XLR mikrofon na mluvené slovo/podcast/stream do 10k

Mikrofony a předzesilovače
Odpovědět
Lenna

XLR mikrofon na mluvené slovo/podcast/stream do 10k

Příspěvek od Lenna »

Zdravím všechny zdejší audiofily a nadšence,

už nějaký ten měsíc vybírám lepší mikrofon pro mluvené slovo na podcast a živá vysílání, který by mi měl vydržet nějakých 5 - 10 let. Rozpočet je 5 - 10 tisíc korun s tím, že by byl zapojen do C-Helicon GO XLR MINI, který k mým účelům poslouží nejlépe. Čtvrtým rokem používám USB mikrofon Blue Snowball a chci to zase někam posunout a zvednout kvalitu. Ráda bych zainvestovala do konce srpna.

Aktuálně mě z poslechu nejvíce zaujaly:
• Shure SM7B
• Electro Voice RE320
• Sennheiser e945, který mi doporučil můj známý, mnohaletý zvukař (trochu mě znepokojuje jak na něm můžou znít sykavky)

Zajímalo by mě, zda nejsou podle Vás tyto kousky zbytečný "overkill" kvalitou vzhledem k zapojení a využití. Jestli si nevymýšlím kraviny :) Zvuk půjde do videí a livestreamu, čili počítám s určitou kompresí zvuku na YT i twitchi, a jinými nešvary. Seděl by na rameni Rode PSA1 a byla bych ráda, kdybych na něm nemusela být úplně nalepená. Není to žádná profesionální tvorba, spíš pohlcující koníček probíhající v rušnější místnosti - hučení PC či konzole, ťukání do klávesnice, projíždějící auta za okny a zkrátka králikárna, kde je slyšet každý soused. Není to tak hrozné, jak to popisuju, ale nejedná se o žádné profesionální tiché studio.

Budu ráda pokud mi případně doporučité i jiný kus či se podělíte o vlastní zkušenost. Jsem amatér hodnotící převážně na základě videí kanálu Podcastage a desítek až stovek jiných testů, recenzí, srovnání a ukázek na YT.

marylin

Re: XLR mikrofon na mluvené slovo/podcast/stream do 10k

Příspěvek od marylin »

Ahoj,

se Shure SM7B můžeš dosáhnout velmi dobrých výsledků (i v horších podmínkách). Je však třeba k němu předzesilovač z dostatkem zisku. Případně něco jako Cloudlifter CL-1 v kombinaci s předzesilovačem, který by neměl dostatečný zisk.

Osobně bych pořídil nějaký levnější kondík kardiodu (třeba Golden Age FC1 nebo něco od Lewitt) a neřešil bych to :-)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin »

Ja som tiez za SM7B ..

ZFarkas
Vybavení

Příspěvek od ZFarkas »

Já používám e945 live na zpěv i mluvené slovo, záleží jak kdo má posazený hlas, někomu víc sedí Shure, mně prostě sedí líp e945 než všechny Bety, Audixy nebo jiné Sennheisery atd.
Na studiové podmínky doporučuji spíše nějaký starý kvalitní bazarový Sennheiser MD řadu nebo prakticky cokoliv vintage, neboť 1.) kvalita zvuku je úměrná originál kvalitě výrobku (Germany, AKG Austria atd) vs "kvalita" současné chinašunt produkce a 2.) pokud originál vintage mikrofon vydržel 10-30 let, tak je skoro 100% jistota že vydrží dalších 10let taky, v kontrastu se současnou chinaschrott produkcí ryze spotřebního charakteru, i když zde často ani výdrž aspoň po dobu záruky se nepodaří zajistit :evil:

biscuit

Příspěvek od biscuit »

já bych doporučil popřemejšlet i o nějakým (i mini) paravánu. sorry za trochu ot ;-)

matucha

Příspěvek od matucha »

SM7b je klasika a koukam ze TC-Helicon GO XLR MINI rika ze ma preampy od Midasu, takze to by snad mohlo fungovat dobre. Ocekavej teda, ze SM7b ma hodne tichej vystup a ze to budes zesilovat docela dost.

