Subwoofer

Vše co má reproduktor a vydává zvuk, vč. příslušenství
Odpovědět
pulDag

Subwoofer

Příspěvek od pulDag » 12 zář 2009 14:29

Hoj hoši,
před nedávnem jsem tu hodil topic, kde jsem se tázal jaké monitory si pořídit do 14000Kč zaměřením spíše na poslech než na nahrávání či monitoring, a zdali si k nim nechat subwoofer z logitech z5500. Mnoho z vás mi radilo tak či onak (díky), a nakonec jsem si pořídil Alesis M 620 (10000Kč), u kterých se mi moc líbil spíše hi-fi zvuk s dostatkem basů (oproti tapco s5) při normálních hlasitostech. Po připojení zmíněného subu jsem se zhrozil (basy rozblité, předuněné a s rezonancí) a ihned jsem ho prodal.
A tak, když chci poslouchat na vyšší hlasitost a udělat si doma diskotéku, chybí mi sub.
Samozřejmě jsem si nejdříve letmo projel zdejší forum, ale jediný sub který se zde doporučuje (cenový strop 10000Kč) je JBL E 150P, který papírově začíná až na 50Hz a přece jen bych nemohl použít XLR ani TRS kabeláž.
Nezbývalo mi tedy hledat na vlastní pěst a dostal jsem se k těmto třem kandidátům:
1. možnost - TANNOY TS8 (http://www.dj-obchod.eu/katalog/repro-s ... y-ts8.html) -
2. možnost - SINN 7 - DerSUB.10 (http://www.dj-obchod.eu/katalog/repro-s ... ub-10.html)
3. možnost: KRK RP10 S (http://www.dj-obchod.eu/katalog/repro-s ... p10-s.html)

Zváště ten Tannoy se mi moc líbí, ale co jsem zde četl příspěvek od kexika, dolní vyzařování je jen na filmy...
Nuže, co mi k tomu povíte? :idea:

pulDag

Re: Subwoofer

Příspěvek od pulDag » 18 zář 2009 10:37

Čekáním na nějaké moudro člověk nezmoudří, a tak jsem hledal na vlastní pěst. O studiových Subwooferech toho vskutku moc není, a pokud ano, tak se řeší daleko dražší kousky (25 000+). Tak jsem sklouznul do hi-fi for, kde jsem se mimo jiné dočetl, že sub do deseti tisíc nemá s reprodukcí hudby nic společného :?: . Sub by měl být cenově dvakrát dražsí než regálovky, už jen z toho prostého důvodu, že kupujete krom reprobedny i v ní zabudovaný zesilovač. Což u monitorů, kdybychom je brali jako regálovky, jaksi pravda není. Na druhou stranu za 10000Kč těžko koupíte regálovky a stereo zesilovač aby hráli alespoň obdobně. Dále jsem se dočetl, že nejvhodnější na hudbu je prý desítkový měnič (10"), je lehčí (oproti 12") s větší dynamikou a oproti 8" má větší punch. To zřejmě platí u levnějších variant subwooferů (<15000). I přes zmíněné moudro, mne začal zajímat sub od KRK Systems konkrétně V12S Series 2.
Dále jsem narazil na několik "nestudiových" subu, konkrétně HSU research STF-2 , AV123 MFW-15 Subwoofer a Xavian Basso, které by stáli za vyzkoušení. Bohužel o prvních dvou zmíněných nenajde seznam.cz jedinou zmínku :!: .
Když už tedy vlastní zkušenosti s touto problematikou nemáte, nevíte alespoň jak je to s možným poslechem, v jakém konkrétním krámě se dají dunítka (studiová) vyzkoušet? (pokud možno v Praze). :shock:

kexik

Příspěvek od kexik » 18 zář 2009 19:34

ja mam hifi sub za menej ako 10000... infinity beta sw10
10" uzavreta ozvucnica, long throw, alu-cer membrana, hra hodne audiofilsky. ale krmim ho cez digi vyhybku a okolo deliacej frekvencie dost tazko ekvalizujem
navyse nema HP pre satelity, cize bez vyhybky sa tak ako tak nezaobides. pouzivam dcx2496 od behringra

hombrefeo

Příspěvek od hombrefeo » 18 zář 2009 19:55

ten muj Infinity BU-1 ma vyhybky, vykon dostatecny a cena je myslim lidova

hombrefeo

Příspěvek od hombrefeo » 18 zář 2009 20:03

Jindy

Příspěvek od Jindy » 19 zář 2009 15:37

pulDag: sub od z5500 se mi vubec nelibil, je na hudbu hrozne pomalej, je akorat tak na filmy a hry...

neco odzkouset by sis mohl asi treba v AudioPro u safy, pripadne i pujcit, staci se domluvit...jinak po domluve to jde snad skoro vsude...

