Je mozne pro zvuceni mensich prostoru pouzit nearfieldy?

Vše co má reproduktor a vydává zvuk, vč. příslušenství
knobtweaker
Profesionál

Re: Je mozne pro zvuceni mensich prostoru pouzit nearfieldy?

Příspěvek od knobtweaker » 24 dub 2009 02:28

Ty jo to je fakt legrační fotka,a jak tam maj ty velkomembránový koďany, v akustice s dozvukem 7 sekund :-) Kdes to vyhrabal :-)) ?
Studiový a live zvukař
http://www.sound-engineer.cz

fova

Příspěvek od fova » 25 dub 2009 19:53

Jestli se nepletu, tak je to Radkova kapela.

Pouzit kondenzatory v takove akustice musel byt fakt masakr. A jak dopadlo to ozvuceni?

radek_p

Příspěvek od radek_p » 27 dub 2009 20:47

Tazatel se ptal, jestli lze monitory použít ke zvučení. Je jasné, že na to nejsou určené, ale chtěl jsem ukázat, že v určitých specíálních případech použitelné jsou. Dnes je zvykem, že i akustická kapela hraje (většinou) přes kompletní PA, nebo (výjimečně) zcela akusticky. Přitom se zapomíná, že mnohdy nejlepší varianta je někde mezi, tj. hrát akusticky s přizvučením "cca 50%". To byl takový případ a v něm 60W monitor bohatě stačí.

Dozvuk byl velký, bylo ho hodně, ale nebyl s ním problém, protože ten k tomu prostoru patří. Dnes je rozšířený nešvar "zvučit" bohoslužby i v malých kostelech. Přitom se mluví - co hůř i zpívá - z blízkosti do dynamického mikrofonu a to mně zní absolutně nepřirozeně v daném prostoru. Pokud místo toho použijete přizvučení (nikoli 100% ozvučení) kondenzátorem z 50 cm, tak dostanete mnohem přirozenější zvuk. Všechno je o fous víc nahlas, než akusticky. Byly to kardiody a směřujou na pusu, tj. trochu se dostanou zpěvy nad nástroje, což je hlavní účel.

Doporučuju všem, kdo se k danému tématu chtějí vyjadřovat, aby si nejdřív šli poslechnout jak např. zní Sprituál kvintet v kostele ozvučený tímto způsobem a teprve potom vynášeli soudy o tom, co může a nemůže fungovat.

fova

Příspěvek od fova » 27 dub 2009 21:45

Dal jsi sem jen obrazek bez vysvetleni, tak se nediv, ze nam to prislo divne.

Se zvucenim v kostele se potykam velice casto, takze mi ta fotka prisla neuveritelna, pokud by melo jit o 100% ozvuceni. Kondezatory by vas v takovem prostredi uhoukaly zpetnou vazbou. Pokud je to ale jen jako prizvuceni, jak jsi napsal, tak to je samozrejme pouzitelne (pro nejakou komornejsi akci).

My i nadale zustaneme u dynamickych mikrofonu a PA aparatury, protoze zvucime opravdu velky sal s velkym mnozstvim lidi (cca 100-150) a ta muzika je i lehce rockova (proti vam tedy hlasitejsi a urvanejsi). Dokonce mame dva pary reprobeden - jedny v predni casti salu a druhe v polovine salu.
Ze by ten zvuk pres dynamiky znel nejak neprirozene mi neprijde. Pouzivame Shure Bety 58, Shure SM58 a pak nejake no name dynamiky, ktere jsou zvukove nekde mezi temi Shurkami.

knobtweaker
Profesionál

Příspěvek od knobtweaker » 30 dub 2009 13:14

Tak na přizvučení to samozřejmě asi jde , ale kapela tohodle žánru, v takovémto prostoru, podle mého názoru zahraje v pohodě akusticky a ozvučovat to tímhle způsobem mi přijde skoro nošení dříví do lesa.
Studiový a live zvukař

kexik

Příspěvek od kexik » 30 dub 2009 14:30

knobtweaker píše:Tak na přizvučení to samozřejmě asi jde , ale kapela tohodle žánru, v takovémto prostoru, podle mého názoru zahraje v pohodě akusticky a ozvučovat to tímhle způsobem mi přijde skoro nošení dříví do lesa.
neni pravda... nejde ani tak o nastroje, ale hodne ludi spieva potichu.

