pomóóc pri mikrofóne

Mikrofony a předzesilovače
hobes

pomóóc pri mikrofóne

Příspěvek od hobes » 23 dub 2012 01:11

Dobrý deň,

potrebujem poradiť pri inštalácií, zaoberajúcej sa zvukom. Bude realizovaná v areáli zámku, konkrétne v jeho pivničných priestoroch.
Zámerom inštalácie je preniesť zvuky pomocou mikrofónov (cca 5 ks), ktoré budú rozmiestnené na rôznych miestach (cca 5 miest) v exteriéry - zámok a park - do spomínaného interiéru zámku. Takže ako final sa v pivničných priestoroch zámku objaví cca päť reproduktorov, napríklad rozmiestnených do kruhu.
Každý reproduktor má teda priradené konkrétne miesto a jeho zvuk, ktorý je prenášaný live, asi po dobu 2 mesiacov - čas trvania inštalácie na zámku.
Prenášaný zvuk nepotrebujem mať v supr kvalite, rôzne šumy a skreslenia nosného zvuku v danom mieste sú možno aj vítané.
Aké mikrofóny, teda doporučujete, čo na zapojenie, ako to celé sfunkčniť?

DIKEC každému, kto o tému zakopne!!

napadá ma ešte, veľa hluku za málo peňazí.

Venti

Re: pomóóc pri mikrofóne

Příspěvek od Venti » 23 dub 2012 01:25

Zakladna otazka.. ako daleko budu mikrofony ktore chces mat vonku od pultu ktory bude dole v tej pivnici ?
Mas kade tu kabelaz tahat ? Mas vymyslene/dohodnute miesto kde budes mat ulozenu celu svoju techniku ?
Ako budes mat zabezpecene tie snimacie mikrofony a kable pocas tych 2 mesiacov, stale budu vonku ? Mas vymyslene nieco aby na nich neprsalo, nefukalo atd ?
Kto sa o to bude starat a da pozor aby ti to ludia nepokradli ?

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 23 dub 2012 07:51

Mozno ma zmluvu s duchon hradnej pani ;)

Hammond

Příspěvek od Hammond » 23 dub 2012 09:40

Skus to trochu zkonkretnit. Do tych mikrofónov sa bude hovorit slovo, alebo sa bude nimi snimat bezny hluk okolia? Tych reproduktorov musi byt taktiez 5? Alebo by mohol hrat jeden reprak signal zo vsetkych mikrofonov? Aky velky priestor treba ozvucit? Samozrejme, to co sa pytal Venti, aka je vzdialenost medzi mikrofonmi a reprakmi? Maju byt mikrofony instalovane vonku? Aky mas rozpocet???

Venti

Příspěvek od Venti » 23 dub 2012 13:09

Rozpocet je myslim dany poslednou vetou.. vela hluku za malo penazi :)

Pytkin, na strazenie ? :).. ale duchovia funguju az od polnoci :)

hobes

Příspěvek od hobes » 24 dub 2012 12:08

Dikec za reakcie.
Vzdialenosť pultu, ktorý bude v pivničných priestoroch, od mikrofónov bude približne max 40 m,
na túto vzdialenosť bude vedený jeden alebo dva mikrofóny,ostatné do 20m.
Kabeláž bude väčšinou ťahaná po strope, prípadne v parku asi niečo zakopem, možno aj vykopem. Skrátka čo najviac ju zneviditeľniť.
Miesto kde bude uložená technika je strážená, vstup do týchto priestorov možný len so sprievodcom,ktorý ráno zapína a večer vypína techniku, podľa manuálu,ktorý mu ešte nakreslím. Skrátka je to dohodnuté, budú tam aj iné piece od ostatných.
Čo sa týka umiestnenia mikrofónov, ide o miesta vyvýšené napr. klenba nad vstupnými dverami, atď. V parku to možno natiahnem na strom, ak nájdem hniezdo nainštalujem snímač niekde poblízku, samotné zabezpečenie mikrofónov proti vlhkosti a iným vplyvom,
vymyslím až po skompletovaný celej techniky, samozrejme myslím nato od začiatku.
Doba 2 mesiacov sa kľudne môže stiahnuť smerom dole, bolo to myslené ilustračne.
Ide skôr o snímanie hluku okolia, miesta kde je nosný určitý zvuk, ktorý mierne vystupuje do popredia nad ostatnými zvukmi, hlukmi. Miesto, ako klenba nad vstupom, kde sprievodca hovorí zaujímavé veci o histórii a ostatný zapaľujú posledné cígo pred dlhšou pauzou, je skôr o hovorenom slove, no je tam ozvena, takže nakoniec aj tak asi hovorený hluk. Reproduktorov nemusí byť päť, stačia aj dva menšie, ktoré budú sipieť signál z ostatných mikrofónov, predstavu mám skôr o malých reprákoch typu domáce kino. Rozpočet je aj nie je, skrátka hafo hluku za málo peňazí.
A ešte sa chcem opýtať, elektretový mikrofón sa nedá použiť na snímanie v tomto prípade?

