TAB Funkenwerk V78m / velmi dostupná lampa

Mikrofony a předzesilovače
Odpovědět
matucha

TAB Funkenwerk V78m / velmi dostupná lampa

Příspěvek od matucha » 09 led 2009 01:58

Tak jsem zase po delsi dobe zase neco prikoupil. Pomalu rozsiruju svoje moznosti v nahravani vic jak 2 stop naraz a tak muselo dojit zase na predzesilovace.

Obrázek

Nejakou dobu sem se rozhlizel po historickych TAB V72, V76 a ruznych variantach, protoze se mi pred casem moc libily ukazky, co mi Ivo posilal z V76, kterou z nepochopitelnych duvodu prodal... No ale vzhledem k tomu, ze vubec takovy kousek dneska sehnat a zaplatit je dost problem, uchylil jsem se k alternative a to te nejlevnejsi ;-). Tou je vyrobek byvaleho zamestnance firmy, ktera ty historicke kousky vyrabela - Olivera Archuta. Dalsi variantou byly kopie od Mercury, ale to je precejen o par stovek $ drazsi spas a dle hromady prispevku na forech nejsou nutne o nic lepsi nez tab funkenwerk.

Kupoval jsem tradicne z 2 ruky a jak to tak chodi, nese to vzdycky nejaky riziko a kdyz sem to poprvy zapnul, tak to na me dost osklive brucelo a pistelo a buhvi co este... a ja se proklinal, co to proboha bude znamenat v posilani tam a nazpet... Nakonec sem se proklinal zbytecne, protoze problem byl v uvolnenem vystupnim konektoru, kde z nejakyho uplne podivnyho duvodu chybi jeden sroubek, po jehoz nahrazeni je to cely tichy az nelampove.

Zatim jsem skrz to zkousel jen mluvit a "zpivat", abych ozkousel, jak se to chova. Postavil jsem vedle sebe (co nejbliz to fyzicky slo) dva KM76 (seriovy cisla dou po sobe), jeden zapojil do manley dmmp a druhej do tabu. No a k memu prekvapeni byl rozdil mezi nima velice nepatrny s tim, ze pri delsim hledani rozdilu mi prislo, ze cas odcasu pusobi manley trochu ztuhleji a tab lehce ziveji. S tim, ze kdybych se v tenhle moment mel rozhodnout jestli vzit za stejnou cenu 2 kanaly manley nebo 1 kanal tabu, tak rozhodne beru 2 kanaly manley...

Co je ale rozdil oproti manley, ze kdyz se trochu chce, tak se V78m da dostat do te mene linearni casti lampoveho zesileni... jinymi slovy se to da i lehce prebudit --- manley se mi teda zatim prebudit nepodarilo. Stejne jako u historickych kousku (jmenovite V72) se doporucuje pouzivat spis nizsi zesileni a zaradit za nej jeste dalsi zesileni (treba z kompresoru). Ale to mi neprislo potreba, protoze okolo 40dB mi na moje mikrofony stacilo a zadny zkresleni jsem v tyhle poloze nezaznamenal. Ale staci jit o par stupinku vys a zacina zabava ;-).

Nejaky ukazky a tak poslu casem... stejne jako dalsi postrehy. Z toho, co ted o tom vim, mi pride, ze jde o celkem fajn vec pro lidi, co maj relativne hluboko do kapsy, ale maj zalusk na jeden hodne kvalitni lampovej predzesilovac pro toceni vokalu. Je to teda mono z druhy ruky je k mani okolo $900-$1000. Coz je proti oficialni cene pomerne dost, ale je nutno prihlednout k tomu, ze na novej kus jsou cekaci doby okolo 3 mesicu (rucni vyroba, mensi firma). Ja za nej dal i s dorucenim pred vlastni prah 18tis, coz me osobne pride hodne levny za to co dostavam.

Pro koho to neni? Pro lidi, kterym zalezi vic na tom, jak jejich vybaveni vypada, nez hraje... protoze to vypada jak kousek z klubu vychodonemeckych radioamateru ;-).

Trocha cteni:
http://www.tab-funkenwerk.com/id9.html
http://www.tab-funkenwerk.com/id24.html
http://www.proaudioreview.com/article/2206

(mohl bych poprosit nekoho z "udrzby", aby mi pridelil pravo do tohoto foro posilat prilohy? Z nejakyho divnyho duvodu mi to v nekolika forech nejde a je to dost protivny... i vzhledem k udrzeni obsahu fora nevhodny, kdyz uploaduju mimo forum a ty odkazy po case "umrou")

fova

Re: TAB Funkenwerk V78m / velmi dostupná lampa

Příspěvek od fova » 10 led 2009 11:27

matucha píše:Pro koho to neni? Pro lidi, kterym zalezi vic na tom, jak jejich vybaveni vypada, nez hraje... protoze to vypada jak kousek z klubu vychodonemeckych radioamateru ;-).
Me se takovehle old school masinky libi vic nez moderni veci. A pak jde take o to, co je uvnitr, nez o vzhled.
Treba muj nejlepsi mikrak se designove nemuze merit s nekterymi low endy.

