SW synths programing TIPS/TRICKS - zvuk

Vše okolo samplů, samplerů nebo zvuků/programů pro syntetizátory
sparX

SW synths programing TIPS/TRICKS - zvuk

Příspěvek od sparX » 30 srp 2004 15:59

Tak přemejšlím nad celým tím zvukem soft synthu .. snažím se ho nějak specifikovat a tak najít - co se mi na něm vlastně nelíbí .
Jednoznačně asi "uhlazenost" , chtělo by to víc "špinavosti" . Občas na šavli přimíchám trochu flangeru , distoršnu ... ale stále to není nějak ono ...
Má někdo nějakej nápad - jak zasáhnout už třeba při tvorbě zvuku ? ( myslím , že konkretizovat to pro nějakej vyhraněnej synth nechci ... berte to spíš jako drbárnu .. o tom "co by se mohlo zkusit" ... taky jakýkoliv poznatek co se vám povedlo ... jak kdo co udělal VÍTÁN - držme se ale zatím mantinelů zvuk SW sythů ,-)

bodyia
Vybavení

Příspěvek od bodyia » 30 srp 2004 19:50

Hoď za to analogovej filtřík (stačí z MB33, MS404) a uvidíš, jak se to změní. Jenom to maličko ztratí jiskru, proste ty oscilátory na to nejsou stavěný. Brzy budu mít na vyzkoušení VS Neuron i HW Neuron, jsem zvědavej, jak se tam se zvukem poprali a jak velkej to bude rozdíl.

syncro

Příspěvek od syncro » 31 srp 2004 08:24

Můžeš zkusit pár věcí:

1. Vytáhnout stopu ven a prohnat ji nějakým channel stripem, nebo aspoň externím kompresorem. Třeba dbx166 umí krásně přišpinit a přitlačit a nestojí zas tak moc. Na bicí je to luxusek. Spousta výrobců se na tohle zaměřuje a dělá různý warmery - viz. SPL Charisma, třeba.

2. Zkus miking - vytáhni softsynth ven na reprák a mikrofonem ho nahraj zase zpátky. Třeba EVP88 po průchodu kombíčkem zní vcelku pěkně...

3. Protáhni zvuk pásem. Kup si nějakej magič, kterej umí přehrávat to, co zapisuje (oddělené hlavy). Šoupni synth do něj a hned zas zpátky, manuálně posuň nahranou stopu dopředu (vznikne latence závislá na vzdálenosti zapisovací a čtecí hlavy - než pásek urazí ten kousek) a máš pěkně obarvenej zvuk. Já na tohle používám reVox PR99 a jsem s ním spokojenej, taky nestál milion.

Hodně úspěchů,

Saša

sparX

Příspěvek od sparX » 31 srp 2004 10:42

Něco s tím provest "venku" je perfektní .. to už jsem zkoušel ,-) Taky jsem použil nějaký impulsy do Siru/IRu .. taky docela zajímavá varianta .
Jenže s prachama a lidma je to těžky .. jen tak ti někdo něco nepujčí .-(

Zajímalo by mě jestli si někdo myslí , že by to mělo jít odstranit už při dělá ní "toho zvuku" v sw synthu ...

AD Bady Neuron : tak to bude zajímavé .. podej refer pak :WINK:

juan

Příspěvek od juan » 31 srp 2004 11:04

sparX: Jenže s prachama a lidma je to těžky .. jen tak ti někdo něco nepujčí .-(

No ja mam obycejnej kazetak Technics za 7 litru, kterej na "venkovni" prohnani bohate staci a hned to dostane feeling, kterej tam chcu (vetsinou ;))

