Nearfieldové dny v Savita Studiu - Focal, APS, Dynaudio

Vše co má reproduktor a vydává zvuk, vč. příslušenství
Odpovědět
Ivo
Moderátor

Nearfieldové dny v Savita Studiu - Focal, APS, Dynaudio

Příspěvek od Ivo » 12 úno 2008 18:05

Tak se mi během pár dní dostalo do studia několik věhlasných malých monitorů.

Začalo to "slavnými" Focal Twins

Obrázek

Upřímně řečeno, tyhle mě vzhledem k nadšenému "hype" všude kolem trochu zklamaly. Mým uším znějí dost "uměle", ne moc přirozeně, zvuk mých důvěrně známých nástrojů na nich zní trochu "procesovaně". Připadají mi taky trošku přebasované s ne moc detailními výškami. Při přepínání z Matrixů jsem měl vždycky pocit že mi trochu zalehlo v uších, najednou jsem "neslyšel". A pro mě mají takový ten "bednový syndrom" - tj. že slyším, že ten zvuk opravdu vychází z nějakých krabic (třeba u Matrixů si konkrétních beden nejsem skoro vědomý, zvuk jde z krásně definovaného prostoru)

Včera mi Safa doručil dva páry APS Aeon (jeden s titanovým, druhý s látkovým tweeterem)

Obrázek

Obě varianty jsem nějakou dobu poslouchal na různých typech hudby. Nějaký úplně výrazný rozdíl mezi oběma tweetery jsem neslyšel, s tím, že ten titanový má samozřejmě o něco výraznější výškové frekvence, ale v rámci příjemnosti.
Znějí fajn, i když opět mi z nich zněla taková lehká "bednovitost" a ten zvuk zase nezněl úplně naturálně ... ale vím, že jsem trochu rozmazlený ... ale nebudou to asi bedny pro mě ...

Pak jsem na závěr sáhl do krabice, kde měly být Dynaudia BM6A a po jejím otevření zjistil že mezitím upgradovaly na BM12A ...:-)

Obrázek

Jsou o poznání menší než Aeony i Focaly ... Už tak trošku rutinně a bez velkého očekávání jsem je dal na stojany a zapojil, pustil něco a najednou rychle zbystřil uši ... Znělo to velice příjemně, čistě, naturálně a hlavně - "nebednově" ... s příjemně a lehounce rozšířeným low endem ... Tak jsem si honem na tom pustil všelijaké věci a líbilo se mi to čím dál víc ... radost na tom poslouchat ...

Ano ... není nepravděpodobné, že znějí až "moc" hezky ... Ale slyším tam všechny detaily i prostor ... a moje nástroje znějí velmi přirozeně. Přepínání z Matrixů není takový šok jako při přepínání na Focaly nebo APS.

Tak tyhle Dynaudia bych si klidně dokázal představit jako decentní příjemné nearfieldy ve svém studiu ... Konečně pěkné bedýnky ...

Ale nejsem si nakonec jistý jestli je opravdu potřebuju ... Matrixy ukazují vše co je třeba ... (ve větší hloubi, šíři a detailech). Popřemýšlím o tom. Znějí velmi sofistikovaně ... potěšily mě. Přinejmenším do obývaku by ty Dynaudia byly super :wink: Ale musím počkat až nový obývák budeme mít ... (doufám že už letos ...)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 12 úno 2008 18:16

Ivo : Zaujimal by ma tvoj nazor na AIR6 .. Skus sa niekedy dohodnut so safom ..

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 12 úno 2008 19:38

Tak jsem dal zpátky ty Aeony a trošku si pohrál s polohou (dal je víc od sebe) a naležato - a beru zpět první dojem: zní to ted velmi pěkně ... není to tak "líbivé" jako Dynaudia, ale trochu mohutnější s více detaily na středech se zdá .... Hmm, zajímavé :wink:

safa
Profesionál

Příspěvek od safa » 12 úno 2008 19:43

I kdyz to na veci nic nemeni jen pro uplnost bych dodal jednu vec: Vzhledem k tomu ze rozehranej demo par mi zabavil EW, takze ty AEONy s titanovym vejskacem, co jsou ted u Iva, se rozehravaly asi jen 4 hodiny (idealne by mely hrat po min. 20ti hodinach).
Naposledy upravil(a) safa dne 12 úno 2008 19:45, celkem upraveno 1 x.
Freelance zvukař, uživatelská a prodejní podpora u Audiopro s.r.o.
http://www.soundman.cz | http://www.audiopro.cz | http://www.zvukarskaskola.cz

kexik

Příspěvek od kexik » 12 úno 2008 19:45

pocuvat bednu co nehrala mesiac je uplne zavadzajuce... bohuzial

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 12 úno 2008 19:47

U těch Aeonů mi jen připadá, že jsou trošilinku "zahlcené" v nižších frekvencích, i když jsem vzadu snížil úroven basů ...

