Cubase 5 - rozdíl Group a FX Channel Track

Sekvencery Steinberg Cubase a Nuendo
Odpovědět
Atoss
Příspěvky: 196
Registrován: 31 pro 2006 14:19

Cubase 5 - rozdíl Group a FX Channel Track

Příspěvek od Atoss »

Na Youtube jsem studoval paralelní kompresi bicích. Někdo používá pro stopu, na které dává kompresory FX Channel a někdo Group stopu. Tu pak navěsí jako send efekt na stopy, pro které chtějí paralelní kompresi uplatnit.
Jaký je rozdíl pro použití FX Channel stopy nebo Group stopy?

Já jsem zkoušením přišel akorát na jeden rozdíl. V určitých videích jsem viděl, že paralelní kompresi používají jen na vybrané stopy bicích, tj. jako send efekt přidají Group / FX Channel stopu jen na některé jednotlivé stopy (Kick, Snare, Toms, Overheads), Room a Hihat tak nekomprimují. Pokud jako send efekt takto použiju Group stopu a dám na ní tlačítko Sólo, abych slyšel pouze to, co budu komprimovat, tak neslyším nic. Pokud ale použiji FX Channel stopu, tak při sólo módu to co komprimuji slyším a mohu tak daleko lépe pracovat s nastavením kompresoru.

Je tohle ten správný postup pro paralelní kompresi a jaké jsou teda rozdíly mezi tou Group a FX Channel stopou pro tento účel použití?

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál
Příspěvky: 3559
Registrován: 06 úno 2005 01:03

Re: Cubase 5 - rozdíl Group a FX Channel Track

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez »

je to spravnej postup pro paralelni kompresi.

ten rozdil ale takhle nefunguje.

FX kanaly nejdou routovat do dalsich group / fx kanalu, to je ten hlavni rozdil.

jestli ti to prijde divny, tak nejsi sam, steinberg tohle nema poreseny.

jinak nejlepsi zpusob, jak monitorovat, co prochazi _jen_ zvolenym kanalem, je zapnout control room, a pouzivat funkci
listen. protoze pokud jen zasolujes kanal, kam sendujes, tak slysis jak puvodni signal, tak paralelni sbernici. kdyz ale pouzijes listen treba na reverb auxu, slysis jen 100% wet signal prochazejici sbernici, bez kanalu, ze kterych se do ni posila.

Uživatelský avatar
dJR
Příspěvky: 229
Registrován: 10 říj 2012 12:07

Re: Cubase 5 - rozdíl Group a FX Channel Track

Příspěvek od dJR »

Hej! :-) Taky jsem se v tomhle před Vánocema rejpal a protože jsem v rozumné době nepřišel na rozdíl, tak jsem to odsunul na neurčito. Takže díky za resume.

Já bicí sady v KONTAKTu rozhodil na individuální výstupy. Abych mohl natáčet každý buben na vlastní audio stopu. KONTAKT mám v Instruments Racku, aktivováné výstupy routuju nejdříve na GroupTracks (protože to nelze routovat rovnou na vstupy AudioTracks) a výstupy GroupTracks routuju na vstupy AudioTracks.

Tady mě ale trápí, že vysólování příslušné AudioTrack nevysóluje reverzně celý řetězec zpětně (tzn. příslušnou GroupTrack->VST Instrument Out). Když sólujete GroupTrack, tak se zpětně vše vysóluje.

Je to naprd...

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál
Příspěvky: 3559
Registrován: 06 úno 2005 01:03

Re: Cubase 5 - rozdíl Group a FX Channel Track

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez »

to je pravda, na druhou stranu muzes ty stopy nahrat i pres file > export a naklikat si tam jen export prislusnejch group kazdou do zvlastni stopy a zaskrtnout reimport do projektu.

Uživatelský avatar
pavlii
Moderátor
Příspěvky: 3588
Registrován: 05 čer 2002 19:23

Re: Cubase 5 - rozdíl Group a FX Channel Track

Příspěvek od pavlii »

Brooklyn / juanita juarez píše:je to spravnej postup pro paralelni kompresi.

ten rozdil ale takhle nefunguje.

FX kanaly nejdou routovat do dalsich group / fx kanalu, to je ten hlavni rozdil.

jestli ti to prijde divny, tak nejsi sam, steinberg tohle nema poreseny....
V zásadě jsem moc nepobral ani původní dotaz (přišlo mi poněkud zmatené to popisování práce), ale jinak bych řekl, že mi tu buď něco uniká nebo nevím. FX kanály jsou vybírat pro Sendy jak v audio stopách, tak i v Group stopách a i v jiných FX stopách. Stejně tak to platí pro Group stopy.

Nepředpokládám, že se bavíme o jiné verzi než C7, ale řekl bych, že i v nižších verzích to fungovalo správně (=stejně).

P.

