Great River ME-1NV

Mikrofony a předzesilovače
syncro

Great River ME-1NV

Příspěvek od syncro » 23 kvě 2007 10:18

Obrázek

Včera mi přišel z Německa ( www.digitalaudioservice.de ) nový preamp Great River ME-1NV. Názor na něj si udělám až po nějaké době používání, nicméně jsem včera strávil noc experimentováním s různými mikrofony a několik věcí mne překvapilo:

1. Zajímavá je možnost budit odděleně vstupní a výstupní trafo, dá se tím měnit zvuk od čistého k nakreslenému.

2. Je možné měnit vstupní a výstupní impedanci, což má zajímavý "ekvalizační" efekt zejména na vysokých frekvencích. Vyřazení odporu na výstupním trafu (nejsem elektrotechnik, takže doufám, že to píšu správně) má za následek přidání výšek. Změna vstupní impedance na dvou testovaných mikrofonech (MK319 a CMV563) způsobila víceméně jen nárůst distorze ve středech. Páskový mikrofon, kde by to mělo mít kladný vliv, bohužel nemám.

3. Na MK319 a můj pseudovokál se mi kupodivu víc líbil GoldMike, ale na CMV563 dává ME1NV mnohem medovější a plnější zvuk. Rozdíl je ihned slyšitelný. Nevím, čím je to způsobeno. Odhaduji to na kumulaci lamp. FET mikrofon do lampového preampu a naopak lampový mikrofon do solid state...

4. Great River má paradoxně "ruský" design, je ošklivý, ale postavený jako tank T34 8-)

Ukázka mého šíleného "zpěvu" je tady - http://www.gunjah.cz/studio/CMV_GR.wav Řetězec je CMV563-M7 do GR ME1NV do RME Multiface. Sice vám to asi houby řekne, kromě toho, že neumím zpívat, ale přece 8-)

Saša

Cyril

Příspěvek od Cyril » 23 kvě 2007 10:41

Gratuluju. Nechapu ale, proc neni takova vec do racku (to me stve i u jinych pristroju, to si mam kupovat dva a rackovej suplik? Hruza.)...
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

matucha

Příspěvek od matucha » 23 kvě 2007 11:33

dvojkanal je normalne do racku

hm... ta ukazka konecne hraje normalne ;-), myslim, ze docela pekne

sem zvedavej na dalsi postrehy

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 23 kvě 2007 12:22

Pěkné, akorát je vždycky o něco názornější dát nějaké srovnání ještě s něčím jiným

syncro

Příspěvek od syncro » 23 kvě 2007 14:41

Ivo: No jistě, ale s čím? Nemám dva identické CMV563, abych mohl zároveň prohnat jeden GR a jeden GoldMikem... Když jsem zkusil dvě MK319, tak se mi, jak už jsem psal, líbil víc ten GoldMike. Což je asi úplně nejzajímavější postřeh, protože to bohužel znamená, že na konkrétní aplikaci je potřeba vybrat nejen konkrétní mikrofon, ale k němu i konkrétní preamp. Některé kombinace budou zjevně "lepší" a bude potřeba to odzkoušet a prověřit v různých situacích a s různými zdroji. Doufal jsem, že se tomuto "sběratelství" vyhnu, ale asi časem vyzkouším ještě nějaký jiný preamp, protože zjevně neexistuje "ten jeden".

matucha: Postřehy budou, jsem moc zvědavý na ten nástrojový vstup. O víkendu se chystám vyzkoušet nahrávání basy. Taky chci vyzkoušet dynamické mikrofony a vůbec, teď je na postřehy a soudy brzy, všechno se jako vždy ukáže tak po půl roce používání. Jasné je jen to, že kombinace GR a CMV je opravdu příjemná, ostatně jsem v tomhle dal na radu dvou známých, kteří takto točí reggae vokály. Až se z této investice oklepu, rád bych zkusil ještě ten Mytek AD, o kterém jsme spolu mluvili.

Saša

matucha

Příspěvek od matucha » 23 kvě 2007 15:04

stereoverzi si nebral kvuli cene a kvuli tomu, ze nenehravas moc stereo? Me ty mono verze dost odrazujou tim, ze nejsou (rovnou) do racku a ze se mam chut tocit stereo, pripadne sucho (near) a mokro (room)

syncro

Příspěvek od syncro » 23 kvě 2007 15:21

matucha: Stereoverzi jsem nebral kvůli tomu, že stojí přesně dvojnásobek monoverze a já si to chtěl nejdřív vyzkoušet a teprve v případě potřeby a následné spokojenosti dokoupit druhý kanál, až budou peníze. Navíc jsem tím chtěl vyřešit hlavně vokální řetězec a ten nahrávám mono. Dva ME1NV lze bez problémů a vcelku esteticky sdružit do 1U racku, kdyby to tak mělo dopadnout.

