NI nebo Focusrite ?

Interní a externí zvuková rozhraní
Viktoor

NI nebo Focusrite ?

Příspěvek od Viktoor » 04 led 2015 11:45

Ahoj
potřeboval bych poradit s výběrem zvukové karty.

Rozhoduji se mezi: NI Komplete 6 a Focusrite Scarlett 2i2 (popřípadě Scarlett Solo). Kartu mi ale klidné navrhněte jinou.

Kartu chci na produkci v Abletonu a FL Studiu (rád bych se už zbavil ASIO4ALL). Vstup využiji jen jeden a to na mikrofon.

Vzhledem k mým požadavkům by mi měla stačit Scarlett Solo která oproti 2i2 nabízí jenom jeden vstup a "horší" cinch konektory na výstupu. Kvalitou zvuku a výkonem by měla být na úrovni 2i2 že?

Na druhou stranu Komplete 6 se mi moc líbí a využil bych i přiložený software, tak mě zajímá jestli bych ten příplatek oproti Focusrite nějak reálně pocítil v praxi.

Poslední otázka: Většina karet na trhu je kompletně napájená přes USB - Je to dostačující pro použití fantomového napájení. Zajímalo by mě, jestli jste v tomto ohledu někdy narazili na problém.

Předem děkuji za odpovědi.

Stan

Re: NI nebo Focusrite ?

Příspěvek od Stan » 04 led 2015 12:25

Podle meho nazoru je NI lepsi volba vzhledem ke stabilite a spolehlivosti driverů. Tahle otazka se tu jiz resila a podle zkusenosti uzivatelu 2i2 které jsou na ruzných zahranicnich forech nejsou ovladace jeji silnou strankou. Kvalita zvukovek v tehle cenove skupine je vyrovnaná takze nejvetsi rozdil je jen ve spolehivosti driveru a rychosti vyrobce na reseni problemu s drivery a jejich updatu. Fantomové napajení by melo fungovat u vsech karet bezproblemove jen je treba si dat pozor na silu napajeni jelikoz nekterí vyrobci instalují slabsí napajeni nez 48V a to se pak muze projevit pri snimani signalu, ale myslim ze oba zminene vyrobky maji 48V.
Naposledy upravil(a) Stan dne 05 led 2015 09:38, celkem upraveno 1 x.

msmucr

Příspěvek od msmucr » 04 led 2015 13:47

Ahoj,

mám krátkou zkušenost s KA6 (pouze rozchození pro kamaráda) a několik Scarlettů jsem v posledních pár letech používal k notebookům na nahrávání komentářů a otestoval jsem je víc.
KA6 působí mechanicky trochu poctivějším dojmem. Zvukově bych řekl, že to vychází zhruba nastejno a bez výraznějších rozdílů. Koncepčně jsou karty v této cenové kategorii velmi podobné (včetně např. malého Steinbergu UR22).
Scarlett má o chlup větší zisk na mikrofonním předzesilovači a pro někoho výhodu v podsvětlených indikátorech úrovně (kroužcích).

Rozhodoval bych se asi podle dalších možností a možná nějakého výhledu do budoucna, kdy bys mohl využít např. MIDI rozhraní nebo potřebovat připojit nějaké další zařízení přes stereo linkový vstup (což např. Solo nemá). Podobně tak i s SPDIF rozhraním.
KA6 a vyšší Scarlett 2i4 má navíc stereo D/A převodník a tudíž se dá poslouchat jiný signál na hlavních monitorech a na sluchátkách, což je využitelné např. při nahrávání další osoby nebo nějakém DJování.

S fantomem a USB napájení nebyly problémy. Kde je to, podle mě, znát trochu víc, je výkon sluchátkového zesilovače. To ale platí vcelku obecně. Za normálních okolností asi nic kritického, ale pokud má někdo sluchátka s vyšší impedancí a je třeba bubeník.. ;-)

Další rozdíly v Scarlett řadě byly maximální úrovni, kterou pobere nástrojový Hi-Z vstup, což pro Tebe nejspíš nebude relevantní.
Přesto.. 2i2 (první uvedený model ze Scarlett řady) má max. úroveň +4dBu, což při nahrávání některých nástrojů vedlo k problémům s přebuzy a muselo se to řešit externím DI boxem. 2i4 už má proto na předním panelu zapínatelné 10dB pady a nejlevnější Solo má u druhého kanálu pad natvrdo v cestě, takže je tam o 10dB menší zisk než u 2i2.
KA6 je s maximální úrovní na DI vstupu zhruba někde napůl mezi 2i2 a Focusrite modely s padem, nečekal bych problémy.

S ovladači jsem osobně nic zásadnějšího neřešil a vše fungovalo bez potíží, ale moje použití nevyžadovalo ultra krátké buffery a jak psal Stan, někteří uživatelé se Scarletty docela bojovali, než Focusrite vydalo několikátou verzi ovladačů pro Windows. (Na Macu pro malé Scarletty není potřeba žádný ovladač a chodí to rovnou, což je výhoda)
NI ovladače jsou stabilní i pro malé latence a víceméně jsem nikde ani na zahr. fórech nezaznamenal výraznější problémy.

