Test mikrofonů: AKG C214 vs. GA FC1 MKII vs. CAD M9

Mikrofony a předzesilovače
delay

Test mikrofonů: AKG C214 vs. GA FC1 MKII vs. CAD M9

Příspěvek od delay » 11 bře 2014 09:11

Ahoj. Cht?l bych se s vámi pod?lit o výsledky mého testu, jehož p?edm?tem bylo nahrát a porovnat zvuk celkem t?í 1" studiových kondenzátorových mikrofon?...

P?edminulý týden jsem od Iva obdržel GOLDEN AGE FC1 MKII, který byl zde na fóru v poslední dob? ?asto zmi?ovaný a velmi diskutovaný i vychvalovaný, zejména vzhledem k jeho nízké po?izovací cen?. Jako hlavního rivala jsem si vybaral mikrofon AKG C214 a do t?etice jsem zapojil lampový CAD M9 s elektronkou Telefunken 12ax7.

? Každá z ukázek obsahuje:
1) rocková zp?va?ka (velká rezonance) - vzdálenost od mikrofonu zhruba 50 cm (+/-)
2) mluvené slovo - vzdálenost od mikrofonu zhruba 10 cm
3) akustická kytara - prsty
4) akustická kytara - strumming

? Premap: Focusrite ISA One (impedance ISA 110), A/D: RME Babyface, bez EQ a HP filtru

GOLDEN AGE FC1 MKII PC: 3.000 K?
AKG C214 PC: 9.900 K?
CAD M9 PC: 12.000 K? ? Na pravém konci každého p?ehráva?e je ?erná šipe?ka pro DOWNLOAD WAV 16-bit/44.1 kHz:

Záv?r (obsahuje subjektivní hodnocení):
Zde se pokusím co nejv?rn?ji shrnout mé dojmy ze všech t?í mikrofon? a p?idám ješt? n?jaké dlouhodoub?jší poznatky.
Tak t?eba AKG C214 - tohle je mikrofon, který si od svého uvedení na trh získal pom?rn? slušnou pov?st a to hlavn? díky proslavené a oce?ované modelové ?ad? C414, jenž je s C214 od za?átku spojována jak marketingov?, tak v podstat? v jakékoli recenzi. P?iznám se, že i já jsem p?ed ca. 4-mi lety podlehl vidin? levné varianty C414 a tento mikrofon po?ídil (abych nahradil dosavadní univerzál RODE K2). To, jestli má C214 spole?ného s C414 krom? loga výrobce a základního tvaru i n?co ze zvukových vlastností nechám na každém z vás, protože já to nevím a není to vlastn? ani správné kritérium pro hodnocení... Pro m? je d?ležité, že jsem po pár letech za?al být s mikrofonem vcelku nespokojený - zvykl jsem si jej používat prakticky na vše (hlas, akustické nástoroje a perskuse, kytarový aparát...) a vcelku jsem se ani nesnažil analyzovat jeho kvality, tak n?jak jsem se snažil vnit?n? p?esv?d?it, že p?ípadná chyba nebude v ov??eném výrobku (který má všeobecn? pozitivní recenze), ale nejspíš ve mn? samotném... Práv? opakovaná snaha o zlepšení a n?kolik trápení se s mixy, kde 90% bylo nabráno tímto mikrofonem mne p?im?ly znovu pátrat a pro?ítat reakce uživatel?, zejména t?ch nespokojených... A našel jsem (prakticky identické dojmy - což je d?ležité pro ujišt?ní, že neslyším úpln? blb? :)! Zde je již nutné uvést, co mi vlastn? na mikrofonu primárn? vadí... Z ukázek je patrné, že frekeven?ní odezva mikrofonu vykazuje jasný zdvih ve výškách, dle manuálu se jedná o frekvenci v rozmezí 5 až 15 kHz se zdvihem až 7 dB. Je to rozhodn? jeden z nejost?ejších mikrofon?, který jsem m?l (další by byl asi NT1A následovaný nejv?tším hnusem Studio Projects C1). Z?ejm? i díky tomuto zdvihu se zvuk mikrofonu jeví zárove? i tence, dle mého názoru mu trochu chybí st?edy (a z k?ivky skute?n? vidím nepatrný propad na frekvenci 1,5 kHz s pom?rn? širokým Q). Basy se mi naopak docela líbí, ale je pot?eba jít k mikrofonu pom?rn? blízko. Hlavní problém myslím nastává ve chvíli, kdy mikrofon v rámci skladby použijeme t?eba i na všechny náb?ry (což je v domácím ?i nízkorozpo?tovém studiu dost pravd?podobná situace). Práv? nyní pracuji na projektu, ve kterém kolega z druhého konce ?R vlastnící též C214 jako hlavní mikrofon nahrál ob? akustiké kytary (smrtící te?kou pak bylo použití AKG C1000 jako druhého mikrofonu - ten jsem v podstat? v mixu vy?adil :), dále dva až t?i hlasy, cajón, vají?ko a claps... Je pak opravdu velmi obtížné ud?lat prostor ve vyšších frekvencích! Navíc, v?tšina vokál? z C214 trpí podivným aliasingem, zní to trochu, jako kdyby byl poma?kaný pásek u kazety a zcela jist? to souvisí s daným zdvihem a také všudyp?ítomnou hladkostí, ze které vám možná ?asem bude šoufl, mj. je to daleko markantn?jší p?i vrstení vokálních stop (ten aliasing). Jestli se mi n?kde C214 nelíbí v?bec, tak jsou to akustické kytary - funguje pouze v páru, kde naopak p?imíchání výšek z C214 m?že fungovat (takto jsem doposud v?tšinou to?il). C214 naopak velmi dob?e zvládá akustický tlak, líbil se mi na kongách zespodu, docela mu sedí saxofon. V žádném p?ípad? bych jej již nikdy nenazval neutrálním a univerzálním, což jsou nej?ast?jší nálepky pro dražší C414...
Nyní poj?me na Golden Age FC1 MKII - ?í?an p?emalovanej na žluto-modrou za ?ástku, kterou si m?že respektive musí dovolit každej, kdo chce doma alespo? trochu smyslupln? n?co nato?it... První co jsem ud?lal po vybalení, byla nahrávka mluveného slova, následn? jsem si do mikrofounu ješt? zazpíval a nahrál i n?jaký kytary - zejména v porovnání s C214. První dojmy byly hodn? pozitivní, cítil jsem velkou úlevu oproti C214 , když jsem si tak preludoval st?ídav? do FC1. Následující dva dny jsem m?l nahrávat alternativní folkovou kapelu, o týden d?ív? jsme nahrávaly špan?ly a vždy jsem použil kombinaci CAD M9 (65%) + AKG C214 (35%), nyní jsem C214 vym?nil za GA FC1 a pár posledních písní nato?il takto, výsledek je dle mého názoru kultivovan?jší a p?irozen?jší. FC1 se mi líbí ve st?edech, netrpí žádným výrazným zdvihem, p?esto, vrchní pásmo p?kn? prokreslí, basy má nepatrn? chudší, ale vzhledem k materiálu, který bych s ním to?il mi to nijak nevadí. Mikrofon jsem ješt? dále použil na flétnu a saxofon, i zde jsem se jistil náb?rem do CAD M9, ale oba dopadly výte?n?. Na pozici zp?vu z FC1 zatím nemám žádný dojem, v brzké dob? budu v?d?t více, na m?j hlas však zní lépe nežli C214. každopádn? je možná z mikrofonu trohcu cítit ona levnost, jistá dávka plechovosti mým uším neunikla, ale p?esto jsem se rozhodl mikrofonu zakoupit a n?jaký ?as s ním to?it, než budu v?d?t více...
CAD M9 jsme si nechal nakonec, je to mikofon, který mám již dlouho, nachvíli jsem o n?j p?išel, ale pak se ke m? asi ?ízením osudu zase vrátil (stejnej kus). Líbí se mi, pro jeho mohutné basy, p?i?emž má i p?knej vršek, vícemén? decentní. Spíše je to mikrofon, kterej si prost? na nic nehraje, elektronka trochu komprimuje, v porovnání s ostatními je to celkem znát a tenhle zvuk je ob?as fajn, líbí se mi na akustickou kytaru. To?il jsem s ním t?eba kontrabas, chystám se na cello... prost? ho mám rád, a?koli to není žádnej solitér, n?jak jsme si na sebe zvykli :).