Saša

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 23 kvě 2007 15:23

syncro píše:Ivo: No jistě, ale s čím? Nemám dva identické CMV563, abych mohl zároveň prohnat jeden GR a jeden GoldMikem...
S Goldmikem třeba. :wink: Není třeba současně - zazpívej přes jeden, přepni do druhého a zazpívej znovu ... Ať je slyšet ten rozdíl (pokrok)... :)

macceba

Příspěvek od macceba » 24 kvě 2007 11:20

Syncro: co že sis vybral zrovna tenhle Great River, zdá se mi, že zrovna tahle firma jë v evropě tak málo k vidění.....to bych spíš čekal, že po něm skočí nějaký notorický testér jako Ivo :-). (Minulý měsíc CraneSong, teď Forsell, měsíc předtím DW Fearn a Croakwood.......příští měsíc očekávám Gordon Audio nebo Geoffrey Daking atd. :lol: )
Jinak na postřehy se taky těším, obzvlášt na tu tvou BigOktavu.

syncro

Příspěvek od syncro » 24 kvě 2007 14:38

Ivo: To stejně nikomu nic moc neřekne, když nezná ten konkrétní hlas a nevidí situaci... Vždyť to sám musíš vědět z vlastní zkušenosti.

macceba: Vybral jsem si ho kvůli doporučení dvou lidí, kteří točí podobnou muziku jako já a jsou s ním spokojeni. Je to těžké, ideální by samozřejmě bylo mít současně doma pět podobných preampů aspoň na dva týdny, ale to se s mými možnostmi těžko zařizuje...

Saša

syncro

Příspěvek od syncro » 22 čer 2007 09:27

Tak, uplynul měsíc a já se s tím GR pořád ještě seznamuji. Nahrával jsem přes něj zatím (kromě letmého pokusu s DI) výhradně vokály a poté, co jsem se konečně aspoň trochu zorientoval ve všemožných kombinacích impedancí a gainů, tak musím říct, že kombinace CMV563, M7 a GR je pro mne vynikající. Předevčírem jsem třeba nahrával dubplate s kamarádem, který má hodně problematický hlas a byl to vždycky velký problém. Obvykle jsme spolu končili Oktavou MK319, která jediná aspoň trochu unesla jeho sykavky. S GR-CMV bylo po problému a ten hlas zní najednou úplně v pořádku. Vůbec všechno, co jsem zatím přes GR nahrál zní krásně měkce a "plynule".

Pravdou je, že má GR svůj specifický otisk (barvu), který je přítomen vlastně s jakýmkoli nastavením a mikrofonem. Má moc hezké podání basů a specificky hladké výšky. Tenhle otisk ale nemusí být vždy úplně přínosný, protože dělá zvuk "větší" než je. Takže tam, kde by člověk chtěl opravdu hodně čistý preamp, asi nezbyde, než se poohlédnout jinde.

Celkově jsem zatím spokojený. Vnucuje se ale otázka, jestli si v případě jednoho preampu koupit zrovna takhle výrazný model, nebo spíš něco neutrálnějšího. Ideální by bylo asi oboje 8-)

Saša

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 22 čer 2007 10:41

Těším se na vyzkoušení příští měsíc a případně porovnání s Telefunkenem V76, který je považován za "U47" mezi vokálními preampy. Zní opravdu krásně a monumentálně. Je ovšem na rozdíl od GR lampový

Obrázek

matucha

Příspěvek od matucha » 22 čer 2007 10:45

No sak si jeden cistej koupis, to je asi nevyhnutelny ;-).

Nicmene si me ale naved na myslenku, ze ja vlastne nevim, jestli ten svuj jedinej preamp povazuju za barevnej nebo cistej... asi nekde mezi.

Kdyz tu byl Etien a prines svuj štůda štrůdl, tak mi akorat vzdycky ten muj kousek prisel hladsi a byl vic konzistentni, ze ten strudl obcas hral trochu tence a obcas byl fajn plnej, zato amik furt daval svuj plnej zvuk.

No jsem zvedavej jak se GR bude chovat vedle Ivovic krabek.

macceba

Příspěvek od macceba » 22 čer 2007 11:08

Ivo, když už si tady nakous starý Siemensy.....jak se ti jeví preamp moduly ze starýho Siemensu Sitral pultu????? Dík

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 22 čer 2007 11:16

macceba píše:Ivo, když už si tady nakous starý Siemensy.....jak se ti jeví preamp moduly ze starýho Siemensu Sitral pultu????? Dík
Nemám tušení :-)) Mám jen tenhle Telefunken.

Odpovědět