Gefell M582 vs Schoeps MK2

Mikrofony a předzesilovače
Ivo
Moderátor

Gefell M582 vs Schoeps MK2

Příspěvek od Ivo » 23 pro 2007 17:11

Tak tady mám ten Carloffův repasovaný pár Gefellů M582 + M58 kapsule (omni) a s velkou zvědavostí jsem je zkoušel a zejména porovnával s Schoepsy MK2 (v naději že by to k nim mohla být rovnocenná, jinak barevná alternativa). Zde je pár vzorků. Upozorňuji jen, že jsem se vůbec nezabýval nastavením a polohou mikrofonů pro ideální zvuk jednotlivých nástrojů ani nějakým pečlivým hraním na ně, ale šlo mi jen o porovnání zvuku mikrofonů ve stejné pozici a se stejným zvukovým zdrojem

Obrázek

Buben:

Gefell

Schoeps

Kytara jazz:

Gefell

Schoeps

Kytara klasika:

Gefell

Schoeps

Monochord:

Gefell

Schoeps

Viola:

Gefell

Schoeps

Můj pocit (zkoušel jsem toho samozřejmě mnohem více) říká, že jsou to zajímavé staré mikrofony, ale znějí zhruba tak jak vypadají = trochu "obstarožně", nosově, proti Schoepsům podstatně plošeji a s méně detaily + s dost vybuzenými výškami (které znějí jako by je tam někdo narychlo dodal EQ). Za ty peníze, za jaké je koupil Carloff jsou super, taky bych neváhal, ale za běžnou cenu, za kterou se na ebay atd. dnes prodávají, bych to nekoupil ani náhodou. Za stejné peníze se myslím dnes dají koupit nové moderní kvalitní mikrofony s podstatně lepším zvukem a v perfektním stavu. Leda by to někdo měl do sbírky ... :wink:

S tím, že pokud by to bylo třeba, ze Schoepsů by bylo relativně snadné se tomu ploššímu, arachaičtějšímu zvuku Gefellů nějakou dodatečnou zvukovou úpravou přiblížit, ale opačným směrem by to bylo nemožné

Takže i když jsem se snažil už mnohokrát, jediný mikrofon, který mi zatím poskytl rovnocennou alternativu k Schoepsům byl AEA R88 ...

Jen můj dojem

Ivo

safa
Profesionál

Re: Gefell M582 vs Schoeps MK2

Příspěvek od safa » 23 pro 2007 18:09

Ivo píše: Takže i když jsem se snažil už mnohokrát, jediný mikrofon, který mi zatím poskytl rovnocennou alternativu k Schoepsům byl AEA R88 ...
... tak muj nazor je ze jakykoliv mikrofon muze byt vhodna alternativa jen pro nej najit to spravne vyuziti (ten spravny hlas, nastoj atd.). Myslim, ze i tvoje Schoepsy jsou na mile vzdaleny tomu paskovymu Royerovi ... ze kazdej z nich ma zasadne jiny charakter ... a to je urcite dobre.
Freelance zvukař, uživatelská a prodejní podpora u Audiopro s.r.o.
http://www.soundman.cz | http://www.audiopro.cz | http://www.zvukarskaskola.cz

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 23 pro 2007 18:21

safa píše:
... tak muj nazor je ze jakykoliv mikrofon muze byt vhodna alternativa jen pro nej najit to spravne vyuziti (ten spravny hlas, nastoj atd.). Myslim, ze i tvoje Schoepsy jsou na mile vzdaleny tomu paskovymu Royerovi ... ze kazdej z nich ma zasadne jiny charakter ... a to je urcite dobre.
Ano i ne. Dobrý univerzální mikrofon sejme dobře naprostou většinu věcí, u méně dobrého je to naopak. Dobrý mikrofon, který zní dobře třeba na flétnu, bude s velkou pravděpodobností znít stejně dobře na housle nebo na kytaru, protože jde většinou o to sejmout co nejširší spektrum reálného zvuku. Jedna z mála vyjímek jsou popové vokály, kde je vítán zkreslující velkomembránový mikrofon. Pokud uvažuju o "alternativě", měla by být v podobné kvalitativní úrovni. AEA v ní je (mimochodem je to AEA, ne Royer) s tím že ribbon snímá věci jiným způsobem než kondenzátory, ovšem v podobné kvalitě. Ale je velmi málo pravděpodobné že na nějaký nástroj by zněly třeba Behringery nebo Oktavy lépe než Schoepsy nebo DPA apod.

matucha

Příspěvek od matucha » 23 pro 2007 21:07

Tak vejsky to (M58 kapsle) ma zvedly jako kompenzaci pro snimani z dalky.

