Stupnice pouzite v songoch

Harmonické postupy, rytmické grify,...
Odpovědět
listonos

Stupnice pouzite v songoch

Příspěvek od listonos » 07 kvě 2010 16:39

Zdravim,

potreboval by som uviest ako priklad nejake stupnice pouzite v znamejsich songoch, pripadne aj exotockejsie stupnice a neviem najst ziadny poriadny zdroj. Jedine co som nasiel je Phrygian na wiki, je tam par songov uvedenych

http://en.wikipedia.org/wiki/Phrygian_dominant_scale

a potom este klasiku, tam je na kazdu stupnicu niekolko skladieb ako tuna

http://en.wikipedia.org/wiki/A_minor

ibaze by som potreboval priklady skor na pop/rock/dance a to neviem nikde najst. Potreboval by som len zo 5 stupnic a ku kazdej zo tri songy. Uz davnejsie som kdesi cital ze v soundtrackoch sa dost pouziva Roumanian Minor, myslim ze tam bol ako priklad soundtrack k Lord Of The Rings ale uz to neviem nikde najst.

Neviete niekto nejaky zdroj, pripadne ak viete nejaky konkretny song tak by ste to mohli napisat. Napriklad sa mi pozdava riff z Faithless-Insomnia ale teoreticky som na tom biedne aby som to zistil ze co je to za stupnica a najst este dva songy co su v tej istej tak to uz vobec.

Vdaka

dendy
Vybavení

Re: Stupnice pouzite v songoch

Příspěvek od dendy » 07 kvě 2010 16:59

ved si to zahraj na klavesach tu melodiu (to by nemal byt problem podla odposluchu zahrat) a hned budes vidiet na ktore tony je hrana a z toho hned budes vediet co je to za stupnica... poviem priklad zistis ze sa pohybuje po tonoch C D E F .. tak hodis do googlu "C D E F musical scale" a mas nazov stupnice ...

inak tak ma napada otazka.. musi zakonite kazda melodia byt v nejakej stupnici uz existujucej ? ja som v hudobnej teorii uplny analfabet, melodie vymyslam "od ucha" .. tak ma napadlo mozno kopa melodii v dance music vznika takto, cize nie cielene si niekto vybere nejaku stupnicu a podla nej hra ale proste zahra to "od ucha" tak ako mu to znie dobre ...

ak taram uplne odveci ospravedlnujem sa, hovorim v hudobnej teorii som uplne mimo :-))

kexik

Příspěvek od kexik » 07 kvě 2010 17:07

dendy: to je fuk ze to hras od ucha, aj tak je to vzdy v nejakej stupnici. teda aspon pokial pouzijes ciernobiele klavesy s chromatickym ladenim ;)
listonos: jak vravi dendy, pusti si pesnicku a sucasne s nou si brnkaj na klaviri/klavese (bacha aby si mal klavesnicu v c-dure a nie nejak transponovanu!) a vsimaj si hlavne poltony (cierne klavesy). potom staci mrknut sem

http://cs.wikipedia.org/wiki/Kategorie: ... D_stupnice

a odhalis mnohe finty a fory .)

listonos

Příspěvek od listonos » 07 kvě 2010 18:07

Ono nejaka melodia bude asi furt v dakej stupnici. Teraz som dokoncil midi harmonizer plugin a mam tam 91 stupnic co je krat 12 poltonov 1092 stupnic. Vyhoda toho ked vies v akej si stupnici je potom pri akordoch, ze ked clovek nema absolutny sluch tak nemusi triafat akordy len tak naslepo ale si zoberes zakladny ton a k tomu dva dalsie v stupnici a ono to vacsinou bude zniet.

S tym ze si to zahram som to aj skusal a aj to ide, len to trva trafit songy v jednej stupnici. Potreboval by som to do promo videa k tomu softu a okrem zakladnych stupnic (major/minor) este zo dve tri dalsie a ku kazdej zo dva tri songy. Uz googlujem druhy den a vela som toho nenagoogloval.

Zatial som nasiel len

A Minor
Beethowen - Fure Elise
Lady Gaga - Bad Romance

Phrygian
Faith no More - Epic - main riff - co neviem ci sa mysli refren ci co
Shakira - Ojos Así
Metallica - Wherever I May Roam - Guitar Solo

Pentatonic
Pink Floyd - Wish You Were Here - guitar intro
Lenny Kravitz - Are you gonna go my way - guitar riff

