Sampling - spravna vec?

Vše okolo samplů, samplerů nebo zvuků/programů pro syntetizátory
biscuit

Příspěvek od biscuit » 30 kvě 2006 13:19

karaoke píše:presne tak. prekaza vam na hip-hope jeho "povrchnost" a pritom vas nazor na tuto subkulturu sa inak ako za "povrchny" oznacit neda. tiez som cakal inu uroven prispevkov na tuto temu.
presne na tohle jsem narazel s tim bojem ;) ale nechame uz toho :) peace

bassline

Příspěvek od bassline » 30 kvě 2006 13:24

Fractal píše: a stim hiphopem - jsem uz kvalitni hiphop neslysel 10let, a to mi je 11:) (doufam ze se za tuto vetu na me nebude nikdo zlobit, je to spis hloupa narazka)
To, ze si nepocul, neznamena, ze nemoze existovat :P

biscuit

Příspěvek od biscuit » 30 kvě 2006 13:33

fractal: ja presne vim co myslis a taky jsem nakonec toho myho zpochybneni poznamenal, zes to myslel asi jako nadsazku. tak to asi cejti kazdej, kdo chce bejt v ramci moznosti originalni. i kdyz ja teda osobne netouzim po ultra originalite, spis touzim po tom, aby me nikdo nepovazoval za kopirovace, vykradace nebo zlodeje. a to muze bejt nekdy problem, protoze ten led mezi inspiraci a napodobovanim muze bejt nekdy kurevsky tenkej a krehkej...
taky bych nikdy nepouzil preset, nebo spis typ zvuku (konkretne mam na mysli treba nektery unisono square leady, ktery se pouzivaj v komercnich srackach). ale proc bych nepouzil skvele znejici rhodesky, treba i po vzoru jiz zminovanych portishead ;)

karaoke

Příspěvek od karaoke » 30 kvě 2006 13:43

blue m: jasne matus, presne si to vystihol

kexik: aha uz chapem. ty asi o mne moc toho nevies, co? vobec mi nevadi samplovanie, je to i moja hlavna metoda pri tvorbe. preto mi nebolo jasne, preco mi to pises. s tym, kto s hiphoperov chodi na ezone si zacal ty. a to ze to vidim cele z hh hladiska - ja mam vela kamosov z tejto komunity, obcas robim aj beaty pre raperov. ale to neznamena ze to vidim cisto z hh hladiska. okrem toho robim hudbu napr. pre divadlo a film, ktora s hiphopom nema nic spolocneho. pripadne si pozri surrealmadrid, tam je uplne ina hudba. preto mi ten tvoj postreh pripadal divny....

Vey

Příspěvek od Vey » 30 kvě 2006 13:53

Já si myslím, že si všichni rozumíte ... ;-)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 30 kvě 2006 14:08

kexik : NEROB ! minimalne venti je hiphoper telom aj dusou .. teda telom viac .. alebo dusou .. nak som sa zamotal.. ale urcite sa ich tu najde viac ..

Hawkens

Příspěvek od Hawkens » 30 kvě 2006 14:13

Kazdopadne, kto co len zacne uvazovat o kreativnosti samplingu, ten je na spravnej ceste a ma dost rozumu sam si zvazit co je spravne a co nie je.

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 30 kvě 2006 14:13

Je fakt, ze kdyz si predstavim, ze pouziju nejakou kratkou smycku ve skladbe, rikam si jak s tim ta skladba pekne funguje a pak nekde uplne tu samou smycku uslysim podobne pouzitou v cizi skladbe, tak to neni dobrej pocit.

Ale proc mi to vadi? Protoze se stydim, ze jsem si nedal praci s vytvorenim sve vlastni smycky? To ani ne, protoze mi dalo praci najit tuhle smycku, ktera tam presne sedi a presne splnuje moji predstavu, takze proc bych mel vytvaret jinou mozna horsi variantu. Neni to spis jen proto, ze jsem ztratil pocit originality a vlastni vyjimecnosti? Byl jsem hrdej na celou svoji skladbu a ted slysim, ze jeji podstatnou cast ma i nekdo jiny?

Pritom posluchaci, ktery se nepodilel na tvurcim procesu to je uplne jedno. Slysel jsem amen loop v tisicich junglech a breakbeatech a ve spouste z nich se mi libil a vubec mi nevadilo, ze jsem ho slysel uz tisickrat pred tim. Vzdycky v tech skladbach bylo dulezite jeste neco dalsiho, co je odlisovalo a zasazovalo ten loop do jineho kontextu. Takze je to o zameru a o tvurcim procesu. Muze byt zamerem vytvorit od zakladu neco zcela unikatniho a byt maximalne tvurci ve vsech smerech. Ale muze byt zamer i vytvorit skladbu, ktera bude posluchaci neco urciteho sdelovat a pouzit v ni osvedcene prostredky. Ani tenhle smer bych nezatracoval, protoze nemusi jit vzdy jen o hudebni genialitu, ale take o zabavu. Jako treba u devadesati procent soucasne kytarove hudby.

