Můj první song v Cubase

Vaše produkce a názory na ní, české a slovenské elektronické kapely a projekty
Odpovědět
Atoss

Můj první song v Cubase

Příspěvek od Atoss » 17 úno 2009 18:28

Ahoj, zde posílám svůj úplně první a zatím i poslední song vytvořený v Cubase. Je to známá písnička a sloužila hlavně na to, abych se s Cubasem a celým procesem tvorby hudby seznámil....

http://www.myspace.com/atoss80

Zatím je skladba ve fázi před "masteringem". Jelikož jsem nikdy mastering nedělal, poraďte prosím jak postupovat. Vím, že by se měl v této fázi člověk zaměřit hlavně na EQ a dynamiku.

Co se EQ týče, tak musím říct, že pořádně nevím, co s tím a uvítal bych radu zkušennějších:).

Dynamika by měla být v dnešní době asi trošku hlasitější. Skladba má RMS -17 dB. Vím, že asi neexistuje žádný obecný vzorec nastavení Compressoru. Poraďte ale prosím ze zkušennosti, jak nastavit Treshold, Ration, Attack, Release, MakeUp Gain a jestli nastavit provádění koprese podle RMS nebo spíš podle Peak...používám základní Compressor plugin z Cubase SX1.

Pokud chcete hodnotit provedení mojí Coververze, tak samozřejmě můžete taky :P.

Díky

Jindrix

Příspěvek od Jindrix » 17 úno 2009 20:04

Atoss: I když nejsem z "těch pravých, fundovaných lidí" (jsem tady na eZone 0), rád bych Ti napsal pouze své osobní názory:

Ke Tvé skladbě - vybral sis opravdu známý hit, bohužel opravdu hodně starý (značně "Old-School"), u kterého Ti to nikdo neocení, ani kdybys měl udělaný zvuk jako Pink Floyd, třeba.
Ale já mám co povídat - před pár lety jsem takhle zavítal sem na eZone se skladbou "Popcorn" v mé úpravě a bylo to strašné.
Přesto se našli lidé, kteří mi řekli svůj názor, poradili a radami některých z nich se řídím dodnes.

No, počítej s tím, že spousta opravdu znalých lidí (zdejších "guru" tady na eZone) Tě bude ignorovat a raději nic nenapíšou, jiní (taktéž znalí) Ti budou psát, že je to hrůza a abys raději začal studiem již proběhlých témat o zvuku, nastavení kompresoru apod. a pak další, kteří Ti budou psát, že je to hrůza apod. (někteří z nich pak ani sami ještě nic nevytvořili...).
Najde se myslím jen hrstka lidí (uživatelů eZone), kteří pochválí Tvoji snahu a napíší Ti konkrétně, co zlepšit...
Bohužel.

Mé další názory jsou zde:
Nyní se neuraž, prosím, ale celkově mi to připadá jako nějaký stažený MIDI soubor této skladby, kterému jsi v Cubase přiřadil zvuky a to ještě k tomu tzv. GM zvuky (General MIDI = standardizované zvuky, které zní v podstatě stejně na všech nástrojích s touto normou).
Pokud se pletu, omlouvám se.
Nebylo by od věci napsat, jaké nástroje jsi v Cubase použil, zda VST (příp. jaké), nebo zda to byly hardwarové, klávesové nástroje nebo MIDI moduly ...
Například ta kytara tam zní docela dobře (s přihlédnutím ke stylu) a zajímalo by mě, co ji hraje.
Prozradíš to?

Dále:
Myslím, že jakž-takž mixáž zvládáš.
Problém je podlě mě s celkovým zvukem:
Kopák tam skoro vůbec není slyšet a celkově je to takové "placaté", ani přes lehké rozhození nástrojů do sterea to nemá moc prostor a hlavně to nemá dynamiku, prostě to "nešlape".

