Korg PA600 (minirecenzia)

MIDI Master keyboardy, syntezátory, digitální piána, varhany... a příslušenství
Odpovědět
Ivan.ps

Korg PA600 (minirecenzia)

Příspěvek od Ivan.ps » 04 úno 2013 14:09

Nakoľko ma na inom fóre požiadal uživateľ o nejaké názory na Korg PA600, tak som si dovolil napísať malú recenziu. Dovolím si ju hodiť aj sem, možno sa to niekomu hodí... Je celkom možné, že s niektorými názormi nebudú všetci súhlasiť, takže vopred upozorňujem, že ide hlavne o moje osobné názory a ak niekto reálne uvažuje o kúpe tohto nástroja, tak jendoznačne odporúčam osobné vyskúšanie...

Korg PA600

VZHĽAD:
Nástroj je z matného čierneho plastu (ako si si iste už z obrázkov všimol). Musím napísať, že nepôsobí nejakým robustným dojmom, ale určite to je lepšie ako predchádzajúce modely (PA500), ktoré vyzerali vzhľadovo skôr ako detské hračky, než ako profi aranžér (aspoň podľa môjho pocitu).

TLAČIDLÁ:
Všetky tlačidlá sú gumové, ako u Yamahy. Neviem či je to pre niekoho výhoda, alebo nevýhoda. Ja to skôr vnímam ako nevýhodu, nakoľko sú tieto tlačidlá určite viac náchylné na opotrebovanie, ako plastové a ďalšia vec je, že popri rýchlom prepínaní tlačidiel počas hrania (prepínanie nástrojov, variácií, prechodov, atď...) nemusí tlačidlo vždy zareagovať. Zvlášť ak je človek zvyknutý na plastové tlačidlá. Ale toto je skôr otázka zvyku.

KLAVIATÚRA:
Musím napísať, že klaviatúra je pre mňa dosť sklamaním. Pôsobí dosť lacným dojmom. Otec má nástroj Korg PA60 (čo je cca. 10 rokov starý nástroj) a tam sa mi tá klaviatúra zdala už dávnejšie dosť slabá. Úprimne som čakal, že Korg za 10 rokov niečo vymyslí a klaviatúru na novších nástrojoch zlepší. Jediná zmena oproti starému Korgu PA60 je to, že klávesy sú asi o 1,5 cm dlhšie (čo je aspoň trošku pozitívna správa), nakoľko som zvyknutý skôr na dlhé klávesy.

Asi pred rokom som mal doma aj Roland GW8 V2., čo je nástroj asi o triedu nižší(?) a tam sa mi tá klaviatúra zdala príjemnejšia a pevnejšia.

ZVUKY:
Aj keď klaviatúra je slabším článkom nástroja, tak čo sa týka zvukov, tu platí presný opak. Zvuky sú naozaj na veľmi veľmi vysokej úrovni (osobne používam hlavne saxofóny, akordeóny, sláky, akustické gitary, synthy) a tu naozaj nemám čo vytknúť) V tomto Korg jednoznačne vedie oproti spomínanej GW8-čke, alebo aj oproti môjmu druhému nástroju Roland RD 700NX (s výnimkou pián). Na výber je okolo 950 zvukov, takže myslím, že každý si tu príde na svoje.

Treba ale priznať, že sú aj niektoré zvuky, ktoré sa mi úplne nepozdávajú. Akustické piána sa mi zdajú dosť ploché a nevýrazné. To ale asi bude spôsobené tým, že hrávam aj na stage piane, kde sú tieto zvuky prvotriedne a som zvyknutý aj na kladivkovú mechaniku a teda na plastovej mechanike Korgu sa mi asi nikdy nepodarí dostať taký zvuk, ako za pomoci kladivkovej mechaniky (čo je pochopiteľné).

Tiež zvuky skreslených gitár nie sú to pravé (ako je u takýchto nástrojov zvykom). Sú síce o dosť lepšie ako zvuky skreslených gitár z iných nástrojov takéhoto typu, ale k originál zvuku skreslenej gitary a lampového zosilňovača to má ešte ďaleko (ale toto je tiež asi len môj osobný pocit, nakoľko som 10 rokov hrával na el. gitare a lampovom zosilňovači, takže na kvalitu zvuku skreslenej gitary si naozaj potrpím).

ŠTÝLY:
Štýlov je v Korgu PA600 naozaj dostatok a myslím, že pokrývajú väčšinou hudobných žánrov, takže väčšina úžívateľov by si mala prísť na svoje. Kto by ale hľadal v nástroji polku, alebo valčík, ktorý by sa dal použiť do slovenských a českých ľudových pesničiek, tak ten bude hľadať márne. V nástroji je síce asi 6-8 poliek a 6-8 valčíkov, ale žiadny z týchto štýlov nie je veľmi použiteľný v našich končinách. (To sa ale dalo čakať, nakoľko som sa ešte nestretol s nástrojom, ktorý by mal tieto štýly pre naše potreby vyhovujúce)

Trošku šikovnejší človek ale nemá problém si vytvoriť štýl presne podľa svojich predstáv...

GUITAR MODE 2:
Korg PA600 disponuje funkciou Guitar Mode 2, ktorý umožňuje nahrať do vlastných štýlov gitarové party, ktoré znejú naozaj realisticky. Osobne si ale myslím, že človek, ktorý nikdy nehral na gitare a nemá tušenie ako vyzerá hmatník gitary, tak bude mať trošku problém vytvoriť reálny gitarový part. Aspoň zo začiatku určite....

MANUÁLY:
KU Korgu PA600 sú štandardne vytvorené dva manuály. Jeden má okolo 90 strán a zaoberá sa iba základnými funkciami nástroja (rýchlym štartom, atď...) a druhý manuál má okolo 300 strán a tam sa rieši úprava zvukov, tvorba štýlov, songov, detaily, atď...

Distribútor Korgu pre CZ a SK ale preložil iba ten jednoduchší manuál rýchleho štartu, takže kto neovláda angličtinu alebo nemčinu a chce s nástrojom robiť aj iné veci ako iba jednoducho hrávať, tak bude mať asi problém a bude musieť väčšinu vecí skúšať metódou pokus-omyl a prípadne si pomáhať prekladačom.

ZÁVER:
Plusy:
kvalita a množstvo zvukov,
množstvo štýlov,
možnosti nástroja,
guitar mode2,
prehávanie mp3 súborov,

Mínusy:
kvalita klaviatúry,

Myslím že za cenu cca. 990,00 Eur je Korg PA600 výborný nástroj. Ak by som tento nástroj nemal a mal by som možnosť opätovne kúpiť nástroj v tejto cenovej kategórií, tak by som znova siahol po tomto Korgu.

ladislav

Re: Korg PA600 (minirecenzia)

Příspěvek od ladislav » 04 úno 2013 22:11

Môžem informovať, že od začiatku januára má distribútor preložený kompletný manuál (326 strán). Kto dostal iba QuickStart, môže si manuál vyžiadať - e-mail kontakt nájde na korg.cz.

Ivan.ps

Re: Korg PA600 (minirecenzia)

Příspěvek od Ivan.ps » 04 úno 2013 23:15

Tak to je celkom pozitívna informácia... Skúsim tam napísať mail, uvidíme ako pochodím.

Odpovědět