Zkouším mikrofony Telefunken (USA)

Mikrofony a předzesilovače
Odpovědět
Ivo
Moderátor

Zkouším mikrofony Telefunken (USA)

Příspěvek od Ivo » 23 led 2012 15:31

Mikrofony Telefunken USA http://www.telefunken-elektroakustik.com patří už dlouhou dobu k velmi uznávaným mikrofonům na high end světovém poli a jejich flagshipy (ELAM 251 apod.) jsou považovány za jedny z nejlepších současných mikrofonů vůbec (a samozřejmě nejdražších).

Už dlouhou dobu po nich pokukuju a konečně nastala možnost si je vyzkoušet. Zajímala mě hlavně jejich (cenově velmi přístupná) RFT série, kterou uživatelé (na GS i jinde) velmi chválí. Včera mi došly lampáče AR-51 a CU-29

Obrázek

Obrázek

Hodně mě svrběla ruka na tento lampový malomembránový pár ELA M 260

Obrázek

Obrázek

Momentálně ho ale potřebují na NAMM a pošlou koncem měsíce ... Na nástroje by to mohla být parádní alternativa Schoepsů ("teplejší",údernější, barevnější). Jsem hodně zvědavý

Zatím jsem zkoušel porovnávat AR-51, CU-29 a Horcha

U obou Telefunkenů si výrobci dali velkou práci a péči s provedením a vzhledem. CU-29 "Copperhead" vypadá velmi impozantně a svou měděnou patinou i velmi originálně, AR-51 má matně šedý povrch a je vyšší. Oba mikrofony jsou velmi robustní a relativně těžké a vévodí jim logo Telefunken. Lampové napájení nabízí přepínání mezi 9 polárními charakteristikami od osmičky po kouli. Oba mají uvnitř originál NOS Telefunken lampy (stejně jako Horch).

Byl jsem velmi zvědavý na zvuk (jedna věc je o tom číst, druhá věc mít možnost si sám vyzkoušet).

Po malém zkoušení jsem byl hodně překvapený ... Až takovou zvukovou kvalitu jsem (za dané ceny) nečekal. Oba Telefunkeny mají velmi otevřený, příjemný, sytý zvuk s lampovým nádechem a takovou tou high end profi patinou ... AR-51 je o něco výškovější a připomíná zvukem C12, CU-29 je též výrazný, ale o něco málo "sametovější" ... Oba ponechávají hlas zaznít velmi přirozeně a zároveň ještě dodají tu tolik žádanou lichotivou ušlechtilou "auru" navíc ... Samořejmě jsem porovnával s Horchem. I když obvykle při zkouškách různých mikrofonů je pak třeba říct, že znějí fajn, ale přece jenom Horch ... tentokrát to překvapivě nebylo tak jednoznačné ... Občas jsem měl pocit že CU-29 se mi v daném případě líbí ještě o něco více ...

Budu zkoušet dál i na jiných hlasech a nástrojích ... Zatím nemám vlastní ukázky vycizelované do té míry že by se daly publikovat

Ale přímé porovnání několika Telefunken mikrofonů se dá poslechnout třeba tady:

http://proaudiotoys.com/AudioTests/Tele ... _1-11-2011

nebo http://www.telefunken-elektroakustik.co ... ssions.php

Jsem zvědavý na ty ELA M 260, až dojdou podělím se o dojmy , též v porovnání s Schoepsy ...

Obrázek

Obrázek

Ivo
Moderátor

Re: Zkouším mikrofony Telefunken (USA)

Příspěvek od Ivo » 23 led 2012 15:33

Díky pádu databáze to sice zmizelo, ale kupodivu strýček Google vše zachoval, tak jsem to jen okopíroval zpět :)

jeany_jeany_jeany

Příspěvek od jeany_jeany_jeany » 23 led 2012 16:02

Minulý týden jsem se stal hrdým majitelem výše zmíněného CU 29 a tak bych sem rád napsal pár prvních dojmů z toho lamovýho kousku.

Úvodem dobrá zpráva pro ženaté e-zoňáky - woman like factor tohoto mikrofonu je velmi vysoký (testováno na mé ženě a ženských členech našeho divadelního souboru) :mrgreen:

Pastnu jsem co jsem psal Ivovi, před tím, než sem hodil svůj příspěvek:

Mikráč i příslušenství na mě působí velmi bytelným dojmem.

Zvukově je to výborné, oproti V47 navýškovanější, výšky jsou ale
příjemné a ušlechtilé. Lampová saturace zvuku dodává velmi líbivý
punc a vystrkuje vokál v mixu dopředu, aniž by zvuk byl nějak
přehnaně agresivní nebo nepříjemný. Sykavky to přes navýškovanost
zvládá dobře i u lidí, kteří je mají ostřejší. Na fórech o zvuku
CU29 často píšou "bigger than life" - to mi připadá docela trefné.

Poprvé jsem měl možnost zkoušet všechny své 3 mikráky (CU29, V47,
R84) na pěti různých lidech (holky i kluci) a byl jsem překvapený
jak moc na výběru mikrofonu záleží. S čím jeden zní krásně a
přrozeně, to na jiném vůbec nefunguje a je to moc uhuhlaný/moc
nabroušený a ostrý. Je příjemné mít na výběr a spárovat člověka s
mikrofonem, který mu "sluší"

CU29 se výborně charakterem doplňuje s tím co už mám, takže celkově
velká spokojenost :-)

konec mailu

Jenom drobná oprava k tomu co napsal Ivo. Přepínatelnou charakteristiku na zdroji má jenom AR 51. CU 29 je jednokapslová kardoida a tudíž žádné přepínání nemá.

vras

Příspěvek od vras » 19 úno 2012 21:19

tomu rikam perfektni predvedeni mikrofonu v praxi -
http://www.telefunken-elektroakustik.co ... ession.php
nutno uznat, ze zvuk tech telefunkenu se da popsat pouze v superlativech, proste spica

Odpovědět