A -17 dB je opravdu málo. To by bylo snad málo i jako podklad pro FM rádio, které se zvukem udělá "věci"...
Ale na toto téma by Ti jistě rádi poradili jiní, zkušenější - zde se nechci pouštět do nějakého plácání...
Navíc nevím, v čem konverzi do cílového formátu děláš, ale opakuji, že -17 dB je dle mého názoru pro náslech skutečně málo.

Univerzální návod na to, jak nastavit např. kompresor opravdu neexistuje; nastavení kompresoru je podřízeno nejen účelem, charakterem zdrojového zvuku, ale i cílovým záměrem a je skutečně individuální - s tím Ti nikdo univerzálně neporadí i přesto, že jisté "standardní postupy" se tradují.
Zkus ale třeba ve vyhledávání tady na eZone zadat klíčová slova "kompresor nastavení" apod. a uvidíš, na jaká i zajímavá témata se dostaneš.
Totéž například zadáním tématu "zvuk kopáku" - to bude ještě zajímavější.

Mastering je kapitola sama pro sebe; pokud člověk nezvládne dobrou "míchačku", do masteringu by se pouštět neměl vůbec, ale i na toto téma tady existuje spousta debat a opět - v této oblasti nemohu mluvit fundovaně a osobně jsem se do masteringu nikdy nepouštěl a nemám to ani v úmyslu.
Základem je prostě dobrý, celkový mix.

Doufám, že jsem Tě příliš neodradil, ale chtěl jsem napsat jen to, co si osobně myslím. Snad se na mě kvůli tomu nebudeš zlobit.

Přeji Ti mnoho zdaru.

Vuid

Příspěvek od Vuid » 17 úno 2009 23:03

Jindrix: Obdivuju tvuj zajem a pratelsky pristup k autorovi!
Atoss: Kdyz jsem slysel uvodni tony vstaly mi vlasy na hlave hruzou, sakra - Janecek!
Zacatek je sakra slabej, ale dal se to rozjizdi, pak jsem ke svemu udivu zjistil ze
to posloucham uz potreti (Janecka+Davida fakt nemiluju)!
Taky nejsem zadnej guru, takze ke zvuku se radsi blize nevyjadruju, je proste nejak bez prostoru...neco je moc nahlas, neco neni slyset...no necham to bejt radsi.
Hlavne by me zajimalo - jak jsi delal ty kytary?
Neco je z originalu? Asi ne co? Promin mou neznalost, ale tu skladbu jsem neslysel snad 10 let a vinyl nevlastnim.

Acid Punk

Příspěvek od Acid Punk » 18 úno 2009 01:15

Je to božské :)
Peace
'mentalita kulturnich okruhu'
edit: "nekteri slusni moderatori mohou byt slusni tak jako nekteri populisticti slovensti premieri..."
Obrázek

jackies

Re: Můj první song v Cubase

Příspěvek od jackies » 18 úno 2009 01:18

Atoss píše:Ahoj, zde posílám svůj úplně první a zatím i poslední song vytvořený v Cubase. Je to známá písnička a sloužila hlavně na to, abych se s Cubasem a celým procesem tvorby hudby seznámil....

http://www.myspace.com/atoss80

Zatím je skladba ve fázi před "masteringem". Jelikož jsem nikdy mastering nedělal, poraďte prosím jak postupovat. Vím, že by se měl v této fázi člověk zaměřit hlavně na EQ a dynamiku.

Co se EQ týče, tak musím říct, že pořádně nevím, co s tím a uvítal bych radu zkušennějších:).

Dynamika by měla být v dnešní době asi trošku hlasitější. Skladba má RMS -17 dB. Vím, že asi neexistuje žádný obecný vzorec nastavení Compressoru. Poraďte ale prosím ze zkušennosti, jak nastavit Treshold, Ration, Attack, Release, MakeUp Gain a jestli nastavit provádění koprese podle RMS nebo spíš podle Peak...používám základní Compressor plugin z Cubase SX1.

Pokud chcete hodnotit provedení mojí Coververze, tak samozřejmě můžete taky :P.

