Mixing na sluchatkach - vase skusenosti

Vše co má reproduktor a vydává zvuk, vč. příslušenství
Odpovědět
invisible_E

Mixing na sluchatkach - vase skusenosti

Příspěvek od invisible_E » 28 úno 2013 00:43

Tak stara znama tema - a dopredu vas poprosim zdrzat sa komentarov ze mix sa neda robit na sluchatkach - k tomu bolo na SOS krasna tema /dole / ale predsa - robim hlavne doma v panelaku kde proste nie je mozne pracovat na monitoroch kvoli ruchom a hlavne vo vecernych a nocnich hodinach uz vobec nie. AK teda nie je mozne dostat 100% mix na sluchatkach uz len kvoli psychoakustike samotnych reprakov teda monitorov - urcite musia byt aspon take ktore ked sa spravi mix / bassy, kopak, ambience, fx / tak na monitoroch potom nemusim prekopat vsetko ale aspon 80 - 90% percent sa dobre translantuje a zvysok uz dotiahnem na monitoroch.

SOS robil test a s tych lacnejsich prave na mix / lightmastering - vybrali viaceri tieto dva typy

SENNHEISER HD 650
Beyerdynamic DT880

- kedze nemam ziadny kvalitny headphone amp pojdem von len z macke VLZ mixu treba to vziat v uvahu vraj niektore potrebuju nakopnut a neviem co to presne znamena. Ktore ste pouzivali popripade robili s nimi a vedeli by ste ich doporucit? Moja predstava je urobit hlavne tie bassy a celkovu vyrovnanost prevazne elektroniky ako akustickych nastrojov - a cele by som to doladil na adam AX3 ktore nemaju prave ten bass ale inde su fajn..

Diky

http://www.soundonsound.com/sos/jan10/a ... phones.htm

dendy
Vybavení

Re: Mixing na sluchatkach - vase skusenosti

Příspěvek od dendy » 28 úno 2013 02:20

jasne ze sa to da ja vacsinu casu fungujem len na sluchatka uz roky... ale je tu jedna dolezita vec - ovela viac nez na konkretnom typ zalezi na tom mat viac roznych modelov, najlepsie z roznych segmentov, roznej kvality (kludne jedny vysloveny lowend) a neustale sa medzi nimi prepinat - nedovolit usom aby si zvykli na ziadne z nich... prave tym prepinanim clovek vychyta aj take detaily ktore by na 1 (aj ked ultra kvalitnych) nevychytal.. jo a samozrejme je dolezite ich mat VSETKY poriadne napocuvane na referencnej oficial produkcii, aby clovek vedel kde a ako sa spravaju...

Fillippos

Příspěvek od Fillippos » 28 úno 2013 06:30

..což znamená, mít při mixu ve stopě neustále nějaký referenční song, se kterým si můžeš mixovaný materiál porovnávat.

tomy45

Příspěvek od tomy45 » 28 úno 2013 06:45

To "nakopnutie" ma suvis s impedanciou sluchadiel, azda najviac potrebuju nakopavat AKG. Nieco take ako "doporucenie" sluchatok, podla mna, je len cisto osobnou preferenciou kazdeho z nas a kazdy z nas ma ine. Tu by skor povedal, ze ide o silno pocitove vnimanie toho komu ake sluchadla sadnu - podla toho co robi, ako to robi. Uz ked si raz vyberies urcity typ, z nejakej triedy, kupis si ich, tak si musis na ne zvyknut/napocuvat a ost. ako pisal dendy. Ked pouzivas sluchadla, usi unavis skor ako pri monitoroch. Cize dalsi aspekt, ktory musis brat v uvahu. Kym si sluch pre urcity typ sluchadiel vycibris, musis robit vela porovnavaciek (ine sluchadla, monitory, referecny track, pocuvanie v aute, mensie hifi, atd.) az ked si najdes tu "zlatu strednu cestu" mozes si povedat, ze mas sluchadla napocuvane. Ja som si na AKG zvykal viac nez pol roka, lebo ako tu raz niekde matucha pisal, u AKG lahko prehulis basy. Cize akekolvek sluchadla ti budu odporucane, aj tak si ich budes musiet napocuvat, a ten cas kym sa to stane je hodne individualny, u kazdeho iny. Cas neusetris.