Michal

PELF
Profesionál

Příspěvek od PELF » 04 led 2015 14:35

Šel bych do NI i díky přibalenému sw, za tu cenu je to bomba!
audio::video::postprodukce
Studio ATLAS

Fractal

Příspěvek od Fractal » 04 led 2015 15:43

taky hlas pro NI, je to dobrý kus plechu

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 04 led 2015 22:41

2Stan: Co je za problem s ovladaci 2i2? Ona zadne drivery nepotrebuje.. teda na Macu ne a na Windows me udivilo i to, ze jsem zmenil usb slot za chodu a nic se nepodelalo, jak uz to tak u Windows byva.. takze nevim, ale ja nemam s 2i2 nejmensi problem a za ty prachy si ji nemuzu vynachvalit :) ale jinak nic proti NI ta bude se softem taky good.

Tommy Dee

Příspěvek od Tommy Dee » 04 led 2015 23:50

NI mam a som uplne spokojny. Inak ten soft je len tak na oko, inak bieda, zopar okresanych bank.

Stan

Příspěvek od Stan » 05 led 2015 00:15

@tom-thak: Kdyz se to tady pred casem resilo tak jsem projizdel fora a bylo dost negativnich zkusenosti s produkty teto rady prave kvuli driverum. To je vse. Jestli mas pouze dobre zkusenosti tak nic proti tomu, jen jsem poukazal na to na co by se mel brat zretel a na co zacatecnici casto zapominaji, tedy na spolehlivost a zakaznicky servis. Prodat umi kazdy, ale starost o zakaznika po prodeji je uz horsi. To myslim obecne. Focusrite je dobra firma jen si s tou nejnizsi radou nadelali problemy ktere resili dost liknave, jestli to bylo cenovou relaci produktu je otazkou.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 05 led 2015 07:48

Jasne, tak treba od te doby vydali update firmware a driveru.. i to je mozne. Ja mam naopak podobne zkusenosti s usb zvukovkama m-audio / avid. Pro me je 2i2 jen reseni na cesty a na live streamy z akci, jinak mam motu. Ale jinak k tematu: NI soft je samo velka vyhoda :c)

Viktoor

Příspěvek od Viktoor » 06 led 2015 20:59

Moc vám děkuji za reakce. Nechám si to projít hlavou.
Steinbergu UR22 mě zaujal, ale četl jsem že sluchátkový výstup je velice slabý.
Takže mi asi nezbude nic jiného než vzít tu KA6.

Viktoor

Příspěvek od Viktoor » 08 led 2015 19:38

msmucr píše: KA6 a vyšší Scarlett 2i4 má navíc stereo D/A převodník a tudíž se dá poslouchat jiný signál na hlavních monitorech a na sluchátkách, což je využitelné např. při nahrávání další osoby nebo nějakém DJování.
Michal
Tento převodník nabízí i Steinberg UR22 že?

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 08 led 2015 20:56

Ne. UR22 je 2x2 pouze. 2i4 je 2x4 (čili 2 vstupy a 4 výstupy).

KA6 je z diskutovaných asi nejvybavenější. A má silnější sluchátkový výstup než Steinberg zvukovky!

P.

Viktoor

Příspěvek od Viktoor » 16 led 2015 15:36

Tak nakonec jsem koupil Steinberg UR22

Rád bych se vyjádřil ke sluchátkovému výstupu. Určitě není nijak extrémně slabý.
Potenciometr jsem vytočil na polovinu a řve to víc než potřebuji.
Vyzkoušeno na sluchátkách Urbanears ZINKEN (85Ohm) a AKG K 81 DJ (32Ohm).

Kartu mám zapojenou s KRK 5G2.

MDudas

Příspěvek od MDudas » 16 led 2015 23:57

To je ale zasadne nedorozumeni... Napeti a proud su 2 dosti rozdilne veci.
Rvat dokaze kazdy blb.... :wink:

tr4nc3t0p14

Příspěvek od tr4nc3t0p14 » 25 úno 2015 15:34

Zdravim
Nebudem zacinat novy topic tak sa spytam tu
rozmyslam nad kupou zvukovej karty do 200Eur
momentalne pouzivam ESI Juli@ no chcel by som nejaku externu USB
povodne som rozmyslal nad Scarlet 2i2 no dobre znie aj ten NI komplete 6 ...ale na vyber v tejto cenovej kategorii je ich viac... tak by som vas poprosil o radu/skusenosti ...
venujem sa produkcii a sem tam mixujem sety (nie nazivo)
repro mam Presonus Eris E8...
2in2out by mi stacila no ak porovnam momentalne ceny scarletu (140) a NIK6 (199) velmi nieje o com rozmyslat... alebo je nieco do tych 200eur lepsie ako NIK6 ?
dakujem za odpovede

Odpovědět