Jaký mikrofón na natáčení videa?

Mikrofony a předzesilovače
Odpovědět
honza245

Jaký mikrofón na natáčení videa?

Příspěvek od honza245 » 22 čer 2015 20:40

Zdravím vás,plánuji si udělat nahrávací studio pro své videa a právě v tomto ohledu bych se s vámi chtěl poradit. Jaký koupit?
Nechci, aby byl na videu vidět(kromě případu, že byste mi doporučili klopák), takže aby byl zvuk kvalitní i ze vzdálenosti okolo těch 2-3 metrů. Zvuk bych přenášel do zrcadlovky. Cenový limit bych viděl okolo 5 tisíc.
Další a poslední podmínka je, aby pořizoval výborný záznam i z venku, kde natáčím v některých letních dnech a nechci, aby práci zkazil vítr.

Děkuji předem všem za rady.

tony9

Re: Jaký mikrofón na natáčení videa?

Příspěvek od tony9 » 22 čer 2015 20:55

Já mám do místnosti tenhle http://www.audiotek.cz/rode-stereo-vide ... 25814.html
Nevím jak by fungoval venku. Na netu píšou, že jo. Spokojen s ním sem, na druhou stranu to podle mne zvukový zázrak není.

matucha

Příspěvek od matucha » 22 čer 2015 23:57

Klopaky se bezne schovavaj do obleceni.

2-3 metry je hodne, tam nebude hrat moc dobre nic, pokud nebudes mit studio jako anechoickou mistnost. Maximalni schudna vzdalenost je tak na dosah ruky mluviciho 50-70cm, ale cim bliz tim lip. Vetsinou se snima zezhora a lehce zepredu.

Na interierovy nahravani hlasu se pouzivaj hyperkardiody (sennheiser mkh50, mkh8050, schoeps cmc6 mk41...) ale v tom limitu, kde se chces cenove pohybovat je myslim tak akorat http://www.thomann.de/cz/oktava_mk_012_ ... _black.htm

Na nahravani v exterierech pak kratky pusky (sennheiser mkh416, mkh60, mkh8060...) a v budget sfere dela rode kopii mkh416, ktery nazev si nepamatuju. Na to aby ti praci nekazil vitr musis koupit vetrnou ochranu, nejlip plnohodnotnej "blimp" s "mrtvou kockou", nejlevnejsi dela myslim RODE. Jeho nevyhoda oproti Rycote a dalsim je hlavne ve vaze. Coz nevadi, kdyz mikrak postavis na stojan, ale kdyz to nekdo musi drzet nekolik hodin v kuse na tagu je to trochu pruda.

Dalsi vec je predzesilovac s phantomem, resp. externi nahravadlo. Audio v zrcadlovkach je totiz zasadni degradace, mnohem vetsi nez vsechny ty lowcost zoomy. To bych si nechal jako zalozni/synchronizacni audio a tocil bych externe.

V klopacich se nevyznam, ale uz se tu o tom mnohokrat mluvilo, takze hledej.

Ten stereo mikrofon od rode je asi dobrej na divoky a dokumentarni toceni, kdy to pripnes na kameru a "jedes". Ale pro cokoli ve formatu rozhovoru atd je to spatnej vyber. Tam potrebujes dobre umisteny mono mikraky (tj ne na kamere).

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 23 čer 2015 08:21

Nahravadlo k DSLR at si koupi Tascam DR70 nebo toho mensiho bratricka. Mikrofon kopie mkh416 je tusim rode ntg2 puska. Blimp stoji 6tis. Obcas mam pocit, ze lidi co toci video, tak berou zvuk jako doplnek a ne rovnocennou slozku cili za telo a skla dat furu penez a za zvuk se jim zdaj castky moc vysoke, pricemz ale video se shit zvukem je stejne spatne. To jen tak, co jsem zpozoroval.

Celkove pocitej:
8k nahravadlo
8k puska
6k blimp
2k deadcat a tago

V tvem pripade me napadlo - co zkusit ten klopak pro mobily? Disk.cz s nim ukazovalo nabrany rozhovor a pro youtube to nebylo zas tak spatny. Samo natocis s tim hlas, ale na ruchy zapomen.

macceba

Příspěvek od macceba » 23 čer 2015 14:44

RODE NTG -3 je ta classic kondenzátorová "kopie" MKH416-tky. a stojí cca 12-13k. NTG-2 je elektretový mikrofon za cca 4-5k. Čímž netvrdím, že by na nějaké youtube videa nestačil :)

matucha

Příspěvek od matucha » 23 čer 2015 15:19

Ha, jsem nevedel, ze se to prodava skoro za vic jak original ;). Za 13k uz se s trochou stesti da koupit i MKH60 z druhy ruky a to je muj velkej oblibenec. Douhodobe mi dava nejkonzistentnejsi vysledky s mluvenym slovem. Nenarazil jsem na nikoho, kdo by s tim mikrakem nefungoval moc me bavi i na nahravani konkretnich ruchu.

Klopak do mobilu? Na youtube nic lepsiho neni doopravdy potreba. Dobre umistenej levnej klopak urcite prevalcuje prilis daleko umistenou drahou pusku od sennheisera.

Odpovědět