostaneme s 24bitmi dynamicky rozsah presne 144dB !
cize presne o 48dB viac ako 96dB, ktore mame pri 16 bitoch.... Kedze sme pridali 8 bitov, cili 256 moznych hodnot, celkova "dynamika" moze stupnut 256x.
Kazdy dodatocny bit nam zdvojnasobi moznu amplitudu a prida 6dB. O vnimanej hlasitosti to ale vypoveda malo...
Takto to vymysleli mudri ludia, aby sa to lahko pouzivalo. :wink: Zavislosti za tym su samozrejme zlozitejsie...
jazzym píše: je jedna vec ku ktorej som sa chcel dostať , chcel som vlastne zistit ake informacie sa zskavaju pri samplingu ,. a ako som sa dopatral tak len suradnice ktore udava bod na grafe kde je x čas a y hlasitosť .
ak pominieme ten tvoj problem s terminom hlasitost, tak ano, iba toto sa meria - vyska amplitudy Y v case X = sila tlaku Y v case X, na mikrofon M. nic vic.
jazzym píše:Niektori hovoria o menej kvalitnych prevodnikoch , ale mne to teraz pripada že moc velky problem zistit v jednej dobe aky je hlasny signal nezmeni nič na kvalite signalu .. rozumieme sa? .. niektori hovoria že prevodnik ma tvrdy zvuk a pod ..
Merias polohu kmitu. Ak ju zmerias zle, mas zly signal. Zle zmerana hodnota amplitudy Ti tam nieco pridava alebo ubera (frekvencie, ktore tam nepatrili).

Zjednoduseny priklad: mas sinusoidu 50Hz a merias na 44100 miestach... z toho sa Ti jedno meranie nepodari o 2%.... v tomto mieste Ti zrazu priskoci vysoka frekvencia (napr. 2Khz), ktora tam nemala byt, iba chybou merania 50Hz signalu !!!!
A aby to nebolo malo (vid krivky citlivosti) - ucho je na nu ovela citlivejsie, ako na tu 50Hz sinusoidu, takze ju pocujes jak prasa...
Teda spat k tvojej otazke - pridanie vysokych frekvencii chybou merania moze vytvorit zdanie "kovu" - tvrdosti prevodnika.
Jasnejsie ? :wink:

Stan

Příspěvek od Stan » 17 led 2014 02:58

MDudas máš muj obdiv za trpělivost Thumb up 8) Jdu spát, určitě se mi bude usínat lépe s očekáváním na zítřejší kapitolku. Že by zase nějaká perla?

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 17 led 2014 03:27

tych 96dB / 144dB ... to nieje hlasitost v zmyle ze by si mal hlasnejsi zvuk... to je dynamicky rozsah - rozdiel medzi najhlasnejsou a najtichspu moznou pasazou.. maximalna "hlasitost" v oboch pripaoch je proste tych 0dB, v com sa 16bit pd 24bit lisi kde zacina SUM !! Ten dynamicky rozsah je vlastne pomer SIGNAL : SUM - tak sa to ak vola (SNR - signal to noose ratio)

cize zjednodusene povedane - pri 16bit, najtichsia pasaz co nahras je -96dB ... pod tym uz je len sum... pri 24 bit najtichsia pasaz co nahras je -144dB (teoreticky - realne v praxi to z tolko nieje kolimroznym texhnickym limitom prevodnikov)

To je KLUCOVA vec co musis pochopit !

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 17 led 2014 03:29

btw a zacni sa ucit tu anglictinu... FAKT ti to rozsiri obzor a moznosti

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 17 led 2014 08:21

dendy píše: cize zjednodusene povedane - pri 16bit, najtichsia pasaz co nahras je -96dB ... pod tym uz je len sum... pri 24 bit najtichsia pasaz co nahras je -144dB (teoreticky - realne v praxi to z tolko nieje kolimroznym texhnickym limitom prevodnikov)
dendy toto neni uplne pravda co pises .. pri 16bit je pod 96dB nula .. nic .. nie sum .. slusny prevodnik sumi niekde na -100 dB .. bezna zvukovka sumi niekde na -60 az -80 dB ..

Odpovědět