Co je na SM7 dobry je jak moc je to znamej a robustni mikrofon vhodnej na spoustu veci. Diky tomu kdyz nahodou nekdy budes muset prodavat, tak budes mit dobrou sanci najit kupce za cenu co neurazi. Taky diky tomu jak je robustni, tak bych se nebal kupovat z druhy ruky.

Pocitej taky s tim, ze ten mikrak je hodne velkej a tezkej. Nektery stojany ho v urcitejch polohach neudrzej spolehlive a poklesnou.

RE320 je taky velkej mikrak. Rozhodne s nim taky chybu neudelas.

Muzes se taky podivat na kondenzatory jako Neumann TLM102 nebo AKG C214. Pod 10tis teda z druhy ruky. Oktava 319 taky udela dobrou sluzbu. Pred vsechny z nich ale budes muset dat popfiltr (plivatko), ktery se ti nemusi libit v obraze. Oproti tem dynamickejm (SM7 a RE320) to bude o neco detailnejsi, ale s vetsi sanci na vyskakujici sykavky. V tom pripade je dobry mit po ruce nejakej de-esser. Ale netusim jak moc se s timhle chces patlat.

Zvuk livestreamu casto dost zasadne mrvej komprese, hlavne kdyz lidi pouzivaj nejaky telekonferencni softy. To pak je skoro jedno co mas za mikrofon a vzdycky do zni jak extremne blba mp3.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin »

PSA1 ho drzi v pohode .. odskusane ..

MDudas

Příspěvek od MDudas »

biscuit píše:
11 čer 2020 11:42
já bych doporučil popřemejšlet i o nějakým (i mini) paravánu. sorry za trochu ot ;-)
tak !

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak »

No zrovna s SM7b, pokud se pro nej Lenna rozhodne, je vzhledem k ty citlivosti imho na mluveny slovo nejakej paravan celkem zbytecnej...
Jinak osobne mam zkusenost z uvedenych tri jen s SM7b a je to rozhodne dobrej mikrofon pro pozadovanej ucel, jen, jak uz bylo uvedeno, je treba do nej mluvit dost z blizka. Zase te pak ale moc netrapej nejaky odrazy nebo mensi ruchy.
To Go XLR mini by ho melo v pohode utahnout, koukal jsem, ze to ma i velmi nizkej sum, takze tam bych zadny problem neocekaval.
No a jestli to neni zbytecny overkill, na to si uz musis odpovedet sama ;) Jestli te soucasny setup nijak nelimituje a chces upgradovat jen pro pocit, pak to asi jsou vyhozeny penize, ale pokud ti to co mas ted nevyhovuje, pak jsou uvedene moznosti urcite dobry smer. Navic treba s tim Shurem nebudes mit problem ho kdyztak v budoucnu prodat, jak uz rikal matucha.

Lenna

Příspěvek od Lenna »

Díky moc všem, ještě to proberu a popřemýšlím o tom. I o tom paravánku. Osobně mi furt zní ta RE320 nejlépe.

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak »

Chybu s nim urcite neudelas.

Bacon

Příspěvek od Bacon »

Taky hledám mikrofon na mluvený slovo, dynamický, protože jsem se přestěhoval a mám tu hrozný reverb. :D

Rode PodMic je 3-4x levnější než Shure SM7b. Je 4x horší? Mrkni na srovnání a odpověz si sám/sama. Mně osobně zní líp Rode PodMic, přijde mi míň "zahuhlanej" než SM7b. Jinak u Thomanna mám už 9 měsíců objednávku na Superlux D421, představili ho, pak přišla korona a od té doby mi posouvají datum doručení o 1-3 měsíce vždycky. Nevím, jestli se na to nevykašlat a nevzít ten PodMic... Stojí +- stejně. Jenže co když bude Superlux lepší, že. :D

Odpovědět