Díky
Hele ty kluku jeden, vyprdni se na nějaký zvuk, ekvalizéry, kompresory, VST, VSTi, zapomeň na slovo mastering.
V Cubase už asi nejnutnější základy umíš a pokud jseš muzikant, tak se věnuj MUZICE a SVOJÍ TVORBĚ.

Nenech se zatáhnout do věčného kolotoče a nekončící honby za zvukem, novými efekty, synthy, zv.kartami, gearem a jinými druhořadými věcmi.
Kecy o tom, jestli je tenhle kopák vhodnější, jestli máš na reverbu moc early, že ten chorus je moc chorusovej, jestli není lepší umístění panorámy jinak.... jsou jen akademické bláboly.
Nenech převládnout všechny tyhle nepodstatné věci nad komponovánín a přemýšlením o hudbě.

Důležitá je hudba a ty (předpokládám začátečník) máš našlápnuto přesně do takové spirály.

organic

Příspěvek od organic » 18 úno 2009 04:45

amon:)
when i´m stoned i´m thinkin' in music...

http://www.myspace.com/organick1 , http://www.djbank.eu/organic

Atoss

Příspěvek od Atoss » 18 úno 2009 19:05

Díky všem za vyjádření svých názorů, především pak Jindrixovi, ten se mi ve svém příspěvku opravdu věnoval, čehož si velmi vážím. Samozřejmě jsem nečekal názory typu: "Jééé, to je ale super zvuk", tudíž jsem se ani nemohl kritice zlobit, natož, když byla konstruktivní. Jak jsem psal, je to první pokus a tak to taky vypadá :lol:

Uznávám, že je to takové ploché a bez "šlapání", sice se mi zdá, že když si song pustím přes Myspace.com, tak je kvalita trošku horší, než když pustím MP3 přímo z počítače, ale i tak to není žádná sláva, to je fakt.
Takže na prostorovost se budu muset zaměřit. Aby to šlapalo, tak to se musím aspoň naučit základy, jak pracovat s kompressorem.

Jinak žádný hotový MIDI soubor jsem nepoužil, všechno jsem od píky navkládal do Cubasu sám, na základě znalosti písničky.

Ke zvukům:
- část zvuků jsem použil z kláves - Piano, Basa, Bicí, pad (plocha), FM Wood (to je to stereo "klepání" dřevíček), Syntetické dechy
- část zvuků VSTi - Kytary (RealStrat + Amplitube), organ (FM8), el. piano (FM8)

Takže ještě jednou díky za názory, další písnička už bude moje vlastní, což ale díky nedostatku času nevím, kdy.

Jindrix

Příspěvek od Jindrix » 18 úno 2009 19:31

Atoss: ;)
Atoss píše:Jinak žádný hotový MIDI soubor jsem nepoužil, všechno jsem od píky navkládal do Cubasu sám, na základě znalosti písničky.
Takže ještě jednou díky za názory, další písnička už bude moje vlastní, což ale díky nedostatku času nevím, kdy.
V tom případě respekt, na to, že to je (jak jsi psal) Tvůj první song v Cubase, není to špatné.
A přesně, jak psal jackies - vykašli se zatím na honbu za novými presety, VST nástroji, zvuky, zapomeň na vlastní mastering a tvoř, tvoř vlastní hudbu tak, jak to cítíš. To prvně zmíněné (zvuky apod.) se dá vždycky dohnat, pokud máš nějaké své nápady - jejich realizace už je pak jen technickou stránkou věci.
Atoss píše:... další písnička už bude moje vlastní, což ale díky nedostatku času nevím, kdy.

Už se osobně těším.

Jinak díky za objasnění nástrojového obsazení, původ zvuku té kytary mi nebyl jasný a jak vidno, nebyl jsem sám, i když leckteří se na to raději nezeptali a vyčkávali...

Každopádně platí, co jsem psal prve - držím Ti pěsti.

Odpovědět