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 24 dub 2012 17:03

tak vonku by si mal ratat aj vetrom ..

Venti

Příspěvek od Venti » 25 dub 2012 00:44

hobes, projekt je to zaujimavy, skoda ze na to nie su bubase...
Este otazok par.. aka velka je ta miestnost kde budu repraky ? VxSxD, kolko ludi tam ocakavaju, ze tam bude maximalne ?
Co budu tie mikrofony snimat, aky hluk okolia.. akoze vtaciky, vodu.. alebo ludi ? To ako budes chranit tie mikrofony proti prostrediu by si mal prave riesit teraz, lebo Ti to potom vyskoci ako neocakavany vydaj. Tie vzdialenosti si poriadne vymeraj nech sa potom neseknes. Nieco podobne sme riesili na Cervenom kameni a tam sa tie vzialenosti nasobili v neuveritelnych cislach. Tak mozno preto davam stale tieto otazky kvoli vzialenostiam :)

Hammond

Příspěvek od Hammond » 25 dub 2012 09:27

Venti: To poznam :) Ked uz je vsetko hotove pride "bezpecnostny poziarny technik" a vyhlasi, ze kable nemozu ist priamo, ale musia ist koool dokola 100 metrov, aby nekrizovali pristup k hasiacemu pristroju, a celu zvukovu a svetelnu reziu treba presunut o pol metra, pretoze elektricke pristroje sa nesmu nachadzat v blizkosti vykurovacieho telesa (v tom case vypnuteho) :)

Hobes: Na ucel snimania ruchov sa hodia kondenzatorove mikrofony (prip. elektretove), ale tie okrem toho ze su aj drahsie, su velmi citlive na vlhkost, ktorej sa ti uplne nepodari zabranit. Na tvojom mieste by som sa teda popozeral po nejakych lacnych dynamikach, ktore sice kvoli svojej smerovej charakteristike niesu najvhodnejsie, ale mohli by tieto podmienky prezit. Stale si nenapisal ani priblizny rozpocet, takze sa velmi tazko nieco radi.
Najlacnejsie co sa da kupit su cinske vyrobky RHsound, predavaju sa tu: http://www.rhsound.sk/ alebo Soundking, predavaju sa tu http://www.muziker.sk . Obaja vyrobcovia maju, ako mikrofony, tak male mixpultiky a k tomu by som pripojil nejaku malu lacnu aktivnu plastovu reprosustavu. Kable by som pouzil Proel alebo Tasker, je to taka stredna trieda, ktora by tych 40 metrov mala bez problemov zvladnut; predava napr. www.prodance.cz
Co sa tyka ochrany mikrofonov, ja by som ich umiestnil do nejakej ochrannej skrinky s jedno otvorenou alebo perforovanou stranou, odkial bude snimat mikrofon a ktora by bola otocena v idealnom pripade smerom dole. Tym mikrofon ochranis pred bezprostrednym dazdom, rosou a pod. Samotny mikrofon by som este obalil jednou vrstvou skratch-folie, alebo strcil do igelitoveho sacika, aby sa zabranilo pristupu vlhkosti. Na samotny mikrofon treba este umiestnit nejaky windscreen proti vetru. Na pulte potom vytiahnut trochu vysky, ale samozrejme rataj s tym, ze ten vysledny zvuk bude veeeeliky kompromis.

Venti

Příspěvek od Venti » 25 dub 2012 23:08

:)) jasneee .poziarnik Samko musi byt :)) Pripadne prepity SBSkar, ktoremu ani argumentovat nemozes lebo ta nechape ;)))

hobes

Příspěvek od hobes » 14 kvě 2012 23:05

takže po poslednej návšteve pivnice prišlo k menším zmenám.
Pôvodný zámer umiestniť mixák do pivnice ruším a posuniem ho o dve poschodia vyššie,
čím odpadne starosť ako mixážny pult udržať v suchu.
A skráti sa aj vzdialenosť mikrofónov od pultu, ktorý teda bude uskladnený za zavretými dverami
v suchej a čistej miestnosti, kde sa nachádzajú el. rozvodne. Z miestnosti vedie akási "stúpačka" do pivnice, ktorou
povediem reproduktorové káble /2x1,5/- asi, označenie spresním zajtra, do miestnosti cca 4x1,8x3m (VxSxD), kde budú reproduktory.
Miestnosť je slabo osvetlená a reproduktory budú umiestnené vo výklenku, ktorý sa nachádza vo výške asi 2,5m nad zemou.
Pokúšal som sa pomocou motúza namerať cca dĺžku kábla, teda asi 38m. Neviem či uvedený typ kábla je postačujúci pri danej vzdialenosti?
Inak budú použité pc reproduktory a kabeláž bude vedená po už existujúcej trase v pivnici.