A to je asi všechno... Budu rád, když mi napíšete své dojmy!

Pytkin
Moderátor

Re: Test mikrofonů: AKG C214 vs. GA FC1 MKII vs. CAD M9

Příspěvek od Pytkin » 11 bře 2014 09:48

Ja som si kupil tiez FC1 .. Hned ako dosiel sme ho porovnali s NT2 a na mojom hlase som nepocul ziadne rozdiely , takze ziaden pruser to neni .. nic viac som s nim zatial neskusal .. pouziva ho moj syn na nahravanie gameplayov .. to ale neni moc smerodatne ..

Fractal

Příspěvek od Fractal » 11 bře 2014 09:49

mě to v tom přehrávači nějak digišumí

delay

Příspěvek od delay » 11 bře 2014 09:52

Fractal: Mě teda asi ne :), jedinej slyšitelnej šum bude z boxu PC, kterej jsem zapomněl zavřít, ale to není myslím nijak rušivý, aby to snižovalo objektivnost testu. Zkus přímo DOWNLOAD WAV!

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 11 bře 2014 10:20

Zajímavé díky ! (jsem zvědav co řekneš na ty Line CM3 - už jsou tady a to jsou teprve exoti :) ..)

Pro doplnění tématu bych si ještě dovolil přihodit další srovnávačky s FC1 MK2 - zejména s Neumann U87:

FC1 vs Horch RM2J (stojí 35x víc :)

http://www.savitamusic.com/links/ga2.wav

Akustická kytara: simultánní náběr U87 (stojí 20x víc !) vs FC1

FC1: http://www.savitamusic.com/links/fc1kyt1.wav

U87: http://www.savitamusic.com/links/u87kyt1.wav

Akordy:

FC1 http://www.savitamusic.com/links/fc1kyt2.wav

U87 http://www.savitamusic.com/links/u87kyt2.wav

Elektrická kytara (aparát):

FC1 http://www.savitamusic.com/links/fc1elkyt.wav

U87 http://www.savitamusic.com/links/u87elkyt.wav

Vokál:

FC1 http://www.savitamusic.com/links/fc1voc1.wav

U87 http://www.savitamusic.com/links/u87voc1.wav

R1 aktivní ribbon http://www.savitamusic.com/links/r1voc1.wav

R1 lampový ribbon http://www.savitamusic.com/links/r1tubevoc1.wav

AEA R84 ribbon http://www.savitamusic.com/links/aear84voc1.wav

Ty vokály a kytary jsou přes preamp Aurora GTP-8 do ProTools

mando

Příspěvek od mando » 11 bře 2014 21:22

no popocuval som naviac sa mi paci AKG, GA ma predsa len vacsiu zrnitost a menej 3D, CAD farba fajn ale trochu deka...

delay

Příspěvek od delay » 12 bře 2014 07:00

mando: Proti gustu... :)
Jen si dovolím nesouhlasit s dekou na CAD M9, je to klasickej klam, kdy ti nárust basů subjektivně sežere výšky a své taky dělá elektronka, nicméně s tím materiálem se pracuje podstatně lépe nežli s C214.

Snad dá názor třeba Matucha nebo jinej profík, docela by mě to zajímalo!!!

mando

Příspěvek od mando » 12 bře 2014 07:36

jasne, kazdy mame ine usi a hlavne ked ti nieco nesedi tak nie je co riesit...

inak dik za test!

mando

Příspěvek od mando » 12 bře 2014 08:09

mimochodom pri tom CAD nejde len o vysky skor stratu detailu na stredoch

delay

Příspěvek od delay » 12 bře 2014 08:42

Je to možný, nemá tak výrazné transienty, je poměrně měkkej. Vykouslej mi ale přijde hlavně C214, ikdyž to zase může být ten klasický frekvenčí klam vlivem zdvihu ve výškách...

