Dave Hill Designs - TITAN kompresor

Ostatní audio hardware, obecná diskuse
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ivo
Moderátor
Příspěvky: 11515
Registrován: 19 črc 2003 06:02

Dave Hill Designs - TITAN kompresor

Příspěvek od Ivo »

Osoba Dave Hilla je velmi známým pojmem ve světě profesionálního audia. Je hlavním tvůrcem celé produktové řady Crane Song a v poslední době se věnuje i novým kreacím pod značkou "Dave Hill designs" http://www.davehilldesigns.com/ Neznamená to ovšem že by jeho spolupráce s Crane Song skončila, je to prostě jen nová odnož ...

V rámci Dave Hill Designs se zatím zrodily 2 přístroje: Preamp Europa I a kompresor Titan a jeden plugin.

A právě kompresor Titan (stereo pár) jsem několik dní měl možnost testovat u sebe ve studiu, takže pokud by to někoho zajímalo, mohu se krátce podělit o dojmy.

Tady ho máme:

Obrázek

Jak je zřejmé, Titan je mono kompresor, ovšem spojením svou Titanů a projením speciálním přiloženým stereo link kabelem vzníká stereo kompresor (pravda - za přesně dvojnásobnou cenu ...)

Obrázek

Jednou ze specialit tohoto kompresoru je DSP řízení parametrů, to znamená že si můžeme na displeji přesně numericky digitálně nastavit všechny potřebné hodnoty komprese. Samotný kompresor je samozřejmě analogový.

Obrázek

Jak už je u kreací Dave Hilla zvykem, vždycky v sobě mají pár extra fajnových specialitek ... Výjimkou není ani tento kompresor. Kromě základních komprimačních parametrů (threshold, attack, release, gain a již dříve známý cranesongovský shape) tady máme k dispozici další zvukově kreativní nástroje: VCA colour - od čisté po vintage, Dynamic colour - zvýrazňování transientů a přepínač celkového charakteru zvuku - normal/fat/air.

Obrázek

Obrázek

Další skvělou a nesmírně praktickou "utilitkou" je možnost nastavení poměru paralelní komprese (tj. poměr čistého a komprimovaného signálu) - to je opravdu výborná vychytávka ...

Přístroj vypadá celkově nesmírně sofistikovaně v rámci perfektní výrobní kvality.

Odezvy uživatelů tohoto kompresoru jsou globáně velmi nadšené, mnozí ho v extázi označují za jeden z nejlepších kompresorů vůbec se širokým spektrem univerzálního použití - od trackingu, přes mix až k masteringu.

Samotný zvuk tohoto kompresoru bylo něco, co mě samozřejmě zajímalo ze všeho nejvíc. A nejlépe zvuk vynikne když ho porovnáme se zvukem jiným, pokud možno důvěrně známým. Co jiného k tomuto účelu zvolit než můj masteringový kompresor č.1 - Vertigo VSC-2 (který shodou okolností před lety nahradil slavný Cranesong STC-8, který jsem předtím dlouho dobu používal).

Vyzkoušel jsem si procesing různých žánrů a typů hudby a samozřejmě si pohrál i se všemi zmíněnými fajnotami v rámci speciálních nastavení.

Moje dojmy začaly postupně krystalizovat ... Jedna věc začala být zřejmá - že se u Dave Hilla v tomto případě nejedná o naprosto nové revoluční zvukové pojetí, ale že dlouho (důvěrně) známý zvukový charakter produktů Cranesong je i u tohoto kompresoru celkem jasně patrný. Tj. - relativně čistý zvuk (bez dalších extra dimenzí - ať už barevných nebo objemových) a lehounce typický Cranesong "témbr", což bych charakterizoval jako takový lehoučce umělý filtr na výškách ...

Na všech typech vzorků zněl tento kompresor ve výsledcích naprosto skvěle a výborně - profesionální, vytříbený, čistý zvuk, prostě perfektní. Pohrávání s hodnotami paralelní kompresí bylo velmi kreativní - škoda že tuto přímou funkci moje kompresory nemají ... Pohrávání si s již zmíněnými nastaveními pro speciální barvy zvuku přineslo obecně menší efekt, než bych čekal, změny byly spíše subtilní než výrazné, a to i v extrémních nastaveních.

Všechno to znělo skvěle do okamžiku než jsem přepojil na Vertigo ... :) Při porovnání procesingu stejné zvukové ukázky se mi u Vertiga vždycky najednou rozzářil spontánní spokojený úsměv. Titan zněl bezesporu vytříbeně, precizně a Vertigo - najednou se všechno lehce a krásně zvětšilo, rozšířilo a dostalo příjemnou "teplou" zvukovou auru, objem, intenzitu, prostě PĚKNÉ, zpět na Titan - zvuk byl hned celkově tenčí a ne tak veliký (ale možná v něčem preciznější ? ).

