Přihlašovací jméno
Heslo
Přihlásit
Neodhlašovat
info
Přihlásit pomocí Facebooku

Teorie DCO

Teorie DCO

Příspěvekod dendy » 03 srp 2016 11:08

Pierre niko píše:Sory, synthy delsi dobu moc neresim, takze dotaz bude mozna mimo. DCO, no vsak to ma analogovy jen ten filtr ne?

no ved aj DCO je analogovy oscilator.. takto vela ludi nerozumie hlbsie aky je rozdiel medzi VCO a DCO a myslia si ze DCO nieje analogovy osiclator ale "digitalny".. to je len elementarna neznalost an epochopenie elektroniky :)

rozdiel je iba v generatore impulzov tory slusi na ako "clock" na generovanie priebehu ..

- VCO - ma kondenzator a operacny zosilnovac .. ked sa kondenzator nabije na urcitu uroven, operacny zosilnovac (teda komparator aby som bol presny) zresetuje kondik .. tak vznika pilovy priebeh .. nabia nabija (pila ide hore), vybije (skok dole) ...

- DCO - uplne rovnako ma ma kondenzator ktoreho nabijanie generuje priebeh - ale na jeho reset sa nepouziva komparator ale citac (integrac co generuje obdlznikovy priebeh s presne definovanou dlzkou - normalny analogovy obslznik ziadny digital jednotky nuly) - co je ovela presnejsie a menej nachyblne na rozladovanie vplyvom tepla a podobne

oboje su analogove oscilatory, DCO je lepsi pretoze na rozdiel od VCO je ovela stabilnejsi (v zmysle odolnejsi voci neziaducemu rozladovaniu vplyvom tepla, opotrebenia suciastok, atd).. ani DCO nieje 100% odolne (kondenzatory su tam stale, tie casom odchadzaju) - ale je to o dost viac v kope nez starsie VCO
dendy

Re: Behringer DeepMind12

Příspěvekod Prvotsky » 03 srp 2016 13:46

díky za srozumitelné vysvětlení
Prvotsky

Příspěvekod Pierre niko » 03 srp 2016 16:16

dendy píše:
Pierre niko píše:Sory, synthy delsi dobu moc neresim, takze dotaz bude mozna mimo. DCO, no vsak to ma analogovy jen ten filtr ne?

no ved aj DCO je analogovy oscilator.. takto vela ludi nerozumie hlbsie aky je rozdiel medzi VCO a DCO a myslia si ze DCO nieje analogovy osiclator ale "digitalny".. to je len elementarna neznalost an epochopenie elektroniky :)

rozdiel je iba v generatore impulzov tory slusi na ako "clock" na generovanie priebehu ..

- VCO - ma kondenzator a operacny zosilnovac .. ked sa kondenzator nabije na urcitu uroven, operacny zosilnovac (teda komparator aby som bol presny) zresetuje kondik .. tak vznika pilovy priebeh .. nabia nabija (pila ide hore), vybije (skok dole) ...

- DCO - uplne rovnako ma ma kondenzator ktoreho nabijanie generuje priebeh - ale na jeho reset sa nepouziva komparator ale citac (integrac co generuje obdlznikovy priebeh s presne definovanou dlzkou - normalny analogovy obslznik ziadny digital jednotky nuly) - co je ovela presnejsie a menej nachyblne na rozladovanie vplyvom tepla a podobne

oboje su analogove oscilatory, DCO je lepsi pretoze na rozdiel od VCO je ovela stabilnejsi (v zmysle odolnejsi voci neziaducemu rozladovaniu vplyvom tepla, opotrebenia suciastok, atd).. ani DCO nieje 100% odolne (kondenzatory su tam stale, tie casom odchadzaju) - ale je to o dost viac v kope nez starsie VCO

Znam rozdil, ty "elementarna neznalost an epochopenie elektroniky :)" :D. Ja se zabyval cenou. Muj pohled byl takovy, ze digi streva ti kontrolujou vsechny mozny vlny analogoveho oscilatoru a verim, ze se pouzije jen jeden prevodnik, ne? Kompletne analogove streva k vytvoreni vsech moznych prubehu vln ciste v VCO forme je proti tomu neco jinyho. Z tohodle konstrukcniho a puristickeho a hlavne komercniho pohledu je to tezkej digital :D Je to neco jak kdybys tvrdil, ze RNC je alogovy kompressor.
Pierre niko

