Pozice mikrofonu při nahrávání vokálů

Mikrofony a předzesilovače
Odpovědět
jeany_jeany_jeany

Pozice mikrofonu při nahrávání vokálů

Příspěvek od jeany_jeany_jeany » 29 čer 2009 12:17

Jednou jsem si na Gearslutz pročítal diskuzi týkající se shootoutu vokálních mikrofonů, a zaujal mě jeden příspěvek, kde autor pravil že nejdůležitější je vokální mikrofon dobře umístit.. I jsem se zamyslel, a u vokálů mi důležitost umístění hlava moc nebere...

Možná je to tím že můj setup je lowend lowendovič (poslech M-Audio BX8A / mikrofon Rode NT1A / pre Toft ATC 2) ale já jsem kromě níže zmíněných nejaký rozdíly v pozicích nezaznamenal.

Proximity efekt: určitě funguje, slyším výrazný rozdíl - moc ho nemám rád, a tak radši držím zpěváky na dištanc pop filtrem :-) Větší vzdálenosti od mikrofonu se projevovaly dřív, dokud jsem neměl improvizovanou vokální budku (švihnul jsem ženě 2 štendry na šaty a 3 těžký plyšový závěsy a budka byla na světě - díky Zuzko :-) ) Od tý doby, co mám budku (mimochodem největší kvalitativní skok co jsem zatím zažil a určitě souhlas s tím co se píše i tady, že akustika je na prvním místě..) tak mi přijde že vzdálenost +- půlmetr je celkem šumák..
Off axis: u agresívních péčkobéčkařů kromě nylonovýho popfiltru (já vím, že žere vejšky, ale to je u převejškovaný NT1A spíš výhoda :-) ) mikrofon ještě natáčím krapet do strany, nebo když je péčkobéčkař absolut, tak s ním jdu kus dolů mimo jeho ústa

Jinak mi z praxe příjde že je dost těžký trvat na nějaký vzájemný pozici mikrofon-zpěvák, neb druhý zmíněný má tendence pochodovat v budce sem a tam (lepší případ) případně ještě do toho podupávat do rytmu, mlaskat a nadechovat se jako tuberák v posledním stádiu (horší případ)

Jaské jsou vaše zkušenosti s umístěním vokálního mikrofonu?

delay

Re: Pozice mikrofonu při nahrávání vokálů

Příspěvek od delay » 29 čer 2009 12:27

Tak já mám zhruba podobný zkušenosti jako ty, nicméně mám rád intimitu a detaily a točím co nejblíž to jde, samozřejmě dynamičtější zpěvy ne. Jinak se dá asi experimentovat se vzdáleností a s kulovou charakteristikou aby se sejmul celý charakter roomu, ale v našich domácích podmínkách je to trochu pasé. Čili není co řešit - pop filtr, kardioda a improvizovaná budka :)

marian

Příspěvek od marian » 29 čer 2009 12:42

pocul som aj o nasmerovani nie presne na usta ale na nosne dutiny, neskusal som

kexik

Příspěvek od kexik » 29 čer 2009 13:20

marian píše:pocul som aj o nasmerovani nie presne na usta ale na nosne dutiny, neskusal som
na nos musis smerovat pri brumende a fistule, pri normalnom speve to zalezi od spevakovej techniky. ale vzdy je to variant ktory sa oplati skontrolovat

jeany_jeany_jeany

Příspěvek od jeany_jeany_jeany » 30 čer 2009 10:50

delay píše:Tak já mám zhruba podobný zkušenosti jako ty, nicméně mám rád intimitu a detaily a točím co nejblíž to jde, samozřejmě dynamičtější zpěvy ne. Jinak se dá asi experimentovat se vzdáleností a s kulovou charakteristikou aby se sejmul celý charakter roomu, ale v našich domácích podmínkách je to trochu pasé. Čili není co řešit - pop filtr, kardioda a improvizovaná budka :)
No, kulovou charakteristiku, i kdybych ji měl jakože nemám, bych v mé "vydařené akustice" fakt nezkoušel - bydlím v bývale faře z poloviny 18. stol, takže jsou tam všude klenutý stropy - na pohled krása, ale zvukově peklo :-)
Já mám intimitu taky rád, ale bohužel můj mikrofon má dost ohavnej proximity efekt, tak si musím nechat zajít chuť.. snad se jednou vzmůžu na něco lepšího kde mě p. efekt srát nebude :-)

jeany_jeany_jeany

Příspěvek od jeany_jeany_jeany » 30 čer 2009 10:56

kexik píše:
marian píše:pocul som aj o nasmerovani nie presne na usta ale na nosne dutiny, neskusal som
na nos musis smerovat pri brumende a fistule, pri normalnom speve to zalezi od spevakovej techniky. ale vzdy je to variant ktory sa oplati skontrolovat
Aha, tak to je zajimavy... Brumendo chápu, tam se tón posazuje do masky a rezonujou nosní a čelní dutiny, a u fistule je to teda stejný, taky pro zvýšení hlasitosti (a tudíž neoddělání nebohých hlasivek) taky posazuješ do gesiftu?

Tím že záleží na zpěvákově technice myslíš to, že pokud zpěvák tvoří i hlavovej tón, je dobrý tu polohu mikrofonu proti nosu zkusit, nebude-li lepší než tlamička?

Hm, hm - to musím vyzkoušet :-)

kexik

Příspěvek od kexik » 30 čer 2009 11:07

jeany: presne ako pises... ale nie vzdy je ten hlavovy ton ten lepsi. proste moja skusenost je taka ze treba skusat a skusat. dokonca aj pri jednom spevakovi tu polohu treba menit podla toho co spieva (ako vysoko, ako nahlas) a do coho to spieva. kedysi som mal naivnu predstavu ze nastavim pop filter na 30 cm a proste si zabekam ale vysledky boli zalostne :)

Odpovědět