Jinak co se tyce odstraneni uz pri delani "toho zvuku", tak ja to resim tak, ze vetsinou ke zvuku pridam jeste nejakej noise, kterej dam dost potichu a vetsinou to trosku pomuze, uz to neni tak nechutne cisty. Na ruzny zvuky to chce hodit ruznej noise, nekdy se tam sumu da primichat i vic a hlavne si hraju s oktavama noisu, nekdy je potreba ho hodit vys nebo niz. Taky jsem zkousel ke zvuku z VSTi primichat unisono zahranou kytaru, kteou se snazim zahrat az s prehnanym "feelingem", s vibratem atd. a pak to slabe primichat k syntaku. Ve vysledku tam jakoby neni slyset (kdyz o tom posluchac nevi), ale syntak zacne "hrat". ;)

sparX

Příspěvek od sparX » 31 srp 2004 15:41

juan píše:hlavne si hraju s oktavama noisu, nekdy je potreba ho hodit vys nebo niz. Taky jsem zkousel ke zvuku z VSTi primichat unisono zahranou kytaru, kteou se snazim zahrat az s prehnanym "feelingem", s vibratem atd. a pak to slabe primichat k syntaku.
Mluvíš ale o sampleru ? ... vysampluješ si něco ze SWsynthu a to pak dál mícháš v sampleru s něčím .. ? ... nějak jsem tě nepochop ,-)
Šumem se dá něco "přibarvit/pošpinit" jenže von i ten SW šum co bejvá v SW synthech je takovej nemastnej neslanej ,-))
Ale taky je to řešení :wink:

juan

Příspěvek od juan » 31 srp 2004 17:06

Normalne necham hrat nejakej SWSynth a do audio stopy to zahraju jeste na kajtru (nebo bass synth / basa) a tim se ztrati ten studenej cumak tech instrumentu. Nic sofistikovanyho, jen takovy vrstveni ;) No nevim, jak dalece tim zapadam do Tveho tematu ;) Rikam si, ze je to takovej svym zpusobem TIP/TRICK na zvuk SW synthu ;)

S tim noisem mas pravdu, je to zase zvuk ze SW synthu. Nicmene nekdy to pomohlo.

Taky nekdy zabral Predatohm, nektery zvuky to zlepsi, ale moc jich neni.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 04 zář 2004 19:49

No co se tyce synthu jako KLAVES tak to chce poradne oposlouchat .. bud mas dobre zarizeni a nebo kombinaci na nekolika zarizenich .. kazdopadne soft synth postrada vetsinou stredy , potom uz jde o prubeh ale trosku nechapu tu tvou uhlazenost .. treba hardware synth ma krasne Cistej zvuk vyraznej .. treba NORD LEAD 2 ci YAMAHA AN1x a taky jde o celkove pouziti jak namichas song s tim synthem .. potom to zni zase jinak .. ja kuprikladu ted menil asi 3 synthy a skladbu sem musel kompletne premichat a pohrat si s pomerama atd.. je to dost o sluchu.. a taky to obcas rozahni trosku do sterea ,, nejakej Expander nebo Enhancer . ale min je nekdy vic :)

sparX

Příspěvek od sparX » 05 zář 2004 19:17

Tom ... s tou uhlazeností nevím jak bych to trak jinak řek -... prostě at s tím zvukem dělám co chci .. je pořád takovej "hodnej" ... mě vytáčí ,-(

Ale s těma středama máš pravdu - s tím bych souhlasil ... vono ale i basy jsou ale takový "E" ,-))

Každopádně mě napadá .. byl by někdo ochoten když vysmahnu nějakou test MP3 .. to něčím prohnat ?

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 05 zář 2004 21:42

klidne to necim prozenu a hlavne aspon uslysim co od tebe prijde .. ale zase necekej ze se da s MP3 neco udelat .. pokud to bude skladba tak to uz aplikujes samozrejme na vsechno .. takze s tim toho moc nenadelas..
pokud to budou klavesy vytaham tam to co jak cejtim ja sam .. jinak ostrost synthu s tim sem se taky pral a vez ze to je prubehama a tim softem a ne tim cim to prozenes ve finale

a.tom.x

Příspěvek od a.tom.x » 06 zář 2004 13:22

No já sice sw nepoužívám, ale na "zhnusnění" zvuku je super Korg MS-20 (nebo MS-10) tak zkus tu virtuální napodobeninu Korg Legacy Collection nebo jak se ten bazmek jmenuje ten filtr je sice o něco jinej ale možná to zafunguje.

