Klávesy ke zvukové kartě

MIDI Master keyboardy, syntezátory, digitální piána, varhany... a příslušenství
mgrunt
Příspěvky: 8
Registrován: 27 dub 2020 22:33

Klávesy ke zvukové kartě

Příspěvek od mgrunt »

Zdravím, přemýšlím o klavesach ke zvukové kartě Yamaha SW1000XG. Vůbec se v tom nevyznám takže nevím jestli teď nebudu psát nějaké hlouposti... Samostatně fungovat nemusí, všechno bude zpracovávat karta. Mam takovou představu, že by na těch klavesach měly být mimo kláves i nějaké ovladací prvky. Pitch, modulace a pár "točítek" s kterými půjdou ovladat efekty pri hraní či přehrávání. Jelikož umím hrát tak maximálně třemi prsty jedné ruky :D tak nemusí mít plnou šířku (navíc by se mi to asi i nevešlo na stůl k pocitaci). Co myslíte třeba tohle?

https://kytary.cz/miditech-i2-control-37-bk/HN138741/

Může to být i bazar. Stačí mi opravdu něco jednoduchého a skladbu budu tvořit na několik "průtahů", ale aby mě to moc neomezovalo. Myší se ty efekty špatně nastavuji a klávesnici moc hrát nejde.

Děkuji.

Uživatelský avatar
pavlii
Moderátor
Příspěvky: 3588
Registrován: 05 čer 2002 19:23

Re: Klávesy ke zvukové kartě

Příspěvek od pavlii »

Jo, přesně něco takového tím pádem bude úplně stačit. Taky jsme měl ;-) ne sice tenhle typ, ale jde o princip.

P.

biscuit
Příspěvky: 10635
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: Klávesy ke zvukové kartě

Příspěvek od biscuit »

uvazujes spravne. ja osobne bych jen zasel do kramu a i takhle lacinej hw si nazivo prohlidnul a osahal. instiktivne bych sel i po jinym vyrobci, libi se mi napr. hw v podani NI
https://kytary.cz/native-instruments-ko ... /HN195129/
navic k tomu dostanes i pro zacatek slusny sw vybaveni zdarma (ne jen orezana dema).

Uživatelský avatar
tony9
Příspěvky: 2135
Registrován: 04 zář 2003 23:51

Re: Klávesy ke zvukové kartě

Příspěvek od tony9 »

Ty klávesy co zde nasdílel Biscuit vypadají zajímavě a jak říká je k nim v cenně docela slušný soft.

mgrunt
Příspěvky: 8
Registrován: 27 dub 2020 22:33

Re: Klávesy ke zvukové kartě

Příspěvek od mgrunt »

Vypadají pěkně, ale 2 oktavy není to málo? Dá se to přepínat to jo, ale stejně. Není to spíš určeno na tu basovou složku skladby kde to asi stačí?

Jinak ty pady (tedy na jiných klavesach) to je zajímavá věc. Jsem si myslel, že to jsou jenom obyčejná tlačítka a ono to umí i dynamiku.

Ty klávesy v předchozím odkazu (NI)... Ta ovladaci kolečka se dají použít univerzálně i v jiných programech než jsou ty ke klavesam dodávané? Třeba v tom dvacetilitem programu co je u karty SW1000XG (XGWorks, či XGEdit...). Chci využívat HW moznosti te karty a ne nějaké softwarové emulace. Nebo obráceně zda ten software umí obsluhovat takový HW.

Uživatelský avatar
pavlii
Moderátor
Příspěvky: 3588
Registrován: 05 čer 2002 19:23

Re: Klávesy ke zvukové kartě

Příspěvek od pavlii »

Tenhle SW asi ne, ale záleží na jeho MIDI možnostech. Typicky třeba XGEdit je jen dost dobré GUI rozhranní pro snadnou práci s jednotlivými parametry syntezátoru. Ale ty jsou všechny ovládané přes MIDI povely, takže jakýkoli SW s ovládacími prvky, který umožňuje naprogramovat na ně jakýkoli MIDI povel (včetně RPN/NRPN parametrů a SysEx), tak s kartou bude umět pracovat.

P.

mgrunt
Příspěvky: 8
Registrován: 27 dub 2020 22:33

Re: Klávesy ke zvukové kartě

Příspěvek od mgrunt »

Takže mi je ten software ke klavesam v tomto případě k nicemu? Jaký SW tedy doporučit, aby umel pořádně MIDI a byl schopný obsluhovat i ty ovladači prvky na klavesach a vzít ohledy na tu zvukovou kartu?

biscuit
Příspěvky: 10635
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: Klávesy ke zvukové kartě

Příspěvek od biscuit »

jen bych tě rád ubezpečil, že ten sw si s hw vybavením té karty utře zadek. napsal jsi to tak hezky pejorativně "sw emulace" jako kdyby byl 1994.

a ptáš-li se na sw, samozřejmě jakýkoliv sekvencer. dneska je většina těch sw označovaná jako daw, protože v sobě mají komplexní nástroje a fičury.

a ještě zpátky k oktávám. většina výrobců dělá tyhle klávesové kontroléry ve třech variantách: se 2, 4 nebo 5 oktávami. já, podle toho, že jsi napsal, že jsi tříprsťák, volil tu nejkompaktnější variantu, ale výběr je samozřejmě na tobě.

