Vymena monitoru - Mackie HR824

Vše co má reproduktor a vydává zvuk, vč. příslušenství
Wohma

Vymena monitoru - Mackie HR824

Příspěvek od Wohma » 20 srp 2010 18:54

Mam pocit, ze podobne tema tady jeste nebylo, tak aspon se pobavite a treba mi poradite :)
Zhruba pred rokem jsem od Kayka tady z fora koupil Mackie HR824 a nemel jsem problem - nebo aspon mi zadny nedochazel. Prvni mi dosel pri pohledu na ucet za propalenou elektrinu :D Neni to samozrejme jen zalezitost beden, ale 150+100W RMS bedny proste papaji hodne. Druha vec je, ze mistnost, ve ktere je posloucham, je sice aspon trochu rozumne velka (cca 20m2), ale bedny musim mit u steny a vzhledem k tomu, ze jsem v podnajmu, tak nejake velke akusticke upravy delat nemohu. Takze potencial 8,75" wooferu se stejne ztraci a kdovi, jestli nema spis negativni ucinky.

Bedny pouzivam jak k praci s hudbou, tak i na bezny poslech, prilezitostne hrani atd. atd... Prikoupit nejaka mensi sumitka na casual poslech by bylo sice fajn reseni, ale neni prilis prakticke (prepinani beden) a navic se mi proste nevlezou na stul, uz tak je to s tema Mackama dost natesno.

Napadlo me proto, jestli Macky nevymenit za neco trochu mensiho a slabsiho. Chtel bych neco v podobne cenove relaci (resp. kvalitativni rovine) - jelikoz se ted stehuju a koupil jsem novou kytaru, tak penize na upgrade proste nejsou a ani do toho uz moc penez vrazet nechci. Naopak si nechci ani nijak moc pohorsit. Po cem se tedy mam divat?

Jako prvni me napadly A7ky, ty by se i realne daly sehnat z druhe ruky a mozna by s nekym sla domluvit primo vymena 1:1, pripadne s nejakym doplatkem. To by bylo naprosto nejlepsi reseni, protoze lapalie s prodavanim a naslednym kupovanim se mi prochazet nechteji. Navic by bylo snadne porovnani vedle sebe :) U tech Adamu by mi ani nevadil prilis analyticky zvuk, tohle mi nikdy nevadilo ani na bednach, ani na sluchatkach.

Nechci se ale ani omezit jen na Adamy. Co jsem se koukal, tak v uvahu jeste prichazi Yamahy MSP7, KRK V(XT)6, velkou neznamou jsou pro me monitory JBL a hodne dobry veci ctu i na Focal CMS50, i kdyz ty maji jen 5" woofer a 65ky uz jsou docela drahe.

Co byste radili vy? A nebyl by tu eventualne nejaky zajemce o vymenu za neco zajimaveho?

P.S.: Moje bedny jsou prvni verze, navic s THX PM3, i kdyz to asi nikdo z nas nevyuzije.

SoundsFine

Re: Vymena monitoru - Mackie HR824

Příspěvek od SoundsFine » 20 srp 2010 20:11

Quested S7
Obrázek

Emes Black
Obrázek

Wohma

Příspěvek od Wohma » 20 srp 2010 22:47

Dik moc za tipy, Questedy jsou hodne zajimavy, bohuzel vykon 190W asi moc velkou usporu neprinese :) Ale mozna bych do toho sel. Emes vubec neznam. Ani jedna znacka se ale u nas prilis sehnat neda, coz?

matucha

Příspěvek od matucha » 21 srp 2010 03:33

neznam je osobne, ale jestli sou aspon tak dobry jako rl901 minus 2 oktavy, tak myslim, ze je vsechno vporadku http://schmitronicshop.de/index.php?mai ... anguage=en

uspora na elektrice? hmmmm... no kazdopadne vsechny posledni adamy sou na D class a to je elektricky hodne efektivni, co muzu soudit... A7X A8X budou urcite zajimavy bedny aspon na ozkouseni

Ondra P.

Příspěvek od Ondra P. » 21 srp 2010 08:31

Wohma : kolik ti to sežralo měsíčně ?

Wohma

Příspěvek od Wohma » 21 srp 2010 09:28

ekeaze - jak jsem psal, tezko soudit, bedny zvlast zmereny nemam, ale spotrebu jsme meli extremne vysokou (ve dvou lidech jsme propalili kolem 1000Kc mesicne, a to tim netopime, ani neohrivame a mame vlastne minimum spotrebicu).
Jinak jak pisu - nejde mi ciste jen o tu usporu, i kdyz je to dulezity faktor. Kdyz si vezmu treba ty Adamy, ktery maji 50+50W, tak je jasne, ze tam bude nezanedbatelne nizsi spotreba - zvlast v te Xkove rade.

matucha: No 1000 Ecek je uz dost mimo muj rozpocet :)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 21 srp 2010 11:53

no ja teda neviem .. ale ked zosilovac 50W nehra , alebo 1000W nehra , tak rozdiel v spotrebe nebude nejaky zasadny ?? alebo hej ? detto , ked hraju rovnako hlasno , tak maju porovnatelnu spotrebu ..

matucha

Příspěvek od matucha » 21 srp 2010 15:41

Co ja vim o tyhle efektivite, tak:

Class A zere furt stejne
Class AB je efektivnejsi (kdyz nic neprolejza, tak zere min)
Class D je hodne efektivni

ale to nam asi lip rekne nekdo jako Kexo

Wohma

Příspěvek od Wohma » 21 srp 2010 15:52

Jenze me prave bedny hraji vetsinu dne - teda kdyz jsem doma. Jinak samozrejme trida zesilovace je dost podstatna, zvlaste treba A vs. D.

