Dice II FW chip

Ostatní audio hardware, obecná diskuse
Odpovědět
Uživatelský avatar
velvet
Příspěvky: 525
Registrován: 05 bře 2006 01:42

Dice II FW chip

Příspěvek od velvet » 15 kvě 2006 19:47

http://sonicstate.com/news/shownews.cfm?newsid=2945#

http://www.wavefrontsemi.com/index.php

Tak o tomhle mi někdo z Yamahy US říkal už před cca 2,5 rokama, že "se" netrpělivě čeká na nový firewire chip od TC Electronics. Konečně je na světě(ve skutečnosti je ta vývojářská firma nějaká odnož či "dcera" TC Electronics) a už je na něm postaveno (a představeno) několik mašinek.

Chip má implementován OGT (Open Generic Trtansporter) - což by mělo umožnit firewire networking (hurá, doposud byly/jsou s více fw zařízeními připojenými najednou spíš problémy). U stávajících zařízení bude třeba provést firmware update, aby OGT podporovala.

Jedna z prvních věcí co tvůrci chipu dle svých slov testovali (úspěšně-hurá hurá) byla kompatibilita s mLan - konkrétně s Yamahou 01x (hurá hurá hurá :))

Tady je něco na "vysvětlenou" od Steva z Wavefront Semiconductor:

.........Hi, DICEII is compatible with mLAN, not just in theory. We have been able to successfully stream audio between a Yamaha 01X and a DICE II based audio interface........
....I hope this helps:

When a manufacturer creates a device and wishes it to conform to the Plural Node (Enabler/Transporter) Architecture, he must first choose a particular vendor’s A/M layer chip set, and incorporate it, together with physical and link layer hardware into a device node. In firmware, he must create a thin Transporter Control layer that accepts low level commands from a plug-in and that will relay these commands to the A/M layer, and the device itself. He also has to write the plug-in to communicate in a device-specific way with the Control layer within his Device node.

In order to ease the task of the manufacturer, the concept of a ‘Generic Transporter’ was proposed and a specification has been written for such a Generic Transporter. The goal of the Generic Transporter specification is to provide a set of addressable locations within the IEEE1394 node address space, known as registers. These registers should, when written to, provide all the connection management functionality required of a Transporter. When read from, these registers should provide all the connection state information required of a Transporter.

These register reads and writes are captured by Generic Transporter software written by a particular device manufacturer, and their functionality is implemented by accessing the device’s own hardware or software.

If the Transporter Control Interface conforms to the Open Generic Transporter specification, then there is no need for the manufacturer to create his own HAL plug-in. The device manufacturer can use a common Open Generic Transporter HAL plugin.

The goals of the Open Generic Transporter are to:

1) Be 'Open' ; be designed by all and made available to all,

2) Be 'Generic'; be realizable on a wide variety of silicon, and not biased towards any manufacturer.

Firmware on the device connecting to the network would need to be written to comply with the Open Generic Transporter specification, so a firmware update would be necessary if this is not the case.

Cheers,

Steve
-------------------------------------
http://www.markvelvet.com

-------------------------------------

Uživatelský avatar
kexik
Příspěvky: 12152
Registrován: 08 bře 2004 13:43

Příspěvek od kexik » 15 kvě 2006 20:02

wavefront je byvaly alesis semiconductor; alesis svabovu diviziu odstiepil a premenoval... takze to su chlapci okolo ADATu a celkom slusnych prevodnikov... s TC maju len partnership na vyvoj DICEII, toz len na upresnenie :)

dufam ze to prenikne aj do lowendu a ze to zachvilu bude mat kazde pecko

Uživatelský avatar
velvet
Příspěvky: 525
Registrován: 05 bře 2006 01:42

Příspěvek od velvet » 15 kvě 2006 20:10

aha! já si říkal, kde už jsem slyšel ten semikonduktor! dík za info.
... a taky doufám.
-------------------------------------
http://www.markvelvet.com

-------------------------------------

Odpovědět