Uživatelský avatar
pavlii
Moderátor
Příspěvky: 3588
Registrován: 05 čer 2002 19:23

Re: Klávesy ke zvukové kartě

Příspěvek od pavlii »

Jak píše biscuit - dneska bude hromada věcí hrát líp, protože tady je jen pár MB vzorků různých zvuků a ještě k tomu jako AWM2. Není to úplně nejhorší (stejně tak existuje hromada věcí, které hrají třeba hůř), ale prostě tahle technologie má holt svoje léta no. Ale já osobně jí mám rád, ale pravda je, že ten syntezátor jsem už sakra dlouho nepoužil.....

P.

mgrunt
Příspěvky: 8
Registrován: 27 dub 2020 22:33

Re: Klávesy ke zvukové kartě

Příspěvek od mgrunt »

Děkuji obema za reakce. Chci si dělat styl něco jako techno 90. léta. Karta je z té doby. Zvuky stejně budu různé ohybat skoro žádný nebude mít svoji reálnou predlohu takze nikdo nebude mít s čím srovnávat tak si myslím, že to nebude špatný.

Pocet oktav ještě promyslím s metrem v ruce :-).

Ty ovladaci prvky v levnějších klavesach (viz ten levnejsi NI) také cti normu MIDI?

Uživatelský avatar
pavlii
Moderátor
Příspěvky: 3588
Registrován: 05 čer 2002 19:23

Re: Klávesy ke zvukové kartě

Příspěvek od pavlii »

Držím každopádně palce! A ano, ctí - jde jen o jejich možnosti (přiřaditelnost k různým kontrolerům). To by se mohlo ale dát vyčíst z manuálu, čili ještě včas před koupí.

P.

biscuit
Příspěvky: 10635
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: Klávesy ke zvukové kartě

Příspěvek od biscuit »

techno je a vždycky bylo o zvuku. ten potřebnej pro techno budeš z téhle karty páčit jen velmi těžko.
doporučuju věnovat trochu času zkoumání jaké jsou dnes možnosti. je toho spousta použitelnýho i zadarmo. třeba ti pomůže tohle: https://bedroomproducersblog.com/

pro mě osobně je tím nejzákladnějším prvkem maschine (sw, kterej je v plný verzi k NI "klávesám" taky zdarma, jen s omezenou bankou). lidi, kteří dělali techno v devadesátkách, kdyby měli tohle k dispozici, vystřelí je to do kosmu. tahle samotná věc prakticky přesahuje jejich tehdejší možnosti...
https://www.native-instruments.com/en/p ... 5-a49-a61/

nechci aby sis myslel, že tady za něco angažovaně oroduju a mám z toho nějakej prospěch. je to jen a pouze doporučení toho, co považuju za nejrozumnější základ. dokonce tak dobrej, že může sám o sobě stačit - a zároveň, dá se libovolně a svobodně rozšiřovat (pluginy, hw, cokoliv).
__________

když ještě neexistovaly pluginy (vsti), měl jsem xg moc rád. byla to v tehdejší době docela dobrá varianta, jak mít trochu lepší zvuky přímo v pc. ale ani tehdy to nebylo myslím úplně pro finální tvorbu v plný šíři vhodný.

Uživatelský avatar
pavlii
Moderátor
Příspěvky: 3588
Registrován: 05 čer 2002 19:23

Re: Klávesy ke zvukové kartě

Příspěvek od pavlii »

2biscuit: já bych nedával "xg" do souvislosti se zvukem. Je to jen druh MIDI normy, která popisuje možnosti, ale dílčí zvuky jako takové jsou něco jiného. Ale to je jen poznámka na doplnění :-D

P.

Uživatelský avatar
MDudas
Příspěvky: 3853
Registrován: 12 črc 2011 22:55

Re: Klávesy ke zvukové kartě

Příspěvek od MDudas »

biscuit píše:
03 kvě 2020 23:28
ale ani tehdy to nebylo myslím úplně pro finální tvorbu v plný šíři vhodný.
to zalezi od typu tej finalnej tvorby... :wink:

biscuit
Příspěvky: 10635
Registrován: 22 črc 2004 02:58

Re: Klávesy ke zvukové kartě

Příspěvek od biscuit »

pavlii: souhlasim a rozumim. myslel jsem to hlavne v porovnani s obecnejma general midi bankama, ktery i v podobe ruznejch soundfontu apod. silenosti ty doby hraly obecne hur nez nastroje s podporou xg od yamahy. samozrejme ty moznosti navic, vcetne mnoha nastroju + namisto 128 z gm sady taky nebyly k zahozeni ;-)

mdudas: tak jasne. pro ucely slagr tv to staci bohate dodnes ;-)

Odpovědět