Atoss
Příspěvky: 196
Registrován: 31 pro 2006 14:19

Re: Cubase 5 - rozdíl Group a FX Channel Track

Příspěvek od Atoss »

@Pavli: Ano, FX kanály, i Group stopy jdou vybírat jako sendy v Audio i Group stopách. To, nad čím jsem v C5 "špekuloval" bylo následující: Když zvolím jako send např. na Audio stopě Group stopu a poté si chci poslechnout jen ten send, tj. zmáčknu tlačítko Solo na té Group stopě, tak nic neslyším. Když ale stejný postup zvolím a jako send vyberu FX Channel Track, tak při vysólování této stopy slyším jen tuto stopu.

Proto mě obecně zajímalo, jak správně používat buď FX stopu vs. Group stopu, když ji vybírám jako send v audio/Group stopě a jaký je mezi těmito dvěma stopami (pokud je vybírám jako send) rozdíl... :)

PS: Dotaz se týká C5 (viz. předmět), ale logika bude asi i pro C7 stejná...

Uživatelský avatar
pavlii
Moderátor
Příspěvky: 3588
Registrován: 05 čer 2002 19:23

Re: Cubase 5 - rozdíl Group a FX Channel Track

Příspěvek od pavlii »

Aha - zítra vyzkouším a písnu.

P.

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál
Příspěvky: 3559
Registrován: 06 úno 2005 01:03

Re: Cubase 5 - rozdíl Group a FX Channel Track

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez »

pavlii píše:
Brooklyn / juanita juarez píše:je to spravnej postup pro paralelni kompresi.

ten rozdil ale takhle nefunguje.

FX kanaly nejdou routovat do dalsich group / fx kanalu, to je ten hlavni rozdil.

jestli ti to prijde divny, tak nejsi sam, steinberg tohle nema poreseny....
V zásadě jsem moc nepobral ani původní dotaz (přišlo mi poněkud zmatené to popisování práce), ale jinak bych řekl, že mi tu buď něco uniká nebo nevím. FX kanály jsou vybírat pro Sendy jak v audio stopách, tak i v Group stopách a i v jiných FX stopách. Stejně tak to platí pro Group stopy.

Nepředpokládám, že se bavíme o jiné verzi než C7, ale řekl bych, že i v nižších verzích to fungovalo správně (=stejně).

P.
"FX kanaly nejdou routovat do dalsich group" -> nemuzes nastavit jako sbernici pro vystup FX kanalu dalsi groupy (v ramci slozitejsich routovani, coz bejva casto nutny/praxe, treba poslat si reverb aux bicich do bici groupy, misto na master savli); jde to vzdycky na 2bus. takhle do funguje do verze 6, v c7 a N6 uz myslim FX track jde routovat i do grupy, ale dotaz se tyka cubase 5.

Uživatelský avatar
pavlii
Moderátor
Příspěvky: 3588
Registrován: 05 čer 2002 19:23

Re: Cubase 5 - rozdíl Group a FX Channel Track

Příspěvek od pavlii »

Ah so - nějak mám poslední dobou trochu porachaný vnímání detailů :-D asi nesmím tolik chodit do práce. Koukal jsem se totiž na sendy a ne na výstupy stop (když tu byla zmínka o paralelní kompresi).

P.

EDIT: Tak moment - zkouším teda v C5.5.3 a od začátku se tu bavíme jen o SEND (nikoli o routování výstupu). Nějak mi to nechce fungovat jako že vůbec; začal jsem s FX stopou:

- mám 2 audio stopy
- mám FX stopu s kompresorem
- každá audio stopa má v sendu tu FX stopu
- při přehrávání tam signál jde
- při vysólování JEN té FX stopy do ní žádný signál nejde
- laborovat se sendy ve smyslu pre/post fader jsem samozřejmě zkoušel, to ale jen z principu (režim SOLO/MUTE se tohohle netýká) <--- viz "EDIT2", chybná úvaha na mé straně.

Věc s Group stopou zatím nerozebírejme; docela mě to zajímá. Nemám teď čas, letím pro dítě - jen jsem to v rychlosti vyzkoušel a sepsal. Zítra budu zkoušet dál, kdyžtak mi sem něco napište. Dík!

EDIT2: Tak jsem na to asi přišel a funguje mi to v obou případech. V Preferences/VST je položka "Mute Pre-Send when Mute". Pokud je zaškrtnutá, nechodí z audio stopy žádný signál do sendu (v případě, že ta stopa je ve stavu Mute), a to bez ohledu na pozici sendu (Pre/Post). Pokud chci, aby mi do sendu audio stopy šel signál i v případě, že jí mutnu, tak toto políčko v Preferences/VST musím mít nezaškrtnuté a Send nastavený jako Pre.

Pak ovšem FX stopa i Group stopa vykazuje aktivitu i v případě, že mám všechny audio stopy, které s daným FX/Group mají co do činění (ve smyslu jejich sendu) mutlé a Solo je jen na té FX/Group stopě.

Jinými slovy vše funguje IMHO tak jak má 8)

P.

Odpovědět