Ale asi by se jeste sluselo dodat, ze zejmena diky inovatorum, kteri z principu musi mit vse po svem, se hudba nekam vyviji.
Naposledy upravil(a) Amorph dne 30 kvě 2006 14:40, celkem upraveno 1 x.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 30 kvě 2006 14:13

podla mna ucel sveti prostriedky.. pokial niekto skutocne neopajcuje celu veci se vsim vsudy , ale vytvori nejaku novu hodnotu , a niekomu sa to paci , tak v tom nevidim ziadny problem .. ci uz sa jedna o zvuk kopaku , preset zo syntaku , alebo rovno cela vokalova fraza zo sample CD ..

dysmusax

Příspěvek od dysmusax » 30 kvě 2006 14:39

Se mi zdá, že diskuse už s původním významem článku nemá nic společnýho. Kexik psal cosi o použití hudby ve filmu... v paralele toho článku by to ale vypadalo asi takhle - nějaká firma vyrobí cd pro filmaře - budou tam třeba záběry krajiny, výbuchy, moře atd. a pak už hotové filmy. No a teď si představte, že přijde nějakej jouza, ten film vydá na DVD a bude o sobě tvrdit "hej ja jsem pan režiser!".
http://www.myspace.com/dysmusax
Music washes away from the soul the dust of everyday life
Pentium4 3Ghz@3400, 2 GB DDR3@600, 1 TB HDD
E-MU 1212M, Behringer Truth 2031A, Behringer T1954, M-Audio Oxygen8, M-Audio Keystation 61es, Behringer B-1...

kexik

Příspěvek od kexik » 30 kvě 2006 15:01

dysmusax: nahodou by to bol velmi zaujimavy experiment, skusit porovnat pracu viacerych ludi s rovnakou surovinou... pozrite, ja neverim ze niekto pajcne nejake cedecka a vyrobi dobru vec. skor si myslim ze vyrobi sracku a v tom pripade je lautrfuk ze pouzil sample cd, proste vyrobil sracku, a je uplne jedno, ako...

dysmusax

Příspěvek od dysmusax » 30 kvě 2006 15:13

Vnimani te "sracky" je ale dost subjektivni. Tyhle lidi navíc nemají v úmyslu vytvořit kvalitu, ale v co nejjednodušeji vytvořit beat, který můžou prodat a ukrojit si kus fejmu od publika (bohužel/naštěstí jen mezi těmi, kteří "nevědí, neznají, nevidí, neslyší").
http://www.myspace.com/dysmusax
Music washes away from the soul the dust of everyday life
Pentium4 3Ghz@3400, 2 GB DDR3@600, 1 TB HDD
E-MU 1212M, Behringer Truth 2031A, Behringer T1954, M-Audio Oxygen8, M-Audio Keystation 61es, Behringer B-1...

kexik

Příspěvek od kexik » 30 kvě 2006 15:21

ja myslim ze sracka je objektivny pojem. ze su ludia, co maju v zahrade sadroveho trpaslika, je jasne; ale nebudeme z toho vinit sadru, nie? boze, dnes mi tie prirovnania sypu...

Venti

Příspěvek od Venti » 30 kvě 2006 21:55

Nehnevajte sa na mna, ale stale mam pocit ze vela z vas ten clanok velmi nepochopilo, pripadne, kedze ide iba o hiphop ani necitalo.. Trocha ma mrzi ze aj napriek roku 2006 je pre vas vacsina hiphoperov vytreta banda co sa len pretvaruje. Klasicky odbiehate od temy, len siloumocou presadit nejake divne myslienkove pochody...
Vobec sa nejedna o samplovanie.. sampluju, ci pouzivaju nejake sample podla mna skoro vsetci. V Spinovom clanku ide o to ze je chore ze niekto pouzije hotovy demokit na samplecd a pouzije to bez akejkolvek upravy ako skladbu a bucha sa do hrude ze TOTO je moja hudba...
Ale na lahsiu temu... aj taky Pytkin je stary hiphoper :)).. a je dokonca krsnym tatom nasej platne :)))...

Fractal

Příspěvek od Fractal » 30 kvě 2006 22:45

Venti píše:...ide o to ze je chore ze niekto pouzije hotovy demokit na samplecd a pouzije to bez akejkolvek upravy ako skladbu a bucha sa do hrude ze TOTO je moja hudba...
smarja to je jasne ze to je chore... o tom nelze vubec nejak jinak uvazovat... je to jasna vec, jelito kopyto platito...tecka

Odpovědět