Kabelové zapojení aktivních monitorů

Vše co má reproduktor a vydává zvuk, vč. příslušenství
Gavue

Kabelové zapojení aktivních monitorů

Příspěvek od Gavue » 27 črc 2011 13:38

Zdravím, mám dotaz ohledně zapojení aktiv. monitorů ke zvukovce. Pořídíl jsem si čerstvě Tapco S8, kde jsou vstupy buďto XLR, RCA nebo 1/4 jack TRS (tedy symetrický). Měl jsem za to, že v manuálu pro monitory doporučují symetrické zapojení (to sem měl taky původně v plánu). Ovšem na zkuvovce (M-audio Ozone, kde je externí zvukovka součástí midi controleru) jsou dva výstupy - ovšem nesymetrické, tedy 2x 1/4 jack TS. Řeším to v tomto případě poprvé a když už jsem konečně dosáhl na kvalitnější odposlech, tak ten zvuk nechci nijak "mrvit" špatným zapojením. Kvalitnější kabely navíc nejsou nejlevnější, takže ani není prostor na experimentování. Může mi někdo ze své zkušenosti poradit, jaké kabely tedy zvolit? Počítám, že asi jediná možná alternativa bude XLR---1/4 TS, ale nejsem si jistý. Navíc mám za to, že symetrické zapojení by bylo signálově kvalitnější. Díky za cennou radu.

PELF
Profesionál

Re: Kabelové zapojení aktivních monitorů

Příspěvek od PELF » 27 črc 2011 13:52

Hlavní výhodou symetrického zapojení je jeho vyšší odolnost proti rušení. Ale spoj to klidně i nesymetrickým kabelem TRS > TRS, nejlépe nějakým kvalitně odstíněným a mělo by to být ok.
audio::video::postprodukce
Studio ATLAS

delay

Příspěvek od delay » 27 črc 2011 13:53

PELF píše:Hlavní výhodou symetrického zapojení je jeho vyšší odolnost proti rušení. Zapoj to klidně nesymetrickým kabelem TRS > TRS, nejlépe nějakým kvalitně odstíněným a mělo by to být ok.
Přesně tak - když nebude delší jak ca 3 m, tak rozdíl steně vůbec nepoznáš.

Gavue

Příspěvek od Gavue » 27 črc 2011 15:53

Díky za rady. Ještě jeden dotaz: Kabel tedy nesymetrický TRS-TRS, z každé bedny do samostatného výstupu na zvukovce, ...takže MONO kabely? V manuálu od zvukovky píšou "Outputs 1 and 2: main stereo outputs", ale jestli to chápu dobře, každá bedna je samostatná, tedy L+R= stereo. Jak jsem už psal, zapojuju takto poprvé, předtím pasivní chrchlátka přes zesák, a tam toho nebylo moc co řešit :wink: Díky.

PELF
Profesionál

Příspěvek od PELF » 27 črc 2011 16:01

Ano, stačí mono kabely. Main Outputs 1 a 2 znamená, že dohromady tvoří stereo pár (L+R), tedy z out 1 do jednoho monitoru, z out 2 do druhého.
Naposledy upravil(a) PELF dne 27 črc 2011 16:02, celkem upraveno 1 x.
audio::video::postprodukce
Studio ATLAS

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 27 črc 2011 16:02

Když nesymetrické zapojení, tak by se mělo psát TS-TS (samozřejmě, že TRS konektory lze i pro nesymetriku použít, ale může to splíst). A PELF to dopsal za mě :lol:

P.

Gavue

Příspěvek od Gavue » 27 črc 2011 16:26

Ajo, taky sem si toho nevšiml. Každopádně díky všem za cenné rady. Jdu sjíždět kabely na netu :). Kdyby jste měl někdo dobrý tip, budu jedině rád :P

Gavue

Příspěvek od Gavue » 04 srp 2011 10:06

Můžu tedy použít nesymetrické 1/4 jacky (max 3 metry). Potřebuji ale ještě mezi zvukovku a monitory vložit pasivní stereo regulátor. Jmenovitě zřejmě tento:

http://muziker.cz/monitory-sluchatka/st ... -plus.html

Máte s tímhle Nano-patchem někdo zkušenosti? Můžu opravdu použít nesymetrické kábly ze zvukárny do Nano patche a to samé z NP do monitorů? Na těhle stránkách totiž píšou 2x combo vstupy (symetrické a nesymetrické), 2 x TRS výstupy (symetrické a nesymetrické). Na stránkách u Thomanna už to s tou nesymetrií není až tak jasné, tak jen doufám, že na stránkách Muzikeru se nejedná o nějaký přehmat. Díky za jakýkoliv postřeh, radu, doporučení.

kexik

Příspěvek od kexik » 04 srp 2011 10:08

ano mozes pouzit nesymetricke kable...

Gavue

Příspěvek od Gavue » 04 srp 2011 10:31

Takže nezbývá než věřit, že to pošlape. Ale jen ze zvědavosti (a taky z neznalosti): Jaký by to mělo dopad na signál, kdybych zapojil symetrické kabely do nesymetrických výstupů na zvukovce. Razím heslo, lepší se nejdřív zeptat než něco po...t.

Gavue

Příspěvek od Gavue » 04 srp 2011 10:39

Ptám se proto, že Level Pilot by mi vyhovoval v tomto případě více, a navíc je už pořešený kvalitnějšíma kabelama. Bohužel všechno symetrické XLR... Proto do něho zřejmě nemůžu jít...

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 04 srp 2011 10:42

Jediny rozdil mezi symetrickym a nesymetrickym kabelem (resp. vedenim signalu) je pocet vodicu, symetricky ma o jeden vic. Kdyz ten jeden nezapojis (u nesymetrickeho vedeni ho nemas kam zapojit), tak z nej mas nesymetricky kabel.

kexik

Příspěvek od kexik » 04 srp 2011 10:44

dopad na signal by to malo nulovy... len su to vyssie naklady celkom zbytocne. tiez sa da zbastlit prevodnik nesymetricky vystup -> impedance balanced, kde za medzi cold pin a zem naletuje odpor s rovnakou hodnotou ako je vystupna impedancia toho vystupu. tu ale treba zistit meranim. ak by bol zaujem, dam navod

Gavue

Příspěvek od Gavue » 04 srp 2011 11:12

Takže (čistě teoreticky) můžu pořídit Level Pilot od TC electronic, který je symetrický. http://www.tcelectronic.com/levelpilot.asp

XLR to Tapca S8 a na druhém konci přidat redukce XLR---1/4 jack abych to mohl píchnout do zvukovky. Signál ve své podstatě sice bude nesymetrický, nicméně když bych ale časem upgradoval zvukovku, už bych se samozřejmě zaměřil na symetrické výstupy. Je to rozumná cesta? Myslím s těma redukcema? Na level Pilotu se mi totiž zamlouvá i vyřešení s kabelama a při momentální ceně.... Momentálně jsem se finančně vyždímal s monitorama, takže obracím každý dukát.

kexik

Příspěvek od kexik » 04 srp 2011 11:45

jo, to bude fungovat... a strategicke to je tiez :)

Odpovědět