Mikrofon na video do interiéru + náhrada za HAT800?

Mikrofony a předzesilovače
Odpovědět
SadLuck

Mikrofon na video do interiéru + náhrada za HAT800?

Příspěvek od SadLuck » 26 zář 2014 22:32

1) Vybírám mikrofon na video do interiérů. Mám pušku Beyerdynamic MCE 86IIS, ale moc se mi nelíbí její zvuk v menších místnostech. Hledám něco, co dovede nabírat (převážně hlas) s co "nejplnějším" zvukem i z metru a nebude v interiéru znít jak z krabice. Research ukazuje na superkardioidy a tady (i jinde) jsem četl pěkné věci o Line Audio CM3, i když ne zrovna v tomhle použití. Zkoušel jste je někdo na něco podobného, případně máte jiné (a ne výrazně dražší) tipy? CM3 by se mi asi líbily i jako stereopár na kytaru a (vzhledem k rozměrům) i nahrávání "ambiences" v terénu.

2) Chtěl bych něčím nahradit HAT800 na mluvené slovo/mužský vokál/rap. Ten jeho napáječ mi do nových monitorů hučí víc než dřív. V poslední době se tu často skloňuje GA FC-1 MK2, nesrovnával někdo přímo s HATem? Je to kvalitativně krok správným směrem?

LukasHr

Re: Mikrofon na video do interiéru + náhrada za HAT800?

Příspěvek od LukasHr » 27 zář 2014 12:20

Fajn je Oktáva MK 012 movie set na interiér, ale musí být v kvalitním shockmountu...

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 27 zář 2014 13:52

Line Audio CM3 je velice čistý, přirozeně znějící univerzální mikrofon bez zvukových artefaktů těch ostatních zmíněných. Myslím že k tomuto účelu velmi dobrá volba

matucha

Příspěvek od matucha » 28 zář 2014 04:16

CM3 je pekna volba pokud budes chtit mit soucasti naberu hodne zvuku mistnosti. Je siroka kardioda, takze spis bliz kouli nez cemukoli jinymu.

Hyperkardiody jsou vseobecne pouzivany na tuhle aplikaci ve filmovym zvuku. Schoeps MK41 kapsle nebo Sennheiser MKH50 nebo MKH8050. Sennheisery jsou sehnatelny z druhy ruky celkem za priznivy penize 500-600eur (aspon ta mkh50). Kdyz pujdes s rozpoctem dolu, tak jak rika LukasHr, Oktava 012 s hyperkardiodou, pripadne jsou taci, kteri pouzijou kardiodu od Rode.

K tomuhle muzu pridat jeste zkusenost s nahravanim rozhovoru v mnoha ruznych prostredi s MKH60, Gefellem M300 a AKG C414 (v hyperkardiode). Moderni kvalitni pusky totiz nemaj zdaleka tak hrozne zabarvenej zvuk mimo osu a MKH60 se chova dost ukaznene. MKH8060 je pry jeste lepsi.
Kardioda (ta od gefellu) se mi vzdycky na miste ve sluchatkach dost libila a rikal jsem si ze je asi lepsi nez ten sennheiser. Nicmene potom v postprodukci ta puska precejen mela navrch ve fokusu a pocitovym odstupu od mistnosti. Hyperkardioda z C414 fungovala dobre, ale nebyla nijak zazracna a nakonec bych rek, ze detail malomembrany od gefellu vynahradil tu trochu smerovosti co C414 mela navic.

MKH60 je muj nejoblibenejsi mikrofon na voiceovery.

V momente kdy ale chces mit mikrofon, kterej bude supr na nahravani hlasu v mistnosti z metru (coz je docela daleko, 60cm je pro me hranice pro vetsinu perspektiv) a k tomu aby ta stejna vec byla dobra na atmosfery a kytaru. Tak to je tvrdej orisek. Vicemene by to ukazovalo na mikrofon s prepinatelnou charakteristikou nebo s vymennejma kapslema. Abys dostal koule na atmosfery, kardiody/siroky kardiody na kytaru a hyperkardiodu na hlas. Takze bysme byli zpet u Oktav 012? Nebo C414? C414 se budou blbe montovat do zeppelinu nebo jiny protivetrny ochrany. Takze jestli potrebujes to, tak je muzes rovnou vyskrtnout.

SadLuck

Příspěvek od SadLuck » 28 zář 2014 14:31

Díky za nápady!

Ty sennheisery jsou skutečně asi top, ale momentálně si na ně úplně neospravedlnim rozpočet :)

Spíš jsem tak nějak popsal, na co všechno výhledově chci mikrofon, rozhodně neplatí, že by to všechno musel umět jeden, natož pak pokud bude stát víc, než kdybych na každý použití koupil zvláštní.

