Monitory Amphion (Finsko) - neočekávané setkání

Vše co má reproduktor a vydává zvuk, vč. příslušenství
Odpovědět
Ivo
Moderátor

Monitory Amphion (Finsko) - neočekávané setkání

Příspěvek od Ivo » 19 kvě 2015 23:51

Život občas přináší nečekaná překvapení ...

Už nějakou dobu mě lehce zneklidňovaly tyto thready na Gearslutz :) https://www.gearslutz.com/board/high-en ... tiful.html https://www.gearslutz.com/board/high-en ... ht=amphion atd. atd. K tomu navíc osobní nadšené komentáře lidí, jejichž názory beru dost vážně ... A ještě k tomu mi na toto téma začal telefonovat i Lukáš Martínek ze studia Svárov, kterého též velmi zajímaly ... tak jsem kontaktoval Amphion jestli by bylo možné nějaké demo. Nějakou dobu jsme si lehce dopisovali.

Dnes mě napadlo tam zavolat, jestli tedy můžeme už nějak pokročit, řekli že šéf a autor (Anssi Hyvonen) je někde v Německu , dali mi na něj mobil, zavolal jsem, řekl že ok, že se na to podíváme a něco mi pošle. A pak najednou po obědě mi volal, odkud přesně jsem, že když je v tom Německu ... že by se případně mohl i stavit ... nebylo to až tak blízko, ale nakonec řekl že přijede (jak mi pak sdělil, byla to kuriozní shoda okolností - uviděl v té chvíli na německé dálnici cedulku Praha a vzpomněl si na mě). Byl někde na high end show a měl s sebou pár Amphion Two18 a hlavně prototyp unikátních subwooferů v podobě sloupových podstavců pod nimi .. Dost mě to překvapilo, ani ve snu by mě nenapadlo, že něco takového může dnes (nebo kdykoliv) nastat ... rychle jsem uklidil ve studiu :) a očekával vzácného hosta ... Podvečer skutečně dorazil, po večeři jsme vyrazili do studia, kde vyložil svůj náklad, nainstalovali jsme vše a bylo připraveno k poslechu.

Amphiony jsou principiálně pasivní monitory napojené na zesilovač ... Mají své vlastní zesilovače, ale je samozřejmě možné použít i jiné značky .. Pro monitory i subwoofery byly zapotřebí zesilovače dva. Po všech těch nadšených reportech jsem byl samozřejmě strašně zvědavý jak to bude znít (i v porovnání s velkými Quested).

Podělím se ted jen o stručné dojmy ... Poslouchal jsem spoustu svých oblíbených referenčních nahrávek, pak i nahrávky co zrovna masteruju (a zkoušel na nich úpravy) a taky nahrávky mých nástrojů v mojí vlastní hudbě.

Celkový dojem je zatím takový, že je to proti Quested trošinku jiný úhel pohledu na věc, ty informace se ale přitom pěkně doplnují ... Quested mají svoje krásné detailní středy a prostor, Amphion zase krystalické výšky a trochu jiný typ prostoru. Jsou velmi detailní a precizní, Quested zase trochu více v naturálním prostoru. Ten subwoofer je monumentální ale velmi čistý (je to sloup na kterém přímo stojí ty bedny). Ale pro porovnání jsem to většinou poslouchal bez subu. Hodně zajímavé bylo poslechnout nahrávku reálného nástroje na obou bednách s tím že jsem na ten nástroj pak zahrál i živě. Tohle pana Hyvonena velmi zajímalo a vysloveně mě o to požádal - tak jsem donesl svůj velký monochord a poslouchali jsme. Shodli jsme se nakonec že ta pravda je asi někde mezi (Quested a Amphion) :wink: Zdrží se do zítra (spí u nás), takže můžu s čerstvýma ušima pokračovat ... Hlavně mě ted budou zajímat nedobře až špatně znějící nahrávky a taky pohrávání si s EQ a kompresorem (jak se to projevuje a odráží na obojích a kde zní shit zjevněji ). Poslouchání skvěle znějících nahrávek není obvykle to, co ve studiu děláme nejčastěji :wink:

Zatím mám z toho velmi dobré dojmy a myslím že výše zmíněné reporty nelhaly ... Jsou to vynikající a dost výjimečné monitory (i jako studiové hlavní) a zaujaly mě do té míry že o One18 nebo One15 ted vážně uvažuju jako o druhých doplňujících monitorech. Takže uvidíme jak to bude znít zítra s čerstvýma ušima. Jak je možné se dočíst v těch diskusích, někteří lidé odložili i svoje mnohem dražší Barefooty, nahradili je Amphiony a jsou ted spokojenější ...

Tyhle Two18 jsou cenově zhruba na úrovni těch mých Quested a když si připočteme zesilovač tak ještě o nějakých 1000 EUR dražší. Ty sloupové subwoofery nevím, ale nic levného to asi nebude :wink:

Pro běžná studia jsou ovšem nejpoužívanější (a cenově mnohem přístupnější) verze One15 a One18.

