Pasivní Monitory vs Zesilovače

Vše co má reproduktor a vydává zvuk, vč. příslušenství
Odpovědět
c9000

Pasivní Monitory vs Zesilovače

Příspěvek od c9000 » 28 bře 2010 22:29

Ahoj,
Zajímal by mě jedna praktická věc,
Pokud mám řetězec : pasivní monitory mixpult a zesilovač v zapojení, že ze zvukovky jde signál do pultu, na něm se dá korigovat hlasitost, dále jde signál do zesilovače a následně do beden. Jak je nevhodnější pracovat se zesílením (krmením) monitorů?
Zda : 1. zesílit zesilovač řekněme na třičtvrtiny a hlasitost korigovat na pultu.
2. zesílit na max pult a hlasitost řídit zesilovačem (v mém případě přibližně čtvrtina volume zes.)
Možná to zbytěčně řeším ale mnozí zvás budou mít jistě nějakou praktickpou zkušenost. A poradí mi :wink:
Cimbál, Harmonium a Vozembouch.

lottewerther

Re: Pasivní Monitory vs Zesilovače

Příspěvek od lottewerther » 29 bře 2010 01:20

Zadruhé. Optimální úroveň linkového signálu před vstupem do zesilovače. Mix ne na max, ale na nulu.

jackies

Příspěvek od jackies » 29 bře 2010 02:33

Důležité je (mimo řeč) i optimální buzení citlivosti předzesilovačů (gainu) na šavlích pultu.

kexik

Příspěvek od kexik » 29 bře 2010 07:35

neriesis to zbytocne, je to dolezita vec. podstatne je nechat kazdemu zariadeniu dostatocny headroom (= krmit co najslabsim signalom) ale zaroven dost velky odstup od sumu (- krmit co najsilnejsim signalom). vysledok je onen spravny kompromis. tazko radit vseobecne... ak mas na vsetkom indikatory vybudenia/prebudenia, tak nastavuj vsetko tak aby si bol okolo nuly, ziadna cervena jak to obvykle vidim v praxi (99% zvukarov su hluchi metalisti)

biscuit

Příspěvek od biscuit » 29 bře 2010 10:16

v pripade kombinace s pultem, kterej plni funkci predzesilovace s regulaci, bys mel imho nejlepsi mit jen vykonovej zesilovac, do kteryho bys poustel signal z pultu. v pripade klasickyho hifi zesilovace mas vlastne dvakrat za sebou predzesilovac - jestli kecam, tak me opravte ;)

c9000

Příspěvek od c9000 » 29 bře 2010 10:33

biscuit píše:v pripade kombinace s pultem, kterej plni funkci predzesilovace s regulaci, bys mel imho nejlepsi mit jen vykonovej zesilovac, do kteryho bys poustel signal z pultu. v pripade klasickyho hifi zesilovace mas vlastne dvakrat za sebou predzesilovac - jestli kecam, tak me opravte ;)
No to máš teoreticky pravdu, ale snad by to nemělo mít nějak zásadní vliv na zvuk, zvuk jde z karty přes pult tak, že jde do Room/Headphones, kde prochází přímo do výstupu pultu, tam se nijak zásadní šum nevyskytuje. Následně při zesílení zesilovače na řekněme třictvrtě již tam drobný šum je ale prakticky neslyšitelný. Pokud by tedy měly být bedny krmeny co nejsilnějším ale né přebuzeným signálem, možná by bylo vhodnější mít zesilovač na max a hlasitost řešit na pultu. Nebo to možná ve výsledku bude stejné jako když dám hlas. na pultu na nulu a přidávat budu na zesíku.

Hifi zesilovaš mám doted z důvodu toho, že používám 2 páry monitorů které na něm mohu pohodlně přepínat, což koncáky nemají ( nejedná se o žádnou levnou čínu ).

kexik

Příspěvek od kexik » 29 bře 2010 11:02

biscuit píše:v pripade kombinace s pultem, kterej plni funkci predzesilovace s regulaci, bys mel imho nejlepsi mit jen vykonovej zesilovac, do kteryho bys poustel signal z pultu. v pripade klasickyho hifi zesilovace mas vlastne dvakrat za sebou predzesilovac - jestli kecam, tak me opravte ;)
ani nie, mnohe maju direct input alebo su aj hifi delene koncaky (ta vyssia trieda cela, dokonca sa robia monobloky pre kazdy kanal extra)

biscuit

Příspěvek od biscuit » 29 bře 2010 11:04

jj, ja chapu duvody, sam pouzivam hifi, ale nemam pult ;) taky chapu, ze kdyz mas zesik se kterym jsi spokojenej, nebudes kupovat jinej jen kvuli tomu, abys vypustil jeden predzesik.
si tak vybavuju, ze existujou i zesilovace s predzesilovacem, ktery maj moznost vstupu rovnou do vykonovy casti - vynechani predzesilovace. dokonce tuhle moznost nabizela i moje obstarozni tesla 2x20w :-D

c9000

Příspěvek od c9000 » 29 bře 2010 11:15

To nevím, je to starej starej Japan Pioneer, 2x 80 Wat myslím, ale kdysi jsem tady četl v jednom topicu, že je u některých beden vhodné právě vyhulit zesík na max a hlasitost řešit na pultu, že to pak nějak ty bedny líp nakrmí ale je fakt že jsem při těhhle pokusech nepozoroval nijak zásadní rozdíl, spíš jsem si ten rozdíl placeboidně připisoval právě provedené změně. Přímej vstup, nevím, mám to připojené na klasické phono a na zesilovače zapojený Direct.

kexik

Příspěvek od kexik » 29 bře 2010 11:19

ak tam je tlacitko direct, tak tam sa bypassuje znacna cast preampu. ono aj v profi koncaku ide ten signal cez kadejake svaby, ktore mozno principialne oznacit za preamp... trebars sumacny zosilovac ktory sefuje symetrickemu vstupu, obvod mute atd...

Odpovědět