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 16 bře 2014 11:59

Pro zajímavost - recenze mikrofonu FC1 MK2 od Daniela Vojtíška ( http://www.danielvojtisek.com/ )

Levným mikrofonům jsem se ve studiu dlouho bránil. Možnost otestovat kondenzátorový mikrofon FC1 Mk2 švédské firmy Golden Age jsem tedy přijal s určitými rozpaky. K testu mě nakonec přiměly legendami opředené mikrofonní předzesilovače tohoto výrobce.
Příběh firmy Golden Age je natolik zajímavý, že si dovolím podělit se zde alespoň o to zásadní.

Zakladatel firmy Golden Age, pan Bo Medin, je uznávaným světovým odborníkem působícím v oblasti high-end studiového vybavení. Během svého života si vydobil uznání řady odborníků. Při vývoji nových zařízení se snaží dosáhnout skvělého zvuku i charakteru nejlepších vintage přístrojů.

V průběhu let se však často setkával se situací, kdy si malá studia nemohla dovolit pořídit špičkovou techniku. Odtud pramenil jeho sen začít vyrábět kvalitní, avšak cenově dostupnou high-end techniku. K naplnění tohoto snu založil firmu Golden Age.

Firma Golden Age slavila svůj první úspěch uvedením předzesilovače PRE-73 (Neve 1073 klon). Tento preamp se stal během krátké doby tak populární, že se vedení společnosti rozhodlo vyvíjet další nové produkty.

Během posledních let můžeme být svědky toho, jak produkty Golden Age vytlačují a nahrazují i mnohonásobně dražší studiovou techniku. Jejich preamy, EQ i mikrofony si oblíbily nejen tisíce malých studií po celém světě, ale naleznete je i v řadě doslova legendárních studiích.

Krásná pohádka, říkáte si? Osobní zkušenosti ji však bezezbytku potvrzují. I proto jsem byl na mikrofon této firmy zvědavý.

Mikrofon přišel v pevné papírové krabici, která svým vzhledem trochu evokuje onu již pověstnou krabici od vína. Svůj účel, tedy bezpečnost při přepravě, splnila na výbornou.
FC1 Mk2 svým vzhledem trochu připomíná legendární Neumann U87, ale FC1 Mk2 má zakulacenou horní část (viz foto). Také uchycení do odpruženého držáku zvolili u GA jiné. Vyřešili ho pružnou objímkou, do které kónický mikrofon jednoduše zasunete. Tento úchyt se mi osvědčil hlavně při nastavování mikrofonů k nástroji. Nemusíte povolovat žádnou matici jen jednou rukou rozevřete objímku a druhou natočíte mikrofon dle potřeby. Odpružený držák vypadá na první pohled trochu subtilně, ale vše funguje jak má. Zbytek ukáže čas.

Mikrofon vyhlíží přiměřeně robustně a ochranná mřížka dostatečně odolává tlaku mých všetečných prstů. Ani žádná ostrá hrana manipulaci neruší. Povrch působí niklovaným dojmem a jeho kvalita se potvrdí až časem. Už jako malý jsem rozebral vše, na co jsem přišel, a tak jsem si to neodpustil ani v tomto případě. Matice ve spodní části byla utažená tak akorát. Nebyl problém ji odšroubovat a opatrně sejmout tělo mikrofonu. Na první pohled mou pozornost upoutal jakýsi přepínač, ale k tomu se dostaneme později. I po rozebrání si mikrofon udržuje pevnost. Nic se neviklá, nic nechrastí. Namísto očekávaných nýtků jsou spoje nosného rámečku opatřeny šroubky. Rozebírání tak může směle pokračovat. Plošný spoj je osazený přehledně a čistě. Pozice pro odpory a další součástky jsou dokonce popsané. Vše dělá dojem velmi precizní práce. Na plošném spoji naleznete také již zmíněný přepínač. I ten má u sebe popisek. Jak je z fotografie patrné, výrobce i u tohoto základního modelu nabízí možnost útlumu na basových frekvencích.
Při odšroubovávání ochranné mřížky se mi již tradičně klepou ruce, ale zvědavost vítězí.
Dva šroubky - "a je to". :-)
Kapsle je uchycena na plastovém držáku tvaru Y, který plní i funkci jemného odpružení od těla mikrofonu. Na kapsli není ani zrnko prachu. Klobouk dolů! Jen aby zůstala takto panensky čistá i po mém zásahu.
Dostáváme se k tomu hlavnímu. A paradoxně nejsubjektivnějšímu - zvuku mikrofonu.
Mikrofon FC1 Mk2 jsem porovnával s o něco dražšími kolegy AKG 3000 z roku 2001 (tehdejší cena kolem 10t Kč) a poměrně novým RODE NT1-A. Pro doplnění pak s lampovým RODE NTK. Všechny čtyři mikrofony šly přes čtyřkanálový preamp TL Audio 5001MK rovnou do zvukové karty M-Audio Delta 1010 v rozlišení 24/96. Tedy žádná high-end technika, ale poměrné běžné vybavení nízkonákladového studia.
Testoval jsem mužský vokál i mluvené slovo, akustické kytary, kontrabas, lampové kytarové kombo, různé činely a perkuse, jako například udu.