Chápu, že na atmosférky je nejlepší omni, ale neodvede stereo pár hyper (CM3) v zásadě podobně dobrou práci, obzvlášť jestli má blízko kouli? Priorita je teď hlas (konkrétně třeba namířit dva mikrofony na skupinu čtyř lidí rozesazenejch na pohovce a mít z toho kvalitní dialog) a kdyby ty samý mikrofony byly ještě kvalitativním skokem/krokem kupředu oproti nahrávání kytary nadvakrát přes velkomembránu, budu šťastnej.

Jedna multikapsulová MK 012 stojí u thomanna 6600 Kč (cardio, hyper, omni), pár CM3 by podle stránek měl u Iva vyjít pod 7500 Kč. Jednokapsulová MK012 stojí podobně jako CM3, ale ani nevim, jestli jde koupit jen hyper.

Pokud tedy není CM3 zvukově horší než MK012, nějak mi z toho pořád vychází na poměr cena/výkon vítězně pár CM3. Snad tu budou ok i na kytaru, místnost nemam skvělou, ale zas žádnou kapli, rockwoolu je tu až až..

LukasHr

Příspěvek od LukasHr » 28 zář 2014 15:52

Kdyžtak můžu půjčit T.bone EM9900, koupil jsem si ho na zkoušku,ale za tu cenu je to super mikrofon ke kameře

matucha

Příspěvek od matucha » 28 zář 2014 17:17

4 lidi na pohovce? 4 klopaky ;). Kdyz jsi omezenej na 2 mikraky a nebudes s nima v ramci nataceni hejbat (jak se to tak bezne dela), tak potom ti ty hyperkardiody moc nepomuzou, protoze 4 lidi neuhlidas aby se celou dobu nehnuli mimo sweetspot. To teda neuhlidas ani jednoho jedinyho. Dve kardiody pak budou mnohem konzistentnejsi, ale budes je muset posadit nekam, kde to hejbani nebude moc problem. No a to nebude nikdy idealni. Resp. to bude vzdycky dost mistnostovy. V dobry akustice celkem bez problemu, blby akustice...
Na nejaky youtube "pokecy" ti budou stacit nejaky dost levny klopaky (v tech se nevyznam ale bude toho hodne), nemusis mit zrovna DPA. Velkej rozdil udela to, ze to proste bude mit kazdej konzistentne blizko u pusy a pomerne blizko. Jinak takovy DPA 4060 jsou (omni) a na tohle "klopakovy" nahravani moc fajn a pritom velmi dobre fungujou i na atmosfery a akustisky nastroje.

Co muzu soudit podle sirokejch kardiod od schoepse, tak ty na kytaru nejsou vubec zly, ani na nahravani atmosfer. Maj mensi proximity efekt, takze s nima muzes bliz nez s kardiodama aniz by ti nabobtnal spodek. Nevyhoda je kdyz musis byt dal a nechces mistnost a taky ze s tim moc nefunguje koinsidentni stereo (XY).

SadLuck

Příspěvek od SadLuck » 28 zář 2014 20:45

LukasHr: díky za nabídku! Tady ale nejde o jednorázovku a pušku mám :)

matucha: Klopáky mě taky napadly, ale kvalitní kousek krát 4 je dost peněz. Nicméně trochu jsem hledal a našel třeba tuhle překvapivě solidně znějící věc:
na ebay.co.uk za 20 liber + shipping, ale maj jen verzi pro sennheiser wireless systémy - daj se tyhle jacky vůbec vrazit i do normální jack díry, nebo jsou nějaký zkrácený o to šroubování?

Obrázek

Další věc je, že bych musel používat redukce/prodlužky z 3,5mm na velkej jack, protože na ty jediný mam vstupy. Taky se nemůžu dočíst, jestli nepotřebuje napájení, který mu přes jack asi nepošlu. Zkrátka v lavech obecně trochu tápu a rozhodně nekoupím 4x DPA + 4x wireless :) Škoda, že se tohle nedá koupit někde locally a vyzkoušet.

matucha

Příspěvek od matucha » 29 zář 2014 21:38

V klopacich se nevyznam a ani poradne v tech systemech konektoru a napajeni... takze tam ti bohuzel neporadim. Strycek google urcite napovi a narazis na fora, kde to lidi resej.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 30 zář 2014 00:12

ten klopak ide do SENHEISER portov .. je to super lebo to tam drzi .. ta srobovacia priruba zavadzia tomu , aby si to dal do normalneho jack konektoru .. da sa to dat dole .. mikrofon ma vacsinou na pajanie .. 1.5-3V , 12V alebo 48V .. kazdy je iny ..

Odpovědět