Připadá mi to pořád lehce kuriozní .... ještě dopoledne by mě ani ve snu nenapadlo že se tady u mě v Jablonci může z ničeho nic objevit sám pan Amphion z Finska :)

Zajímavé rozhovory s ním : https://www.kmraudio.com/news/interview-with-amphion
http://blog.digitalaudioservice.de/mixi ... n-speakers

http://www.amphion.fi/en/create/

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

dog

Re: Monitory Amphion (Finsko) - neočekávané setkání

Příspěvek od dog » 20 kvě 2015 00:38

Hezkej příběh... a hokej jste probrali? :-)

m4x

Příspěvek od m4x » 20 kvě 2015 01:03

Díky za další zajímavej report.

Fractal

Příspěvek od Fractal » 20 kvě 2015 10:19

No jo, jsou tu ve Finsku celkem ve velké oblibě, najdete je v každém hi-fi shopu, kdysi to byl Genelec, teď je number one Amphion. Neměl jsem možnost zatím zkusit u sebe ty studiové verze. Několikrát jsem slyšel tu hi-fi třídu a znělo to fakt dobře. Cenově to moc dobře nevychází, když si člověk uvědomí že to chce špičkový zesák.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 20 kvě 2015 12:03

Oni jednak mají vlastní zesilovač, který vychází na cca 1000 EUR (což není moc v porovnání s Brystony atd.) a kromě toho se dá s úspěchem použít i zesilovač za poloviční cenu (francouzský kolega používá německý Abacus)

Hammond

Příspěvek od Hammond » 20 kvě 2015 15:07

Ivo: Oni si vyrabaju vlastne menice? Alebo to pre nich robi niekto iny? Tie basaky hodne pripominaju Seas-y.

monoque

Příspěvek od monoque » 20 kvě 2015 18:05

-
Naposledy upravil(a) monoque dne 23 kvě 2015 13:47, celkem upraveno 1 x.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 21 kvě 2015 10:16

U studiových monitorů není principiálně pointa oslnivý líbivý zvuk, ale umožnit maximální vnímání všech detailů mixu a práci s nimi - tak aby výsledek zněl dobře na většině poslechových zařízení. Čím lépe se to ve výsledku daří, tím lepší ty monitory jsou - výběr monitorů je samozřejmě i věc vkusu a způsobu práce ...

Tonysss

Příspěvek od Tonysss » 23 kvě 2015 17:52

tak aby výsledek zněl dobře na většině poslechových zařízení. Čím lépe se to ve výsledku daří, tím lepší ty monitory jsou - výběr monitorů je samozřejmě i věc vkusu a způsobu práce ...
tak,tak ... a proto spokojeně pracuji na monitorech v ceně látkového přehozu přes Amphion :D

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 04 čer 2015 18:11

Nastala zajímavá konstelace u mě ve studiu - sešly se tu 3 páry Amphionů: One15, One18 a Two15 (Two18 tady byly minule se svým stvořitelem).

Je moc zajímavé tady v reálu mít to o čem se měsíce exaltovaně diskutuje na GS a mít možnost to opravdu v reálu poslechout a porovnat. Chystají se sem na poslech i studioví kolegové z Prahy (Lukáš Martínek ze studia Svárov - který mě vlastně k tomuto celému pobídl a intuitivně touží po One15, Michal Šenbauer ze Sun Records atd.). Kdyby to někoho zajímalo též, je tu vítán, stačí zavolat nebo napsat PM

Už jsem trochu poslouchal a mám už svého osobního favorita ;)

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Stan

Příspěvek od Stan » 04 čer 2015 18:31

Diky za zajimavy clanek. Hezka party. :)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 05 čer 2015 09:49

Pár prvních dojmů jsem napsal sem kdyby to někoho zajímalo: https://www.gearslutz.com/board/high-en ... ul-57.html

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 05 čer 2015 12:35

koukam, ze je kolem nich po geithainech zase nova vlny hypu, prichazi to v pravidelnych vlnach. :) docela bych je rad slysel, ale uz me to nadsenectvi do monitoru trochu opousti, navic ten ext. amp je pro me dost velky minus. ale kdyby je nekdo v praze mel, dejte vedet.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 05 čer 2015 12:43

Ale jo, zaujalo mě to co se o nich v těch diskusích už dlouhodobě píše a protože některé z lidí co to pozitivně komentovali znám osobně a jejich názory beru jako dost zasvěcené, tak mě dost zajímalo si to vyzkoušet ... Pořád je něco nového ... a to je fajn ... Zesilovač mě taky trochu vadí ... ještě k tomu všemu další alchymie s výběrem zesilovače :)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 14 čer 2015 23:50

Dnešní večerní velmi zajímavé poslouchací session u Michala Šenbauera ve studiu - www.sunrecords.cz Genelec 1037 - Amphion One18 - Amphion Two15 - Geithain RL906

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Odpovědět