Vlastně velmi podobný rozdíl, kvůli kterému jsem před nějakým rokem po obdržení prototypu Vertiga a porovnání se svým STC-8, dal STC-8 za pár dní na prodej ... (pravda - chudák měl pak těžký osud, na cestě zájemci do Itálie se beze stopy kurýrovi GLS ztratil a nikdo ho už nikdy nenašel, nevím jestli od té doby v některém depu GLS pravidelně komprimují ? )

Takže (jako u všeho) záleží na individuálním vkusu, preferenci a potřebách. V každém případě je kompresor Titan naprosto špičkovým a nesmírně sofistikovaným příspěvkem do oblasti analogových kompresorů. Některé jeho funkce (zejména paralelní komprese) jsou něčím, co mi u mých přístrojů trochu chybí. Zvuk Titanu se nijak radikálně nevymyká již známým typickým zvukovým charakteristikám starších Cranesong produktů ... Kterých jsem tu, pravda, měl před lety více (STC-8, Ibis, Flamingo ...) a všechny nějak postupně odletěly ... Zatím jim tady zrní znovu nesypu ...

Dave Hill ovšem patří přesně mezi typ lidí, které mám moc rád a obdivuju - lidi naprosto posedlé tím co dělají a plně do toho ponořené. Tady jsem našel jednu archivní fotku s ním :)

Obrázek

Podle mých mnohaletých zkušeností - opravdu špičkové sofistikované a nejlépe znějící produkty jsou v naprosté většině případů dílem "one man show". Těch všelijakých přístrojů všeho druhu jsem tady za ta léta měl možnost vyzkoušet desítky a desítky. A možná není překvapení že to, co tady nakonec setrvalo a co je zatím pro mě v mnoha ohledech nepřekonatelné, jsou zejména právě produkty "one man show" :) (Gyraf, Vertigo, Forssell, Thermionic Culture ...)

Vidím že v těchto dnech se mi tady začínají sbíhat další velmi zajímavé hračky, které mi výrobci posílají abych je otestoval a dal jim vědět své dojmy: včera mi došel zbrusu nový mohutný preamp Vertigo VSP-2, na cestě je už konečně nový Tube-tech preamp a též tu mám sestavu zajímavých nových JZ mikrofonů (J1, V11 apod.)

Takže pokud bude zájem (a nebude to zase neodolatelný impuls pro zdejší 1-2 známé zakomplexované prudiče), rád se o další zajímavosti a subjektivní dojmy brzy podělím

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22370
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: Dave Hill Designs - TITAN kompresor

Příspěvek od Pytkin »

to digitalne riadenie je celkom zaujimavy napad .. ma to aj presety ?

Uživatelský avatar
Ivo
Moderátor
Příspěvky: 11515
Registrován: 19 črc 2003 06:02

Re: Dave Hill Designs - TITAN kompresor

Příspěvek od Ivo »

Výrobních presetů jsem si nevšiml, ale má to možnost uložit si tvá vlastní nastavení a presety.
Naposledy upravil(a) Ivo dne 22 zář 2013 20:41, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 22370
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Re: Dave Hill Designs - TITAN kompresor

Příspěvek od Pytkin »

jo to som myslel .. ci si nastaveny setting vies ulozit .. to je zaujimave .. lebo na analogo ovladanych to samozrejme nejde ..

Uživatelský avatar
Stan
Příspěvky: 2523
Registrován: 27 dub 2013 15:26

Re: Dave Hill Designs - TITAN kompresor

Příspěvek od Stan »

Tak sem koukal na ZenPro Audio na video a pokud jsem postřehl dobře tak ovádací prvky mají více než 360*. Je to tak?

Uživatelský avatar
Hammond
Příspěvky: 1128
Registrován: 05 říj 2010 18:44

Re: Dave Hill Designs - TITAN kompresor

Příspěvek od Hammond »

Fuuuha.. tak ked je to digitalne ovladane, potom uz chyba iba krok k tomu, aby to mohlo byt ovladane ako plug-in priamo v DAW. Som celkom zvedavi, ci niekto z Hi-End vyrobcov pride s takymto konceptom. Urcite to nieje nic ultra narocne, ked to zvladol implementovat napriklad Lexikon v lacnej MX--- serii.

Uživatelský avatar
Stan
Příspěvky: 2523
Registrován: 27 dub 2013 15:26

Re: Dave Hill Designs - TITAN kompresor

Příspěvek od Stan »

Polský výrobce Bettermaker má tyto funkce. Analog hardware s možností digitálního ovládání pluginem.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QRHoEVFaBsI#t=96s[/youtube]

Odpovědět