pulDag

Příspěvek od pulDag » 21 zář 2009 21:46

Díky za reakce,
Infinity BU-1 vypadá zajímavě, ale nemá stavitelnou fázi, nemá XLR ani TRS output/input (takže je nutné si dělat vlastní kabeláž? nebo to je zas přes nějaký výhybky?) a hlavně u nás není k sehnání (zase seznam.cz neví nic).
Infinity beta sw10 se už u nás sehnat dá, ale těch cajků kolem (co je to digitální výhybka? co je to Ekvalizace kolem dělící frekvence? takže asi stejný problém jako u BU-1), k podobné problematice se snad dostanu až časem. Až si pročtu nějakou tu vhodnou literaturu.
Proto jsem si nakonec pořídil (objednal) Tannoy TS10 za rozumných 12000.
Příjde za týden, tak pak napíšu nějaký resumé. :idea:

kexik

Příspěvek od kexik » 22 zář 2009 07:53

puldag: digitalna vyhybka je vyhybka kde nemas klasicke analogove filtre ale AD prevodnik/spdif vstup-DSP procesor-DA prevodniky. cize delenie prebehne v DSP chipe, ktory odkrem filtrovania zvlada aj manipulacie s fazou, frekvencne nezavisle oneskorenie (!- to je presne to co pri 2.1 potrebujes a co NEJDE zariadit analogovo) a obvykle aj moznost parametricky ekvalizovat jak vstupny signal tak aj jednotlive rozbocene signaly, co v kombinacii s meranim umoznuje nastavit aparat presne na konkretnu miestnost a bod posluchu

mas ale pravdu, je to uz vyssi divci, a nastavit taku vyhybku nie je jednoduche (to nie je jednoduche ani pri tej najjednoduchsej), a nejake samostudium sa ti bude vzdy hodit

pulDag

Příspěvek od pulDag » 06 říj 2009 12:32

odkaz na zahranicni forum, kde testuji suby: http://www.hometheatershack.com/forums/ ... model.html

jackies

Příspěvek od jackies » 06 říj 2009 14:56

Asi pozdě, ale co se kouknout na sub Tapco SW10 ?
Zrovna mi včera přišel nabídkový mail.
Za 9.900.- bez DPH i s párem Mackie MR5 je velmi fajnová cena.
Ale i bez akce a bez VOC je to docela slušné.
http://i35.tinypic.com/2r40msn.jpg

pulDag

Příspěvek od pulDag » 06 říj 2009 16:18

jackies píše:Asi pozdě, ale co se kouknout na sub Tapco SW10 ?
Zrovna mi včera přišel nabídkový mail.
Za 9.900.- bez DPH i s párem Mackie MR5 je velmi fajnová cena.
Ale i bez akce a bez VOC je to docela slušné.
http://i35.tinypic.com/2r40msn.jpg
Za tuhle cenu by opravdu nebylo co resit, ale uz jsem si vybral a koupil. Zejtra by měl přijít (snad už konečně). Škoda no.
Jinak jsem o subu tapco sw10 premyslel, ale nakonec se mi zdál "moc levný" :?

pulDag

Příspěvek od pulDag » 08 říj 2009 20:39

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * -> Update: * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Tannoy TS10 :
Jde opravdu hodně nízko, frekvence které nebyly na logitech z5500 slyšitelné, tu jsou naprostou samozřejmostí. Ale 25Hz už s takovou grácií nedává. Rychlej je jako nic co jsem doposavaď slyšel. Což na druhou stranu neni dvakrát směrodatné, páč dobře znám jen počítačové sestavy. Nejpodobnější se mi zdál sub ze sady BOSE Companion 3. Takže na hony vzdálen creativu, geniusu či logitechu a jejich nejvyšším řadám. (offtopic: Ale takovej sub z logitech x540 nehraje špatně, spíš až překvapivě muzikálně :idea: ).
Co se výkonu týče, nemám výhrad. Sub rozezní každou okenní tabulku, rozvrzanou skřín a dveře. Tužky spolu s klávesnicí vytvářejí na stole menší konzert.
"Drop-downy" šimrají v podbříšku, jako když je člověk až po uši zamilovaný. Výkonový strop jsem ještě nehledal, přece jen nechci to hned spálit, a nějakej ten čas na rozehřatí tomu dám.
Sladění s Alesisema (dělící frekvence) bude trvat asi déle, ale nějakej ten základ jsem již prokouknul 8)
Co se týče ostatního nastavení, fázi jsem otočil na 180 a Volume Control neni ani na půlce (obdobně jako na zmiňovaných monitorech).
...časem přidám ještě nějaký fotky. (měření hodnot nebude, neni na to HW)

Odpovědět