Přirozené ladění

Harmonické postupy, rytmické grify,...
Odpovědět
ljk

Přirozené ladění

Příspěvek od ljk » 03 kvě 2013 12:19

Chtěl bych zkusit přepnout (midi) z temperovaného ladění na přirozené, aktuálně používám master keyboard s GarageBandem;
umožňuje nějaká aplikace takové nastavení? Logic Pro, Cubase, ... (ideálně pro Mac)
Popřípadě zda toho lze nějak docílit jinak (nemyslím zrovna koupit si klavír a nechat ho přeladit :) )

EDIT: koukám že jsem to teda založil do špatného téma, to bude spíš Zvuk než Hudební teorie

vasek

Re: Přirozené ladění

Příspěvek od vasek » 03 kvě 2013 12:53

Opravte mě jestli kecám, ale midi je informace o "názvu noty", nikoliv o její absolutní výšce, takže nastavení ladění se musí hledat ve zdroji zvuku - sampleru, syntezátoru...

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 03 kvě 2013 12:55

cize v garage bande ..

ljk

Příspěvek od ljk » 03 kvě 2013 13:23

Vasek: ano, je to jen informace. Jen jsem tim chtel rict, ze to posilam pres midi a ten zvuk chci 'menit' v aplikaci :wink:
že to musím hledat ve zvukovém zdroji, ano, však se ptám na aplikaci, která mi to ladění přehraje :-)

vasek

Příspěvek od vasek » 03 kvě 2013 14:12

jak píše Pytkin, to nastavení hledej v GB

soimmo_two

Příspěvek od soimmo_two » 03 kvě 2013 14:40

GB (potažmo jeho sampler) tuším jiné systemy ladění neumí...

Logic ano, ale u GB to myslím nenajdeš (chvilku jsem hledal, ale nic jsem nenašel)

Musí to umět daný sampler/synth. Takže sehnat nějaký AU synth, který to umí.

edit: Všechno od LinPlug například umí různé ladění.
Jirka Štolfa

ljk

Příspěvek od ljk » 03 kvě 2013 16:11

pokud to umí Logic, tak super
dříve či později jsem jej plánoval pořídit, takže aspoň důvod navíc

Díky za odpovědi

MDudas

Příspěvek od MDudas » 03 kvě 2013 18:41

ljk píše: Popřípadě zda toho lze nějak docílit jinak (nemyslím zrovna koupit si klavír a nechat ho přeladit :) )
Existuje stara znama "brute-force" metoda - posielat pred kazdou notou vhodne vypocitany pitch bend. Ale je to hodne nepohodlne. :| V niektorych DAW na na to daju urobit makra.

A ty si taky pokrocily.... alebo si len zvedavy ?
Moj Kurzweil ma asi roznych 15 intonacnych map... zabaval som sa s tym 1x, potom som to zavrel a viac nepouzil... :)

ljk

Příspěvek od ljk » 04 kvě 2013 00:11

až tak pokročilý nejsem, ale jelikož má klavírní improvizace se pohybuje v jedné tónině a je zaměřená na pocit, chci zkusit, zda v přirozeném ladění z toho nevyjde ještě o něco více, pokud budu schopen to postřehnout.. a pokud to celé chápu správně :-)

PtJaa

Příspěvek od PtJaa » 04 kvě 2013 20:06

ljk, protože píšeš, že používáš Master keyboard+Mac, a zároveň, že provádíš klavírní improvizaci (tj. asi používáš klavírní zvuk(?)), bylo by asi nejpřirozenější zkusit použít nějaké slušné virtuální piáno, často nabízejí různě dlouhý list různých ladění (např. piána od Galaxy (myslím s výjimkou Gianta), Pianoteq (Standard), piána od Synthogy apod.).

Pro jednoduchý experiment by mohlo být zajímavé stáhnout trial Pianotequ Standard, (v trial nefungují některé černé klávesy nahoře a dole a po 20 minutách vyžaduje restart), který podporuje mnoho předdefinovaných ladění + jakékoli jiné uživatelské ladění zadané ve formě SCALA (na zmíněné stránce je i archív ~4000 různých scala souborů ladění). Navíc, protože se jedná o modelovaný zvuk, budou myslím rozdíly v ladění velmi jasně slyšet (nebudou schované za zvláštnosti samplovaného piána). Pro vážné použití je ale ne-trial Pianotequ Standard docela drahý (250€), verze Stage za 100€ hrátky s laděním nepodporuje.

Odpovědět