Mikrofon mě mile překvapil. V této cenové kategorii rozhodně stojí za vyzkoušení. Mimo jiné je to zajímavá volba pro live záznam, kde jsou mikrofony přeci jen ohroženy mnohem více, než v bezpečí studia.

DANIEL VOJTÍŠEK

matucha

Příspěvek od matucha » 16 bře 2014 12:51

Jo ta c214 zni vic vejskove nez moje c414ky a jinak vejskove nez c414 s ck12 kaspli. Ale to je asi fuk.

Cad me nebavi, je temnejsi ale nedela tim nicemu zadnou sluzbu.
C214 me bavi na kytare a i na voiceoveru (ten je mimochodem dost uchylne namluvenej). Me k tomu ty vejsky sedej a to ze to nema takovy ty tvrdsi 1-2khz frekvence moc vyrazny tady vidim spis jako vyhodu.
GA ma ty stredovy frekvence asi nejvic, diky tomu mi zni krabicovejc na kytare, zvlast pri tom rytmickym hrani kil. To bych z toho nejspis odendaval EQckem (podle mixu samo). Na voiceover to neni zly.

Ani u jednoho se mi nelibil zenskej vokal a to i kvuli dost hroznym zvuku mistnosti.

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 16 bře 2014 13:19

Mno kolega Vojtíšek se teda moc zvukařsky nepředvedl, ale jako report z "rozborky" celkem dobrý 8)

P.

matucha

Příspěvek od matucha » 16 bře 2014 13:43

Jeste takova vec k zamysleni. Od urcityho momentu jsem zjistil, ze co mi schazi za mikrofony jsou dynamiky. Neco co vetsinu zacinajicich ani moc nenapadne, protoze to jsou prece ty "min prokresleny a hluchy mikraky". Jenze jakykoli nahravani bicich nebo kytar je hodne o dynamickejch mikracich. Mnohem raci bych mel ted 7 ks SM57 nez muj prvni cinskej kondenzatorovej mikrofon audix cx101, kterej me stal 16tis. Koupil bych si misto FC1 raci nejakej dynamickej mikrak za stejny penize? Ja rozhodne jo. Ale to je asi dany tim, ze tech kondenzatorovejch mam skoro vic nez potrebuju.

K ty C214 to GA bude asi celkem dobrej protiklad za "zadny penize". V idealnich pripadech hraje fajn, v min idealnich se ta jeho levnost jednoznacne odkryva (soude dle ukazek s U87 co jsem slysel od iva kdysi davno). Je otazka jestli treba stara dobra oktava mk319 nebude znit zajimavejc. To by bylo uzitecny srovnani pro ezonaky.
Naposledy upravil(a) matucha dne 16 bře 2014 13:48, celkem upraveno 1 x.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 16 bře 2014 13:48

Ty ukázky proti U87 můžeš slyšet i v tomto threadu (v pátém příspěvku). Jakýsi malý rozdíl tam je, ale myslím že nijak dramatický, navíc podobný charakter (když vezmeme v potaz dvacetinásobný rozdíl v ceně)

Odpovědět