Complex-simplicity?Ocakavane-neocakavane?teoria

Harmonické postupy, rytmické grify,...
Odpovědět
gambler

Complex-simplicity?Ocakavane-neocakavane?teoria

Příspěvek od gambler »

Zdravim, nasiel som pre mna celkom zaujimave video kde chlapik analyzuje pop music.. [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8vMki2-QMiI#t=410s[/youtube]

Ide v podstate o to ze na prvy pohlad jednoducha vec je v skutocnosti komplexna a preto pre posluchaca zaujimava aj ked hra len jeden loop dokolecka napriklad.Tiez spomina aj v dalsich videach nieco o "ocakavonom a neocakavanom"?
Inak s terminom "simple-complex" som sa v spojitosti s pop music stretol uz viac krat..Napriklad to spomina aj Lukasz Gottwald co je jeden z najlepsich pop music producentov na svete.
Napriklad track od Justina Biebera-Love Yourself mi pride ako super priklad tej komplexnosti a jednoduchosti v jednom.Ta gitara hra jednu jednu otocku tak a druhu s malickymi zmenami inak a clovek tak asi preto dokaze pocuvat v podstate jeden loop 3 minuty?
Mna by zaujimalo co to vlastne je simple-complex,ocakaven-neocakavene?Existuje na to nejaka hudobna teoria?Da sa to naucit?Co za kluc mam zadat do googla aby som nasiel nejake informacie ohladom tohto?

Uživatelský avatar
Stan
Příspěvky: 2523
Registrován: 27 dub 2013 15:26

Re: Complex-simplicity?Ocakavane-neocakavane?teoria

Příspěvek od Stan »

Podle me hledas vyznam "tension - release" ktery je v kompozici zcela zasadni a tento zpusob lze aplikovat napriklad i u jednoho loopu na 2 bary (1 tension - 2 release) ale da se pracovat i s kratsim materialem ci samozrejme delsim napr. verse (tension) - chorus (release) a i v techto jednotlivych castech muze byt tento system uplatnen. V podstate jde o princip vytvoreni pocitoveho napeti a uvolneni u posluchace. Nejjdenodussi priklad ktery najdes je riser v EDM , ten vytvari svym vzestupem napeti a drop je release. Na video jsem nekoukal ale podle tveho popisu bude muj odhad spravny.

Takze googli "tension - release principles in music composition" je o tom napsano dost.
Naposledy upravil(a) Stan dne 20 říj 2016 18:45, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
tony9
Příspěvky: 2134
Registrován: 04 zář 2003 23:51

Re: Complex-simplicity?Ocakavane-neocakavane?teoria

Příspěvek od tony9 »

Mrkni i na harmoni. Na to co je to tónika-subdominanta-dominanta a návrat do tóniky. Dá se i říct, že v hudbě jde o to vytvořit napětí a uvolnění. Jde to i na velice krátkém časovém úseku.

gambler

Re: Complex-simplicity?Ocakavane-neocakavane?teoria

Příspěvek od gambler »

O tension-release uz som pocul,len som myslel ze je to skor na dlhsie casove useky,napriklad je break,postupne sa vytvara napatie az do dropu cize release.
Cize ak hra gitara jednu otocku melodiu a druhu otocku tu istu melodiu len napriklad jeden ton je zmeneny tak ze zahra do protirytmu tak je to vytvaranie napatia?Mimochodom tonika = key of track?
Snad to bude ono to co hladam,idem na to mrknut..Diky chalani.

Uživatelský avatar
tony9
Příspěvky: 2134
Registrován: 04 zář 2003 23:51

Re: Complex-simplicity?Ocakavane-neocakavane?teoria

Příspěvek od tony9 »

Ještě teda jde taky o rytmus. Když máš napětí v rytmu, tak je to super.
Tónika je spíš základní akord tóniny např. v tónině C-Dur je to akord C-dur, subdominanta je F-dur a dominanta G-dur.

gambler

Re: Complex-simplicity?Ocakavane-neocakavane?teoria

Příspěvek od gambler »

Vdaka moc Tony!

Uživatelský avatar
Stan
Příspěvky: 2523
Registrován: 27 dub 2013 15:26

Re: Complex-simplicity?Ocakavane-neocakavane?teoria

Příspěvek od Stan »

mrkni na tohle treba ti to pomuze objasnit nejake otazniky ;)

Jeste jsem projel knihovnu co by se ti mohlo hodit tak se zkus podivat po "Harmony for Computer Musicians"

Odpovědět