Yamaha HS7 a digitální šum.

Vše co má reproduktor a vydává zvuk, vč. příslušenství
Odpovědět
MafinPhoenix

Yamaha HS7 a digitální šum.

Příspěvek od MafinPhoenix » 20 čer 2015 10:47

Ahoj,

tak jsem si pln radosti přivezl domů nové moniotry Yamaha HS7. Bezmyšlenkovitě jsem si k nim koupil dva Jack - Jack kablíky a zapojil je do exerní zvukovky u kompu. Bohužel se mi v reprácích objevil digitální šum. Zkusil jsem dvě různe externí USB zvukovky, různé USB kabely, ale problém přetrval. Je mi jasné, že je to způsobeno zemnící smyčkou mezi kompem a reprákama. Ale nemám nikde poblíž zásuvku na jiný fázi. Když jsem zkusil připojit reprák XLR kabelem (ten by už měl být určitě balanced) tak tam ten šum zůstal, ale je menší, ale to XLRko je 15m co mám k mikrofonu, takže moc dlouhý. Když místo velkýho kompu připojím NTB tak ten problém nemám. Je nějaká snadná a nenásilná cesta jak to elminovat? :(

PELF
Profesionál

Re: Yamaha HS7 a digitální šum.

Příspěvek od PELF » 20 čer 2015 12:18

Šum nebo brum? To je docela rozdíl. Zemní smyčka právě brumí, téma řešeno např. zde pc/divne-zvuky-z-repro-odstineni-pc-t14593.html
audio::video::postprodukce
Studio ATLAS

rastis

Příspěvek od rastis » 20 čer 2015 12:26

digitalny sum je nieco dost ine, ako brum sposobeny zemnou smyckou. pri vzniku zemnej slucky je prave casto najlepsie, ked su veci napajane z jednej fazy, ta slucka vznika, ked sa veci napajaju z roznych miest. cize hladat inu fazu asi nema zmysel.

cize... je debata o digitalnom sume alebo o brume od zemnej slucky ?

msmucr

Příspěvek od msmucr » 20 čer 2015 14:31

Zemní smyčky bohužel se nemusí projevit jako klasický brum (50Hz a vyšší harmonické), ale můžou ve výsledku způsobovat i rušení na jiných frekvencích s odlišným slyšitelným projevem nebo degradací audio signálu, než typická "padesátka". Např. rozdíl potenciálů se projeví v momentě, kdy začne pracovat některý komponent v počítači, jehož odběr má ale spíš pulsní charakter, pak samozřejmě záleží na periodě těch pulsů... atd.
Je to celé poměrně komplikovaná problematika, kvůli všem faktorům, co do toho vstupují.. Např. kde všude v zařízeních a jak je spojena signálová zem se zemí ve zdroji, jestli je to vše v rámci zařízení zemněno na jednom místě, jaké mají jednotlivé cesty odpor, jak jsou udělány vícevrstvé PCB...
Speciálně u počítačů a externích zvukovek, které můžou být buď zcela nebo částečně (v kombinaci se vlastním zdrojem na preampy a analogové obvody) napájené z USB/FW portu počítače je to vcelku složité.
Odstranění opravdové příčiny problému je pak docela oříšek (např. zkoušení jiné zákl. desky, rozebírání externí zvukovky.. zdroje od notebooku.. ideálně doprovázené průběžným měřením) a někdy prakticky nemožné.

Takže většinou nezbývá, než zajistit základní náležitosti (vše napájené z jednoho prodlužovacího přívodu - psa, minimalizace délky signálových kabelů, které jsou ideálně vedeny mimo silových) a zkusit zemní smyčku přerušit.

Připadají v úvahu dvě možnosti -
1. Použití pasivního transformátoru na oddělení
Má výhodu v zachování všech výhod sym. zapojení a zároveň i potlačení ext. vf rušení. Nevýhoda je v tom, že kvalitní vstupní trafo, které má dobré vf vlastnosti a nemá velké zkreslení (vždy tam nějaké bude) na nízkých frekvencích při linkových úrovních stojí docela hodně peněz (stereofonní symetrický izolátor s dobrými trafy - např. Jensen nebo Rane stojí okolo 300USD).
To je varianta, kterou bych ale volil např. na živé vystupování s notebookem, kdybych chtěl mít jistotu, že se zapojím do jakéhokoliv zařízení a nikdy to nebude bručet. :)

2. Odpojení pinu 1 (zem) v XLR samci u propojovacích kabelů.
Tahle varianta má jednu nevýhodu v tom, že fakticky vyloučí stínění kabelu ze hry a tudíž je vše citlivější na externí rušení v konkrétním prostředí. Nicméně ve většině případů a domácích studiích tohle nebývá až tak výrazný problém (navíc u propojení do monitorů nehrozí, že by sis nahrál cvrlikání mobilu).

Je tam ještě pár dalších technických věcí a variant (např. neodpojit pin 1 úplně, ale dát tam kondenzátor s odporem, kdyby bylo rušení problém), ale teď bych asi osobně zkusil jako první variantu 2, tzn. nové XLR-XLR kabely (ideálně kratší než 15m :)) a odpojit pin 1 na straně u beden.

Michal

TAP

Příspěvek od TAP » 20 čer 2015 23:58

tento problém mi už párkrát vyřešilo, že jsem vyměnil vadný zdroj. hledej.

dJR

Příspěvek od dJR » 21 čer 2015 10:47

"Je mi jasné, že je to způsobeno zemnící smyčkou..."

Tady je zase někomu něco předem jasné, ale přesto se ptá :D Říká se zemní smyčka, nikoli zemnící.

Šumí ty tvé HS7 i při odpojených vstupech?

Ideální by bylo, kdyby si nám šum natočil a řekl si nám, co máš za "zvukovky".

Někdy to může být "napálený" mikrofoní vstup, aniž by byl mikrofon připojený...

melkortheevil

Příspěvek od melkortheevil » 22 zář 2015 21:07

Taky mi šumí tweetery u nových HS7. Jen při zapojení do el. sítě a zapnutí. Oba stejně. Nijak dramaticky. Všimnu si toho až při večerním poslechu a pauzách. Měl by být tweeter absolutně tichý?

msmucr

Příspěvek od msmucr » 22 zář 2015 22:04

melkortheevil píše:Taky mi šumí tweetery u nových HS7. Jen při zapojení do el. sítě a zapnutí. Oba stejně. Nijak dramaticky. Všimnu si toho až při večerním poslechu a pauzách. Měl by být tweeter absolutně tichý?
Pokud to není nějak výrazně moc a u obou stejně, tak je to normální.. Šum zesilovače vestavěného v akt. monitorech. Záleží, jak je to uděláno, samozřejmě existují bedny s horšími i lepšími odstupy (kdy je šum patrný jen v případě, když máš ucho nalepené na tweetru), obecně to dost koreluje s cenovou hladinou.
Pokud chceš ještě udělat nějaký test a potvrdit si to, tak odpoj signálový kabel u jednoho z monitorů a porovnej s tím druhým. Jestli to bude na poslech stejné, tak je to zmíněný šum zesilovače.

Jinak reálně při normální práci to nebývá zásadní problém.

Michal

melkortheevil

Příspěvek od melkortheevil » 22 zář 2015 22:21

Díky za odpověď. Test jsem udělal. Šum je stejný. Musím napínal ucho a spíš ho dát až k tweetru, abych vypátral zdroj. Na prodejně jsem toto mohl přeslechnout díky okolnímu hluku, i když i toto jsem tam zkoušel.

Odpovědět