Oktava MK012 - Scott Dorsey mod

Mikrofony a předzesilovače
Odpovědět
radek_p

Oktava MK012 - Scott Dorsey mod

Příspěvek od radek_p » 19 led 2008 15:34

Vlastnim dva kusy mikrofonu Oktava MK012 a rozhodl jsem se na jednom z nich vyzkouset upravu elektroniky podle navodu Scotta Dorseyho, viz
Scott Dorsey Oktava mk012 mod
V dalsim textu se odvolavam na oznaceni soucastek z vyse uvedeho schematu.

Chtel jsem vymenit R1, R2, C1 - C5 a Q1, ale po otevreni jsem zjistil, ze C3-C5 uz vyrobce nahradil doporucovanymi soucastkami (je to Oktava z roku 2007). Vymenil jsem tedy R1, R2, C2, a Q1, zbyva mi jeste vymenit C1, ktery zatim nemuzu sehnat. Pro zajimavost prikladam zkusebni nahravky, sam zadny zretelny rozdil neslysim, snad jenom ze po modifikaci ma mikrofon subjektivne mene basu, coz se da brat jako negativum ("ubyly basy"), nebo jako pozitivum ("zpevnily se basy").

oktava mk012 original
oktava mk012 mod

Stale mi chybi C1, ktery se v navodu oznacuje jako "COG ceramic capacitor". Muzete mi nekdo vysvetlit, co to je? Na netu jsem nasel dve protichudne informace:
1) "COG" je typ dielektrika
2) C0G (ce NULA ge, nikoli ce O ge) je kod, ktery obsahuje hodnoty tri parametru (uz si nepamatuju jake parametry to byly, ale v principu slo o neco podobneho, jako bylo stare cislovani lokomotiv: pocet naprav/rychlost/hmotnost :).

Kazdopadne GM nebo GES zadne COG kondenzatory v katalogu nema. V Cechach jsem nasel nejake COG kondenzatory u Alfatronicu, ale tam je minimalni odber 25ks. Muzete nekdo prosim "shed some light"?

Abych predesel off-topicum: nedelal jsem mod proto, abych udelal ze skodovky mercedes, ale abych si v praxi vyzkousel, jaky vliv maji soucastky preampu na celkovou kvalitu zvuku, a abych si vyzkousel, jestli jsem nezapomnel pajet.
Naposledy upravil(a) radek_p dne 20 led 2008 02:31, celkem upraveno 2 x.

syncro

Příspěvek od syncro » 19 led 2008 16:11

Zajímavé. To, že se v Oktava fabrice z těch publikovaných modů poučili a část z nich využili přímo jako výrobní inovace psal i Joly. Jsem rád, že továrna DIY scénu sleduje a reaguje na ni. Nakonec je to pro ně "vývoj" zadarmo.

S COG ti bohužel nepomůžu, ale aspoň držím palce 8-) Každopádně mě zatím ale ty ukázky moc nepřesvědčily, asi se mi víc líbí stock original...

Saša

kexik

Příspěvek od kexik » 21 led 2008 09:11

alternativny nazov pre c0g je np0. v obchode si proste pytaj keramicky kondik vhodny pre vf. ludovym zdrojom su vraky vf dielcov, ako tv tunery alebo lnb jednotky satelitnych prijimacov. ovsem musis mat LC meter, kedze smd kondy nemaju ziadne oznacenie a musis ich merat
ide o keramicky kondik ktory ma dielektrikum s nulovou teplotnou zavislostou dielektrickej konstanty a malu indukcnost (velka indikcnost = menej vysok)

radek_p

Příspěvek od radek_p » 21 led 2008 11:24

kexik píše:alternativny nazov pre c0g je np0. v obchode si proste pytaj keramicky kondik vhodny pre vf
Dekuju Kexiku, spolehal jsem na tebe a opet jsi me nezklamal.

NP0 se opravdu hleda lip nez C0G. Akorat tam taky vetsinou davaj Ó místo nuly, to jenom kdybyste to nekdo googloval.

Mimochodem, kdybyste nekdo vedel o levnejsim zdroji 1G rezistoru, nez za 80Kc/ks v Alfatronicu (pouze na objednavku, minimalni odber 5ks), tak pls dejte vedet.
Naposledy upravil(a) radek_p dne 21 led 2008 19:10, celkem upraveno 2 x.

kexik

Příspěvek od kexik » 21 led 2008 11:30

zaujimave inak, ze scott dosiel k tomuto typu kondiku.

radek_p

Příspěvek od radek_p » 01 kvě 2008 00:24

Dokončil jsem mod Oktavy MK012. Jak jsem psal výše, mám dva kusy, nakonec jsem modifikoval oba. Ty kusy jsem kupoval oba na Oktava on-line, asi rok od sebe. Když jsem kupoval ten druhy, tak jsem jim posilal frekvencni charakteristiku toho prvního. Poslali mi něco papírově docela podobného, ale ve skutečnosti oba mikrofony hrály dost rozdílně (já to hodnotím tak, že ten novější hraje o dost hůř). Přitom ten rozdíl je z největší části v kapsli, nikoli v elektronice (součástky vypadaly stejně, s výjimkou Q1).

Nebudu to moc komentovat, koho to zajímá, udělá si obrázek sám z ukázek. Snad jen dva body:
1) po modifikaci to možná trochu míň šumí
2) po modifikaci se rozšířil frekvenční rozsah směrem dolů - změnou hodnot R a C se tam asi odstranil nějaký lowcut filter. Na těchto ukázkách to možná není tak slyšet, ale je to vidět na analyzeru. Zrovna tohle mi moc nevyhovuje, protože při live to teď strašně bere všechny mechanické otřesy, vítr atd.

Ukázky před a po modifikaci vznikaly s odstupem několika měsíců, takže jejich srovnatelnost je potřeba brát trochu s rezervou (místnost a nahrávací řetězec stejné, lišilo se určitě postavní stojanu, vzdálenost od mikrofonu a pop filtr).

oktava 2006 před modifikací

oktava 2007 před modifikací

oktava 2006 po modifikaci

oktava 2007 po modifikaci

kexik

Příspěvek od kexik » 01 kvě 2008 08:33

btw medzicasom sa mi dostali do ruk dve mk012 a originalne zapojenie ma jednoznacne hrb na basoch

Odpovědět