Oprava špatného záznamu hlasu

Sekvencery Cubase VST / SX a Nuendo
Odpovědět
harmony36

Oprava špatného záznamu hlasu

Příspěvek od harmony36 » 02 kvě 2010 15:03

Vyštrachal jsem historickou audiokazetu na které mám záznam rozhovoru nahrávaného telefonním záznamníkem. Kvalita je velmi špatná. Úroveň nahrávky je dosti slabá a navíc to v ní hodně šumí a hučí (mechanika záznamníku). Potřebuji pomocí nějakého softu minimalizovat šum a hluk a naproti tomu vyzdvihnout "řečovou" frekvenci. Teoreticky mi je jasný co s tím dělat, ale nevím prakticky jak a čím. Poraďte prosím.
Co nejde rozumem, jde kladivem

kyvaa

Re: Oprava špatného záznamu hlasu

Příspěvek od kyvaa » 02 kvě 2010 16:09

googli např. waves restoration bundle - x-noise

biscuit

Příspěvek od biscuit » 02 kvě 2010 16:20

jj obdoby restoration bundle dela spousta firem (waves nevedi, co by za to chteli).

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 02 kvě 2010 20:48

ja mam rad NR v sound forge ..

matucha

Příspěvek od matucha » 02 kvě 2010 21:23

Osobne si myslim, ze bez toho, aniz bysme slyseli, co to mas za nahravku, tak jsou doporuceni na soft ciste vystrely do tmy. Vetsinou je potreba zapojit do hry od EQ pres vicepasmovy expanze po specialni NR veci, ktere tu vsichni zminuji (Voxengo a Sonnox tu treba nikdo nezminil).

Kazdopadne malokdy se dejou zazraky a malokdy udela takovej processing nahravku vylozene srozumitelnejsi. Vetsina toho softu taky docela ten zvuk nici svym zpusobem a fungujou snesitelne jenom zlehka.

Vdycky teda de s nahravkou neco udelat, ale jsem spis zastance autenticity (v rozumny mire) pred spatne vylestenejma kouskama ;).

Na rady by pomohla ukazka...

biscuit

Příspěvek od biscuit » 02 kvě 2010 21:43

matucha píše:Kazdopadne malokdy se dejou zazraky a malokdy udela takovej processing nahravku vylozene srozumitelnejsi. Vetsina toho softu taky docela ten zvuk nici svym zpusobem a fungujou snesitelne jenom zlehka.
tak tak, dneska jsem zrovna ripoval nejaky veci z desek a nakonec jsem dal prednost sumu a lupani, nez digitalnim artefaktum vzniklejm po odecteni fragmentu puvodniho zvuku. pryc sly jen nejvetsi lupance a sum jsem radsi "odstranil" lehounkym highcutem.

harmony36

Příspěvek od harmony36 » 02 kvě 2010 22:29

Velice mě těší, že přistupujete k diskuzi a radám. Nejsem spadlý z višně a určitě se naivně nedomnívám, že pomocí nějakého softíku se provede zvukový zázrak. Ta nahrávka je bohužel opravdu velmi špatná. I když mám sluchátka musím se opravdu snažit často chytat slova a soustředit se na jejich srozumitelnost. Je toho dohromady asi 15 min - celkem tři různé tel.hovory z 1.4 - apríla, před mnoha a mnoha lety. První hovor ohodnocuji na 40% nekvalitu, druhý tak na 25% a třetí (to už je opravdu mazec) na 10%. Záznam se ubíhajícím časem rapidně horšil. Samozřejmě, že na tom "nestojí svět", ale opravdu bych rád v mezích současných možností z toho vykřesal alespoň tu větší srozumitelnost. Je to kousíček telefonní nostalgie a hovory jsou aprílově praštěné. Ukázky vystavit můžu (někdy v průběhu tohoto týdne). Zatím zkusím vaše rady, vst pluginy ap. Mám Cubase SX3. Děkuji. :D
Co nejde rozumem, jde kladivem

Odpovědět