USB mix nebo USB zvukovku?

Interní a externí zvuková rozhraní
Odpovědět
alquadim

USB mix nebo USB zvukovku?

Příspěvek od alquadim » 16 lis 2014 19:59

Zdravim,

premyslim o koupi USB mixu nebo USB zvukovky - pro zive hrani.

Zarizeni (mix nebo zvukovka), ktere ma 4 nezavisle vystupy (pripadne 2 mono L/R a 1 nezavisly - na klik do sluchatek pro bubenika), nizka latence.

Zapojeni:
Notebook s Cubase (Halion atp.), do notebooku USB masterkeyboard (ja) a USB bici kontroler (bubenik), z notebooku USB do USB mixu ci USB zvukovky, do mixu pak zpev, 2 x overhead (na zive cinely), pripadne dalsi nastroje.
Z tohoto duvodu mi vychazi jako vyhodnejsi USB mix, je i levnejsi, nez USB zvukovka.
Otazkou je proc?
Bude latence nizka i u tohoto USB mixu?
Pomuze mi k nizke latenci (u ziveho hrani v realnem case je co nejnizsi latence nutnost) procesor v pocitaci, nebo se to opira ciste o procesor v USB mixu ci USB zvukovce?
Hraje velkou roli vyber USB nebo USB2 zarizeni?
Zvladne nizkou latenci napriklad tento USB mix (bohuzel mam pocit, ze tam nejsou 4 vystupy)?

http://www.audiotek.cz/product-39725-be ... yx-1204usb

Pripaden toto zarizeni?

http://www.audiotek.cz/product-42739-allen-heath-zed10

Predem vam vsem dekuji za ochotu a tipy.

alquadim

Re: USB mix nebo USB zvukovku?

Příspěvek od alquadim » 16 lis 2014 20:31

Jeste dodatek - nemusi to byt samozrejme jen USB, ale i FW, pokud je v tomto nejaky znatelny rozdil.

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 16 lis 2014 21:26

Mno - předně by bylo třeba ujasnit si, co to je latence a jak vzniká. V popisu jí nevidím jinde než v místě VSTi (=Halion ap.). Tady se předem nedá říci, jakou bude mít hodnotu; osobně bych tipnul, že při použití ASIO4ALL ovladačů (nemám osobní zkušenost, ale pochybuji, že by mixpult s USB měl od výrobce věnovanou extra péči speciálnějšímu ovladači, když jde stejně jen o přenos dvou kanálů tam/zpět) by mohla být pro živé hraní přijatelná.

USB vs FW znatelný rozdíl v latenci mít nebude, ale FW má evidentně (dle posledního několikaletého vývoje diskusí) větší šanci na to dělat problémy. Ergo - není-li třeba vícekanálového propojení s počítačem (rozuměj - > 2 kanály), tak bych šel pro dané potřeby zřejmě cestou mixpultu s USB rozhranním.

P.

alquadim

Příspěvek od alquadim » 16 lis 2014 23:45

Diky za radu. Bohuzel bude potreba toho kliku pro bubenika, tim padem budu potrebovat vice, nez 2 kanaly (2xmono main out a klik). U tech USB mixu jsem to pochopil tak, ze z pocitace lze nastavit pouze 2 nezavisle kanaly, navic nevidim zadny cenove dostupny (kolem 5000) s USB2 (i kdyz je asi USB2 zbytecne, kdyz jde o prenos zvuku jen 2 kanalu, ze?). Nebo se pletu?

Budu asi muset jit tedy formou USB zvukovky? Myslite, ze postaci hned ta prvni, nebo bych mel spise volit nejaky interface s USB2 - kdyz uz jde o vystup 4 kanalu?

http://www.audiotek.cz/product-47411-alesis-io4

http://www.audiotek.cz/product-45426-tascam-us200

http://www.audiotek.cz/product-56614-tascam-us-366

http://www.audiotek.cz/product-56668-av ... -track-duo

Jeste jen k ujisteni, jak latence funguje - chapu spravne, ze nezalezi na tom, jestli jde o USB nebo USB2, ale predevsim zalezi na procesoru v pocitaci a taky procesoru primo v zarizeni? Deli si vykon nejak mezi sebe?