Ak by mi s tym niekto vedel pomoct tak mozem na oplatku poslat oba moje pluginy (iba vst/windows):
midi arpeggiator - http://www.youtube.com/watch?v=09ixxQO5kVk
midi harmonizer - http://www.youtube.com/watch?v=BuB_k1lJcCg
pre lepsiu kvalitu si treba vo flash prehravaci prepnut na hd 720p

biscuit

Příspěvek od biscuit » 07 kvě 2010 18:20

ale prece nektery pisnicky z tech stupnic vystupuji ne? neni vzdycky jednoduchy to identifikovat, alespon pro me ne ;)

http://www.greatscores.com
tady je spousta zapisu a jsou tu i videa

ksr

Příspěvek od ksr » 08 kvě 2010 16:21

kexik píše:dendy: to je fuk ze to hras od ucha, aj tak je to vzdy v nejakej stupnici. teda aspon pokial pouzijes ciernobiele klavesy s chromatickym ladenim ;)
Melodie nemusi byt jednoznacne v nejake stupnici (ikdyz v beznych pisnich to tak asi je).Muzou tam byt ruzne pruchozi tony, takze kdyby se v tom clovek hrabal hodne teoreticky, tak melodie je spise kombinace vice ruznych stupnic. V tomhle je nejdulezitejsi jake se to podrizuje harmonickym funkcim.
Naposledy upravil(a) ksr dne 16 čer 2010 16:09, celkem upraveno 1 x.

badkick

Příspěvek od badkick » 11 čer 2010 14:44

podla mna v pop/dance music vedie asi Cdur :-)
ad komponovanie :-)
zaujimalo by ma, ci niekto mate muziku najprv komplet hotovu v hlave a potom si proste sadnete za klaves a na prvy sup to zahrate resp. nahrate :-) alebo proste jamujete, skusate, brnkate a co zie dobre potom rozpracujete.

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 11 čer 2010 15:27

badkick píše:podla mna v pop/dance music vedie asi Cdur :-)
lol

upman
Vybavení

Příspěvek od upman » 16 čer 2010 11:27

badkick píše:podla mna v pop/dance music vedie asi Cdur :-)
ad komponovanie :-)
zaujimalo by ma, ci niekto mate muziku najprv komplet hotovu v hlave a potom si proste sadnete za klaves a na prvy sup to zahrate resp. nahrate :-) alebo proste jamujete, skusate, brnkate a co zie dobre potom rozpracujete.
Hmm, jak kdy, 90% varianta 2 - proste sednu, hraju, najednou citim, ze prisla ta spravna vlna a nahravam nacisto. Pak to upravim (pokud jsem v euforii zapnul nahravani midi) a jedu na render.

Obcas ale mam v hlavne presne motiv a ten proste zkousim tak dlouho, dokud nesouzni nastroj vs to co mam v hlave
Mac mini, Logic 9, MOTU Ultralite, PadKontrol, Novation SL37, IK VSTs
http://bandzone.cz/lifelies

pharao

Příspěvek od pharao » 16 čer 2010 12:31

kdyz jde o song (sloka, refren), tak se mi osvedcil tento postup.
- harmonie: (sloka, refren, bridge) chvilku si to hraju (spolu s beatem v hlave) abych si ujasnil spravny tempo, casto se mi stavalo, ze jsem nahral neco pozde vecer a rano mi to prislo pomaly
- pak to nahraju, zatim je to jenom pracovni stopa, kterou pozdeji smazu
- zpev: zmacknu record a nahravam, potom vybiram motivy, ktery se mi libej
- bubny: ted mam harmonii a melodii a kdyz se mi to libi, tak ma cenu pokracovat bubnama, nema podle me moc cenu prihravat nic dalsiho, kdyz nejsou udelany komplet bubny.
- dalsi nastroje: pokud je pracovni stopa piano, prihraju kytaru, smazu pracovni stopu piana a nahraju ho znova aby se vzajemne doplnovalo s kytarou. kdyby byla pracovni stopa kytara, postup je stejny, akorat poradi nastroju je opacne. nejlepsi je nahravat rovnou pres celej song a pripadny chyby potom prehrat. zni to pak vic ziveji.
- dalsi vokaly
- basa: mam rad jenoduchy, monotoni basovy linky a casto se mi stavalo, ze kdyz jsem nahral basu rovnou po bubnech, mel jsem potom pri prihravani dalsich nastroju svazany ruce co se tyce harmonie,
- kudrlinky a dalsi

kdyz jde o track, jiny formy nez klasickej song, tak je postup vetsinou, 1) beat 2)basa 3)dalsi nastroje.
a to tak, ze udelam par taktu beatu a basy, a prihravam si dalsi nastroje, vetsinou treba troje klavesy, z cehos jedny jsou plocha....je to ruzny, ale plocha tam vetsinou je a z tohodle mala potom udelam strukturu celyho tracku a utvarim si predstavu co a kde je potreba pozdeji nahrat. kdyz mam strukturu, tak je nejlepsi vystavet celej song co se tyce beatu a dotahnout to do konce, vyhnu se potom prihravani dalsich zbytecnejch klaves, ktery by se snazili zaplnit neco, v cem neobstal beat... ale neda se to vsechno merit stejnym metrem, klavesy muzou bejt velkou soucasti groove to je jasny... ale beat je hodne dulezitej... a taky par dobrejch halu :D

Odpovědět