Příspěvekod Pytkin » 03 srp 2016 23:11

Dendy : toto si si isty ? Myslim to porovnanie DCO a VCO ? Ja teda zijem cely zivot v omyle asi .. Ja som si vzdy myslel, ze DCO je Digitaly controled oscilator a VCO Je voltage controled oscilator .. Cize DCO sa riadi diskretne (digitalne) .. cize dostane cislom , ze ma zahrat notu C1 .. a VCO je controlovane napatim .. Cize je tam jeden vstup , na ktory pride trebars 2.5V , co zodpoveda trebars tonu C1 ..
Pytkin
Moderátor

Příspěvekod Pytkin » 03 srp 2016 23:13

Pierre niko píše: Muj pohled byl takovy, ze digi streva ti kontrolujou vsechny mozny vlny analogoveho oscilatoru a verim, ze se pouzije jen jeden prevodnik, ne? Kompletne analogove streva k vytvoreni vsech moznych prubehu vln ciste v VCO forme je proti tomu neco jinyho. Z tohodle konstrukcniho a puristickeho a hlavne komercniho pohledu je to tezkej digital :D Je to neco jak kdybys tvrdil, ze RNC je alogovy kompressor.

Ne .. DCO nema ziaden prevodnik .. TO proste nie su sample .. Je to v podstate to iste ako VCO .. I ked je casto pouzity trebars CHIP na to .. Ale stale je to analog .. Keby tam boli sample a prevodnik , uz to neni analog , ale digital ..
Pytkin
Moderátor

Příspěvekod Pierre niko » 04 srp 2016 07:19

Pytkyne, je tam prevodnik, a ten drajvuje oscilator. Hele logicky, z digitalu na volty ,ktere ovladaji oscilator, to musi jit pres DA prevodnik... (asi urcite ne klasicky audio prevodnik)
Pierre niko

Příspěvekod dendy » 04 srp 2016 08:55

Pytkin píše:Dendy : toto si si isty ? Myslim to porovnanie DCO a VCO ? Ja teda zijem cely zivot v omyle asi .. Ja som si vzdy myslel, ze DCO je Digitaly controled oscilator a VCO Je voltage controled oscilator .. Cize DCO sa riadi diskretne (digitalne) .. cize dostane cislom , ze ma zahrat notu C1 .. a VCO je controlovane napatim .. Cize je tam jeden vstup , na ktory pride trebars 2.5V , co zodpoveda trebars tonu C1 ..

som si isty :-) tu to mas popisane -> https://en.wikipedia.org/wiki/Digitally ... oscillator .. DCO neznamena ze cely oscilator je digitalny (zo skusenosti ked som sa na tuto temu bavil vacsina ludi ma predstavu ze DCO == digitalny oscilator == v podsate nieco ako kod beziaci v DSP chipe - to je zasadny omyl .. vacsina DCO je normlane analogova (vratane toho ze generovanie priebehu +/- prebieha proste nabijanim / vybijanim kondenzatora), jediny rozdiel je v tom co riadi to nabianie / vybujanie - v pripade DCO je to citac - delicka frekvencie riadniceho krystalu - v pripade VCO je to komparator napatia)

jedno aj druhe je analogovy oscilator, puristi su mimo a kecaju hluposti :-))) riesit ze DCO je "cisty digital" to je asi ako riesit ze USB kabel za 7000 EUR ma lepsi zvuk :mrgreen:

Pierre niko píše:Pytkyne, je tam prevodnik, a ten drajvuje oscilator. Hele logicky, z digitalu na volty ,ktere ovladaji oscilator, to musi jit pres DA prevodnik...

ach... ziadne "z digitalu na volty" .. skusme to to takto, konkrentny pripad - oscilator z Juna 106 vyzera takto :