Jeste me napadlo ten klik poslat po MIDI, pokud by se na bicim modulu dal nastavit ten klik jen do sluchatek, zbytek by sel ven z biciho modulu bez kliku, ale nemam s tim moc dobre zkusenosti, ono i ta minimalni latence mezi MIDI vystupem (ten je s nulovou) a audio vystupy dela obcas paseku, i kdyz je opravdu zanedbatelna.

Predem dekuji za informace.
Naposledy upravil(a) alquadim dne 16 lis 2014 23:59, celkem upraveno 1 x.

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 16 lis 2014 23:58

Od konce: latence je zpoždění mezi akcí a výsledkem. Takže příklad (malinko zjednoduším): hraní na VSTi bude mít latenci (nějak velikou), jež způsobí více nebo méně slyšitelné zpoždění mezi stiskem klapky a výsledným zvukem. Oproti tomu, bude-li již MIDI stopa data not obsahovat, při přehrávání latence nebude (de-facto nemá být zpoždění mezi čím). A tedy ano, záleží na systému (CPU, ovladač zvukovky, atd.). Forma připojení audio zařízení hraje celkem minoritní roli.

Zmíněné zvukovky jsou všechny použitelné - z technického principu. Praktická použitelnost (hlavně ve smyslu použitelné latence) je trošku otázka a nejlíp by na ní odpověděli majitelé aspoň některého z uvedených typů, jež by mohli podat reálnou informaci o funkci v konkrétním systému (=použité komponenty a jejich vyladění).

Pokud tedy v nějaké cenové relaci není mixpult, jež disponuje připojením k počítači (a supluje tak audio zařízení) o více než dvou kanálech, je třeba uvažovat pouze o zvukové kartě.

P.

xxman

Příspěvek od xxman » 17 lis 2014 09:10

Pokud to hodláš provozovat na Macu, tak z uvedených karet ti rovnou vymluvím Tascam US-366, tam se jim ovladače moc nepovedly a latence je docela vysoká, až nepoužitelná - v Logicu cca 40 ms na Mac mini i7 16GB RAM

alquadim

Příspěvek od alquadim » 19 lis 2014 19:24

Diky za informace.

Vyzkousel jsem USB mixer, ale nezvladal to.

Zvolil jsem tedy koupi USB zvukovky - Alesis iO4 a zda se, ze problem je vyresen.

Jeste bych se rad zeptal, zda-li ma nekdo tuto zvukovku a jake s ni ma zkusenosti.

Predem diky.

alquadim

Příspěvek od alquadim » 24 lis 2014 22:52

Zdravim,

tak jen informacne, Alesis IO4 taky nebylo reseni. Zaznam u vsech 4 vstupu pri 16bit se dal jeste "prekousnout", podpora ovladacu JEN ASIO4ALL taky, ale to chrasteni pri nastaveni HW bufferu uz ne. I ta ma zvukovka v M-AUDIO SONO 88 to zvlada lepe, nez IO4, bohuzel nema 4 nezavisle vystupy.

Je mozne, ze to je tim, ze vyrobce odflaknul ovladace a nechal to na ASIO4ALL?

Kdyz jsem to zkousel pro IO4, zapnul jsem v ASIO4ALL HW buffer a zacalo to chrastit. Kdyz jsem ho vypnul, zdalo se to ok az do te doby, nez byla zatez trochu vetsi, pak se to zacalo s-e-k-a-t, resp. chvilkove zaseky a pak ok. Nepouzitelne.

U toho sveho starsiho M-Audio Sono 88 jsem nastavil HW buffer a celkem ok, lepsi vysledky.

Jeste jsem narazil na toto:

http://zvukove-karty.heureka.cz/alva-na ... oCWO7w_wcB

Recenze vyborna, hodnoceni spatne. Nemate ji nekdo? Jak to tam je s tim bufferem?

Predem diky moc, uz jsem zoufaly. Jde mi proste o to, aby to hralo spolehlive pri nizke latenci i pri vetsi zatezi a melo to 4 nezavisle mono vystupy (2xstereo), jeden pro zesilovac a bedny, druhy send bubenikovi s klikem.

Odpovědět