Kupodivu, kde se mi to ale libilo nejvic (vic jak shoepsy) je ta kytara snimana zblizka, kde mi vubec neschazelo nic z toho, co tomu daval shoeps. U kytary z dalky (klasika) uz ale nedopadaj dobre vyssi tony, nicmene s trochou procesovani bych si to dokazal predstavit jako moc pekne znejici nahravku.

Jako nejvetsi "propadak" je M582 na tom bubnu, dominuje tam click, ale pod tim se deje malo, shoeps jednoznacne dava funkcnejsi zvuk.

U monochordu se mi nelibi ani jeden, oba jsou nosovy...

Gefell na violu jsem ocekaval jako nestesti, ale o to vetsi prekvapeni bylo v tom, ze vubec nepusobi levne-ostre, rek bych ze uplne fajn.

Nemyslim, ze by gefell byl nosovej.

Tim, ze jde o dva uplne jiny mikraky tak se tezce rika, kterej je lepsi. Shoeps je urcite univerzalnejsi, prirozenejsi, plnejsi a detailnejsi. Gefell pusobi jako by mel kompresovany a nasledne vyhnany vejsky, mensi objem a vic barvy.

Doporucit M582 na klasiku proti shepsovi nejde, ale v moderni hudbe (myslim pop, elektronika atd) si dokazu predstavit spoustu situaci, kdy bych si vybiral spis gefell, uz kvuli tomu, ze bych s tim zaznamem nemusel tolik "carovat" (udelat gefella z shoepse pluginama bude peklo a k cemu mit jen pro tento ucel vyhrazeny drahty krabice, kdyz to muzu mit primo z mikraku). Rozdil je taky v tom, ze shoeps je dynamictejsi a hlubsi co se prostoru tyce. To zni jako samy vyhody, jenze u ty M582 se zase da rict, ze to zni jak predkompresovany a "do ksichtu"... to se nehodi jen obcas.

Vsechno jsou samozrejme spatny zpravy, protoze neklasicky studio uzije urcite oba ;{

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 23 pro 2007 21:25

matucha píše: Kupodivu, kde se mi to ale libilo nejvic (vic jak shoepsy) je ta kytara snimana zblizka, kde mi vubec neschazelo nic z toho, co tomu daval shoeps. U kytary z dalky (klasika) uz ale nedopadaj dobre vyssi tony
V obou případech byla kytara snímaná mikrofony ve stejné poloze i vzdálenosti, jen typ hraní a hudby se lišil.

matucha

Příspěvek od matucha » 23 pro 2007 21:31

aha, tak to jsem nevedel... na ty "klasice" mi prislo, ze uz tam nebyla ta nevyvazenost sterea

zajimavy, jak styl hrani ovlivni zvuk

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 23 pro 2007 21:39

matucha píše:aha, tak to jsem nevedel... na ty "klasice" mi prislo, ze uz tam nebyla ta nevyvazenost sterea

zajimavy, jak styl hrani ovlivni zvuk
Je možné že jsem seděl trošinku víc našikmo ... (mimo osu)

safa
Profesionál

Příspěvek od safa » 24 pro 2007 23:43

Ivo píše:(mimochodem je to AEA, ne Royer)
... oh, pardon ;-)
s tím že ribbon snímá věci jiným způsobem než kondenzátory,
... to mas pravdu ... jinym zpusobem snima i dynamika, jinym krystal, jinym taky uhlikovy mikrofon. Dusledkem je ve vsech pripadech jiny charakter zvuku ... a to je myslim to o co ti slo.
Ale je velmi málo pravděpodobné že na nějaký nástroj by zněly třeba Behringery nebo Oktavy lépe než Schoepsy nebo DPA apod.
... ale je velmi pravdepodobne, ze na nektere nastroje a aplikace budou znit Behringery stejne dobre jako Oktavy nebo Schoepsy (DPA ne, ty jsou mnohem lepsi ;-))) ).

