Maximální délka mikrofonního kabelu

Mikrofony a předzesilovače
Odpovědět
Liquid Sound
Profesionál

Maximální délka mikrofonního kabelu

Příspěvek od Liquid Sound » 02 srp 2008 14:47

Chci se zeptat, tušíte jestli existuje nějaká teoretická či doporučená maximální délka mikrofonního kabelu před preampem?

Pochopitelně mluvíme o kvalitních kabelech, jde mi o to zda-li se může projevit nějaká degradace ve zvuku, resp. rozdíl při pětimetrovym kabelu a čtyřicetimetrovym... Víc něž 40 to určitě nebude.

Existujou o tom na webu nějaký materiály?

Prosím moderátory, aby jakékoliv ot v tomto threadu nekompromisně mazali. Díky :)

kexik

Příspěvek od kexik » 02 srp 2008 16:09

zvukovy rozdiel medzi 5metrovym a 40 metrovym kablom bude URCITE, ovsem kvantifikovat to ide jen hrozne tazko, kedze to zavisi SILNE od mikrofonu a preampu. vseobecne kabel vnasa do signalu sum, je mikrofonicky, a ma nejaku kapacitu, takze v istej dlzke zacne zrat vysky. ta dlzka prave zavisi od kapacity na jeden meter ale aj od vstupnej impedancie preampu. medzi mikrofonickostou a cenou kabla nie je bohuzial priama suvislost. najdi si na webe nejake testy kablov a kup nejaky konkretny typ s co najmensou kapacitou, seriovym odporom a mikrofonicitou. dalsia moznost je dotiahnut preamp k mikrofonu a na vacsiu dlzku tahat linku, to je principialne lepsi napad

Liquid Sound
Profesionál

Příspěvek od Liquid Sound » 02 srp 2008 18:01

No přesně o tohle jde. Do studia máme objednaný tři HV-3D a fakt se mi nechce pořád odbíhat do sálu a zpátky kvůli každý úrovni na čtyřiadvaceti kanálech... :(

Nej by byly ty s ovládáním, ale takhle asi budou na sále. Byl bych kvůli tomu pro, aby se daly do režie, ale to bude zase potřeba dlouhej drát a v tom je jak Goethe řekl, jádro pudla. :(

V Rudolfinu maj ale k ambientům asi 60m dlouhý kabely a zdaj se oukej... :)

kexik

Příspěvek od kexik » 02 srp 2008 18:20

imho neni inej cesty ako to proste skusit. mam tu nejaky test kablov v casaku music tools ale su to gitarove kable, cize jednozily. a jednoznacne najnizsiu kapacitu mala znacka Elixir (34pF na meter), ovsem aj najsrackovejsie tienenie. bola aj minimalne mikrofonicka. dobre cisla mala aj znacka mogami (platinum rada) a najlacnejsia rada cordial (fair line). ale hovorim, su to gitarove kable a pri dvojlinkach bude najskor vsetko inak... a neviem ci sa to da v nasich krajoch zohnat. kazdopadne by som celu vec bral vazne, 50mx34pF je pomerne dost a to je minimalna hodnota a pri dvojlinke bude vyssia, pocitam

kexik

Příspěvek od kexik » 02 srp 2008 19:24

teraz kukam ze v tom casaku je vzadu prehlad vsetkeho co doteraz testovali a test mic kablov bol v cisle 1/2008 a vyhral ho sommer cable cb1b600 a ako druhy skoncil neumann ic-3 mt ako treti mogami studio. ale cislo nemam takze neviem co a ako. a ide samo o hotove kable predpokladam o dlzke 5-6m, takze panbohvie ake oznacenie ma pouzita metraz, predpokladam ze tak dlhe kable sa hotove nerobia

Liquid Sound
Profesionál

Příspěvek od Liquid Sound » 02 srp 2008 20:19

kexik píše:teraz kukam ze v tom casaku je vzadu prehlad vsetkeho co doteraz testovali a test mic kablov bol v cisle 1/2008 a vyhral ho sommer cable cb1b600 a ako druhy skoncil neumann ic-3 mt ako treti mogami studio. ale cislo nemam takze neviem co a ako. a ide samo o hotove kable predpokladam o dlzke 5-6m, takze panbohvie ake oznacenie ma pouzita metraz, predpokladam ze tak dlhe kable sa hotove nerobia

