Jak vybrat správný mikrofon

Mikrofony a předzesilovače
Odpovědět
Vikyn

Jak vybrat správný mikrofon

Příspěvek od Vikyn » 06 led 2015 11:02

Ahoj,

byl bych moc rád kdyby se našel na tomto fóru někdo, kdo by mi vysvětlil jak to vlastně s takovým mikrofónem (Na nahrávání vokálů) je.
Podle čeho vybírat, popřípadě vysvětlit ty polohy do kterých se dají některé mikrofony přepínat. V čem je výhoda -10db a tak podobně :)

Díky moc! Viktor

Ivo
Moderátor

Re: Jak vybrat správný mikrofon

Příspěvek od Ivo » 06 led 2015 11:32

Základní kriterium pro výběr mikrofonu je budget :wink: Druhá věc je že ani nejlepší mikrofon na světě nebude znít dobře na všechny hlasy. Proto je dobré mít třeba ještě jeden lehce kontrastní mikrofon (pro příliš ostré hlasy apod.) . Vokály se v 99% případů nahrávají na kardioidu, čili mikrofony s přepínámím více směrových charakteristik jsou většinou pro vokály zbytečné. Pady (-10 dB apod.) slouží pro nahrávání velmi hlasitých zdrojů (bicí apod.) aby nedošlo k přebuzení mikrofonu. V případě vokálů to obvykle nebývá tak dramatické

Vikyn

Příspěvek od Vikyn » 06 led 2015 12:34

Takže poměr CENA a VÝKON? A pro nahrávání vokálu je nejčastěji používaná kardioda :) Díky moc! Ještě mám pár otázek. Jestli má na zvuk vliv typ Pop-Filtru..? Zdali třeba neovlivňují ty škaredé kovové pop filtry zvuk vokálu/kytar a tak podobně.. Zdali je lepší použít klasický pop filtr. A jestli by délka mé vzdálenosti od mikrofonu měla být nějak daná :) Díky moc!

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 06 led 2015 12:37

Co je na kovovém pop-filtru škaredého? Maximálně tak absence plastového rámečku, protože zde není potřeba 8) každopádně oba typy mají rozdílný charakter, ale řekl bych, že v řádu nuancí (v porovnání s tím, jaký rozdíl ve zvuku udělá změna typu mikrofonu za jiný).

P.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 06 led 2015 12:39

A co takhle si to všechno vyzkoušet ? :wink: a uslyšet (např. vzdálenost od mikrofonu apod).

Je lepší si do sněhu vzít vyšší nebo nižší boty ? Pod budu svetr anebo ne ? Když si ho nevezmu, bude mi zima ?

Liquid Sound
Profesionál

Příspěvek od Liquid Sound » 06 led 2015 12:50

Ze začátku je dobrý podívat se na jaký mikrofony je běžně dělaný to co vlastně chceš dělat. V jinym auditku si psal, že chceš dělat rap. Tušim že se to tady probíralo milionkrát a jsem si jistej, že když budeš googlit termíny jako (low) budget rap microphone, určitě dosáhneš relevantních výsledků. Btw. nevim jestli ještě, ale producenti rapu byli zdejší běžnou částí přispěvatelů.

Další možnost je kontaktovat producenty toho, co cheš dělat s prosbou o radu přímo. Normálně mejlem. Mezi lidma z nahrávací branže je víc lidí, kteří nemají problém poradit nebo něco prodiskutovat, než bys řekl. :wink:

Budget je určitě důležitý kriterium. A ano, je nejdůležitější pro prodejce audio cajků, jako je tady na fóru třebas Ivo. Pokud ale budeš hledat věc z druhý ruky, můžeš se dostat i na polovinu ceny tj. budget je dost relativní. Navíc danou věc nemusíš nutně kupovat, ale jednoduše se můžeš domluvit s někym kdo je od tebe nedaleko a vybavení má na nějakym druhu spolupráce. Protože když si chceš dát rohlík, nemusíš si kupovat pekárnu. :wink:
Sound engineer & producer
Smecky Music Studios | CoPPO | IMDb | ALLMUSIC | ARTIST direct

Vikyn

Příspěvek od Vikyn » 06 led 2015 13:00

Dobře díky :) Pořádně si pročtu Forum než se příště budu ptát. Moje chyba :) Každopádně jsem se dozvěděl docela dost informací ze kterých můžu pokračovat :)

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 06 led 2015 19:19

Vzdálenost a nabrání pak taky závisí na hlasu jak už psal Ivo. Nezapomínej taky na to jakou cestou to nabíráš tzn. předzesilovač a A/D převod pak do počítače. Ono s blbým A/D a blbou místností můžeš mít třeba mikrofon za 50k a nahraješ stejně signálu jako humusu kolem... Divil by ses, co mi občas pošle za hrůzu známej z neumanna za 50k a je to horší než z mého MXL za pár šupů, na kterém točím jen blbosti jako zdravice do rádia apod.

nixx

Příspěvek od nixx » 06 led 2015 19:38

TOM-Thak: nemotal bych mu hlavu s AD převodníkem. Myslím si, že AD převodník je v celém řetězci ten nejméně kritický článek. Všechny dnešní hobby "prosumer" zvukovky jsou myslím na více než postačující úrovni.
Nejvíc je to podle mě o kvalitách vokalisty, poloze mikrofonu, akustice místnosti, volbě mikrofonu a (dejme tomu) preampu. Řešit na této úrovni kvalitu AD převodu mi přijde mimo (pokud se teda nejedná o extrém typu integrované zvukovky v notebooku). Můj názor... :)

EDIT: Abych předešel případným sporům - neříkám, že hi-end převodníky nemají žádný smysl za všech okolností. Ale nějak zběsile je řešit v kontextu domácího studia se mi zdá zbytečný...

Odpovědět