knobtweaker
Profesionál

Příspěvek od knobtweaker » 30 dub 2009 16:27

kexik píše:
knobtweaker píše:Tak na přizvučení to samozřejmě asi jde , ale kapela tohodle žánru, v takovémto prostoru, podle mého názoru zahraje v pohodě akusticky a ozvučovat to tímhle způsobem mi přijde skoro nošení dříví do lesa.
neni pravda... nejde ani tak o nastroje, ale hodne ludi spieva potichu.
No dobře nebudu se hádat :D ,pokud ale někdo hraje akustickou muziku, základní předpoklad pro dobré vystoupení je ten že musí mít vyváženou dynamiku všech ástrojů i zpěvů v kapele. Pokud to neumí , tak to dělá špatně. Jak by pak asi hrál třeba symfoňák to by tam místo dirigenta byl zvukař s 200 šavlema :shock:
Studiový a live zvukař

kexik

Příspěvek od kexik » 03 kvě 2009 22:03

v symfonaku nik nespieva. operny spev vyuziva techniky ktore pri folkovom speve vyuzit nejde. ak ide o prirodzenu farbu hlasu, nemozes ziapat ani vyuzivat rezonancny spev. vtedy je mikrofon s PA uplne normalne riesenie

knobtweaker
Profesionál

Příspěvek od knobtweaker » 03 kvě 2009 22:27

Já myslím, že být se zpěvem na podobné úrovni hlasitosti s kontrabasem a dvěma akustickými kytarami není zas takový problém (ani když chcete zpívat jemně).
To přirovnání k symfoňáku jsem bral jako příklad.
Ale jasně chápu o co jim zhruba šlo a i když já bych na to tedy tímhle způsobem nešel, pokud jim tato metoda vyhovuje, proti gustu žádný dišputát :-)
Studiový a live zvukař

fova

Příspěvek od fova » 06 kvě 2009 21:59

knobtweaker píše:Já myslím, že být se zpěvem na podobné úrovni hlasitosti s kontrabasem a dvěma akustickými kytarami není zas takový problém (ani když chcete zpívat jemně).
Mas to prakticky vyzkousene, abys mohl tvrdit takove veci?

Moje zkusenosti ze ziveho zvuceni jsou takove, ze zpivat bez aparatury je opravdu problem. Vetsina lidi zpiva potichu (maji slabsi hlas), takze bez zpevu do mikrofonu ten hlas zanikne mezi nastroji. Pouze par lidi ma pro folkovy zpev opravdu silny hlas, aby na delsi dobu prekriceli nastroje.
Navic budou mit po takovem vystoupeni odrovnane hlasivky.

Tudy

Příspěvek od Tudy » 07 kvě 2009 09:47

ripper píše:Tohle je otazka, ktera mi vzycky vrtala hlavou - je mozne pro zive zvuceni mensich prostoru (rekneme do 12x12 m) pouzit nearfield (studiove) monitory, ktere jsou preci jen navrzene pro jine aplikace? Nebo lze vzdy ocekvat neprijatelne vysledky? Treba takove staresiny jako Behringer B2031A...
Se solidním subwooferem a dělící frekvencí 180Hz absolutně bez problémů.
Mám takhle pořešený zvuk ve zkušebně a málý koncert (v místnosti 12x12m) by se s tím v pohodě dal odehrát.
Ale musí tam být ten crossover, aby do těch nearfieldů nešly nižší frekvnece, jak 180Hz.
Samozřejmě to co do kvality zvuku nebude žádná hitparáda, ale jde to.
Petr Tudy Holubář - INSANIA, RIVER
Tvorba + dema nástrojů: http://www.soundcloud.com/tudy-cz

Odpovědět