No jo, tak to je k ničemu. :) A supr drahý kabely žádný klienti nezaplatěj. :D Navíc by bylo fakt potřeba těch 40 metrů...

kexik

Příspěvek od kexik » 06 srp 2008 15:16

tu mas parametre metraze sommer cable:
http://www.sommercable.com/2__default/index.html
SOMMER CABLE - SC-CARBOKAB 225
je dost ok, ma 90pF kapacitu zila/tienenie co znamena, ze ak mas vstupnu impedanciu preampu 600ohmov, potlacenie o polovicu (6dB) mas pri dlzke 40m na 73kHz, pri 20kHz je to ubytok 4,5dB. to sa myslim da prezit, ale rovnako je jasne, ze to ide aj pocut, aj merat.

Wohma

Příspěvek od Wohma » 06 srp 2008 16:32

Takova otazka vicemene k tematu: Nahravame si s kapelou bici, 7-8 stop a je potreba poresit nejak kabelaz. Do budoucna planuju kompl presunout co nejdal od bicich, nejlepe do jine mistnosti, ale vznika tu problem prave s vedenim kabelu, napadlo me proto koupit multiparak s tim stageboxem. No a ted ta otazka - pokud ten multiparak bude mit rozumnou delku (do 10m), ovlivni to nejak slysitelne kvalitu zvuku? mate pripadne nejaky doporuceni (bud primo na multiparaky nebo na nejaka jina reseni)?
Diky

chickensk

Re: Maximální délka mikrofonního kabelu

Příspěvek od chickensk » 28 čer 2009 16:52

mňa by to tiež zaujímalo, ja si plánujem kúpiť radšej 15m Cordial ProLine káble (lebo majú fakt nízku kapacitu, v porovnaní s dvakrát drahšími káblami lepšiu), ako kupovať stagebox a krátke káble, hlavne koli navyše konektorom v signálovej ceste (aspoň mám pocit že tie lacné snaky niesu takej kvality), čo na podiu samozrejme nevadí, ale pri nahrávaní sa to prejaví viac, taktiež som videl že všetky štúdia majú tie konektorové krabice homemade kôli kvalite predpokladám (a tiež to tak budem asi riešiť, ale až neskôr lebo zatial chcem byť prenosný, lebo nemám zariadený dom zatial na štúdio)

Alex123

Příspěvek od Alex123 » 28 čer 2009 21:50

taky jsem přemýšlel zda by bylo lepší na větší vzdálenosti použít koaxiální televizní kabely(pokud jde o instalaci napevno) mají velmi malý útlum jelikož jsou stavěné n vysoké frekvence i malou kapacitu 8)

PiKey
Profesionál

Příspěvek od PiKey » 28 čer 2009 22:19

clovek co vyraba kable mi hovoril ze sa rusenie okolia a pod sa prejavuje v dlzke od 20metrov... a to najma tam kde je vela rusenia, kamery a pod... v tv studiach, ta sa potom tie kable tienia inym sposobom
Hudobník a producent, majiteľ štúdia
http://www.fairytale.sk | http://www.peterkravec.com

kexik

Příspěvek od kexik » 29 čer 2009 09:29

alex 123: koaxial nie je pre mikrofonny kabel o nic lepsi ako tie specialne. jeho vyhoda je akurat nizka cena, nevyhoda zasa neohybnost a nulova odolnost voci poslapaniu a ohybaniu do praveho uhla. pri pevnej instalacii v liste, preco nie..
pikey: o ruseni sme sa ani nebavili. skor o pridanom ss odpore a kapacite, co sposobi narast sumu a ubytok vysok. rusenie je dalsia vec ale obavam sa ze ked pouzijes kabel s dvojitym tienenim, ze dalsie tienenie nejakym krytom uz nebude mat skoro ziadny ucinok

Odpovědět