Ted jsem ale koupil merak spotreby a nestacim se divit - i kdyz toho Macka docela vytavim (zblizka neposlouchatelna hlasitost), tak merak neukazuje pres 20W... Jeste divnejsi je to, ze v podstate nezalezi na hlasitosti, ten rozdil tam je zhruba 3-5W (neslysitelne vs. randal jako prase). Je to mozne? Nebo ten merak meri neco uplne jineho, nez si myslim? :)
Jde o tento meric: http://www.elektro-1.cz/emos-digitalni- ... /18851367/

vras

Příspěvek od vras » 21 srp 2010 16:10

Class D se pouziva asi jen v PA, v monitorech ne.
Pytkin: neni az tak pravda - zesak s vykonem 1000Watt miva vyssi napajeci napeti nez 50Watt konec, tj. pri stejnem vybuzeni beden (tj. stejny proud na vystupu do repra) budou na koncovych tranzistorech vyssi tepelne ztraty. Pri nule tam tece akorat klidovy proud, ktery byva u vetsiho zesaku vetsi, takze tam rozdil bude (zalezi na konstrukci zesilovace, nemusi byt ale nejak zasadni). Pri minimalnim vykonu dtto. Nejvice tepelnych ztrat na zesilovaci je v momente, kdy je zesilovac vybuzen na 50%, pri vyssim vybuzeni nez 1/2 jde vetsina vykonu uz do civky v reproduktoru.
Ted jsem ale koupil merak spotreby a nestacim se divit - i kdyz toho Macka docela vytavim (zblizka neposlouchatelna hlasitost), tak merak neukazuje pres 20W... Jeste divnejsi je to, ze v podstate nezalezi na hlasitosti, ten rozdil tam je zhruba 3-5W (neslysitelne vs. randal jako prase). Je to mozne? Nebo ten merak meri neco uplne jineho, nez si myslim? :)
asi bych cekal krapet vetsi rozdil mezi vybuzenim a nulou, ale ten prumerny prikon ~~20W-30W pro ticho/normalni vybuzeni muze klidne sedet.

Wohma

Příspěvek od Wohma » 21 srp 2010 16:49

Ale vzdyt prave treba ty novy Adamy rady A[n]X maji zesak tridy D a podle me takovych bude cim dal vic, at uz je to (zvukove) dobre nebo ne.

Kazdopadne me to dost prekvapuje, zvlaste kdyz v manualu od tech mych beden pisou, ze pri hlasitejsi reprodukci je prikon kolem 130W (na bednu).

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 21 srp 2010 16:59

Uz novejsi revize "ne-X"ovych Adamu mely Dckovej zesilovac, stejne jako treba novy PMCcka(!), taky to nechapu.
BTW stejnej vykon zesilovace = stejna hlasitost je imho nesmysl, urcite je treba vzit v potaz minimalne citlivost menice ne?

vras

Příspěvek od vras » 21 srp 2010 17:09

Ale vzdyt prave treba ty novy Adamy rady A[n]X maji zesak tridy D a podle me takovych bude cim dal vic, at uz je to (zvukove) dobre nebo ne.
Tak to pak jo. Pulsni zesaky jsou hudba budoucnosti - mrnave, lehke, ucinne, a hlavne budou v konecnem dusledku i levnejsi, ze....Ale klasicky linearni zesak by mel byt vzdycky presnejsi, aspon si myslim.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 22 srp 2010 01:17

no chcelo by to zmerat nejaky ten D zosilovac .. ci tu nahodou neriesime hluposti a k ziadnemu zasadnemu setreniu nepride ..

kexik

Příspěvek od kexik » 23 srp 2010 09:14

k tej spotrebe mal najzasadnejsiu poznamku vras, v zasade povedal vsetko spravne, ale teba doplnit. koncak v ab triede zerie bez vybudenia tolko, aky je jeho kludovy prud. on totiz ak hra potichu, funguje v triede a, az pri plnom vybudeni je v b-cku, tj zacina sa zatvarat druhy tranzistor, pricom sa ale nikdy nezavrie uplne. cista trieda B, tj ze sa zavrie, sa nepouziva, koli neunosnemu skresleniu.
kludovy prud pri beznych integrovanych obvodoch, pouzivanych vo vsetkych monitoroch do ca 500eur za kus, je asi 100mA pri napajani ca -+25V, v kazdej bedni su dva az tri (vysky a basy alebo vysky 1 a basy 2), cize kludovy odber 15W je tak celkom normalka. diskretne kvalitne ABcka maju ale kludovy prud ale kludne 500mA (trebars ten co pouzivam ja) a tam je kludova spotreba kludne 50W!
Navyse pri koncakoch s diskretnymi suciastkami ide ten kludovy prud obvykle nastavit a mozno je v 824kach taky koncak a mozno sa v nom pohybali tie nastavovacie trimre a zerie viac.
Dalsia moznost kedy zosilovac zerie a topi je, KED VAZBI NA VF!!! vtedy vlastne ide na plny vykon, akurat v nepocutelnej oblasti a kedze repra podobne frekvencie nevyziaria do akustickej domeny, meni sa to cele na teplo, ciastocne v bedniach, ale hlavne v koncaku samotnom. to je velmi pravdepodobne v tomto pripade... odhalit to ide jedine osciloskopom.

Odpovědět