Pre mikrofóny už mám konkrétne miesta, a to:
1.v interiéry blízko tv -celý deň znie vážna hudba, a vchodu do kaviarne
2.klenba nad vlezom - ruchy a hovorené slovo je znásobované echom
3.kanál pri vstupnej bráne - je to otvor, ktorý je prepojení s pivnicou, na vrchu má poklop, preto kanál
4.strom v parku - blízko je pentag ihrisko, ulica, lavičky, vtáky, atď.

Mikrofóny budú vo vertikálnej polohe, snímacia časť otočená smerom nadol, chránené spôsobom, ktorý načrtol Hammond.
Môžete mi ešte poradiť aký spôsob používate na vedenie kabeláže, uchytenie samotného kábla na omietku?
Na dvoch trasách potrebujem pár metrov viesť po omietke. Za jej narušenie hrozia fyzické tresty od pamiatkarov,
možno vystrelenie z dela, prípadne upálenie na hranici parku s golfovým ihriskom. Takže ma napadla lepiaca páska?

Trocha som snoril po stránkach a našiel sa mixpult Behringer Xenyx 1202 FX, 80€ prijateľná investícia za
hafo plastu alebo?
Čo sa týka káblov (tie ma vyžmýkajú do sucha) aj pri skrátení tras (mixpult - mikrofón), je potrebná stredná trieda?
Presnú dĺžku jednotlivých trás Vám písnem koncom týždňa, prípadne ďalšie zmeny a novinky od kastelána.
Inak celá inštalácia bude trvať iba mesiac.

Dikec Vám za reakcie a poomoc!!

Venti

Příspěvek od Venti » 15 kvě 2012 01:01

Ahoj
Ja sa obavam troska tej stupacky s elektrikou aby to nerobilo bordel v kabloch. Ci by nebolo lepsie pouzit nejake instalacne symetricke kable a pripadne dat tam DIbox ? .. chalani ? co vy na to ?
Lepiaca paska ? urcite nie.. tym mozes poskodit tu malovku a to by Ta rovno ukrizovali. Vela moznosti neostava :(.
Nevies to tahat popri niecom a uviazat to co ja viem, kabelbindrami ?

hobes

Příspěvek od hobes » 20 kvě 2012 01:24

čauec,takže včera posledný deň
premeriavania a trasa spomínaná na začiatku v dĺžke 40m,
len vzdialená budúcnosť, možno keď zbúrajú pol zámku.
Skrátka celkový kábel na tri trasy vychádza cca 200m.
Z toho prvá trasa má cca 81m a druhá má 91m, tretia trasa má asi 10m.
Na prvé dve trasy asi použijem kondenzátorové mikrofóny použivané pri nahrávani bicích a posledná trasa bude v znamení dynamického mikrofónu,
keďže trasa je asi 10m a prenosový signál bude tvoriť iba tiché pozadie prvým dvom mikrofónom.
Kábel reproduktorový je vedený po trase svetelného kábla, myslíte že signál môže byť rušený?
Inak prvé dva mikrofóny budú v interiery, takže chrániče proti vlhkosti odpadajú.
Je použiteľná aj nižšia trieda káblov na dlhé trasy?
Už sa začínam opakovať, hmrp
Dikec za odpoveď.

Gustav

Příspěvek od Gustav » 20 kvě 2012 16:51

SHIT cabel na dlouhou trasu, rozhodně NE, a vždy zapojení SYMETRICKY. zejménadobré stínění pokud vede souběžně se světelným a pakliže bude světelný se stmívači, tak celý táhnout v kovové uzeměné trubce pokud možno jít jinou trasou ZVUK / SVĚTLA :) G.

Hammond

Příspěvek od Hammond » 20 kvě 2012 18:08

100 metrov je maximum, co sa vobec mikrofonnymi kablami taha. Ak mas take dlzky, ze 80 a 90 metrov, tak tam by som mal dost obavy pouzit zle kable.

Odpovědět