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 12 úno 2008 19:48

kexik píše:pocuvat bednu co nehrala mesiac je uplne zavadzajuce... bohuzial
Až tak zlé to snad nebude, ale taky nechápu proč to nerozehrají přímo výrobci a pošlou ven už naplno fungující kousky ...

Ctirad

Re: Nearfieldové dny v Savita Studiu - Focal, APS, Dynaudio

Příspěvek od Ctirad » 12 úno 2008 19:49

Ivo píše:Ano ... není nepravděpodobné, že znějí až "moc" hezky ... Ale slyším tam všechny detaily i prostor ... a moje nástroje znějí velmi přirozeně. Přepínání z Matrixů není takový šok jako při přepínání na Focaly nebo APS.
Mě na první poslechy taky přišly BM12A hodně příjemné s velkým zvukem. Po nějaké době poslechu jsem ale nabyl přesvědčení, že ta velkolepsot zvuku je způsobená lehkou boulí na basech ve spojení s umístěním poblíž zdi. Po přesunutí ze stojanů na stůl už ta iluze velkého zvuku nebyla zdaleka taková a navíc skoro zmizel prostor. Asi budou dost háklivé na umístění v prostoru. Ve výsledku mi AEONy přišly celkově sušší a preciznější, obzvlášť při poslechu zblízka. Ale je to chlup. Nicméně Dynaudia jsou výrazně dražší.

kexik

Příspěvek od kexik » 12 úno 2008 19:55

Ivo píše:
kexik píše:pocuvat bednu co nehrala mesiac je uplne zavadzajuce... bohuzial
Až tak zlé to snad nebude, ale taky nechápu proč to nerozehrají přímo výrobci a pošlou ven už naplno fungující kousky ...
jedny take bedne vlastnim a s mnohymi podobnymi som sa stretol...
k druhej poznamke: dost desne by to zvysilo ich cenu... predstav si dennu produkciu menicov, ako sa musi cela navesat na droty a potom sa do nich minimalne den pusta nejaky rambajz. spotreba elektriny, rucne pripajanie a odpajanie, problem s hlukom...

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 12 úno 2008 20:03

Ctirad píše: Ve výsledku mi AEONy přišly celkově sušší a preciznější, obzvlášť při poslechu zblízka. Ale je to chlup. Nicméně Dynaudia jsou výrazně dražší.
Je to asi tak ... Aeony se zdají být méně "hifi" a více detailní, i když mají takový jakoby trošinku "lavor" na nižších frekvencích - jsou takové až moc všudypřítomné

Ctirad

Příspěvek od Ctirad » 12 úno 2008 20:18

Ivo píše:Je to asi tak ... Aeony se zdají být méně "hifi" a více detailní, i když mají takový jakoby trošinku "lavor" na nižších frekvencích - jsou takové až moc všudypřítomné
Z AEONů jsem neměl pocit žádného lavóru. Naopak u BM12A jsem měl kromě zmiňovaného mírného zdvihu na basech především pocit, že něco chybí na středech a pak ten již několikrát omílaný sešup na nejvyšší výškách (IMHO daný průměrem a materiálem výškáče).

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 12 úno 2008 20:33

Jinak jsem si ted udělal malou kulturistiku a párkrát přehodil ty Aeony - a jednoznačně se mi líbí víc ty s tím titanovým tweeterem, nezní nějak "ostřeji", ale jakoby tak trochu čistěji a vyváženěji mi připadá ...

Ale nakonec jsem nahodil zpět Dynaudia a hned měl takový (nevím proč) "úlevný" pocit, zase jakoby návrat do vyšší zvukové ligy, decentnější, aristokratičtější. Nebušilo to do mě tolik, ale vše bylo jasné, čisté a v pohodičce ... :wink:

Piha na kráse je dost slyšitelný šum ve standby režimu (APS jsou skoro neslyšné)

Přemýšlím taky k čemu u APS slouží linkový výstup ...

Takže to jsou mé dojmy z poslechového dne ...

Odpovědět