dotaz, co koupit, nahrávání audia k videu

Diskuse ohledně nákupů audiotechniky (mám si koupit X nebo Y)
Odpovědět
uteri

dotaz, co koupit, nahrávání audia k videu

Příspěvek od uteri » 07 dub 2011 22:52

nákup záznamového hw

Odeslatod Uteri v dnes, 07:01
Ahoj,
Jsem lama.
Mám ideu: chtěl bych nahrávat nějak rozumně zvuk k videu ale trochu dost si nevím rady jak ...
Abych to osvětlil: přestava je jasná - při natáčení nějaké scény (verze zhruba home video až nějaké amatérské divadelní představení) mám problém s nahráváním zvuku (když natáčím přez Fujifilm HS10) (maj tam dva mikrofony, něco je slyšet ale nejlée to chytá ten rámus co je nejblíže, tedy publikum, a ne moc zřetelně účinkující).
Tak jsem si říkal že by to chtělo směrový mikrofon a někam ukládat zvuk (HS10 nemá externí vstup zvuku).
V první verzi jsem to realizoval směrovým mikrofonem Yukon a diktafonem Sony IC FP 450 (jen mne mrzí že mikrofon je na A123 a diktafon na AAA zatímco foťák, videosvětla, čelovku, baterky, nabíječku na mobil a dalčích pár věcí mám na AA) (občas vyrážím do přírody a v případě že něco exne tak nerad řeším problémy s kompatibilitou)
mikrofon nebere zvuky nad 10khz, diktafon to prý řeže nad 7khz, tj zvuk z toho je takovej divnej (určitě si to dokážete představit).
Tak teď vymýšlím druhou verzi.
zatím jsem se dostal na následující sestavu:

Rode VideoMic Pro (možná ještě mrtvou kočku proti větru)
Rode Boom Pole (pro přiblížení ke zdroji zvuku)
Yamaha Pocketrak C24
investice do 13000,-

O co bych Vás chtěl požádat:
1) oponentura jestli je to dobrý nápad, tahle sestava, pokud ne, popsat co je špatně, proč a doporučit řešení.
2) úvaha o záznamu zvuku - jak to vlastně vypadá se záznamem zvuku, jestli touhle cestuou chytnu dostatek zvuku a dostatečnou kvalitu, aby se to dalo rozumně poslouchat (myslím že mikrofony ve foťáku mají ořez nad 18khz, takže něco na této úrovni by mohlo stačit)
3) moc tomu celkově nerozumím, tj audiopojmům, kolem zařízení (či jinak - na co si dát pozor, co je důležitý parametr, jak se změna hodnot důležitých parametrů projeví na nahrávaném zvuku). pokud by jste věděli o nějakých stránkách pro lamy (počáteční nalejvárna kolem zvukařiny) napište mi prosím.
4) co bych nerad řešil: že HS10 je sračka aže si mám pořídit kameru. o tom vím ale dělám s tím co je a zatím to stačí. (navíc jsem z HS10 už rok nadšenej, teda až na *.mov videa (formát) (blbě se konvertuje) a na systémový blesk (jednokontaktový)

Předem moc děkuju za konstruktivní příspěvky, pokud by jste měli zájem můžu dodat nějaké vzorky zvuku současné sestavy a mikrofonů z foťáku.
jo a kdyby jste věděli o nejakých programech pro matlab na porovnávání a vyhodnocování kvality zvuku, napište mi též ať mám nějaké objektivní měřítko.
S pozdravem a na odpovědi se těší
Uteri

Tudy

Re: dotaz, co koupit, nahrávání audia k videu

Příspěvek od Tudy » 07 dub 2011 23:24

http://www.audiotek.cz/product-35833-zoom-h4n
Ty vestavěné mikrofony jsou na záznam zvuku k videozáznamu hodně v pohodě a kdyby nevyhovovaly, tak lze připojit externí.
Petr Tudy Holubář - INSANIA, RIVER
Tvorba + dema nástrojů: http://www.soundcloud.com/tudy-cz

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 07 dub 2011 23:31

zavisi co viac potrebujes .. ak si schopny mikrofon umiestnit niekam ku zdroju (na podium) , tak by stacil recorder so zabudovanymi mikrofonmi .. Taky ty "svadobny" kameramani dost hufne pouzivaju ZOOM recordery .. Celkom fajn je H2 .. cena asi polovicna , oproti tej yamahe .. ma 4 mikrofony (2 do predu a 2 do zadu) a vie zaznamenat "surround" .. Toto sa da super pouzit na koncerty aj .. Ak ide o nasminanie divadla , a nemozes dat blizsie mikrofon , a si odkazany len na poziciu "v hladisku" , tak by bolo lepsie investovat do poriadneho smeroveho mikrofonu .. Velmi dobry je AKG C451 + CK8 .. Alebo od RODU NTG rada ..

uteri

Příspěvek od uteri » 17 dub 2011 15:25

Ahoj
Díky za odezvu.
to Tudy: dobrý nápad, popřemýšlím o této variantě.
to Pytkin: k pódiu se zatím moc nedostanu, díky za odkazy na ty směráky.
Zatím jsem stihnul koupit HTDZ HT-81 (vím celkem sračka, ale je na tužkovku AA) a trochu jsem zkoušel dělat nějaké testy. No řekl bych že metodika nic moc ale lepší nemám:
zkusil jsem pustit zvuk z bedniček od PC (zvukovou stopu 10hz - 22khz) a nahrávat to. Bedničky se ukázaly neschopné přehrávat vyšší ftekvence, tak jsem to zkusil s repráčkem od Sony IC FP 450 ... tam to bylo lepší, vypadá to že tenhle mikrák dá 16khz (podle adobe audition 1.5 FFT ) (nahráváno do PC) Diktafon Sony dá asi taky tolik, takže by bylo možné říct že kombo HT81 a Sony IC FP 450 dělá rozumný zvuk (i když výšky moc ne) Blbý je že jsem vyhodil 3k za ten Yukon ... ten končí u 10khz a jediný klad je že má vlastní zesík a výstup na sluchátka ale na druhou stranu příšerně šumí.
Zatím jsem celkem spokojen, tedy pravda, primárně proto že jsem ještě neudělal žádný ostrý test.
Čeká mne teď vymyslet jak ten HT81 držet ... maj tam nějaké stojánky, jeden má závit možná na 3/8" ale bez záruky a nemám tyč, takže musím ji někde koupit a uvidím.
Po první nahrávce budu vidět jestli má cenu to nějak rozšiřovat nebo jestli to bude stačit.
Díky moc za rady.
Zatím se mějte moc krásně.
Uteri

Odpovědět