Test mikrofonu: ADK CE vs SE Titan

Mikrofony a předzesilovače
Odpovědět
fova

Test mikrofonu: ADK CE vs SE Titan

Příspěvek od fova » 12 pro 2007 22:45

V predchozim testu jsem proti sobe postavil ADK CE a SE Z5600A MKII, coz byl podle me ponekud nevyrovnany souboj ve prospech ADK.
Protoze se mi o par dni odlozil odjezd na sluzebni cestu do ciziny, postavil jsem dnes proti sobe ADK CE a SE Titan - dva mikrofony z cenove kategorie kolem 30 000Kc (diky Safovi z Audiopro za zapujceni Titana).
Byl jsem hodne zvedavy, zda Titan bude v souladu s cenou zvukove stejne kvalitni jako ADK a zda bude vyrazne lepsi nez Z5600A.

Titan opticky pusobil dojmem, ze je to starsi generace mikrofonu SE. Chybely mu ty doplnene drobne technicke vychytavky, ktere mela nova generace Z5600A jako jsou treba prevlecne matice na konci kabelu.
Take vzhledove nepusobi nijak majestatne. Kos s kapsli je koule o prumeru 8cm a pod ni je kratounke telo. Pouze robustni pavouk dela cest jmenu Titan.

Mikrofony jsem umistil na stojan podobne jako v predchozim testu, tj. vedle sebe a mirne pootocene kapslemi k sobe (viz nasledujici foto). Take jsem oba mikrofony nastavil vyskove do stejne vysky kapsli.

Obrázek

Pri nahravani byl pred nimi jeste umisten kovovy pop filtr SE Electronics.

Prestoze jeste nemam hotove akusticke upravy mistnosti, pokusil jsem se provizorne udelat maximum pro dobry zvuk (paravany, pyramidkove molitany, periny v rozich mistnosti, atd. :-))
Jedine, na co jsem zapomnel, je pocitac, takze na nahravce je slyset jeho huceni a obcas zvuk ukladajiciho harddisku. Neni to ale tak vyrazne, aby to vadilo pri posuzovani nahravek.

Nahravky jsou zde:

http://www.home.karneval.cz/0406520701/1ADK%20CE.mp3

http://www.home.karneval.cz/0406520701/1SE%20Titan.mp3

Ja se zatim nebudu vyjadrovat, abych vas neovlivnoval.
Doporucuji take stahnout nahravku Z5600A z predchoziho testu, abyste slyseli rozdil mezi obema SE-cky.

http://www.home.karneval.cz/0406520701/ ... Z5600A.mp3

PiKey
Profesionál

Příspěvek od PiKey » 12 pro 2007 23:56

Vypocul som si to len raz, cize len spontanny postreh.
Pride mi, ze to hovorene slovo je este nevyraznejsie nez naposledy. Avsak upodozrievam ta Fova, ze za A/ stojis daleko od mikrofonu, za B/ mas papier s textom v rukach dole, tym padom citas do zeme, presne tak mi totiz ten zaznam pripada
Potvrdzuje sa mi to pri speve, nielenze je tu vyssia dynamika, ale aj vacsia detailnost... tu uz pocut rozdiel vo farbe mikrofonov.
Myslim, ze lampovy charakter ADK uz ako tak poznam, zaujimal ma Titan, no... "cinske vysky" teda nema, dokonca by som povedal, ze ten mikrofon ma zaujimavy charakter, ci sa mi paci alebo nie, takto na prvy omak posudit neviem...

fova

Příspěvek od fova » 13 pro 2007 00:13

Drzel jsem obema rukama otevrenou knizku a uvnitr, mezi rukama byly ty mikrofony. Jakoby jsem je objimal. Hlava, kapsle a knizka byly ve stejne vysce a od kapsli jsem byl 10cm, takze v tom problem nebyl.

Pricinu te nevyrazne nahravky vidim v tom, ze nejsem zvykly takhle cist a pak ta pismenka byla hrozne mala a ja jsem na to spatne videl. Kdyz to budes pozorne poslouchat, vsimnes si, ze obcas zadrhavam, jak jsem musel zaostrovat. No a pak byl vecer a ja nechtel v panelaku prilis rvat.