Btw. teď jsem četl rozhovor s týpkem z LFO co dělal pro Björk. Na Homogenic používali na ty syrový bicí kytarový krabičky od Electro Harmonixe (Electric Mistress, Small Stone apod.) přes který to hnali. Takže možná hromada kytrovejch krabiček půjčenejch od známých ti taky může docela pomoct.

Jinak díky za to, žes mě ujistil, že hardware má pořád ještě smysl :):):)

sparX

Příspěvek od sparX » 06 zář 2004 18:17

a.tom.x : na Legacy zapomen .. je to prostě SW nic víc . A jestli myslíš filtr MS20 legaci tak to platí dvojnásob ,-)) (nereagujte ! - díky .-)
ps: není zač .. ale to nebylo potřeba ,-)

Ty krabky nezněj špatně .. já taky přemejšlel nad něčím "infantilním" .. jako kyt. krabičky atd ,-) zkusím ,-)

TOM-Thank : beru za slovo .. připravím ... serii solo zvuků .

sparX

Příspěvek od sparX » 07 zář 2004 10:31

tady to je :

http://synth.mysteria.cz/SW%20synth%201.mp3
http://synth.mysteria.cz/SW%20synth%202.mp3
http://synth.mysteria.cz/SW%20synth%203.mp3
http://synth.mysteria.cz/SW%20synth%204.mp3

spec . :
Vysamplováno z některých SW synthu - "bez ničeho" (tak jak to z nich vylezlo) .. rozděleno jakž taš do nějakých 4 skupin ...

Tak kdo může/chtěl by .. do toho ! ,-)

bassline

Re: SW synths programing TIPS/TRICKS - zvuk

Příspěvek od bassline » 27 čer 2006 15:37

sparX píše:Tak přemejšlím nad celým tím zvukem soft synthu .. snažím se ho nějak specifikovat a tak najít - co se mi na něm vlastně nelíbí .
Jednoznačně asi "uhlazenost" , chtělo by to víc "špinavosti" . Občas na šavli přimíchám trochu flangeru , distoršnu ... ale stále to není nějak ono ...
Má někdo nějakej nápad - jak zasáhnout už třeba při tvorbě zvuku ? ( myslím , že konkretizovat to pro nějakej vyhraněnej synth nechci ... berte to spíš jako drbárnu .. o tom "co by se mohlo zkusit" ... taky jakýkoliv poznatek co se vám povedlo ... jak kdo co udělal VÍTÁN - držme se ale zatím mantinelů zvuk SW sythů ,-)
- Pouzitie sumu

Vela sw synths ma k dispozicii sum. Sumom sa taktiez da trosku pospinit sterilny zvuk, ale nehodi sa vsade. A treba s nim narabat opatrne. Mne sa osvedcilo pouzit kratky decay sumu aby bol primiesany hlavne pri zaciatocnej faze zvuku.A farbu nastavujem na co najsykavejsi charakter. Celkovo sum primiesam do zvuku nenapadne, aby zas velmi nerusil.

- Pouzitie saturacie

Dalsim spiniacim sposobom zvuku je pouzitie saturacie typu Bit Reduction, Sample Rate reduction a Quantize. Takyto efekt vie pri vhodnom nastaveni velmi dobre znekvalitnit a zaspinit zvuk, doporocujem. Pekne je tento efekt zapojit taktiez pred filtrom. Nevyhoda je, ze malo sw synths ho ponuka a ma moznost volit zapojenia pred alebo po filtri. Ja som to testoval najma v Reaktore (Photone) a na Malstrome, ktory disponuje quantizaciou.
Naposledy upravil(a) bassline dne 27 čer 2006 18:03, celkem upraveno 1 x.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 27 čer 2006 16:08

Saturaci taky na VSTcka pouzivam.. ta dela hodne velky zazraky :)

Odpovědět