Sustain a úprava hodnoty před záznamem

Vše co se týka MIDI (mimo keyboardů)
Odpovědět
nejbob

Sustain a úprava hodnoty před záznamem

Příspěvek od nejbob » 09 pro 2013 14:32

Dobrý den,
měl bych malý dotaz. Mám digitální piano GEM a po letech se mi bohužel rozbil sustain pedál. Podařilo se mi ho částečně opravit. Částečně znamená provizorně a při činnosti nevysílá hodnoty od 0 do 127, ale hodnoty od cca 50 do 120. To při samotném hraní na nástroj až tak nevadí a funguje to jakž takž přijatelně, že jde hrát (hlavně tedy u zvuku klavírů, což mi stačí). Mám v plánu provést důkladnou opravu nebo koupit celý nový pedál, což bych musel asi ze zahraničí atd.
Teď k dotazu ... když ale přes MIDI nahrávám do počítače, tak VST plug-iny již reagují na to, že hodnota sustainu při puštěném pedálu je 50 a hrají samozřejmě jinak - se sustainem. Samozřejmě si můžu sustain po nahrátí doeditovat ručně, ale je to docela vopruz. Je nějaká možnost, abych řekl, že hodnoty menší jak 50 má software zpracovat jako 0 (nulu) a hodnoty třeba nad 120, jako hodnotu 127? Používám SonarX2.
Díky za info.

Pytkin
Moderátor

Re: Sustain a úprava hodnoty před záznamem

Příspěvek od Pytkin » 09 pro 2013 14:35

no sak odpocitaj 50 a vynasob dvomi .. a dostanes sa dakde do rozsahu .. nepoznam sonar .. netusim , kde sa to tam robi ..

hubert

Příspěvek od hubert » 09 pro 2013 15:21

Half Damper pedale od Korgu, Rolandu alebo Yamahy nie su kompatibilne? Nebolo by rozumnejsie kupit novy pedal?

Microdesignum

Příspěvek od Microdesignum » 09 pro 2013 17:52

Sonar by měl mít zabudovaný skriptovací jazyk Cakewalk Application Language (CAL), kterým si lze dodatečně po nahrání zprocesovat nahrávku, tedy naprogramovat si třeba prahování Sustain kontroléru. Syntaxe je trochu podobná JavaScriptu, dá se dobře pochopit z příkladů. Ale nevím, zda je CAL stále podporován i v nových verzích, např. v mém Sonaru 8 se o něm v nápovědě nadá nic najít a na webu Cakewalku toho moc není.
Pokud by se to nepodařilo opravit ani sehnat nový, tak by se také dal vyrobit jednoduchý externí MIDI převodník, který provede prahování v reálném čase a odešle do MIDI výstupu správnou hodnotu.
Český výrobce MIDI ovladačů
http://www.microdesignum.cz

nejbob

Příspěvek od nejbob » 09 pro 2013 18:51

hubert píše:Half Damper pedale od Korgu, Rolandu alebo Yamahy nie su kompatibilne? Nebolo by rozumnejsie kupit novy pedal?
Možná časem koupím nový, ale nejprve bych to chtěl zkusit opravit úplně. On je problém jen v převodu pedál->potenciometr, který byl z plastu a zlomil se, takže si z nějakého plechu jen vyříznu to, co mi zůstalo zlomené a bude to třeba i kvalitnější a nějaký ten tisíc ušetřím :)
Microdesignum píše:Sonar by měl mít zabudovaný skriptovací jazyk Cakewalk Application Language (CAL). ...
Ano, tohle by určitě šlo. Samozřejmě vím o CALu a divím se, jak to, že mě to jako dlouholetého programátora nenapadlo :) Alespoň se v Sonaru podívám na něco nového. Díky za nakopnutí.

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 10 pro 2013 01:03

Jo - ale to není "před záznamem" 8)

P.

nejbob

Příspěvek od nejbob » 10 pro 2013 08:44

pavlii píše:Jo - ale to není "před záznamem" 8)
P.
Hm, to je asi pravda. Tím "před záznamem" jsem myslel, ještě než se vše zaznamená do stopy, aby to bylo i slyšet správně i během hraní a nahrávání. To bych musel mít spíše v nějakém MIDI plug-inu přímo ve stopě. Jojo, budu hledat dál, ale vypadá to, že spíše dříve opravím ten pedál :)
Díky všem.

Odpovědět