invisible_E

Příspěvek od invisible_E » 28 úno 2013 10:13

Dakujem páni za cenne rady - ja tiez zacinam rozmyslat aj trosku inak v praci mame malu hifi vezu na minidisk klasicky home level - ale proste hraje neskutocne dobre! proste nahravky ktore poznam tam zneju ako maslo - je tam priestor strasne dobry pump bri basoch a vokaly priezracne - potom som pozrel a je to ceresnove drevo - bi-amp zapojenie aux aj digital in - takze urcite si ju zozenime domov na posluch lebo naozaj clovek hlada flat monitory ale pocut ako to hraje na beznej veci je k nezaplateniu - takze k sluchadlam by som urcite pridal aj tento level..

James L.

Příspěvek od James L. » 28 úno 2013 12:55

Já souhlasím s Dendym a jeho potřeh co se přepínání sluchátek týče je myslím si dobrý tip.

Já skládal na jedněch sluchátkách přes dva roky a třeba právě mix kopák/bassa se mi zdál OK, ale nakonec jsem zjistil, že jsem s tím měl velký problém. Napíklad mi zanikal kopák a špatně se mi dělaly sub bassy. Na monitorech, i když nemám bůh ví jaké, se mi to dělá líp, protože mám pocit, že nad tím mám větší přehled.
Naopak na sluchátkách se mi líp dělalo stereo. Dodnes si stereo kontroluju na sluchátkách, to se podle mě na monitorech dělá obtížně.

Možná, že ty bassy byly tipem sluchátek, které používám, ale třeba taky ne. (AKG K 240 MK II)
"Nějak! jsem to nakonec vždycky smíchal, ale né do výsledku, se kterým bych byl spokojenej.

badkick

Příspěvek od badkick » 28 úno 2013 13:34

co sa tyka mixu na sluchatkach, treba brat do uvahy aj tu vec, ze prave ucho pocuje zvuk len z praveho sluchadla a naopak.
pri reproduktoroch pocuju obe usi (aj ked v roznej miere) zvuk z oboch reproduktorov.
Takze celkove vyznenie môze byt dost rozdielne :-D

invisible_E

Příspěvek od invisible_E » 28 úno 2013 13:59

Diky Badkick - tak nakoniec pre teba bol ten moj uvod :D o tom je ta psychoakustika..

robi niekto s danymi modelmi?

jakubt

Příspěvek od jakubt » 28 úno 2013 14:15

badkick píše:co sa tyka mixu na sluchatkach, treba brat do uvahy aj tu vec, ze prave ucho pocuje zvuk len z praveho sluchadla a naopak.
pri reproduktoroch pocuju obe usi (aj ked v roznej miere) zvuk z oboch reproduktorov.
Takze celkove vyznenie môze byt dost rozdielne :-D
Na tohle existují nějaké pluginy, co to do jisté míry vykompenzují. Existuje i plugin, o němž výrobce tvrdí, že dokáže do sluchátek "emulovat" různé typy monitorů, což je třeba brát minimálně s rezervou.

hawkens

Příspěvek od hawkens » 28 úno 2013 14:47

Potvrdim to co bolo pisane vyssie: da sa to, relativne v pohode, ale s istymi obmedzeniami. Ja osobne mam pocit ze na sluchadlach pocujem vela veci presnejsie a detailnejsie, na monitoroch sa niektore chyby "stratia". Na druhej strane na sluchadlach sa tazsie urobia basove veci, a mam tu skusenost ze sluch sa na sluchadlach rychlejsie unavi, skor je clovek ohucany pocuvanim toho isteho dookola, takze si treba viac davat pauzy.

Andrey Bobrov
Profesionál

Příspěvek od Andrey Bobrov » 19 bře 2013 18:35

Výsledky mixu na sluchátkách jsou velice podobné. Je fajn je mít jako poslechovky, testovačky.. lepší sluchátka lze používat jako odposlech na akcích (když akusticky se vše doslova plete). Ale to je tak všechno.

Opakuji, výsledky jsou velmi podobné. Podobně špatné. Myslím, že lze kvalitně míchat pouze na monitorech.. Největší problém je dynamický přenes (prostor atd.).

Zdravím.
Studiový zvukař, producent a umělec
http://www.soundcloud.com/kaze_records

Odpovědět