Ale chapu, ze jsou i lide s jinym nazorem.

matucha

Příspěvek od matucha » 13 led 2009 01:25

Mily denicku:

Dneska sem s tim tocil nejaky VO (hlasy do reklamy).

A musim rict, ze jsem trochu podcenil z prvu vsechny ty varovani, ze ten preamp proste neumi zesilit silny signaly nad urcitou uroven, ktera se nachazi cca. 15dB pod urovni dnesnich prevodniku.
Jedna vec, co jsem natocil proste skoncila tak nejak napul naborena. A to jsem se snazil byt konzervativni s tim jak jsem zesiloval. Hlasitejsi casti vety chytly zkresleni.

Ale pak jsem tocil este dalsi kus a tentokrat to bylo vicemene dle doporuceni a o kousek jsem to ztlumil a zbytek dohnal kompresorem (minimalni komprese, spis vyuziti zesileni) a vysledky nejsou vubec spatny, pekne otevreny a prijemny.

Co mi z toho vseho plyne je, ze nejde o predzesilovac pro kazdeho a hlavne pro zacinajici. Dokazu si klidne predstavit, ze nebude zadny problem posilat do Lavry jen -20dB -15dB signaly a pak s nima dal pracovat bez jedinyho problemu...s dalsim (kvalitnim) zesilenim uz to neni vubec problem. Ale pro nekoho, kdo zacina a mel by treba k tomu pouzivat beznou zvukovku ala m-audio... tak to asi nebude uplne spravna volba a raci bych smeroval k necemu soucasnejsimu.

syncro

Příspěvek od syncro » 13 led 2009 14:32

Hezký kousek, Matouši. Design mě tedy dostává moc, tohle je můj šálek. Spíš by mě ale zajímal zvuk, čekám na další postřehy...

Gratuluji, Saša

matucha

Příspěvek od matucha » 13 led 2009 15:41

Az nasbiram dost zkusenosti, tak se o ne podelim, nejakou chvilku to potrva. Zatim se mi to libi, ale neni s tim tak jednoduchy delat, kvuli tomu, ze proste nevis, jestli si pres nebo vpoho. By stala za to nejaka kontrolka prebuzeni preampu.

kexik

Příspěvek od kexik » 13 led 2009 17:39

to bude vazbove trafo s prilis malym jadrom... na druhej strane nema to skreslenie super charakter?

Cyril

Příspěvek od Cyril » 13 led 2009 17:49

matucha: sorry mimo tema, prosimte co je to ten Avocet uplne dole?
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

kexik

Příspěvek od kexik » 13 led 2009 17:57

Cyril píše:matucha: sorry mimo tema, prosimte co je to ten Avocet uplne dole?
mas to tam napisane... hogo fogo regulator hlasitosti pre bedne + DAC. cudliky su na takej externej placke co pride na stol

Cyril

Příspěvek od Cyril » 13 led 2009 18:00

jo uz sem si to vyhledal, diky, (to sem mohl udelat hned, stydim se)... a bohuzel sem si vyhledal i cenu :)
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

matucha

Příspěvek od matucha » 13 led 2009 18:35

hele je to velky, hreje to a pri zmene hlasitosti to cvaka, to bys nechtel

Fractal

Příspěvek od Fractal » 14 led 2009 00:11

hogo fogo :D, malem sem se po dlouhe dobre zase uchcal smichy, diky kexik :)

matucha: je to nadhera ten tvuj setup, az budu velky, tak si poridim neco v tomhle duchu :)

matucha

Příspěvek od matucha » 14 led 2009 00:30

Vis co, je to vsechno fajn, bavi me to a musim rozsirit rack o dalsi volny mista a postupne je zaplnit... ale tohle vsechno je vlastne dost jedno... muziku to samo nedela, spis naopak. Kde jsou ty doby, kdy sem s fasttrackerem udelal za vikend 3 skladby. Takhle akorat furt delam na cizich a obcas se mi stane ze za 2 dny udelam 1/10 svoji veci. Nic moc. Bavi me to, ale vsechno je relativni.

Fractal

Příspěvek od Fractal » 14 led 2009 13:47

me zas posledni dobou tohle presne bavi, kecat do toho jinym lidem, vylepsovat jim zvuk, delat aranze apod.

matucha

Příspěvek od matucha » 16 led 2009 11:55

Prvni postreh... nemusi se uplne potvrdit pri dalsim pouzivani, ale podarilo se mi lip kontrolovat sykavky, aniz bych obetoval vejsky/detail. Ale to muze byt dano vice vecma...

Odpovědět