Mimochodem, otazka na tebe (trochu OT ale snad mi tu BANneri odpusti), pouzivas ty Schoepsy nekdy vubec se smerovou vlozkou nebo jen s koulema ?

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 25 pro 2007 20:40

safa píše:
... ale je velmi pravdepodobne, ze na nektere nastroje a aplikace budou znit Behringery stejne dobre jako Oktavy nebo Schoepsy (DPA ne, ty jsou mnohem lepsi ;-))) ).

Mimochodem, otazka na tebe (trochu OT ale snad mi tu BANneri odpusti), pouzivas ty Schoepsy nekdy vubec se smerovou vlozkou nebo jen s koulema ?
Měl jsem dlouhodobě kardioidy (MK4V), široké kardioidy (MK21) i koule (MK2). Poté co jsem zjistil že kardioidy už jsem snad 2 roky nepoužíval, předal jsem je dále ...

Pointa alternativ pro mě spočívá v poskytnutí jiného, ale stejně kvalitního zvuku - jako např. Schoeps/DPA/AEA apod. Za alternativu ale nepovažuju mikrofon stejného druhu, vývojově méně pokročilý/technicky-zvukově méně dokonalý.

Na základě zajímavých referencí by mě lákaly k vyzkoušení DPA 4041 (lampové omni). Ale při pohledu na cenu to raději zkoušet nebudu :) Ze stejného důvodu raději nebudu zatím zkoušet lampová těla k Schoepsům ... Musím počkat až dostavíme dům :wink:

greezmen

Příspěvek od greezmen » 25 pro 2007 21:52

sa na ne teším budem ich mať tiež 2 kusky.
Velmi prijemne mi zneju na všetko dokonca sa mo pačia viac tak ako matuchovy okrem bicích.
Velmi dobra akustika je v tej miestnosti ono mi to znie ako by tam byl taký jemny reverb.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 25 pro 2007 21:55

greezmen píše: Velmi dobra akustika je v tej miestnosti ono mi to znie ako by tam byl taký jemny reverb.
Je to jemně živé - byl to záměr a je to příjemné. Blízké odrazy jsou přitom eliminované mohutnými difuzéry ...

greezmen

Příspěvek od greezmen » 25 pro 2007 22:07

Nemas nahodou Fotky z nahrávania ako to asi vyzeralo? :D

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 25 pro 2007 22:17

Z tohoto konkrétního ne - vzhledem k tomu že jsem tam byl sám, by to bylo dost obtížné :) Ale pár fotek z jiného nahrávání je třeba tady
http://www.electrozone.cz/viewtopic.php ... &start=195

http://www.electrozone.cz/viewtopic.php ... &start=225

A též na stránkách studia

safa
Profesionál

Příspěvek od safa » 26 pro 2007 20:55

Ivo píše: Měl jsem dlouhodobě kardioidy (MK4V), široké kardioidy (MK21) i koule (MK2). Poté co jsem zjistil že kardioidy už jsem snad 2 roky nepoužíval, předal jsem je dále ...
... cili jestli rozumim spravne tak siroke ledviny ale porad mas a pouzivas...
Na základě zajímavých referencí by mě lákaly k vyzkoušení DPA 4041 (lampové omni). Ale při pohledu na cenu to raději zkoušet nebudu
... 4041 jako takove nejsou primarne lampove ale solid-state, s lampovym telem maji oznaceni tusim 4041T. Kdysi se delala 4040 ktera mela v tele jak lampovy tak solidstate preamp a uzivatel si mohl vybrat. Poznas je podle zlaty barvy a je jich na svete asi 30 (mozna min, nekde to maji DPA na webu).

Jinak cena ... samozrejme odpovida kvalite ... bohuzel od ledna budou DPA jeste zdrazovat ;-( (i kdyz ne zase tak drasticky).

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 26 pro 2007 22:11

safa píše:
... cili jestli rozumim spravne tak siroke ledviny ale porad mas a pouzivas...
Ano. I když já raději než vložky a ledviny říkám kapsule a kardioidy :)

Odpovědět