Z tehle duvodu je cela ta nahravka cteni takova nejista.

Zato u toho zpevu jsem se snazil do toho poradne oprit, protoze jsi mi to minule vytkl :-)

Jeste jsem zkousel vsesmerovou charakteristiku u obou mikrofonu, ale ty nahravky nedopadly dobre. Hlas znel sice prirozeneji, ale hrozne to chytalo charakter te mistnosti a nedalo se to poslouchat.

Jeste nekdo? Pak se teprve vyjadrim ja.
Naposledy upravil(a) fova dne 13 pro 2007 00:29, celkem upraveno 1 x.

fova

Příspěvek od fova » 13 pro 2007 00:18

To, ze se ti nelibi obecne moje nahravky je castecne asi take tim, ze nemam tak kvalitni setup jako ty. Kazda cast dela nejaka ta procenta a v celkovem souctu to zni hure.

PiKey
Profesionál

Příspěvek od PiKey » 13 pro 2007 00:30

nie nie obecne nie!
praveze ten spev je zaujimavy a ta informacia mi uz nieco prezradila, k hovorenemu slovu som ti napisal, neviem, no mam radsej vacsi detail pri hlasoch, to neber v zlom :)

fova

Příspěvek od fova » 13 pro 2007 00:55

V pohode. Ty mas s nahravanim mluveneho slova urcite velke zkusenosti, ja prakticky zadne.

radek_p

Příspěvek od radek_p » 13 pro 2007 13:24

Je to zvukove podobnejsi nez ve srovnavacim testu s Z5600A, nicmene i zde ma Titan relativne vic basu v oblasti cca 150 Hz, co mne vadi.

Porad to ale muze byt problem mistnosti - obcas taky nahravam v mistostech s provizorne resenou akustikou (periny, molitan), a tam ta boule kolem 100-150 Hz byva vzdycky, protoze tam uz asi ty periny moc nepomahaj. Takze je mozne, ze v mistnosti bez stojatych vln na basech by Titan tenhle basovy zdvih nemel.

Taky to muze byt tim, ze ma Titan proste vyraznejsi proximity efekt, a pri snimani z vetsi vzdalenosti by se to take srovnalo.

Analyzator rika, ze v prubehu cele nahravky jsou dve vyrazne frekvencni boule - cca 150Hz a cca 400Hz. A Titan ma tu 150Hz vetsi nez ADK.

Mam pocit, ze Titan bych musel EQ v kazdem pripade, kdezto ADK by v zasade mohlo zustat, tak, jak je.

Diky Fovovi za realizaci testu a Safovi za zapujceni.

fova

Příspěvek od fova » 13 pro 2007 14:29

Diky za rozbor :-)
To bude zase ta mistnost. Do konce ledna snad uz budu mit hotove akusticke upravy.

Ja se zatim stale nevyjadruji. Jeste nekdo?

fova

Příspěvek od fova » 13 pro 2007 15:48

OK, tak kdyz uz se nikdo neprida, tak ted ja:

Pro me byl zvuk Titanu velke prekvapeni v pozitivnim smyslu.
Z5600A zni dobre, ale porad tam ma (alespon na muj hlas) ty neprijemne sykavky a na zvuku je znat, ze to neni uplna spicka. Ja osobne bych si ho asi nekoupil.

Titan ma podle me zvuk o tridu lepsi a zda se mi, ze je kvalitativne srovnatelny s ADK. Zvuk Titanu je plny, jakoby kulatoucky a prijemny na poslech a nejsou tam ty neprijemne sykavky. Pritom je jasnejsi, otevreny na vyskach. Prakticky nemam, co bych mu vytknul a takto si predstavuji vynikajici jasnejsi vokalni mikrofon do studia.
To je u me co rict, protoze ja jsem na navyskovane cinany docela vysazeny.

Jak psal Safa, ted kratkodobe se budou vyprodavat stare zasoby Titanu za vyrazne snizenou cenu a pak prijde novy model.
Tak nevahejte! U me je to horky kandidat na koupi.

Odpovědět