Obrázek

jedina "digitalna" cast je ten malicky stvorcek "DCO" na zaciatku - do neho lezie frekvencia s krystalu (neviem kolko to je presne pri june, radovo su to stovky kHz az megahertze ..) .. ten stvrorcek oznaceny "DCO" je citac .. cize naprikald, dostane informaciu ze ma hrat ton na 432 hz, pre zjednodusenie krystal mu dodava 43200 hz clock .. takze .. kazdych 100 impulzov z clocku posle na vystup obdlznikovy impulz .. to je cela "digitalna cast" .. zvuk generuje to velke ohranicene ciarkami - to uz je normalne analogove zapojenie.. generovanie zvuku je na baze nabijania/vybujania kondenzatora .. a jedine co je tu digitalne je ten obdlznikovy impulz ktory sposobi vybitie kondenzatora ..
-
v podsate v urctom zmysle slova ani ten riadiaci signal co lezie z tho citaca uz nieje "digital" .. je to obdlznikovy priebeh, defakto analogovy signal :)
dendy

Příspěvekod Pierre niko » 04 srp 2016 10:26

Myslim, ze v ramci DCO bude probihat prave ta konverze, Dendy...
Pierre niko

Příspěvekod Pierre niko » 04 srp 2016 10:38

dendy píše:puristi su mimo a kecaju hluposti :-)))

S tim souhlasim, ja jsem treba priznivce wavetable s analogovym filtrem.

Hele me slo fakt jen o to, se jednoduchym a zaokrouhlenym manazerskym uvazovanim dopocitat nejaky relevantni ceny. Jinymy slovy, az bude chvili na trhu, jsem ochotnej ho koupit za 500€ z druhy ruky.
Pierre niko

Příspěvekod charonme » 04 srp 2016 11:22

Pytkin píše:Ja som si vzdy myslel, ze DCO je Digitaly controled oscilator a VCO Je voltage controled oscilator .. Cize DCO sa riadi diskretne (digitalne) .. cize dostane cislom , ze ma zahrat notu C1 .. a VCO je controlovane napatim .. Cize je tam jeden vstup , na ktory pride trebars 2.5V , co zodpoveda trebars tonu C1 ..

no ved to je spravne a v sulade s tym co pekne didakticky napisal dendy ako z ucebnice a cudujem sa ze ani z takehoto opisu to pierre nepochopil

pomaly by sa toto mohlo zacat presuvat do nejakej separatnej temy DCO vs VCO :) aj ked internet je plny flejmov na tuto temu :)

dsi evolver napriklad ma v sebe aj 2 digitalne (wavetable) oscilatory, aj 2 analogove (pochopitelne DCO)

pierre, v ramci dco neprebieha ziadna konverzia, ved si precitaj ako to dendy vysvetlil, to sa snad uz jednoduchsie ani neda, uz by sme sa len opakovali a tocili dookola
charonme

Příspěvekod dendy » 04 srp 2016 11:33

Pierre niko píše: az bude chvili na trhu, jsem ochotnej ho koupit za 500€ z druhy ruky.

to by musel byt niekto poriadne mimo aby predal 12 hlasy plny analog za 500E :mrgreen:
dendy

Příspěvekod Pierre niko » 04 srp 2016 11:34

Charonme: spis ty jsi nepochopil. Precti si to znovu.

Obrázek
Naposledy upravil Pierre niko dne 04 srp 2016 12:21, celkově upraveno 1
Pierre niko

Příspěvekod Pierre niko » 04 srp 2016 11:35

dendy píše:
Pierre niko píše: az bude chvili na trhu, jsem ochotnej ho koupit za 500€ z druhy ruky.

to by musel byt niekto poriadne mimo aby predal 12 hlasy plny analog za 500E :mrgreen:

povime si za treba dva roky :D
Pierre niko

Příspěvekod dendy » 04 srp 2016 12:27

mas pocit ze by 2-5 rokov stare analogy klesli na 1/3 svojej ceny ked boli nove ? ktore konkretne ? nedavno som rozmyslal kupit dsi mopho 4x, nepostrehol som ze by z druhej ruky islo po 350 eur :))
dendy

Příspěvekod Pierre niko » 04 srp 2016 12:30

Mam pocit, ze by to tak u Uliho mohlo byt.
Pierre niko

Další

Zpět na Klávesy